bevolenlaatstgenoemde ontving eenig borstelwerk enz. en heeft door den verkoop daarvan een rede lijk bestaan. T., dien wij het vorig en ook dit jaar hielpen, is weder tot het misbruik van sterken drank ver vallen, zoodat hij weder gescheiden van zijn vrouw leeft; 'reeds een paar malen heeft dit misbruik hem vrij ernstige ongesteldheden berokkend, doch desniettegenstaande vervalt hij er telkens weer toe, zoodat er weinig kans bestaat, dat hij ooit weder een oppassend mensch zal worden. Voor K. trachtten wij een dienst als koetsier te krijgen en gaven hem gedurende dien tijd kostgeldvoor wij echter daarin slaagden, maakte hij zich aan diefstal schuldig en ondergaat nu opnieuw zijne straf. P. ontving kleedermakers-gereedschap en werkt nu bij en voor zijn broeder; hij is echter zijn vak niet goed meester en verdient daardoor niet veeloverigens schijnt hij wel gezind om zijn leven te beteren. B., dien wij het vorig jaar met kostgeld onder steunden en toen van plan was eene verbintenis bij het leger in Ned.-Indië aan te gaan, is van dat plan teruggekomen, vooral omdat hij merkte dat hij ook hier wel weder in de maatschappij opgenomen kon worden; bij het eindigen van zijn diensttijd als milicien verzocht hij ons daarom hem aan eenige kleederen te helpenzijn gedrag was tijdens hij in dienst was, volgens de verkla ring van zijn superieuren, zeer goed, waarom wij hem het gevraagde gavenhij is toen als kleeder maker gaan werken en had daarmede redelijke verdiensten. O. ontving een voorschot om als marskramer zijn brood te verdienen, doch tot heden heeft hij nog niets afgelost en schijnt daartoe ook onwillig. S., ontslagen uit M., visscher van beroep, hiel pen wij aan een schuit; voor zijne uitgaanskas had hij zich reeds het noodige visehwaut aangeschaft; wij twijfelen niet of hij zal nu zeer goed in zijn onderhoud kunnen voorzien, als zijnde een zeer bekwaam visscher, en hopen, dat de ondergane straf hem geleerd zal hebben zich beter te gedragen. Aangaande vroeger ondersteunden kunnen wij nog melden, dat v. V. steeds ijverig aan het werk is en gelukkig in den laatsten tijd geen misbruik meer van sterken drank maakt, waaraan hij vroeger nog al verslaafd was. v. W., metselaar van beroep, gedraagt zich voortdurend goed en werkte het geheele jaar zooveel slechts mogelijk was geregeld door. O. is nog steeds in denzelfden dienst; zijn baas is zeer over hem tevreden, waartoe dan ook gegronde reden bestaat, omdat hij hem veel vertrouwen moet schenken, dat hij zich totnogtoe steeds waardig betoond heeft. Aangenaam is bet ons ten slotte te kunnen mededeelen, dat een der leden van ons bestuur in den loop van dit jaar een schrijven van v. B., vroeger verpleegd geweest in het sedert opgeheven gesticht voor jeugdige ontslagenen alhier, ontving, waarbij hij nogmaals zijn dank betuigde voor de hier genoten opleiding en meldde, dat hij thans door zijn oppassend gedrag eene goede betrekking in Ned.-ïndië gekregen heeft, die hij, had hij hier niet die opleiding genoten, zeker nooit zou hebben verworven. Aan de heeren M. A. Caspers, president, en H. J. Toekamp Lammers, oprichters van „Amstels Mannenkoor", zijn namens Z. M. den Koning de versierselen aangeboden van officier der orde van de Eikekroon en aan den heer P. T. Bianchi Nz., secretaris, die van ridder van dezelfde orde. Door eenige vrouwelijke leden der nationale zangschool van „Amstels Mannenkoor" is aan het Bestuur een zilveren berinneringsmedaille, door den heer Bax namens het Nederl. Zangers- bond een zilveren lauwerkrans aangeboden; door den heer Caspers aan de zangschool eene banier. De uitslag van den wedstrijd in de derde afdee- ling wasUnion et fraternité te Laeken 1ste, Koormaatsch. de Eendracht te Gent 2de, Cercle Albert Grisar te Antwerpen 3de, les Artisans lyriques te St.