3?. Van der Kamp voor 38,853 en van de-school- meubelen de beer P. C. De Vrind voor ƒ2,844, te zamen ƒ47,014. Daar op de begrooting slechts ƒ40,000 is gebracht, verzoeken B. en V7s. den gemeenteraad, ben te machtigen om die werken voor de vermelde sommen te gunnen. "Wenschelijk scheen de oprichting van een lokaal met twee verdiepingen, ten gevolge waarvan de kosten meer moesten bedragen dan voor de school op de Maren- dorpsche Achtergracht, die men eerst tot maatstaf had genomen. Naar het B. en Ws. voorkwam, werd zoodoende de plaats beperkt en meer ruimte voor de markt overgelaten en een bijzonder lokaal van p. m. 200 M2 verkregen voor zang- en gymnas- tiek-onderwijs en als speelplaats bij ongunstig weder. De aanleg van den vloer is genomen op 60 cM. boven de straathoogte en de ventilatie nog uitgebreid door de plaatsing van ventilatie- roosters aan de buitenmuren, tot beveiliging waar van een ijzeren stoephek om het gebouw gevor derd werd. De heer Ph. Peter, predikant te Valkenburg, heeft eene beroeping ontvangen naar Nieuwe- Tonge. Uit 's-Gravenhage wordt het volgende ge meld De rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst zijn op het denkbeeld ge komen, dat het bordes voor den ingang der voor malige loterijzaal ten tijde der grafelijke regeering, niet heeft bestaan, maar de toegang tot dat ge- houw onzichtbaar was gemaakt door een houten afscheiding. Zij ontleenen die bewering aan nog bestaande oude teekeningen dezer zaal. Om nu zekerheid te krijgen, werd het bordes afgebroken en onderzocht, of oude fundeeringen het spoor van den vroegeren houw aanduidden. Er is echter niets gevonden. Doch nu beweert men, dat een hordes niet past voor zulk een kolossaal gebouw op een zoo uitgestrekt plein als het Binnenhof, en zijn er reeds teekeningen vervaardigd voor een breede trap, die, uit Bentheimer steen vervaardigd en van beeldhouwwerk voorzien, weldra tot de sieraden van Den Haag zal behooren. In de Vrijdag gehouden vergadering van de afdeeling wis- en natuurkunde der kon. acad. van wetenschappen was ingekomen een missive van een geleerde uit Duitschland, die zich voorstelt een analyse te geven van alle mogelijke warme waterbronnen in Europa, verzoekende dat hem 26 liter mineraalwater worde toegezonden van de bronnen in Nederland. De voorlezing van dezen brief verwekte hilariteit. Op voorstel van den voor zitter, den heer E. C. Donders, zal hierop worden ge antwoord, dat in Nederland geen minerale bronnen worden geëxploiteerd. De vraag of er wel mine rale bronnen zouden zijn, moest, meende men, in het midden worden gelaten, omdat men geloofde dat die in de nabijheid van Maastricht, wanneer namelijk een locaal onderzoek werd ingesteld, waar schijnlijk wel zouden gevonden worden. Het stoomschip „Friesland" is gisterochtend van Southampton naar Java vertrokken. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, heeft de generaal-majoor Wiggers van Kerchem den lSdeu dezer het vol gende uit Atjeh bericht: Van 13 tot 17 September waren de troepen bij Passar-Koerang-Tjoet bezig met het. bouwen van bruggen, het maken van versterkingen en het openen van de gemeenschap met Lamprit. Eene patrouille van 20 man onder bevel van den kapitein Nuysink is slaags geweest met den vijand, die op de vlucht gejaagd werd en 14 dooden achterliet. De genoemde kapitein werd, zwaar gewond, door den flankeur Keuken- brink, hoewel deze zelf gewond was, buiten het gevecht gedragen. Overigens werden nog 4 min dere militairen gewond. Binnen Kotta Radja kwa men veel koortsen en buikziekten en een enkel cholerageval voor. Bij de ageerende troepen was de gezondheidstoestand redelijk, de stemming uit muntend. Voortdurend had men storm en hevigen regen. Vrijdag-namiddag zijn te Amsterdam de eerste palen geslagen voor het rijks-museum van schilderijen, op het aangeplempte stuk grond tus- schen de Weteringbarrière en de P. C. Hooft- straat. Als een vreugdeblijk over deze gebeurtenis wapperde van alle openbare en vele particuliere gebouwen de vlag. Het geheele gebouw zal ver- Jijzen hoofdzakelijk