LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5099. Dinsdag A0. 1876. 26 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per po<t1.40. Afzonderlijke IS'ommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regelaf 1.05. Iedere repel meer0.17$. Grootere lellers naar.plaatsruimte. STAD S-BERICHT E N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat bet 1ste suppletoir kohier van de plaatselijke di recte belasting voor 1876 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie bij besluit van den 19deu September 1S76 eu op beden aan den gemeente-ontvanger ter invordering ter band gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leideo, 95 September 1876. LEtDEA, 25 September. De brieven, per stoomschip „Friesland" naar iNed.-Indië te verzenden, behooren uiterlijk den 26sten dezer te middernacht ten postkantore alhier bezorgd te zijndrukwerken en monsters te half- ivier 's middags. In de zitting van heden zijn voor het veede natuurkundig examen toegelaten de heeren 1. Butner en J. C. Th. Bast. De eerste zitting Ier commissie is hiermede afgeloopen. Van de 4 candidaten, die zich hebben aangemeld voor leze zitting, zijn er dus 8 geslaagd. Aan de hoogeschool alhier is Zaterdag bevor- lerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de C. H. Kruseman, geb. te Haarlem, met cad. proefs.Over de betrekking tussclien levu- >se en manniet. Heden werd tot doctor in de odgeleerdheid bevorderd de heer W. Haverkamp, eb. te Amsterdam, met acad. proefschrift, get.: Onderzoek naar liet universalisme van den twee- en Jezaja." Bij de heden alhier plaats gehad hebbeude peubare aanbesteding betreffende de houwing van ine derde school voor minvermogenden, is de inning aangehouden. Bij de heden gehouden openbare verkoo- .ng van cokes van partijen van 50, 10 en 5 etoliters waren de hoogste prijzen 28.00, 5.80 en 2.80; de laagste 27.50, 5.60 I 2.75. Men verwacht in den loop van deze week benoeming van generaal-majoor Beren tot inisler van oorlog, terwijl tevens verzekerd wordt, t in de daardoor openvallende betrekking van recteur voor liet materieel der artillerie, spoedig worden voorzien. Een bij liet departement van koloniën ont- ïgen telegram van den g uiverneur-generaal van id.-Tndië, dd. 12 dezer, bevat de volgende be- hten uit Atjeh Den éden dezer is de generaal- Ijoor Wiggers van Kerchem met. drie kolonnes t 3de, 12de en léde bataljon) uitgerukt ter estiging onzer noordoostelijke linie. Van Oleh- rang trokken de troepeu, na de versterkte kam- Toeklad genomen te hebben, naar Lamnjong, na hevigen tegenstand bezet werd. Aan onze sneuvelden 7 minderen, terwijl de majoor jempol, de luitenants Verploegh en Van Driest ïi Ié minderen gewond werden. Door het ontijdig ngen van een granaat werd ook de luitenant- idant Van Vooren gewond. De eerstvolgende [en werden besteed tot het aanleggen eener terking te Lamnjong en tot het. bouwen eener ter verzekering der gemeenschap met Oleh- ang en Lamprit. Bij het terugdrijven van den den omtrek talrijken vijand en bij verkennin- sneuvelde ééu mindere en werden 9 minderen S koelies gewond. Omtrent den algemeenen ndheidstoestand wordt gemeld dat zich slechts enkel cholerageval had voorgedaan, doch dal 'rtsen en buikziekten vermeerderen. De uitslag der eerste afdeeling van den zang wedstrijd te Amsterdam is: Breda's Mannenkoor, 1Deventers Mannenkoor, 2Sappho, 3Gorin- chem's Mannenkoor Caecilia, Monnickendams Mannenkoor, 5. De jury was samengesteld uit de heeren Verhulst, Erans Coenen, De Lange, Hiller, Fischer, Abt en Boers. De uitslag der tweede afdeeling is: Euterpe, 1; Utrechtsclie Mannen- zaugvereeniging, 2; Nijmeeg's Mannenkoor, 3; Schiedams Mannenkoor Orpheus, Kunstmin, 5; Crescendo, 6. De jury was samengesteld uit de heeren De Hartog, Hol, Hiller, Nicolai, Mey- roos, Radoux en Warnots. Na afloop van de wedstrijden werd zoowel in liet park als in het paleis een concert gegeven. In het paleis woonde de burgemeester een gedeelte van den wedstrijd bij. Het stoomschip „Drenthe", van Rotterdam naar Java, is 22 dezer te Port Said gearriveerd; de „Java" is den léden dezer van Batavia naar Badang vertrokken. Ds. L. Ten Bosch te Ter Aar heeft het beroep tot pred. bij de Ned. herv. gemeente te Oegstgeest aangenomen. De heer Des Amorie van der Hoeven heeft als amendement voorgesteld de vijfde paragraaf van het adres van antwoord der Tweede Kamer op de openingsrede aldus te le2eu„Met voldoe ning vernemen wij dat Uwer Majesteits aandacht op menig groot volksbelang gevestigd blijft, en dat gewichtige wetsontwerpen ons eerlang zullen bereiken"; zoodat de voorsteller wenscht weg te laten de zinsnede der commissie van redactie „Vooral stellen wij er prijs op, dat het wetsont werp op het lager onderwijs ons weldra bereike; een onderwerp welks goede regeling zulk een overwegenden invloed kan