Naar men verneemt bestaat, het voornemen de sabels, in gebruik bij de veld-artillerie, te ver vangen door een model, dat, wat het gevest be treft, de thans bestaande in gemakkelijkheid van aanvatten verre overtreft; er is een model aan de bevoegde autoriteit ter bezichtiging gegeven. Met zekerheid verneemt men dat Z. M. de Koning den zangwedstrijd te Amsterdam niet zal bijwonen. De minder gunstige gezondheidstoestand van Z. M. in de laatste dagen zou daarvan de reden zijn. Tweede Kamer. De heer Dullert heeft bet presidium aanvaard met eene dankbetuiging voor het vertrouwen des Konings en dezer ver gadering, die hem met zeldzame eenparigheid tot eersten candidaat heeft gekozen. Een werkzaam zittingsjaar, zeide hij, is verloopenvelerlei nieuwe ontwerpen zijn aangekondigd. Met lust en ijver Onze taak opvattende, kan er veel goeds ten nutte van het land tot stand komen. Bij alle verschil van meening is er één punt van samenstemming onzen liefde tot het vaderland en gehechtheid aan onze regeeringsvorm. "Vele reeds bekende ontwerpen zijn ingekomen, zoomede de spoorweg- begrooting voor 1877 en het enquête- voorstel De Jong c. s. nopens de longziekte onder 't rundvee. Het aanhangig gebleven ontwerp tot herziening der kiestabel is door de regeering in getrokken. Tot leden der commissie van redactie voor het adres van antwoord op de troonrede zijn gekozen de heerenTak, Smidt, Kops, Begram en Kappeyne. Z. M. heeft aan W. H. "Van Meukeren, cp zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdamaan Mr. M. M. Baumhouer, zich schrijvende mr. M. M. "Von Baumhauer, gewezen referendaris bij het depart van binnenl. zaken, een pensioen verleend ten laste van den staat ten bedrage van ƒ1500 'sjaars; benoemd tot direc teur van het postk. te Stadskanaal, J. "Van West, thans adsistent ten postk. te Gouda. Gemengd Nieuws. Gisterochtend heeft een persoon, on der Oegstgeest jagende, bij ongeluk een schot van zijn geweer in den rechterarm gekregen. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Hedenmiddag omstreeks halfeen is nabij de Bakkersteeg een jongen in de Oude "Vest gevallen. De heer v. d. T. redde het kind door zich te water te begeven. A. s. Donderdag zal door het hof in Den Haag arrest gewezen worden in de zaak van twee Leidsche schippersknechts, die in dienst van den pakschipper van Leiden op Utrecht, op 16 Juli jl. van eene partij saaiet, van de Leidsche saaietfabriek naar verschillende personen verzon den, eene hoeveelheid hebben ontvreemd, om, zooals zij ter hunner verdediging opgaven, kousen te doen breien. In deze zaak werd heden eene bekentenis afgelegd. Het O. M. eischte veroordee ling tot een jaar celstraf en mr. M. De Pinto, die voor het eerst als verdediger optrad, beval zijne cliënten den hove aan. Men meldt ons uit "Voorschoten: Het was heden een ware feestdag voor het personeel van de fabriek der heeren J. M. Van Kempen en Zn. De heer T. A. Van Reemst namelijk herdacht den dag waarop hij voor 40 jaren aan die zaak verbonden werd en onthaalde de werk lieden op chocolade, tulband, brood, wijn en siga ren. Talrijk waren de blijken van belangstelling die den jubilaris van patroons, werklieden en vrienden te beurt vielen. Aller wensch is dan ook, zooals de heer Van Kempen hedenmorgen terecht uitdrukte, dat de heer Van Reemst nog lange jaren voor de fabriek en zijn gezin zal gespaard blijven. Te Amsterdam zijn hedenmorgen twee ■perceelen in de Ferdinand Bolstraat ingestort. Van de acht werklieden die er onder bedolven raakten, zijn vier in bedenkelijken toestand naar het gast huis gebracht. Dinsdag-avond omstreeks acht uren trok te Amsterdam een troep zingende kinderen, vergezeld van eenige volwassenen en gevolgd door niet weinige lieden, die er niet bij behoorden, uit de St.