Gemengd Nieuws. Als vermistof ontvreemd wordt opge geven een brief per post verzonden van Amster dam naar Leiden, waarin een bankbiljet van '200, F. n° 6096, en een dito van 300F. n° 8662. De officier van justitie te Amsterdam verzoekt opsporing en bericht. Gisternacht is te Delft een schild wacht, op bet Oude Delft op post staande, nabij de zuidelijke avenue der stad, op welke wijze is onbekend, te water geraakt. Daar er in de nabij heid geene schuit lag, maar deze op eenigen af stand moest gehaald worden, waren de pogingen om hem te redden tevergeefs en is hij levenloos uit bet water gehaald. Te Deventer heeft de justitiegister- ochtend te 4 uren de hand gelegd op een voor de maatschappij zeer gevaarlijk sujet, die reeds verschillende malen wegens moedwillige mishan deling tot gevangenisstraf was veroordeeld, en het laatst een jaar celstraf had ondergaan, omdat, hij zijn broeder met een mes eene gevaarlijke wond aan het hoofd had toegebracht. Sedert zijne in vrijheidstelling heeft hij zich weder aan dergelijke feiten schuldig gemaakt, waarvoor hij binnenkort moet terechtstaan. Men zegt dat zijne inhechte nisneming is bevolen, omdat hij moet hebben te kennen gegeven dat hij nog voornemens was een paar personen te dooden. Donderdag werden te 's-Hertogen- bosch twee soldaten van het garnizoen van Heus- den zwaar geboeid gevankelijk binnengevoerd. Zij waren beschuldigd van diefstal door middel van inklimming en binnenbraak in den namiddag van 18 dezer gepleegd, ten nadeele van den landbou wer Th. Timmermans te Oud-Heusden. Er werden ontvreemdeen zilveren en een koperen horloge, drie jassen, een mes, een zakdoek, welke voor werpen eene waarde van plus minus ƒ80 ver tegenwoordigen. Te Sloterdijk wordt, in den laatsten tijd veel gestolen, en meest zonder dat de justitie de hand op den dader schijnt te kunnen leggen. Ook gisternacht is bij eene bejaarde dame een brutale diefstal gepleegd. De dief schijnt door een achterraam in huis te zijn gedrongen, is vervolgens naar boven gegaan, en heeft, eene kamer, waar de beide vrouwen des huizes sliepen, tot. tooneel zij ner operation gekozen. Nadat hij eerst behoorlijk licht had aangestoken, heeft hij eenige voorwerpen van waarde, horloge, snuifdoos, breimandje enz. en uit een zak eenig zilvergeld ten bedrage van p. m. ƒ10 ontvreemd, en is toen waarschijnlijk langs denzelfden weg teruggekeerd. Buitenshuis heeft men gereedschap gevonden dat hem zeker ontvallen is. Woensdag is te Nieuwediep op de reede door het ramtorenschip „Schorpioen" eene ramproef genomen op eene daar ten anker gelegde kanonneerboot. Het ramschip liep met eene zeven- mijls-vaart op de kanonneerboot, wierp met zijn scheg die boot geheel omver en boorde er een groot gat in, zoodat het vaartuig terstond zou gezonken zijn, zoo het niet met hout was opgevuld geweest. Men had op de „Schorpioen" zeer weinig van den schok gevoeld. Gisterochtend werd onder het puin der te Amsterdam ingestorte huizen nog het ver minkte lijk van een gehuwd werkman gevonden. Twee der overige werklieden verkeereu in beden- kelijken toestand. Naar aanleiding van het door de jus- titie ingesteld onderzoek omtrent den toestand van het armenhuis der Ned. herv. gemeente te Olde- markt, schrijft een inzender in de „Zw. Ct." Door bekomen inlichtingen ben ik met den toe stand van bedoeld armenhuis, zijne bevolking en bestuur voldoende bekend, om voor de echtheid van het door mij medegedeelde te kunnen instaan. Het armenhuis bestaat uit veertien kamers of hokken, waarvan een voor provisiekamer gebruikt wordt. Het wordt bewoond door dertien gezinnen, die alle, veelal tot nadeel van de ware armen, bedeeld worden. Van die dertien gezinnen behoor den zeer zeker zes daarin geen plaats te kunnen vinden, omdat zij uit werkvatbare personen bestaan en in den zomer zeer veel geld verdienen. De invaliede personen hebben eiken dag, de valiede alleen in den winter, omdat zij daarmede meer kunnen verdienen dan met werken. Meer dan der inwoners van het armenhuis heeft ge vangenisstraf ondergaan wegens diefstal. In één woord, het armenhuis der Ned. herv. gemeente te Oldemarkt is eene inrichting, waar alle ondeug den worden aangeleerd en in practijk gebracht. En