-Josse ten Noode 4de, Miinner Gesiingverein Caecilia te Neuss 5de. In de vierde afdeeling (mannenzangvereenigingen, die bij vroe gere wedstrijden reeds prijzen hadden behaald): Rotte's Mannenkoor 1ste, Société royale l'Orphéon te Brussel 2de, Oefening baart kunst te Amster dam 3de, Solinger Sangerbund 4de, Dresdener Orpheus 5de, Hülser Manner-Gesangverein 6de. Aan den wedstrijd om den prijs van uitmuntend heid tusschen de zangvereenigingen, die in de vier afdeelingen den prijs hadden behaald, werd deel genomen door Breda's Mannenkoor, Euterpe van Amsterdam en Rotte's Mannenkoor, dat den prijs behaalde, zijnde een kunstig in goud gemonteerde dirigeerstok (ter waarde van ƒ1500) voor den directeur, benevens ƒ200. Voorts werd aan de vier vereenigingen (Union et fraternité had niet medegedongen) ieder een zilveren lauwerkrans aangeboden. Tweede Kamer. Bij de voortgezette dis cussie over het adres van antwoord is de paragraaf betreffende het onderwijs onveranderd aangenomen, na verwerping van het amendement van den heer des Arnorie Van der Hoeven, met 57 tegen 15 stemmen, strekkende om geen ongepasten aandrang op de regeering uit te oefenen tot indiening der wet op het lager onderwijs. Verschillende leden bestreden de bedoeling door den heer Van der Hoeven aan de paragraaf gegeven. Bij de paragraaf betreffende de koloniën heeft de heer Pransen v. d. Putte de regeering geadviseerd niet agressiefin Atjeh voort te gaan, maar zich te bepalen tot vestiging over eenkomstig de oorspronkelijke instruction. De minis ter van koloniën betwijfelde de uitvoerbaarheid van dit- advies, dat door den heer Begram en vooral door den heer Casembroot bestreden werd. Bij de paragraaf over West-Indië gaf de minister van buitenlandsche zaken omtrent Venezuela mede- deelingen, waaruit bleek dat het blijken van toe nadering geeft en dat nog alleen de vormelijke herstelling der diplomatieke betrekkingen ontbreekt. Het adres is in zijn geheel aangenomen met 65 tegen 4 stemmen. Hedenmiddag te halftwee is het 4de bat- jagers uit Amsterdam, waar het omstreeks veertien dagen ter versterking van de militaire macht heeft gelegen, per Hollandsche spoor in zijn garnizoen in de residentie teruggekeerd. Naar men verneemt is prof. E. H. Von Baumbauer benoemd tot correspondeerend lid van de „Buffalo Society of natural sciences". Tot directeur van de koninklijke school voor nuttige en beeldende kunsten te 's-Hertogenbosch is benoemd de heer J. Th. Stracké, beeldhouwer te Trier. Door de meeste directeuren van huizen van verzekering is een adres aan den minister van justitie gezonden, benevens een afschrift, met ver zoek om ondersteuning, aan de Tweede Kamer, ter verkrijging van traktementsverhooging. De heer Bredius, lid van de Tweede Kamer, is naar Bremen vertrokken, tot bijwoning van het congres ter hervorming van het volkenrecht. Ook de staatsraad Bachiene heeft zich tot dat doel derwaarts begeven. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Nieu- wediep naar Batavia, heeft gisteren de reis van Port Said voortgezet; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwediep, is 23 dezer Gibraltar, de „Holland", van Batavia naar Nieuwediep, Malta gepasseerd; de „Conrad" is 14 dezer te Batavia aangekomen. De Staatscourant behelst het kou. besluit van den 15den dezer, betrekkelijk het buiten gebruik stellen der postzegels van 1 '/3 cent en de invoering van een nieuw model van postzegels van </j, 1, 2, en 2'/j cent. De nieuwe postzegels dragen het. opschrift „Nederland", benevens de aanduiding der waarde door een cijfer ter grootte van 8 millimeters op een in het midden van het zegel aangebracht cirkelvormig wit veld. In elk der vier hoeken van het zegel wordt de waarde mede door een kleiner cijfer aangeduid. Elke soort der nieuwe zegels wordt in verschillende kleur gedrukt. Zij worden door den minister van finan ciën in gebruik gesteld, zoodra do voorraad zegels van 't bestaande model zal zijn verbruikt. Z. M. heeft benoemd tot lsten luit.-kwar- tierm. bij het 1ste reg. inf., den 2den luit.-kwar- tierm. P. A. Thomése, van het corpstot Islen luitenant directeur van het garnizoens-hospitaal te Bergen-op-Zoom, den lsten luit.