uitoefenen op het zede lijk weizijn en de toekomst der natie." Met den laatsten October a. s. worden de 2de luit. bij het corps mariniers A. P. Timmers en L. H. J. L. Vogelvanger, commandeerende het detach, mariniers, respect, ingescheept aan boord van Zr. Ms. wachtschepen te Willemsoord en Hellevoetsluis, ter beschikking gesteld van den commandant van voorschreven corps en met den lsteu November vervangen door de lste.luit. J. H. Van Wely en W. J. Paehlig. De „Daily News" meldt, dat sir Theophilus Shepstone door de Britsclie regeering naar Natal is afgevaardigd, met bijzondere volmacht om haar in den Transvaal-staat te vertegenwoordigen. Sir T. Shepstone heeft indertijd Ketschwayo, den keizer der Zulu's, van wien Secocoeni een vazal is, gekroond. Men verwacht dus dat zijn per soonlijke invloed over dien potentaat dezen zal terughouden van deelneming aan den oorlog tegen de kolonisten. Tweede Kamer. Bij het debat over het adres van antwoord op de troonrede heeft de heer Casembroot inlichtingen gevraagd over den loop der crisis. De minister van binnenlandsche zaken heeft de mededeeling van de Eerste Kamer nader uit eengezet. Door den heer Kappeyne werd zijnerzijds medegedeeld het adres aan den Koning. Van de opdracht der samenstelling van een liberaal Kabi net door den Koning was geen sprake geweest. Door den minister werd dit ontkend en beweerd dat de vraag of de heer Kappyne casu quo bereid zou zijn de opdracht te aanvaarden, hem op 9 Augustus door den directeur van het Kabinet zou zijn gedaan. De beraadslaging is daarop gesloten. Morgen is de paragraaf onderwijs aan de orde. Naar men verneemt heeft Jhr. Mr. J. De Witters van Citters ontslag verzocht uit zijne be trekking van president van het bureau van con sultatie. Z. M. heeft aan W. S. C. T. Post, op zijn verzoek, met ingang van 20 October e. k., eervol ontslag verleend als notaris te Eek en Wiel; her benoemd tot burgem. van Assendelft P. M. J. Le Jay, van Bruinisse C. M. Voorbeytel. Gemengd IVieuws. Men leest in de „Arnh. Ct.Het nieuwe academie-gebouw op de Ruïne te Leiden schijnt eerstdaags gereed te zullen komen(!)al thans de beruchte schutting, die daar voor eenige jaren werd opgericht om het terrein, waarop het academiegebouw moest verrijzen, zal, naar wij met zekerheid vernemen, weldra voor afbraak ver kocht worden." Was het maar waar! Gistermiddag omstreeks vijf uren viel het zoontje van M. op de Hoogewoerd al spelende in het Levendaal tusschen den wal en eene schuit. Zekere v. d. B. schoot spoedig te hulp en redde na veel moeite den drenkeling. Gisteravond omstreeks negen uren heeft een be schonken jongen in de Galgstraat ruzie gehad met een anderen knaap, trok zijn mes en gaf hem een snede in de onderkin. De dader is naar 't politie bureau gebracht. Zaterdag-ochtend omstreeks vieruren. ontstond te Rotterdam brand in een pand aan den Schiedamschen dijk hoek Zwijnenstraat, bewoond door de tapster W. E. M. In het begin liet de brand zich vrij ernstig aanzien, doch te halfzes was men hem meester. Vier spuiten hebben water gegeven. De vermoedelijke oorzaak is het springen eener petroleumlamp. Een der werklieden, die zware ver wondingen had bekomen bij het ongeluk in de Eerdinand Bolstraat te Amsterdam, is in het gast huis overleden. Een zware brand barstte Vrijdag-na- middag omstreeks halfzes uit in de hofstede der kinderen van wijlen C. Blaak, aan den Nieuwen- dijk te Zuid-Beierland. Terwijl men bezig was de laatste voeren van den oogst in de schuur te bergen, viel van de petroleum-lantaarn, die men boven bij den tas gebruikte, het onderstel met het licht er uit, tusschen den tas en de til. Weldra verspreidde de vlam zich en was er aan geen blusschen meer te denken, zoodat in korte oogenblikken alles in vlam stond. De schuur met den geheeleu oogst van dit. jaar van ruim 50 H.A., benevens 50 H.L. jarige tarwe en 80 H.L. spelt, alsook de woning zijn door het vuur vernield. Alleen het huisraad van den knecht heeft men kunnen redden, terwijl de wagenkeet en twee schelven paardenbooneu, die van den wind af stonden, zijn gespaard gebleven. Naar men ver neemt was alles geassureerd. De proef met de mal van het stoom schip „Koning der Nederlanden" heeft niet aan de verwachting voldaan, zoodat van de reis van het stoomschip vooreerst wel niets komen zal. Te Brussel zal de proef genomen wor den met de aanstelling van een controleur der gemeentescholen. Deze nieuwe ambtenaar moet dagelijks de namen der afwezige leerlingen opne men en naar hnn woningen gaan om daar naar de oorzaak der afwezigheid onderzoek te doen. Ook is hij belast met de opsporing van kinderen, die volstrekt geen onderwijs ontvangen. 't Heeft onlangs weinig ges cheeld of de Engelsche bier-wereld had hare beide ko ningen verloren. De heeren Bass en Allsopp, de

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1