LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 5101. Donderdag A0. 1876. 28 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. IeJere regel meer0.17$. Groolere leners naar plaatsruimte. LEIDEN, 27 September. Bij den gemeenteraad is ingekomen een adres van de Commissie voor de volksvoorlezingen, waarin zij zegt dat zij om verschillende redenen, waaronder de financieele quaestie niet de geringste plaats beslaat, niet voornemens was, om nevens de voorgenomen tentoonstelling van werkstukken, ook in het volgende jaar nog weder eene bloementen toonstelling te houden, maar zij, sedert dit bekend is geworden, van onderscheidene kanten, zóóveel aanzoek heeft ontvangen om toch ook de bloemen tentoonstelling te doen doorgaan, dat zij, vooral met het oog op de gunstige resultaten die de vorige opleverden, geen vrijheid vindt om aan haar primitief voornemen om de bloemententoonstelling in het volgend jaar niet te doen plaats hebben, gevolg te geven. De Commissie verzoekt daarom voor de beide door haar te houden tentoonstel lingen op de gemeenlebegrooting voor 1877 uitte trekken eene som van f 500 als subsidie. Voor de benoeming van een onderwijzer 1ste klasse aan de school n°. 1 voor minvermogenden op eene jaarwedde van f 900 worden voorgedra gen D. H. Poelman, C. L. Van den Berge en N. Gouwentak, allen alhier. Aangaande een verzoek van G. Van Cazant, ter bebouwing van een gedeelte van het Baamland buiten de voorm. Marepoort, geven B. en Ws. in overweging, in overeenstemming met het rapport der Comm. van fabr., afwijzend te beschikken. De Commissie van financiën heeft geen bezwaar om aan J. Cig- gaar voorloopig tot 1 April de tolheffing bij de Postbrug te vergunnen, en acht het wenschelijk spoedig over te gaan tot de splitsing van de burgerrechtelijke eigendommen van de Haarlemmer- trekvaart aan de gemeenten Haarlem en Leiden toebehoorende. Door B. en Ws. is medegedeeld dat de kosten van zaalhuur voor de onlangs plaats gehad hebben bloemententoonstelling hebben be dragen f 186, op grond waarvan wordt voorgesteld de oorspronkelijk aangevraagde toelage aan de Commissie der volksvoorlezingen ad 100 op 186 vast te stellen. De Comm. van fin. geeft in over weging die voordracht goed te keuren. Het reciteercollege „Van Lennep" hield gisteravond op Zomerzorg eene vrij goed bezochte openbare vergadering. Het eerste gedeelte van het programma bestond op een enkel nummer na uit losse voordrachten „De legende van den Drachenfels", van A. J. De. Bull, voordr. M. A. Sperna Wei land; „De visschende reiger", van E. W. Van Dam van Isselt, voordr. A. Somerwil Jr.„Het huwelijk, huwelijksrecht en huwelijksplicht", van Een neefje van den Schoolmeester, voordr. J. C. Broekhoü'; „Bobberts raaf', van C. G. Withuys, voordr. D. II. Beutb, die voor 't grootste ge deelte niet onverdienstelijk ten gehoore werden gebracht, „Graaf Strucnsee", een dramatisch frag ment van H. J. Schimmel, stond voor de tweede maal op het programma van dit gezelschap en werd door dezelfde leden als de vorige maal uit gevoerd. Er was echter in deze tweede uitvoering een merkbare vooruitgang te bespeuren. Het tweede gedeelte bestond uit „De Schippersknecht" van Hildebrand en eene posse van Mevs, getiteld: Hij moet er uit en hij zal er uit. Beide voor drachten liepen vrij goed van stapel en maakten de algemcene vroolijkheid gaande. Na afloop der .uitvoering bleven de leden en eenige geïntroduceer- den met hunne dames nog eenige. uren onder muziek ■en dans genoeglijk bijeen. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indic heeft de generaal-majoor Wiggers van Iverchem den 17den dezer het vol gende uit Atjeh bericht: Den Uden September werden de versterkingen van Tonga en Lamnjong voltooid. Bij de opening en verkenning van het terrein sneuvelde 1 mindere en werden de 2de luitenant De Neve en 8 mindere militairen gewond. Den 12den werd opgerukt naar Lamara. De vijand werd uit zijne linie van versterkingen ten oosten der Koerong-Tjoet verdrevengevoelige verliezen werden hem toegebracht; 13 stukken geschut (waaronder dón van 30 en twee van 12 pond) werden door onze troepen vernageld. Door de lagune ten oosten van Lamara werd Passar Koe- roeng-Tjoet, aan het uiteinde van den weg van Njablang, bereikt, alwaar het bivak opgeslagen en de gemeenschap over de Ivoerocng-Tjoet totstand- gebracht werd. Aan onze zijde sneuvelden dien dag 2 mindere militairen en werden er 17 gewond. De gezondheidstoestand der ageerende troepen was goed, hun geest uitmuntend. Er viel zeer veel regen. Het stoomschip „Drenthe", van Botterdam naar Java, is 25 dezer des avonds van Suez ver trokken. Gisteren werd te Amsterdam de laatste der door „Amstels Mannenkoor" uitgeschreven zang wedstrijden gehouden, namelijk een voor manuen- zangvereenigingen, voornamelijk uit handwerkslie den samengesteld. Des middags te vijf uren kwamen de daaraan deelnemende vereenigingen op de Beurs bijeen en trokken met hunne banieren naar het paleis voor volksvlijt, vergezeld