LEIDSCH DAGBLAD. \70. 5104. Maandag A0. 1S76. 2 October. STADS-BERICHTES. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke iS'ommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS I)F.R ADVERTENTIEJ(: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171 Grooterè letters naaT plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 5 October 1876. LEIDEN, 30 September. De godsdienstige herdenking van het Ontzet van Leiden zal bij verschillende kerkelijke gezinten alhier a. s. Dinsdag 's morg. en 's av. plaats hebben. Donderdag-avond werd in het Nutsgebouw alhier de 91ste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden der leden van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, die mede werd bijgewoond door den heer Burgemeester en den heer Wethouder De Laat de Kanter. De vergadering werd geopend met eene toespraak van den waarnemenden Voor zitter, den heer J. A. Van Dijk, die het stand punt aanwees, hetwelk de genootschapsschool onder de inrichtingen van lager en middelbaar onderwijs inneemt. Hij ging daartoe kortelijk de geschiedenis van het onderwijs in deze gemeente na en schetste vervolgens het karakter der genootschapsschool, de zoogenaamde, ambachtschool, als eene inrichting voor middelbaar onderwijs, meer bepaaldelijk be stemd voor den aanstaanden werkman. Voorts toon de hij aau op welke wijze zij haar doel tracht te bereiken en deed hij raededeeling van den aard en den omvang van het onderwijs. De financieele toestand liet nog wel iets te wenscheu over. Be halve de contributie der leden, wier getal in den laatsten tijd eenigszins toenam, bestonden de voor naamste inkomsten in een subsidie uit de gemeen tekas ten bedrage van /'4700. De noodzakelijke splitsing van een paar klassen, overigens een ver blijdend verschijnsel, zoude vermeerdering van uitgaven ten gevolge hebben. Men was dan ook voornemens aan de Provinciale Staten mede een subsidie te vragen, op grond dat de school ook door leerlingen uit omliggende gemeenten werd bezocht. De heide laatste toelatings-examens had den bij veel bemoedigends veel redenen tot teleur stelling opgeleverd. Wat het aantal leerlingen be treft, dit konde en moest, de bevolking der open bare scholen in aanmerking ge.nomen, veel grooter zijn dan het is. Toch had men ook in dat opzicht reden tot tevredenheid. Gedurende den zomercursus werd de school getrouwer en door een grooter aantal leerlingen bezocht dan vroeger, en hij den aanvang van den wintercursus bedroeg dat getal 166, tegen 161 in 1875, zoodat men althans op vooruitgang mocht wijzen. Het schoolverzuim mocht bijna als overwonnen worden beschouwd. Men hield evenwel niet op, er ernstig tegen .te waken. Hulde werd daarvoor toegebracht aau direc teur en leeraren, wier eendrachtige samenwerking ook in andere opzichten allen lof verdiende. Het Bestuur had in het afgeloopen genootschappelijk jaar meer dan een belangrijk verlies geleden. In den heer Siegenbeek van Heukelom, die de ge meente verliet, verloor het een hoogst verdienstelijk en ijverig voorzitter, die de belangen van het genootschap krachtig steunde. Niet minder groot was het verlies dat het Bestuur leed door den dood van zijn geachten en werkzamen secretaris, den heer J. D. Blanken, die in de kracht des levens aan de maatschappij, aan zijn talrijk gezin en ook aan het genootschap ontviel. Zijne plaats als lsle secretaris zou worden vervuld door den heer 1L J. Giezen. die op zijne beurt door den spreker als 2de secretaris zou worden opgevolgd. Aan de volgende leerlingen werden eereblijken uitgereikt, alsvoor bouwkunde, aan N. W. Leget eene kleine zilveren, aan M. De Jongh en C. "V an der Horst eene grooten bronzen en aan C. J. Van Erkel eene kleine bronzen medaillevoor het handteekenen alleen aan D. L. Kooreman eene kleine bronzen medaille; voor het boetseeren, aan D. L. Kooreman eene kleine zilveren en aan B. Van Kralingen eene groote bronzen medaille. Nadat de bekroonde leerlingen dc hun toegekende eereblijken, uit handen van den secretaris, den heer Giezen, hadden ontvangen, werden zij door den voorzitter gelukgewenscht met de hun te beurt gevallen onderscheiding. Deze drukte daarbij het vertrouwen uit, dat zij vooral zorgen zouden de ditmaal verdiende bekroning waardig te blijven. Loffelijke vermelding viel te beurt aan de vol gende leerlingen 1ste klasse, N. B. C. Van Rijus- wou, A. P. Verhoog, L. A. R. Van Gelder, J. B. Faes, D. Oldenburg; 2de klasse A: .T. B. Riebeek, J. C. Choufour, II. Gijsman, J. Vreug denburg, A. F. J. Veldhuyzen, J. Dupon, H. De Wekker, P. H. Van Bemmel; 2de kl. B: A. J. De Graaf, Ij. H. De Nie, H. J. Valk, H. J. Brouwer, .1. De Klerk, J. II. Schneider, O. S. Knottnerus, G. De Blauw, G. H. J. Eggiuk, A. J. Vrijman; 3de klasse: D. P. Brieër, J. L. Oostveen, G. Bolt, W. F. Crama, J. C. Van Grieken, W. Van Steenbergen, N. W. Leget, M. Lablanche, C. Kerdee, J. F. Smit, J. Van Gen nep, M. Spaanderman4de klasseP. Piket, J. Bijtel, H. S. Keuls, M. De Jongh, W. L. J. De Nie, G. Kranenburg; 5de klasse: H. P. W. Van Veen, A. Van der Walle, C. Essers, H. J. Walle Jz., A. J. Rodbard; 6de klasseJ. De Wekker en J. F. J. Schimmel; voorts nog