dat huis staat onder opzicht van ouderlingen en diakenen, die, „omdat het altijd goed gaat", geen andere inrichting willenzij achten hun plicht gedaan gedaan te hebben met de voor pl. m. 1/3 uit. landhuur bestaande inkomsten der dia conie, die jaarlijks meer dan drie duizend gulden bedragen, op het einde van ieder jaar te hebben weggeworpen. De pachter Holtz, te Jesering, nabij Brandenburg, had den Hsten Augustus te Char- lottenburg een paard gekocht. Den volgenden dag huiswaarts keereude, werd hij op zijne doorreis te Potsdam in hechtenis genomen, op grond dat. hij verdacht werd van het paard te hebben ge stolen. Ofschoon nu volgens de Pruisische wet de- gearresteerde in dat geval binnen 24 uren een voorloopig rechterlijk verhoor moet ondergaan, geschiedde dit echter eerst den 14den, waarna bij den 16den, dus na acht dagen gevangenschap, zonder eenige mededeeling werd ontslagen. Alleen werd hem een bewijs ter hand gesteld, waarop bij zijn paard kou terugkrijgen, hetgeen hem eerst gelukte nadat, hij den stalhouder, bij wien het geplaatst was, 12 mark aan voederloon had betaald. Men kan zich gemakkelijk voorstellen ln welke stemming de man thuis kwam. Te midden van den oogst was hij acht dagen aan zijn bedrijf ontrukt geworden; in dien tijd was zijn rijpe haver grootendeels uitgevallen, zijn hooi bedorven en had zijn gezin in doodelijken angst verkeerd. Wegens dit een en ander diende hij een protest in bij den procureur-generaal te Potsdam, waarop bij eindelijk den 14den dezer de volgende zonder linge aanschrijving ontving: „In antwoord op uw protest van 31 Augustus 11. dient deze u tot bericht, dat. het niet kan worden uitgemaakt aan welken ambtenaar bet ligt dat de politie eerst den 12den dezer ten bureele van den procureur-gene raal aangifte heeft gedaan van uwe arrestatie, die reeds den 9den had plaats gehad." Op de stoomboot tusscben Dover en Calais zijn gisteren zeven pakketten gestolen met Russische en Egyptische fondsen, door Londensche bankiers afgezonden naar Parijs, waar ze verkocht waren. Evenals de insluiting van den Johan- nesKerkhoven-polder aan den Dollard onlangs geluk kig is totstandgekomen, kan dat zelfde ook bericht worden van den Eemspolder achter Uithuizen en Uithuizermeeden. Daarbij valt als eene bijzonder heid op te merken, dat het werk binnen een half jaar is geëindigd, en dat de kolossale dijk niet minder dan 90 dagen vóór den bij 't bestek bepaalden tijd is opgeleverd. Vermits was be paald, dat de aannemers voor eiken dag vroegere oplevering eene premie van 500 zouden genie ten, ontvangen ze nu eene premie vau ƒ45,000. Rechtzaken. In eene ochtend-, middag- en avondzitting van het hof te Leeuwarden, gepresideerd door den heer mr. W. Terpstra, heeft Hinderikus Snijders terechtgestaan, beschuldigd van de wed. Beuker te Nieuw-Dordrecht door uitwendig geweld te hebben vermoord. Er werden 23 getuigen gehoord. De adv.-gen. mr. B. W. N. Servatius requireerde veroordeeling tot levenslange tuchthuisstraf. De verdediger mr. U. II. Huber achtte, het ten laste gelegde niet voldoende wettig bewezen en conclu deerde tot vrijspraak. Uitspraak op 28 dezer. KOLONIËN. BATAVIA, 19 Augustus. Den 15den Augustus vertrokken per stoomer „Willem III" naar Atjeh de offic.-van-gez. Ros- kens, luit. v. d. Paardt, de kapt. Werkhoven en v. Rhijn, benevens 130 mindere militairen; per stoomer „Sloet v. d. Beele" naar Samarang en Soerabaia, de luit. v. d. Weyden, Doderlein de Wint, benevens 5 officieren der barissans en 210 mindere militairen, onder welke 169 Madureezeu die naar Sumanap terugk eerenen per stoomer „Merapi", naar Tjilatjap, de offic.-van-gez. Van Delden en 16 minderen. De „Sindoro", comman dant Berghuis van Woortman, is S Augustus van Atjeh te Padang teruggekomen en heeft weder een 70-tal geëvacueerden aangebracht; één was op reis overleden. Door den gouverueor-geueraal van Ned.-Indié zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned w. ziekte, aan den verif. 4dcn kl. J. Van der Linden. Ontsla gen: Eervol, uit 's lands dienst, met beh. van recht op pens., de gew'. opz. 2de kl. bij deu water9t. enz. W. C. H. L. C. Vou Winckelmanu en de gew. kl. bij de pakh.