te worden tegengehouden. Het was even buiten de steenen bermen op het zoogenaamde tweede rif, waar de mal herhaaldelijk heeft gestooten. Men had toen wat te zuidelijk aangehouden, althans het schip lag toen ten zuiden van de witte boei, die de grens der geul aanduidde. De sleep boot ging nn noord op en de tros maakte met bet schip een rechthoek en, niettegenstaande de boot volkracht aanzette, zag men den «teven zuid waarts afvallende wind kwam van achter in en kon dus hiervan de oorzaak niet zijnwaarschijn lijk gleed de bodem op dat oogenblik van de bult, waarop hij vastzateenige oogenblikkeu later kwam er schot in en ging het ongehinderd voort. Er kan dus worden geconstateerd, dat het schip met gewoon hoogwater, doch niet geheel zonder hinder is in zee gekomen. Voor stoom- booten van minder diepgang dan de „Koning der Nederlanden" kan het Kanaal dus worden in gebruik genomen als er zorg wordt gedragen, dat eenige verhevenheden, die van tijd tot tijd ontstaan, worden weggebaggerd. Voor binnenko mende zeilschepen kan van het Kanaal alleen bij zeer gunstige gelegenheid en als die schepen ge sleept worden, gebruik worden gemaakt. Het schip dat Zondag 11. te Amster dam is omvergewaaid, was, hoewel men dadelijk aan 't werk is gegaan, gisteren nog niet overeind gezet. Het tuig is afgenomen op de masten na. Met twee kiellichters heeft men tevergeefs getracht het schip te lichten. Het water kan er moeielijk wor- -den uitgepompt, aangezien het door de laadpoort binnenstroomt. Te Oudenbosch is Dinsdag van den zijmuur der in aanbouw zijnde R.-K. kerk een werkman neergestort, met het ongelukkig gevolg, dat hij vijf minuten later een lijk was. Als een historisch feit deelt men aan de „Arnh. Ct." het volgende medeEen photograaf, bij wien een boer van het eiland Schou wen zijn portret had laten maken, ontving van dezen, nog vóór de proef genomen was, een brieve, waarin woordelijk de volgende curieuze zin voor kwam „Nitetuzin, ma dromene etekin. De boer, die zijne vrouw wenschte te verrassen, wilde hier mede den photograaf verzoeken, dat deze, wanneer hij met de proef kwam, „niet het huis in, maar daaromheen het hek in" zon gaan. De voorstanders van de leer, dat men schrijven moet zooals men spreekt, kunnen bij dezen practischen boer een lesje nemen. Dinsdag is te Nijmegen aangehouden de gevangene, die eenige dagen geleden uit het huis van arrest aan de Korte Hoogstraat te Rot terdam ontsnapt is. Men schrijft uit Vlissingen: „Zoowel bij het vroeger in beslag nemen van de „Phoenix", als thans van de „City of Brussels", is gebleken dat de Nederlandsche Staat zijn meermalen be streden bevoegdheid tot rechtsdwang op het Neder landsche gebied van de Schelde wenscht te hand haven. De noodzakelijkheid om daartoe ten allen tijde over een geschikt oorlogschip te kunnen beschikken, zal thans wel voldoende gebleken zijn. Nu toch was men verplicht den transportschooner „Frans Naerebout" als zoodanig te laten dienst doen, terwijl men van de kleine equipage van het alhier gestationneerde wachtschip slechts weinige koppen voor de bemanning daarvan kon afzonde ren. Het ramtorenschip „Guinea" was naar deze haven gezonden, om desnoods zijne adsistentie te verleenen. Dit schip verscheen echter eerst op de reede, na de inbeslagneming van de „City of Brus sels", welke zonder eenig verzet was geschied." Dinsdag-avond te halfzeven is te Rotterdam het Rijnschip „Johanna Maria", schip per Johan Sabelkoert, beladen met steenkolen, na de spoor- en stadsbruggen gepasseerd te zijn in de Koningshaven tegen den Noordwal gezonken. Te Nieuw-Beierland viel Maandag- avond, terwijl de ouders afwezig waren, een jon getje van bijna 4 jaar in 't water, waaruit, het eenige oogenblikken daarna levenloos werd opge haald. Uit Catanzaro, de hoofdplaats van Calabriê, wordt onder dagteekening van den 29sten September aan de „Gazzetta di Napoli" gemeld, dat eenige dagen te voren de rooverbende van Sinardi, den opzichter der stoeterij van den baron -Berlingieri, tegen wien