van steen, ijzer en glas, en geen petroleumdepot zal in de nabijheid worden geduld. De zalen worden alle overwelfd en in de eerezaal zullen de voornaamste schilders van de Hollandsche school door hunne beste werken wor den vertegenwoordigd, elk in een afzonderlijk daarvoor in te richten vak. Een aantal van onge veer 6000 heipalen zal noodig zijn om het uitge strekte gebouw te dragen, dat ruim een millioen gulden zal kosten, waartoe de gemeente ƒ100,000 bijdraagt met gratis afstand van het terrein. De hoofdonderwijzers B. J. Stofberg, G. Olierhoek, W. E. Pels, C. Stolp, H. Sonius, P. J. Hanjoel, A. Boender, G. Adams en H. Z. De Beyl en de hulponderwijzer W. E. Eudert zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Het bestuur van den Veender- en Lijker- polder, buiten de bedijking onder Alkemade, beeft beroep bij den koning ingesteld tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij is vernietigd een bevel van het polderbe stuur tot opruiming van een molentje. Dit appèl is ter behandeling bij den raad van state, afdee ling voor de bestuursgeschillen, aangekondigd. Z. M. heeft den adjunct-controleur der dir. bel. enz. C. L. Blaauboer verplaatst van Dordrecht naar Schiedam en C. A. M. Bevers, thans ontv. der dir. bel. te Veldhoven, benoemd tot adjunct- controleur te Dordrecht; W. De Timmerman, ontv. der dir. bel. enz. te Scheemda, benoemd tot ontv. derz. middelen te Uithuizen. Z. M. heeft benoemd tot leeraren aan de rijks-landbouwschool: J. Jurling, leeraar aau de rijks h. burgerschool te Winterswijk; M. W. Beyerinck, leeraar aan de rijks b. burgerschool te Utrecht; H. W. Groeneveld, leeraar aan de rijks h. burgerschool te Helmond; herbenoemd: tot burgem. van Valkenburg (Limburg) mr. R. J. Ch. Loisel, van Oudenhoorn M. J. De Jong'n benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, M. Van der Lugt Melsert, kapt.-commandant der d.d. schutterij te Brielle; aan den bij het leger in Ned.-Indië dienenden fuselier E. Wallner ver gund het dragen van het Pruisische herinnerings- teeken voor den veldtocht tegen Prankrijk in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. De stationschef Van der Pijl, te Piet- gijzenbrug, is gisterochtend te halftien door een sneltrein gekwetst en te halfeen aan de gevolgen overleden. Door twee medici uit Leiden werd de eerste geneeskundige hulp verschaft. Het badseizoen te Scheveningen zal a. s. Zaterdag worden gesloten. Meest alle bad gasten en vreemdelingen hebben de hotels en de badplaats verlaten. Bij aanplakbiljetten was te Amster dam tegen Zondag aangekondigd eene vergadering in een lokaal bij de Willemspoort, Op die verga dering zijn behandeld de grieven der burgers tegen de politie en de militaire macht, bij de laatste ongeregeldheden. Ongeveer 2000 menschen waren opgekomen. In het algemeen werd door hen de burgemeester beschouwd als oorzaak van hetgeen waardoor men gegriefd was. Staande de vergadering I werd goedgevonden een telegram aan Z. M. den koning te zenden, waarbij het onmiddellijk ontslag van den burgemeester en de vervolging zijner medeplichtigen werd verzocht. Dit telegram is on middellijk verzonden. Het schip „Wilhelmina Clara", kapi tein Tjebbes, gemeerd liggende in het Oosterdok te Amsterdam, is gisterochtend te zes uren geheel op zijde gewaaid. De oude waker en zijn vrouw lagen nog te bed, gelukkig in een dekhuis en aan den loefkant, zoodat zij er uit konden krui pen en op den kant van het dekhuis blijven zitten, totdat hulp kwam opdagen. Aan het rondhout is nogal schade ontstaau. Nabij den Driesprong even buiten Breda zijn Vrijdag-avond door den laatsten trein, van Tilburg komende, veertien ossen overreden, die uit hel land geloopen waren en zich op de rails bevonden. De locomotief ontspoorde dientengevolge. Alleen de stoker is eenigszins verwond. In het gezin te Prinsenhage, waar vergiftiging door champignons heeft plaats gehad, is nu ook de heer des huizes overleden, terwijl de gouvernante nog zeer bedenkelijk ligt. „Een fatsoenlijkjongmensch zag zich gaarne geplaatst als noodhulp of als