keerd, zijn met dien datum op nonactiviteit gesteld. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Eist, jhr. J. A. Withers, thans te Helder; te Ilardegarijp, C. W. Andreae, thans te IJselstein. Z. M. heeft tot burgem. der gem. Schaes- bergh benoemd G. M. Hbaron De RosenJ. A. Ter Wolde, eersten teekenaar aan 's rijks werf te Amsterdam, tevens belast met het onderwijs in het scheepsbouwk. teekenen aan de polyt. school te Delft, gedurende den cursus 1S76/77. Gemengd Nieuws. Het gerechtshof in Den Haag heeft heden uitspraak gedaan in de naak van de Leidsche schippersknechten die hebben 'terechtgestaan wegens diefstal van saaiet en wel van eene partij hun ten vervoer toevertrouwd. Met aanneming van ver zachtende omstandigheden werd hun 6 maanden eenzame opsluiting opgelegd. Maandag-avond omstreeks negen uren zag de agent van politie B. Koekoek, dat zekere A. v. d. A., jachtslager te Delft, met eene kar, hespannen met drie groote honden en beladen met vleesch, over de brug aan de "Vlamingstraat de stad binnenreed. De agent verzocht den vervoer der om hem met de kar naar 't politiebureau te volgen, ten einde het vleeseh aldaar te doen keu ren, doch deze weigerde daaraan te voldoen. De vader van v. d. A., mede jachtelager, kwam nu ook bij de kar, en toen hij, op zijn vraag, met de reden van 't oponthoud was bekend ge maakt, gelastte hij zijn zoon terug te rijden en niet naar 't bureau, maar naar den veearts te gaan. De agent van politie, zeer goed begrijpende dat, wanneer de kar eenmaal weder op den Singel was, er van de keuring van 't vleesch niets zou komen, plaatste zich voor den wagen en hield dien staande, waarop hij door den vader in de borst werd gegrepen. De agent liet zich echter niet uit het veld slaan, maar trok de sabel; hij behoefde echter van dit wapen geen gebruik te maken, daar de vader, dit ziende, den zoon in den steek liet, waarna deze, onder geleide van den agent, met den wagen naar 't politiebureau werd gebracht. Het vleesch werd aldaar door den deskundige als bedorven en schadelijk voor de gezondheid (zijnde het afkomstig van een aan miltvuur gestorven rund) afgekeurd, in beslag genomen en onscha delijk gemaakt. Maandag-middag werden drie kinde ren van W. v. d. K., in het Zuideinde te Delft, naar de bewaarschool op de Koornmarkt gebracht, gezeten in een wagentje, dat door eene dienstbode, vergezeld door een knaapje van drie jaren, ge trokken werd. Terwijl de dienstbode een der kin deren naar binnen droeg, werd het wagentje door het knaapje heen en weder gereden, met het on gelukkig gevolg, dat het, met de kinderen die er in zaten, in de gracht terechtkwam. Gelukkig werden zij nog tijdig gered, het een door een bezemmaker, die zich daartoe te water begaf, het ander door een agent van politie. Dinsdag-middag is er te Dordrecht een begin van brand ontstaan in de metaaifabriek van gebr. Bouman, doordat een der werklieden eene pan, waarin vernis was geweest, op de kachel had geplaatst om af te smelten, waarhij terpentijn gebruikt werd, dat vlam vatte. De brand is door het werkvolk met water gehluscht. Een verlakker heeft daarbij eene niet gevaarlijke brandwond aan de rechterhand en het linkeron derbeen bekomen. Maandag-avond is op de Brouwers gracht te Amsterdam gearresteerd zekere juffrouw T., die een heer vitriool in het gelaat had ge worpen, waardoor hij ernstige brandwonden be kwam. De juffrouw is Dinsdag naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Tc Sneek is jl. Vrijdag'een tweejarig kind in een pot met kokend water gevallen en zoodanig met brandwonden overdekt, dat het Zon dag aan de gevolgen is overleden. Zondag jl. zijn, naar de „N. R. Ct," meldt, tien jongens van het R.