zij niet zonder reden wrok koesterde, op een zijner landgoederen bij la Sila gegrepen hebbende, in een reusachtigen ketel water aan de kook gemaakt en den ongelukkige daarin geworpen had, zijne spartelingen koelbloe dig aanziende tot hij den adem had uitgeblazen. Uit Curasao wordt gemeld dat de bottelier van een der kon. stoomschepen die goe deren uit de magazijnen zou hebben verduisterd, door zelfmoord een einde aan zijn leven heeft gemaakt. BUITENLAND. Frankrij k. Het „Journal officiel" bericht, dat de vele klachten, die bij den prefect van politie te Parijs zijn ingekomen over het vervalschen van den wijn, dezen hebben doen besluiten een nauwkeurig toe zicht te houden op de wijnhuizen en de groot handelaren en commissionairs in wijn. De com missarissen van politie hebben bevel ontvangen, met de hulp van een zaakkundige, den door wijn huizen en handelaren verkochten wijn te onder zoeken, en de stukken, die hun verdacht voorkomen, te verzegelen. Eene proef zal alsdan aan het onderzoek eener scheikundige commissie onderwor pen worden. Mocht de wijn inderdaad vervalscht worden bevonden, dan zullen de schuldigen ge rechtelijk vervolgd en de vervalschte wijn in de goot of de Seine geworpen worden. Reeds is eene groote hoeveelheid wijn te Parijs in beslag genomen. Dit heeft ook plaats gehad bij eenige handelaren in de departementen, die vervalschten wijn naar Parijs hadden gezonden. Te Parijs is Maandag het werklieden-con gres geopend; 99 afgevaardigden uit de departe menten, 253 uit de hoofdstad, een aantal vrouwen en vele dagbladvertegenwoordigers waren tegen woordig. Tot. voorzitter werd Chabert verkozen, een Parijsch graveur. De burgeres Andróe is tot secretaris benoemd. Nadat de burger Guillon uit naam der commissie van initiatief een verslag had uitgebracht, waarin het doel van het congres werd uiteengezet, ontspon zich eene lange en verwarde beraadslaging omtrent de regeling der werkzaam heden. IDixitsclilan<J. Er heeft zich in Hannover een feit voorgedaan, hetwelk algemeen opzien teweegbrengt. Nu de provinciale landdag zich tot de regeering heeft gewend met verzoek aan den koning zijn vermo gen terug te geven, en nu men verneemt dat de regeering geneigd schijnt aan dien wensch te voldoen, is eensklaps de hoofdredactie van het Welfische orgaan te Hannover, de „Deutsche Volks- zeitung" afgetreden en vervangen door eene andere, die thans met groote letters aankondigtdat zij van geen verzoenende stappen wil weten en ten krachtigste zal strijden voor het herstel van Han nover als koninkrijk en lid van het Duitsche rijk onder zijne eigene dynastie. Men vreest, dat de regeering hierin aanleiding zal vinden tot eene ongunstige beschikking op het verzoek. Spanje. Augustus Binion, een Zwitsersch onderdaan en leeraar in de Engelsche kerk en school te Mahon op Minorca, is uit Madrid naar zijn woonplaats teruggekeerd. Men zegt dat. het volstrekt niet onwaarschijnlijk is dat hem gevangenisstraf zal worden opgelegd wegens minachting van den onder- gouverneur van 't eiland. Naar aanleiding van de arrestatie van Tweed, zonder dat er een uitleveringstractaat tusschen Spanje en de Vereenigde Staten bestaat, zegt de correspondent van den „Times" dat dit volstrekt niets vreemds is in Spanje, en haalt drie voor beelden aan van Engelschen, die evenals Tweed in Spanje gearresteerd en uitgeleverd werden. Het is in Spanje eene gewoonte om groote misdadigers te vatten en uit te leveren. Er heerscht eene vreeselijke hitte, die echter gunstig op den wijnoogst heeft gewerkt. Deze is in vollen gang en belooft veel. Oostenr.