-Luciënsteeg door de Kalverstraat. Eenige voorbijkomende jagers, die volgens den een be schonken waren, volgens een ander in volmaakt nuchteren toestand verkeerden, kwamen in aanra king met den troep en schijnen in militairen over moed onder de kleinen klappen te hebben uitge deeld. De burgers kwamen tusschenbeidede jagers verwijderden zich, maar een hunner, die bleef, en zijn sabel wilde trekken, werd dit. door de burgers onmogelijk gemaakt, welke hem naar de hoofd wacht wilden brengen en hem daar waarschijnlijk, zoo groot was de verbittering, niet heelhuids zouden hebben afgeleverd. Eenige officieren, die in het Poolsche koffiehuis zaten, waren getuigen van dit. tooneel, en een hunner, een kapitein der jagers, schoot toe en deed de burgers wijken toen hij zijn sabel trok. De soldaat werd zoodoende door zijn officier ontzet, in een koffiehuis in veiligheid gebracht en door een achterdeur naar huis gezonden. Van de hoofdwacht op den Dam werd een patrouille gezonden, om de menigte te verspreiden, die gewillig uiteenging. Van de zijde der militairen wordt medegedeeld, dat de aanleiding tot het gebeurde niet bij de jagers zou liggen. Men zegt, dat al degenen onder de gewapende macht, die in de laatste dagen door overdreven ijver hebben uitgeblonken en schitterende daden tegenover rustige burgers hebben verricht, ter verantwoording zullen worden geroepen. Ook gister avond werd weder een zingende troep jongens, ditmaal circa 200 in getal, door een dienaar van politie uiteengedreven. Het „Handelsblad" meldt, dat tijdens de laatste ongeregeldheden tegen onge veer 40 personen proces-verbaal is opgemaakt wegens verzet, Geen hunner is in preventieve gevangenschap gebleven. Tegen drie opgeschoten knapen is proces-verbaal opgemaakt ter zake van het inwerpen van glasruiteneen hunner heeft bekend. Het aantal gekwetsten kan niet met juist heid worden opgegeven, omdat onderscheidene per sonen, die lichte verwondingen hebben bekomen, daarvan een geheim hebben gemaakt. Het aantal, dat bekend geworden is, bedraagt ongeveer 30, van welke 14 in het gasthuis werden gebracht. Vijf verlieten het gasthuis, onmiddellijk na ver bonden te zijnvan de negen overigen is één overleden. Dinsdag liep te Scheveningen het treurig gerucht, door een der pinken van de haring vloot aangebracht, dat bij de stormen van de vorige week een pink van den reeder Teuwisse met man en muis is vergaan; de pink zou in den nacht eensklaps verdwenen zijn, zonder dat men er later nog iets van heeft kunnen bespeuren. Met angst ziet men nadere berichten tegemoet. De vijf meisjes, verleden week uit het asj'l Steenbeek te Zetten ontvlucht, zijn ont dekt en teruggevoerd. Dinsdag-namiddag is te Rotterdam een man van 66 jaren, bij bet oversteken van de straat, door een omnibus, die met passagiers van den Rijnspoorweg kwam, aan het Oostplein aan gereden en gevallen, waarbij hij een trap van een der paarden heeft gekregen, ten gevolge waarvan hij kort daarop is overleden. Bij de gisteren te Rotterdam gehou den harddraverij vanwege de Holl. Maatsch. van landbouw werd de prijs, ƒ400, gewonnen door „La Vitesse", van Joost Smits te Dubbeldam de 1ste premie, ƒ200, door „Cornelia", van W. Doon te 's-Gravenhagede 2de premie, ƒ100, door „Gravin", van Joh. Van der Linde, te Maasdam. Gisteren in den vroegen morgen, om streeks drie uren, werden de ingezetenen van Den Helder uit hun slaap opgeschrikt door het geroep van brand en het luiden van de brandklok. De kapitale houtloods vol met hout, de timmermans winkel en aangrenzend gebouw, toebehoorende aan gebr. Moorman in de Koningstraat, stonden in korten tijd, aanvankelijk door een feilen wind aan geblazen, in een zee van vuur en vlammen. De eenige zorg moest zijn om de belendende perceelen te bewaren, waarin men gelukkig slaagde. Evenals bij iederen brand, was „janmaat" weder het eerst met zijne spuiten op het terrein en trok door zijne vlugheid en onversaagdheid ieders bewondering. Aan die schepelingen en de uitmuntende tucht die onder hen heerschte, is de afwending van het dreigend gevaar voor de nabijzijnde perceelen te danken. De eigenaars zijn, naar men verneemt, tegen brandschade verzekerd. Te Breskens werd Zondag-avond