-kwartierm. A. E. H. Knaap, van het 8ste reg. infanterie. Gemengd Nieuws. Gisteravond is in Den Haag gedurende .de voorstelling in eene bergplaats achter het tooneel van den schouwburg brand ontstaan door het vlam vatten van eene hoeveelheid stroo. Door intijds aangebrachte hulp door het brandweer personeel in het theater werd het vuur in zijn voortgang gestuit- Op onderscheidene plaatsen van ons land is Zondag-avond tegen 7 uren een lucht verschijnsel waargenomen. De donkere wolken, welke zich reeds den geheelen namiddag hadden vertoond, werden in het westen plotseling ver broken door een zeer helder licht, dat met snel heid het luchtruim doorkliefde en daarna uiteen spatte. De wijze, waarop dit geschiedde, kan men niet beter vergelijken dan bij het nederdalen van eene vuurpijl; het verschijnsel werd voorafgegaan door het verspreiden van een sterk electrisch licht, dat hoogstens twee seconden kan hebben aange houden. In den dampkring vertoonde zich nog zes minuten later eene lichtroode streep, die in breeder helder-wit uitliep, slechts op twee plaatsen gebroken en bij het roode gedeelte nagenoeg spi raalvormig. Zondag-avond is te Amsterdam brand ontstaan in een pakhuis op de Baangracht, in de aldaar opgeslagen steenkolen. Twee handspuiten waren voldoende om de geheele partij door en door nat te maken en alzoo den brand te blus- schen. De drijvende stoomspuit was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. De spoortrein van Zutfen naar Zwolle is Zondag-namiddag onder Olst ontspoord, waar door alleen een klein oponthoud ontstond. Te Laren (N.-H.) staat nog een appel boom in bloei in den tuin van J. "Van Eyden. s R ij k s Munt heeft in den laatsten tijd voor een ton goud aan centen afgeleverd. Met deze 10 millioen centen kunnen we de Bel gische twee-centimesstukken missen. Te 's-Hertogenbosch is Zaterdag- avond een pakhuisknecht van den heer M. bij het scheppen van een emmer water in de Zuid- Willemsvaart gevallen en verdronken. Door de duisternis was men niet in staat hem te redden. De ongelukkige laat eene vrouw met vier nog jeugdige kinderen na. Den 17 den dezer is uit de garnizoens- infirmerie te Harderwijk een soldaat van het kolo niaal werfdepot ontvlucht, onder de volgende om standigheden. Bedoelde persoon, een Arabier van geboorte, had zich reeds vroeger aan desertie schuldig gemaakt. Hij werd toen echter gearres teerd en heeft te Arnhem, na voor den krijgsraad te hebben terechtgestaan, zijne straf ondergaan. Bij het corps te Harderwijk, na expiratie zijner straf, teruggekomen, is hij in de garnizoens-infir- merie opgenomen. Den 17den echter, 's morgens vroeg, is hij schier geheel ontkleed uit een raam der tweede verdieping gesprongen. Tot Zaterdag heeft hij zich weten schuil te houden, doch is toen te Apeldoorn gearresteerd. Hij zal nu ander maal voor den krijgsraad terechtstaan. Sedert eenigen tijd worden onder de gemeente Schimmert opgravingen gedaan om de geschiedenis van Limburg te verrijken. Dit ge schiedt ouder leiding van de heeren Ilabets, pre sident van de vereeniging voor geschiedenis en oudheidkunde, en Roersch, professor aan de. uni versiteit te Luik. Er zijn reeds een twintigtal onderaardsche gebouwen ontdekt, waarvan de meeste eene groote uitgebreidheid hebben en die, naar men meent, uit den Romeinschen tijd afkomstig zijn. Zondag-nacht werd te Grave een mi licien der 2de comp. van het 1ste bat., aldaar in garnizoen, slapende op zijn post gevonden. Hij had voor een dergelijk misdrijf tegen de discipline reeds vroeger straf ondergaan en schijnt nu voor de gevolgen zoo bevreesd te zijn geworden, dat hij, toen bij later weer op post stond, gedeser teerd is met achterlating van geweer en patroon- tasch. Aan den kant van een der vestinggrachten buiten de stad is zijn koppel gevonden. Totnutoe heeft men nog niets van hem vernomen. In het gehucht Zeien bij Vries had Zaterdag den vrouw van den landbouwer L., die op een voer boekweit zat, het ongeluk er af te glijden en werd onmiddellijk door den val gedood. Door den heer Wittop Koning, civiel- ingenieur te Rotterdam, is een „pneumatisch pon tondok" uitgevonden. Het is een drijvend dok met wateruitdrijving door middel van saamgeperste lucht, in plaats van verwijdering van het water door uitpomping. De „Stoompost" geeft daarvan-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2