- Hong. Monarchie. In eene bijeenkomst der liberale partij heeft Koloman Tisza het antwoord medegedeeld, dat hij op de interpellaties geven zou. Hij zeide dat de doortrekkende Russen gevangengenomen waren wegens buitensporigheden, door hen op de I publieke straat gepleegd, maar daar hunne passen in orde waren, waren zij in vrijheid gelaten. Met betrekking tot de Oostersche quaestie was de Hongaarsche regeering steeds in volmaakte over eenstemming geweest met het ministerie van hui- tenlandsche zaken. De regeering achtte ten aan zien van de proclamatie van prins Milan tot koning het status quo ante bellum de uiterste concessie. De berichten omtrent het passeeren van Russen door Rumenië waren overdreven. De vergadering verklaarde zich met het antwoord voldaan. Turkije. In den „Times" heeft lord Stratford de Red- cliffe zijn voorstel tot oplossing van de moeielijk- lieid in 't Oosten nader uiteengezet. Hij wil het volgende: 1". Bulgarije worde lid van eene reeks zelfstandige doch aan de Porte schatplichtige Sta ten tusschen de Zwarte en de Adriatische Zee. 2°. Servië keere terug tot zijn status quo ante bellum, doch boete zijn ongemotiveerden aanval op Turkije door zekere redelijke concessiën, b. v. door eene verhooging van zijn cijns, of door be zetting gedurende eenige jaren van ééne Servische vesting (niet Belgrado) door Turksche troepen, of door een bezoek van prins Milan te Konstan- tinopel, tot huldiging van den sultan als zijn suzerein. 3°. Montenegro, onafhankelijk blijvende, betale eene geringe oorlogsschatting, doch verkrijge tevens toegang tot de zee. 4°. In Bosnië en Her- zegowina worden rechlsbedeeling en administratie voor Muzelmannen en Christenen gesplitst. 5°. Het dragen van wapenen worde verboden aan alle niet-soldaten. Nan algemeene hervormingen stelt lord Stratford o. a. de volgende voorPolitieke gelijkheid van alle klassentrapswijze afschaffing der slavernijhervorming van 't financiewezen, o. a. door niet langer 't innen der belastingen te verpachten. Om echter al dergelijke hervormingen tot werkelijkheid te doen worden, acht hij noodig eene overeenkomst tusschen de mogendhedeneene overeenkomst tusschen de mogendheden en de Portehet benoemen van eene gemengde com missie door de mogendheden en de Porte beiden, welke commissie, onder verantwoordelijkheid tegen over de mogendheden, met de uitvoering der be doelde hervormingen en met het toezicht op hare duurzame toepassing belast zou zijn. Telegrammen. DEN HAAG, 5 October. Z. M. heeft den O.-I. hoofdambtenaar den heer De Laat de Kan ter, laatstelijk inspecteur van de bebakening, kust- verlichting en het loodswezen in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande (wethouder te Leiden) op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen. NIEUW-YORK, 4 October. De verkiezingen in Colorado zijn geheel in republikeinschen geest uitgevallen. Uit Haïti is gisteren getelegrapheerd, dat. een aanslag op het leven van den president van Haïti mislukt is. Salamon, oud-president van Haïti, vertrekt naar Port-au-Prince. PARIJS, 4 October. Decazes is naar Gi- ronde vertrokkenaan zijne afwezigheid wordt eene vredelievende beteekenis gehecht. Thiers is naar Marseille vertrokken. Volgens particuliere berichten uit Weenen is het onjuist dat de czaar in zijn brief eene conferentie voorslaat, maar wordt het bevestigd dat Oostenrijk slechts dan het be zetten der Turksche provinciën aanneemt, als daartoe op eene conferentie der mogendheden be sloten wordt. Men gelooft dat de onderhandelin gen over hel houden eener conferentie zullen ge opend worden. De mogendheden zouden intusschen te Belgrado en Konstantinopel trachten te bewer ken dat de vijandelijkheden gestaakt worden. LONDEN, 5 October. Kokorefi', directeur der Russische Wolga-Kama bank, heeft aan de Servische regeering bericht gezonden dat haar laatste lee ning volteekend is. PARIJS, 5 October. Het „Journal des Dóbats" meldt: Prins Gortschakofl heeft aan de groote mogendheden eene circulaire gezonden, waarin zij worden uitgenoodigd, om aan Turkije eene amnes tie en het sluiten van een wapenstilstand voor zes maanden op te leggen. KONSTANTINOPEL, 4 October. Volgens den „Levant Herald" zal, in plaats van een nationalen raad, een wetgevend lichaam worden ingevoerd, bestaande uit 150 gekozen leden, benevens een senaat van 50 leden door de regeering gekozen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2