kelijk van elkander zullen plaats hebben. Voor het rivier-onderzoek zal nu weldra alles in gereed heid zijn en kan het vertrek der doelmatig inge richte stoombarkas, door de regeering beschikbaar gesteld, tegen het laatst van October tegemoet worden gezien. De stoomvaartmaatschappij „Neder land" en de Ned.-Ind. stoomvaartmaatschappij hebben haar krachtigen steun aan de onderneming verzekerd. De eerste geeft daarvan reeds blijken door den kosteloozen overvoer der stoombarkas en het tegemoetkomen in de passagekosten van het personeel der expeditie. Tegen het einde van dit jaar of in de eerste dagen van het volgende, ver trekt de heer Schouw Santvoort met zijn onder geschikt- personeel, ten einde het onderzoek van het Djambi-gebied in al zijn omvang te leiden, en alzoo tegen het invallen van den Oostmoesson een begin te maken met dit deel der expeditie. Het vertrek van het overige personeel is nog niet voorgoed vastgesteld, doch het zal niet veel later plaats hebben. De betrekking van burgemeester der ge meente Sneek, waartoe weinige weken geleden benoemd was de heer H. C. W. Reyneke van Stuwe, gepensioneerd luit.-kolonel der infanterie bij het O.-I. leger, wonende te 's-Gravenhage, zal, naar men verneemt, spoedig weder vacant worden. De moeilijkheid, om eene woning aldaar te bekomen geschikt voor hem en zijn gezin, beeft nl. den benoemde genoopt zijn ontslag te vragen. Uit de lijst der aan Nederlandsche inzen ders op de tentoonstelling te Brussel toegekende belooningen blijkt nog, dat eervolle vermeldingen werden toegekend aande heeren Pasteur en C°. te Rotterdam (tweemaal) voor hun scaphanders met onderzeesche lamp en hun petroleumlamp; Hollandsche Spoorwegmaatschappij, verbandkisten en draagbarenden heer L. J. Lefèvre, te 's-Gra venhage, signalenhet Hoofdcomité van het Roode Kruis aldaar, werken der Yereeniging; Amster- damsche afdeeling van het Roode Kruis, ambu lance-wagen dr. Gori te Amsterdam, werken over gekwetsten en rapport ten opzichte der TVeener tentoonstelling; ministerie van justitie, plannen van verwarmings- en ventilatietoestellen voor ge vangenen dr. Ali Cohen te Groningen (tweemaal), vervoerbare privaten en stelsels tot verbetering van résidu's van fabrieken. Op de gisteren gehouden 30ste algemeene vergadering der IIoll. Maatsch- van landbouw heeft de commissie, belast met de beoordeeling van het ingekomen antwoord op de prijsvraag: „eene be knopte beschrijving van den akker- en tuinbouw in al zijne deelen", een ongunstig verslag uitgebracht, -zoodat de prijsvraag andermaal gedurende een jaar is uitgeschreven. Ook het rapport omtrent de uit geschreven prijsvraag voor eene volledige beschrij ving van de teelt van griend- en teenhout in Nederland en het naburige Vlaanderen, luidde ongunstig, zoodat tot eene herhaalde uitschrijving werd besloten. De premie voor een werktuig om lotgrienden te wieden, is alsnog weder beschik- -baar gesteld, zijnde er geen inzending ontvangen. De heer Crommelin, sedert 20 jaren hoofdbe stuur werd tot eerelid van het hoofdbestuur be noemd. Ter benoeming van een hoofdbestuur der werden uitgebraoht 328 stemmen, waar van op rar. D. Visser van Hazerswoude 233 "stemmen, TV. Sluis 62, H. Scheringa 17, Den Tex 4, v. Poreest 9, Tool 3. Benoemd is dus mr. D. Visser van Hazerswoude. Aangenomen werd een voorstel van de afd. Haarlemmermeer, dat vanwege de Maatschappij in 1877 een wedstrijd zal worden gehouden met dorschwerktuigen, door een of twee paarden gedreven, en geschikt om 'koolzaad, fijne zaden, halmgewassen en peulvruchten