-K. Armenhuis te Maastricht naar België gevlucht, alwaar zij te Tongeren zijn aangehouden en in het weeshuis opgenomen. Dinsdag zijn ze door den directeur afgehaald en naar hun vorig verblijf ten jggebracht. Dinsdag-namiddag is te Dordrecht door de politie aangehouden een Duitsche schip persknecht, L. S. genaamd, ter zake van verwon ding, gepleegd op een tjalkschipper, liggende in de Wolwevershaven, nabij de Damiatenbrug. Deze verwonding is gepleegd, nadat de schipper van de aak, waarop L. S. vaart, met den tjalkschipper over het vastmaken van een touw twist had ge kregen, die zoo hoog was geloopen, dat heiden elkaar met verschillende voorwerpen slagen toe brachten, waarop L. S-, in drift ontstoken, den tjalkschipper met een grooten zandsteen tegen het hoofd heeft geworpen en belangrijk verwond, zoodat de schipper op het dek is nedergevallen en geruiroen tijd huiten keunis bleef. De verwonde bevindt zich in zcrgelijken toestand. L. S. werd ter besohikking van den officier van justitie over gebracht naar het huis van bewaring. Gishernamiddag is te Amsterdam op den O.Z. Achterburgwal, bij de Oudekennissteeg, eene vigilant, waarin drie dames gezeten waren, in het water gevallen. De vier personen werden ge red, het. paard is dood uit het water gehaald. Dinedag-morgen is nabij het station Zutfen een man zeer verminkt op den spoorweg gevonden. Een arm was hem afgesneden en het hoofd verpletterd. Waarschijnlijk moet hier aan zelfmoord gedacht worden. De rechtbank te Deventer heeft een jongen bakkersknecht uit Raalte, die daar voor de aardigheid in de uniform van een milicien geloopen had, wegens het dragen van een uniform welke hem niet toekwam tot een cellulaire gevangenisstraf van een dag veroordeeld. Aan de „New-York Herald" wordt gemeld, dat een geheel gezin van zeven personen, de methodistische predikant England namelijk met zijne vrouw, schoondochter en vier schoonzoons, hij Montague, in Texas, in den nacht van den 31sten Augustus door eene bende gemaskerden vermoord is. Men onderstelt, dat diefstal het doel was, aangezien de familie England een aantal goe deren bezat. Op grond van Maandag gedane pei lingen verklaart generaal Newton, dat het springen van de klippen der Hell Gate, Nieuw-York, volko men geslaagd is. Zijn dochtertje van 2'/, jaar bracht den galvanischen stroom, waardoor de ontploffing geschiedde, in beweging. De vice-minister aan het Eransche departement van binnenlandsche zaken, de heer Eaye, heeft aan de prefecten eene aanschrijving gericht, waarin zij worden uitgenoodigd om zeker nieuw kansspel volstrekt te verbieden, en hen, die zich daarmede bezighouden, te vervolgen. Bedoeld spel, onder den naam van „kamerwedrennen" be kend, bestaat uit weddenschappen, aangegaan op paardjes van karton, door een uurwerk binnen een langwerpig ronden kring op een tafel voortgedreven. In het hospitaal te Manchester heeft onlangs eene merkwaardige toepassing plaats ge had van de operatie die in de geneeskunde den naam draagt van transfusie. Een zwakke, scrofuleuse knaap, wien een been was afgezet, lag dood te bloeden. Geen redmiddel dan transfusie, dat is overtapping van nieuw bloed in het uitgeputte lichaam. Doch wie zou dit bloed willen missen? De student Irwin bood zich aan. Hem werd eene pint bloed afgetapt, welke hoeveelheid, na van de fibrine ontdaan te zijn, langzaam in een der grootste aderen van den patiënt gespoten werd. Deze operatie geschiedde op 't laatst van Juli jl. Weinige uren nadat zij verricht was, kwam de reeds stervende knaap bij. Thans is hij zóó ver hersteld, dat men hem naar 't hospitaal voor convalescenten heeft kunnen overbrengen. Ten gevolge van de landverhuizing der Tartaren is in den laatsten tijd het schierei land de Krim sterk ontvolkt geworden en is de vruchtbare bodem, die zoowel voor mijn- en graan bouw als voor veeteelt zeer geschikt is, aanzien lijk in prijs gedaald. Door bewerking van eenige te Odessa wonende Zwitsersche bankiers heeft zich nu in Zwitserland een consortium gevormd, dat groote grondbezittingen op dat schiereiland heeft aangekocht. Reeds komen er over Odessa uit Zwitserland boerenarbeiders, wijngaardeniers, tuin lieden en kaasmakers. Bechtzak en. Het opzettelijk in brand steken van brandbare stoffen, om