van muziekcorpsen en praalwagen, met de allegorische groep als van Zaterdag, met deze wijziging dat in de plaats van de geniussen eene moeder zich had nedergezet, naar de zanggodinnen opziende en haar kinderen daarheen wijzende; henevens beoefenaren van nij verheid die dc Muzen verheerlijkten. De vereeni gingen die naar de drie prijzeneen gouden, een verguld zilveren en een zilveren medaille dongen, waren Kunstmin, Nationale Zangschool van Am stels Mannenkoor, Oefening zij ons doel, Zanglust en Vermaak, alle van Amsterdam, en Nationale Zangschool van handwerkslieden, van 's-Gravenhage. De uitslag van den wedstrijd wasNationale Zangschool te 's-Gravenhage 1ste prijsNationale Zangschool van Mannenkoor 2de prijs; Kunstmin 3de prijs. De Amstcrdamsche afdeeling van de ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank heeft zich bij adres tot den minister van oorlog gewend, met verzoek van zijnentwege maatregelen te nemen om het misbruik van sterken drank onder mili tairen krachtig te beteugelen. Zij vindt vooral aanleiding tot haar verzoek in hetgeen op dat gebied gedurende de voorlaatste weck in de hoofd stad waar te nemen viel. De afdeeling geeft alvast in bedenking om in het geheele land voor alle tappers en slijters een verbod uit te lokken, om aan soldaten of schutters, wanneer zij wapens dragen, sterken drank te tappen. De Nederlandsche Bank had op 25 Sept. bij een munt- en muntmateriaal van ƒ156,311,391.7 71 j voor eene som van f 168,191,569.64 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal óp zijne beurt 67,277,827.86 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De regeering heeft het voorstel gedaan de in April 1877 in Amsterdam te houden interna tionale tuinbouw-tentoonstelling met een subsidie van ƒ30.000 te steunen. Ook voor de in 1878 te Parijs te houden internationale expositie van voortbrengselen van landbouw, nijverheid en schoone kunsten is een subsidie van f 25.000 aange vraagd. Heden is in Den Haag aanbesteed het maken van een gebouw voor een 2de stoompomp gemaal met machine en ketelbemetseling ten be hoeve van den Houtrakpolder. Yan de vier inge komen biljetten was het minste dat van den heer A. Biemont Jr. te Hillegom, voor f 19.975. Z. M. heeft benoemd tot lid van het col lege van regenten over het huis van arrest te Sneek, J. E. Van Druten; aan jhr. mr. W. J. Quintus, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Noorddijk; bij den veteriuairen. dienst van het leger hier te lande benoemd tot paardenarts 3de kl., W. G. Van der Wal, rijks veearts. Gemengd Nieuws. Gisternacht te twee uren is in Den Haag aan den Hoogenwal een huzaar, dien men aanvankelijk dood waande, uit het water gehaald en op eene baar naar 't politiebureau overgebracht, waar men de verdoofde levensgeesten weer wist op te wekken, waarna hij naar de cavalerie-kazerne is getransporteerd. Een huisvader te Stadskanaal werd verblijd met de geboorte van drielingen. Toen de laatste geboren was, had de eerste den ouderdom bereikt van vier dagen Eerst, na de geboorte dor laatste had hij de kinderen aangegeven aan het bestuurmaar men had hem reeds aangeklaagd bij den officier, dat hij de geboorte van zijn kind (het eerste) niet binnen tweemaal 24 uren had aangegeven. De officier was echter zoo verstandig van dit zeer exceptioneele geval geen notitie te nemen en moet, zegt men, teruggeschreven hebben „dat men den driewerf gezegenden vader ditmaal moge vergeven, onder belofte van beterschap". Maandag-avond te halftien isdeschui- tenjager C. v. B., te 's-Gravenhage woonachtig, terwijl hij met zijn paard eene schuit derwaarts vervoerde, op de hoogte van „Pasgeld" in de Haagsche vaart gevallen en verdronken. De man was omstreeks 50 jaren oud en ongehuwd. Uit Vlissingen wordt gemeld: Maan dag werd door de loodsstoomboot „Prans Naere- bout", waarop zich twee rijksambtenaren bevon den, naar zee geleid en tot buiten de uiterton vergezeld het stoomschip „Holmrook", komende van Antwerpen, tot bovendek geladen met het beruchte uit Duitschland aangevoerde afval van aniline, met bestemming dit artikel in zee over boord te -werpen. Voor ieder blijft het een raadsel, dat geen maatregelen konden genomen worden om dit te beletten, daar de aanwezigheid van deze giftstof groot nadeel aan de zeevischvangst. kan berokke nen, wanneer men slechts weet, dat deze stof 21 pCt. arsenicum bevat, De geheele massa bestond uit 750 vaten. Zondag-namiddag begaf zich de zes tienjarige zoon eener arme weduwe te Ilpendam met een schuitje naar het Iipcrveld, om te vis- schen. Naar het schijnt is de boot, die zeer oud was, lek gewordenzij werd later vol water drij vende gevonden. Dc knaap werd kort daarop leven loos opgehaald. Maandag brak op den centraalspoor- een krukas der locomotief van trein 5. De reserve locomotief, onmiddellijk uit Harderwijk ontboden, bracht den trein tijdig genoeg te Zwolle om de aansluiting met den staatsspoorweg te halen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1