schoonmaak ster, alle dagen vast". Zoo luidt eene annonce in het ,,'s-Gravenhaagsche Advertentieblad". Hoe een fatsoenlijk jongmensch al niet aan den kost moet komen Zaterdag werden te Amsterdam proe ven genomen met een reddingtoestel, waaruit bleek dat het sterk genoeg is om desnoods zes personen tegelijk uit een brandend perceel te redden. Het toestel bestaat uit een touw ter lengte van 18 meter, aan een der uiteinden van een haak voor zien, uit een metalen teugel en een stoeltje uit riemen samengesteld, waarop men geheel vrij en gemakkelijk zit. In het nederdalen kan men door den teugel de beweging staken en weder voort zetten. Naar men meldt heeft de heer Cleve- ringa, te Winsum, in vier dagen 101 patrijzen geschoten. De rechtbank te Deventer heeft rechts ingang verleend tegen een landbouwer en zijn knecht te Diepenveen, ter zake dat zij een vijf tienjarigen knaap, bij bedoelden landbouwer in dienst, terwijl hij 's avonds bij den haard zat te slapen, eene vette prop papier op het hoofd ge legd en die aangestoken hebben, ten gevolge waarvan de jongen eene belangrijke brandwond bekwam. Het feit, door de beklaagden bekend, heet zonder kwade bedoeling gepleegd te zijn. Omtrent den toren van Zierikzee, dien men plan heeft te herstellen, schrijft de Schouwen-Duivelandsche correspondent van de „Middelburgsche Ct."Hij werd gefundeerd in 1454, volgens een opschrift aan den ingang van de trap, naar een ontwerp van den bekenden Duitscher Keldermans, en is slechts voor een vierde gedeelte voltooid. Dat gedeelte heeft 15,761 ponden Vlaamsch of ƒ94,566 gekost. Een hoed kalk kostte toen vijf grooten; het daggeld van den meesterknecht bedroeg drie grooten, dat van den opperman een braspenning. Naar men wil werd de bouw gestaakt omdat in één nacht een groot gedeelte der Zierikzcesche vloot door storm verging, waardoor vijf honderd echtgenooten verdronken en in Zierikzee even zooveel vrouwen weduwen wer den. Hierdoor, en door andere rampen, verloor men, zoo men meent, den moed om op het zoo gelukkig betredela pad voort te gaan. Het ge heele bestek is algemeen bekend uit gedrukte teekeningen, waarvan de koperen platen bij het hervormd kerkbestuur berusten. Met inbegrip der spits zou de toren een hoogte gehad hebben van 750 Amsterdamsclie voet. Zijn omtrek bedraagt, met de uitsprongen der pilaren, die op zich zelve kleine torentjes zijn, 334 zulke voeten. Had hij in schoonheid kunnen wedijveren met de St.- Pieterskerk te Rome en St.-Pauluskerk te Londen, in hoogte zou hij de eerste der wereld geweest zijn, en bijna eens zoo hoog als de Utrechtsche dom, die eene hoogte heeft van 104 el. Er hingen vroeger vijf klokken in, die achtereenvolgens ver kocht zijn. Thans is hij met een platte kap ge dekt, waardoor hij van verre veel van een reus achtige theebus heeft. Hij is slecht onderhouden en de trotsche ingang wordt door palen voor instorten bewaard. Intusschen is hij, hoe ook ge plunderd en verwoest, niet geheel doelloos en doet hij zelfs van verre en nabij dienst. Van verre als baken voor de schippers en van nabij als berg plaats van petroleumEr komt echter geen vreem deling in Zierikzee, of hij brengt een bezoek aan dit Zierikzeesche wonder, dat door de verhevene gedachten, die het opwekt, en door zijne prachtige vormen en lijnen ieder onwederstaanbaar boeit. KOLONIËN. BATAVIA, 23 Augustus. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den comm. op het ads.-res.-kant. te Sidho Ardjo, E. Heyman, en aau den burgeropnemer in het goov. Celebes R. Rotzoll. Benoemd: Tot ads.-res. van MagelaDg, C. W. F. Neys; tot ads.-res. van Loemadjang, jhr. R. Wichers; tot audi teur-militair te Willem I, mr. C. L. Brevet; tot off. van just, bij den raad van jast. te Amboina, mr. J. B. Burger; tot 3den comm. op het resid.-kantoor te Bandong, A. Verdnyn Lunel. Bij het binnenl. bestuur buiten Java en Madura: tot contr. lste kl., F. Siebnrg, A. J. Pluygera en A. M. Joekes, de tweeeerst- gen. ter beschikking van den bevelhebber te Atjehtot contr. 2dc

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2