den brand tot een gebouw te doen overgaan, waarbij niet te voorzien was, dat eenig menschenleven daardoor in gevaar kon worden gebracht, was de beschuldiging ten laste gelegd aan zekeren "W. Z., oud 35 jaar, zonder beroep en woonachtig te Zuidland. Zijne zaak diende Donder dag jl. voor het gerechtshof te 's-Gravenhage. De besch. had den llden Juli dezes jaars zooveel schulden, veroorzaakt door het aanhoudend mis bruik van sterken drank, dat hij het voornemen ten uitvoer trachtte te brengen, om als vergoeding voor zijne tante, bij wie hij inwoonde en wie hij alles verschuldigd was, haar woning in brand te steken, omdat zij hem het geld, tot betaling zijner schulden henoodigd, niet wilde ter hand stellen. Daartoe spreidde hij in eene naast de woning staande schuur eenige takkenbossen uit en stak die met lucifers in brand. Gelukkig was spoedig hulp aanwezig en het reeds vlammende hout dadelijk gehluscht. Het O. M. eischte veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger Mr. De Kanter verzocht op grond van art. 61 C. P. ont slag van rechtsvervolging. Heden is W. Z. tot vijf jaren tuchthuisstaf veroordeeld. BUITENLAND, Frankrij k. Het syndicaat van wijnhandelaren te Béziers heeft met het oog op de veelvuldige vervalsching van wijn door middel van vergif houdende kleur sels, in 't belang van den goeden naam der Eransche wijnen besloten dat ieder, die in 't bezit is van wijn, die na een eerste onderzoek verdacht wordt van vervalscht te zijn, dien door eene commissie uit het syndicaal opnieuw kan laten onderzoeken. Indien dan mocht blijken, dat de wijn inderdaad vervalscht is, zal de commissie tegen den verkoo- per eene gerechtelijke vervolging instellen. -De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft opnieuw een brief aan den minister Dufanre geschreven, welke drie kolommen van de „Uni- vers" beslaat en waarin de prelaat, naar aanlei ding van het schrappen van den krachtens de bekende wet van 1874 uitgetrokken post voor de militaire aalmoezeniers door de kamer van afge vaardigden, betoogt, dat het in dezen geene po litieke quaestie geldt, maar eene zaak van wettig heid en gerechtigheid; dat de wet door de kamer is miskend en de heilige rechten des gewetens door haar zijn opgeofferd. Ik blijf de hoop koes teren, verklaart de schrijver aan het eind van zijn vertoog, dat de wijsheid des senaats en de recht matige invloed der regeering de meerderheid der afgevaardigden bewegen zal om van haar besluit terug te komen en het vraagstuk, dat alleen de begrooting raakt, buiten alle partijbejag om te behandelen. De Eransche consul-generaal te Tunis heeft bericht, dat de bey van dat land zich hereid ver klaart om, ter verwezenlijking van het plan eener onderwaterzetting van een deel der Sahara, meer bepaald eener doorsteking van do landengte van Gabes, eene som bij te dragen, ongeveer gelijk staande met 27 millioen gulden. De minister van oorlog heeft naar men verneemt aan de commandanten der legercorpsen eene circulaire gezonden, waarin hij de regelen aangeeft, die bij de burgerlijke begrafenissen ge volgd moeten worden. Voorts worden zij uitge noodigd te zorgen, dat ieder in het leger zich van deelneming aan godsdienstige en staatkundige twisten onthoude. Deze circulaire moet van ver- trouwelijken aard zijn en zal mitsdien niet in het officieele blad verschijnen. De minister van bin nenlandsche zaken, die het eerst met zijn nieuwen ambtgenoot voor oorlog over deze zaak oneens was, moet met die aanschrijving tevreden zijn. Dnitscbland. De rentenier August Ehrmann, onlangs te Do- naueschingen overleden, heeft zijn geheele vermogen vermaakt aan onderscheidene instellingen, inzonder heid in zijne geboortestad Straatsburg. Onder anderen verkrijgt het burgerhospitaal een millioen franken, het protestantsch gymnasium 150,000, de inrichting voor noodlijdenden uit de burgerklasse insgelijks 150,000, alle overige instellingen van.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2