aan de leerlingen G. M. J. Van Dalen, B. Van Kralingen, W. J. Verstraten, C. Arentz, C. Van der Horst, II. Sloos, A. Schenau, G. J. Heent, J. A. Van Litli, D. J. Van Amerom, D. L. Kooreman, J. Van der Sluis, II. A. Boekwijt, P. F. C. Marks en F. Van der Kaay. De voorzitter besloot met de aanwezigen, inzonderheid de leden van het dage- lijksch bestuur dank te zeggen voor hunne tegen woordigheid en het genootschap in hunne voort durende belangstelling aan te bevelen. Daarna werd de rekening en verantwoording over het afgeloopen genootschappelijk jaar op advies van de commissie die met het nazien was belast, opgenomen en goedgekeurd onder dankzegging aan den penningmeester voor '.de gevoerde richtige 'administratie. De rekening bedroeg in ontvangst 7661,65s, in uitgaaf f 7627,61s en sloot mits dien met een batig saldo van f 34,04. Eindelijk werd tot de benoeming van 4 nieuwe bestuursleden overgegaan, ter vervulling der open- velende plaatsen door het vertrek van den heer Siegenbeek van Heukelom en door de periodieke aftreding van de heeren J. A. Van Dijk, A. Koorenhoff en A. L. De Sturler. Verkozen werden de heeren J. W. Schaap, Dr. D. Dc Loos en de aftredende leden A. Koorenhoff en A. L. De Sturjer. De geneeskundige staatscommissie te Amster dam heeft gisteren tot arts bevorderd den heer P. Adriani, candidaat-arts. Gedurende de eerste helft der maand Septem ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet bezorgd konden worden J. v. d. Plas, P. Wielaart, mevr. Smits, mej. C. M. Barendse, R. De Beyer, mej. D. De Groot, G. v. d. Nadort, Pienus, Hasch, wed. Kantebeen, Blijboom, AmsterdamL. Wijnenhoven, GoesP. Everdijk, Heer-ArendskerkeJ. v. d. Wielenveen, Leeuwarden; Polak, LeidenR. Ven- nik, A. Ouwerkerk, D. Ruig, Nieuwediep; J. II. Stapel, NijmegenDe Wilde, P. De Groot, Rot terdam A. Van Bel, Soerabaiamad. Schellevis, 1 Valkenburg; Johanna Langmuur, Woerden; J. j C. De Meulemeester, Zalt-Bommel; C. Kran, Zwolle; G. Van den Akker, niet vermeld. Brief kaarten E. Oosterhuis, mej. E. Erwig, Amster dam mej. Timman, 's-GravenhageHasper, Leeu warden; P. Van der Keur, niet vermeld. Uit het dezer dagen verschenen programma van het Haagsche genootschap tot verdediging van den christelijken godsdienst blijkt, dat de bestuurders in hunne najaarszitting den uitgeloofden prijs hebben toegewezen aan den heer Gottlieb Joss, predikant te Saanen (kanton Bern), wegens zijn antwoord op de prijsvraag over: de Vereenigiug van christelijke kerkgenootschappen. Aan de reed» in het voorjaar herhaalde vraag over de oud-ka tholieke beweging zijn thans twee andere prijsvragen toegevoegd, de ééne reeds in 1874 uitgeschreven, maar onbeantwoord gebleven, de andere thans voor het eerst voorgesteld. Zij luiden als volgt: „Met het oog op verschillende invloeden, waaraan het opkomende geslacht in onzen tijd is blootgesteld, verlangt het genootschapEene handleiding voor christelijke paedagogie, wetenschappelijk bewerkt en practisch toegelicht." „Welken invloed heeft het Islamisme geoefend en oefent het thans nog op het huiselijk, maatschappelijk en staatkundig leven zijner belijders? En wat volgt hieruit ten aanzien van den plicht der christenvolken tegen over dien godsdienst en hare aanhangers?" De termijn van inzending is 15 December 1877. Nadere bijzonderheden zijn te vinden in het pro gramma zelf, waarvan op franco aanvrage exem plaren te verkrijgen zijn bij den secretaris van het genootschap, prof. A. Kuenen alhier. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5673 volwas sen personen en van 1016 kinderen. De heer J. H. Beekman, pred. te Benthuizen, is beroepen bij de Ned. herv. gemeente te Oude en Nieuwe Wetering. Gisteren is aan de hoogeschool te Groningen bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer P. C. Plugge, adsistent aan het physi- logisch laboratorium aldaar, die reeds in de volgende week naar Jeddo vertrekt, waar hij van staatswege tot directeur eener scheikundige inrichting is benoemd. Bij beschikking van den minister van marine zijn de jongelingen J. II. F. Bozon, C. F. A. Koch en G. Kramer benoemd tot student voor den militairen geneeskundigen dienst bij de zeemacht. De kapitein der genie H. J. J. H. Gijs- berti Hodenpiji is tot eerstaanwezend ingenieur te Haarlem benoemd. Z. M. heeft aan C. W. Margadant, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als procureur bij de arrond.-rechtbank te Deventeraan D. Binger, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaats- verv. kantonrechter te Amsterdam; aan W. F. Mensing, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonrechter te Heusdenaan D. Warnink, te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een drenkeling aldaar, op 7 Augustus jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; bij den rijkstelegraaf benoemdtot telegrafist 1ste kl. -T. Mars, G. Blokhuis Jz., G. Van 't Ende, A. Somers, A. Timans en J. C. Van Tussen broek, tot telegrafist 2de kl. W. A. J. Kristen, A. N. Van Rooyen, II. O. Doyen, C. J. De Witte, II. F. C. Wildeman en J. K. W. Zwang met ingang van 24 Nov. tot telegrafist 2de kl.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1