-adm. te Probolinggo Ph. F. Walter; eervol, uit zijn betr., de posth. der Karimon- djawa-eilanden M. Knufman; eervol, uit 's lands dienst, de griff. bij den landr. te Ngawi Th. B. Van Soest; uit 's land9 dienst, de gew. cipier van 's lands gevaugenis te Bandjertnasin W. H. Mallien. Ingetrokken: Het eervol ootslag uit 's lands dienst en de benoecuiog tot notaris te Poerworedjo van den 3deu comm. ter algem. secret. J. C. Jonker. Benoemd: Tot not.-vendum. te Poerworedjo, Th. B. Van Soest, cand.-not; tot hoofdonderw. aan dc op. lag. school te Cheribon. O E. Hansen tot hoofd onderw. aan de 1ste lag. school te Soerabaia W. H. Heytmau tot lsteu hnlpond. aan de op lag. school te Ternate, J. G. Van der Heydentot laten hulponderw. aao de op. 2de lag. school te Djokdjokarta, L. J. Westrik, tot griff. bij de landr. te Meester- Cornelis en Bekas9i, J. E. Mientjes; tot griff. bij den landraad tc Toeban, A. Van Velsen; tot 2den deurw. by den raad van just, te Soerabaia, C. J. F. Van Haaseo tot deurw. bij de laodradeo te Padaog ea Priaman, P. Th. SimoDtot pred. bij de prot. gcm. te Baodjermassin, F. W. G. Kemmanntot subst - off. van just bij den raad van just, te PadaDg, mr. J. W. Zuur deeg; tot griff. bij den omg. rechter in de late afd. op Java mr. J. H. Abeudanon. Bij den raad van jnst. te Soerabaia: tot subst.-offic. mr. C. H. Prins, tot subst.-griff. mr. J. J. F. Rigail Certon. Tot opz. 3de kl. bij het boschw. op Java en Madura, L. E. Doelitzsch, onder de bevelen van den houtv. over het boschdistrict Samarang. Tot hulponderwijzeres aan de o. 1. school te Kediri, mej. O. H. G. Van Steeden; tot 2den hulponderw. aan de o. 1ste 1. school tc Soerabaia, H. Volter; tot hulponderw. aau de o. 1. school te Soerabaia, M. P. L. G. Haoseo. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den off.-vau-gez. 1ste kl. J. De KoniDgh. Ontslagen: Eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, met behoud van recht op pens., de lste luit. der inf. E. S. Tielemann; eervol, uit 's landt dieost, de meesterko. ijzergieter bij den art.-coj- strnctieninkel te Soerabaia, H. J. Tak. BUITEN LAND. Vereenigde Staten. Aan de „Times" wordt getelegrafeerd dat de botsing die in Aiken County (Zuid-Carolina) tus- sclien blanken en negers plaats had, zijn oorsprong vond in het beleedigen van eene blanke vrouw door twee negers. Een dezer negers is door blan ken vermoord, waarop de negers zich in grooteu getale verzamelden om elkander te beschermen. Zondag werden bij de botsing zes negers en twee blanken gedood en van weerszijden velen gekwetst. Op verzoek van den gouverneur Chamberlain werden troepen naar Aiken gezonden, die de rust herstelden. De storm die Zondag woedde was verschrik kelijk. Meer dan 100 schipbreuken hadden plaats en tal van menschen verloren het leven. De stoom boot „Rebecca," van de Clyde, strandde op de kust van Carolina, waarhij 12 menschen het leven verlorenS personen verdrouken in Chesapeake Bay door 't zinken van barken die door de stoom boot Juniata" werden gesleept. Het grootste bezoek, dat de tentoonstelling te Philadelphia te beurt viel, had den 21sten dezer plaats, toen niet minder dan 98,250 betalende personen haar bezochten. Turitije. Op eene particuliere audiëntie, door den sultan aan graaf Zichy verleend, moet de sultan zijn wensch naar vrede, zijn vasten wil om de hervormingen toe te passen uitgesproken en een „kat" beloofd hebben. De ministerraad had nog geeu besluit genomen, maar heden zou een groote raad, uit een honderdtal personen bestaande, gehouden worden. Uit Semlin wordt gemeld, dat Tsehernajeft' bij aanschrijving aan zijne onderbevelhebbers heeft gelast, bij de minste vijandelijkheid der Turken hen onmiddellijk aan te vallen, daar er geen for- meele wapenstilstand bestaat. De „Golos" stelt groot vertrouwen in het behoud van den vrede in Europa, omdat Duitsch- land, Rusland en Engeland het eens zijn over de Oostersche quaestie. Het. „Journal de St.-Péters- bourg" drukt dezelfde meening uit en betuigt zijne tevredenheid er over, dat vorst Milan niets van het pronunciamiento wilde weten. felegrummen. DEN HAAG, 23 September. Een bericht uit Atjeh van 4 dezer meldt: Generaal Wiggers van

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2