de zoon van den slager D. voor dood thuis gebracht. Hij was vreeselijk verwond met een snijdend werk tuig, vooral in het aangezicht. Men vermoedt dat hij door zekeren V. uit minnenijd is aangevallen. De lijder is niet buiten levensgevaar. Een militair wist gisternacht uit de cavalerie-kazerne in Den Haag te ontsnappen. Hij liep naar een bakkerswinkel in de Sumatrastraat, kocht daar brood en wierp tot betaling zijn buis neder. De winkelier bracht dit kleedingstuk naar de kazerne, van waar onmiddellijk een onderzoek naar den vluchteling werd ingesteld, die gisteroch tend in 't Scheveningsche park werd gevonden en naar de kazerne teruggebracht. Te Hilversum brak Dinsdag-avond te elf uren brand uit in een pand in de Bussum- merstraat, bewoond door drie gezinnen. De brand weer wist de belendende perceelen te behouden. Te één uur was men het vuur meester. Wederom bleek hierbij het groote nut der koeharen brand zeilen tot dekking van daken bij brand. Uit Hattem wordt van 19 dezer ge meld: Naar wij vernemen heeft de zoon van den heer V. die in de wildrijke bosschen op verken ning uitging, een strooper ontmoet, die het geweer op hem aanlei en hem een vol schot hagel door de beenen joeg. De jongeling viel bewusteloos neer en werd door dokter Gooszen geneeskundig behandeld. Naar men zegt zijn de beenpezen af geschoten en verkeert de gewonde niet buiten levensgevaar. De politie doet pogingen om den dader op te sporen. Maandag-avond is te Bergum, waar het kermis was, een moord gepleegd door een boerenjongen van 21 jaren op een inwoner van Stroobos of Grijpskerk, die, naar men zegt, on verhoeds werd overvallen op eene wandeling met nog eenige jongelieden. De dader is gearresteerd. Twee jongens, een van zestien en een van vijftien jaar, hadden, zoo leest men in de Parijsche bladen, een vernuftig middel uitgedacht om met name de kruideniers der hoofdstad te be stelen. Voorzien van eene tamgemaakte musch, lieten ze deze in een winkel binnenvliegen en lie pen haar na, al roependeo mijne musch, mijne muschEene jacht onder de kisten en vaten begon, waaraan de winkelier, de bedienden, de klanten om het ijverigst deelnamen, en gedurende welke de jonge gauwdieven niet draalden hunne zakken tc vullen. Eindelijk liet op zeker teeken de vogel zich vangen en men toog verder om hetzelfde spel elders te hervatten. Verleden week echter zijn beide knapen gevat, doch hunne gevleugelde medeplichtigen ontkwamen. Uit Nieuw -York wordt melding ge maakt van een geweldigen storm, die aldaar en in den omtrek Zondag heeft gewoed, en voornamelijk groote schade aan de telegraaflijnen heeft aange richt. Van het tentoonstellingsgebouw te Philadel phia zijn verscheidene vensters vernield, waardoor in de Engelsche en Amerikaansche afdeeling ech ter weinig beschadigd is. Rechtzaken. Bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Groningen is de provisioneele eisch in de zaak van den heer Van Hattum tegen de provincie Groningen, tot benoeming van deskundigen om den stand van het werk der afsluiting van het Reitdiep bij Zoutkamp op te nemen, toegewezen, conform de conclusie van het openbaar ministerie. De provincie is, op grond dat zij zich tegen den provisioneelen eisch heeft verzet, veroordeeld in de kosten door hare tegenspraak veroorzaakt. Bij het vonnis zijn drie ingenieurs benoemd als des kundigen, voor het geval dat partijen zich niet over de keuze van deskundigen kunnen verstaan. BUITENLAND. Dnitsehland. Dr. Petermann, te Gotha, heeft uit Hammer- fest een telegram ontvangen, inhoudendedat de handels-expeditie onder leiding van Nordenskjold den tocht door de IJszee naar de Jenissey geluk kig heeft volbracht. De expeditie, die le Tromsoe was uitgevaren, heeft de heen- en terugreis in vijf weken gedaan en geen ijs in het vaarwater gehad. Véór het universiteitsgebouw te Berlijn zul len thans standbeelden worden opgericht van Alexander Von Humboldt en zijn broeder Wilhelm

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2