te dorschen en marktschoon te leveren. Voorts een van het hoofdbestuur dat de alge meene vergadering besluit dat het hoofdbestuur "over eensom van hoogstens vijf honderd gulden zal kunnen beschikken ten voordeele van alle nuttige uitvindingen, nieuwe werktuigen en alle zaken, die zullen bewezen hebben voor den land en tuinbouw van een overwegend practisch nut Te zijn." De 31ste algemeene vergadering zal in 1877 te Alkmaar gehouden worden. Het stoomschip „Holland", van Batavia naar Nieuwediep, is gisteren van Port Said ver trokken; de „Madura" is den 3den dezer en 'de „Hampton" den 6den te Batavia aangekomen. Naar men verneemt hebben zich voor de a. s. akten-examens in Zuid-Holland aangemeld Voor de akte van hoofdonderwijzer 59, hulponder wijzer 60, l'Tansch 49, Engelsch 9, Duitsch 13, wiskunde 37, teekenen 5, landbouw 4, gymnastiek 8voor de akte van hoofdonderwijzeres S, hulp onderwijzeres 33, Fransch 2S, Engelsch 13, Duitsch 9, wiskunde 1, teekenen 1, handwerken 70, gym nastiek 1. Aangaande den gezondheidstoestand van dr.' Kuyper wordt medegedeeld, dat deze, vooral gedurende de laatste weken, dermate is verbeterd, dat volkomen herstel van krachten, zoowel intel lectueel als physiek, spoedig zal verwacht worden. De aannemer van de verbouwing van het stadhuis te Amsterdam had voor eeuigen tijd het werk gestaakt en werd sedert failliet verklaard. Gisteren is de verdere voltooiing van dat ten vorigen jare aangevangen werk in het openbaar door het gemeentebestuur aanbesteed; het werd aangenomen door K. Kriller te Schoorl, voor /25,500. Binnenkort zal te Amsterdam worden aan gevangen met het verbeteren van het openbaar verkeer op eene der drukst bezochte wijken der stad, nl. door het maken van eene nieuwe vaste brug in de plaats der St.-Athonicsluis, waardoor de passage van de Plantage naar de Nieuwmarkt over de St.-Anthonie-Breestraat belangrijk zal worden verbeterd. Dit werk, gisteren in het open baar door B. en TVs. aanbesteed, is aangenomen door J. P. Cornelissen, voor f 3679. Verder is aanbesteed: 1°. Het bouwen van eene openbare tusschenschool met gymnastieklokaal in de Groote TVittenburgerstraat. Aangenomen door Scheerboom en Vlieken, voor f 35,525. 2°. Het bouwen van eene openbare burgerschool 1ste klasse voor meisjes op de Schans bij de Raampoort. Aange nomen door J. Koster, voor 44,378. 3°. Het verlagen en verbreeden van de Munt- en de Doelensluis, welk werk werd aangenomen door C. Meyer, voor f 35,434. De scheepsklerk J. S. C. P. Blankenstein, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar den 7den dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Mr. S. J. Lagerwey is gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. Het vertrek van Z. M. den Koning naar Amsterdam ter bijwoning van het zangersfeest is bepaald op a. s. Zaterdag, terwijl 's Konings te rugreis naar de residentie op den 25sten is vast gesteld. Den 6den October zal Z. M. zich weder naar het Loo begeven. In de zitting der Eerste Kamer van heden werd voorlezing gedaan van het kon. besluit, waarbij Mr. J. A. G. baron De Vos van Steen- wijk tot president der Kamer is benoemd. De voorzitter hield daarop eene rede, die met toe juichingen werd begroet. Het nieuw gekozen lid voor de prov. Gelderland Mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck v. d. Oye werd toegelaten en heeft zitting genomen. In de Tweede Kamer was aan de orde het opmaken der nominatie van drie candidaten van een voorzitter der Kamer. Tot eersten candidaat is benoemd bij eerste stemming Mr. TV. H. Dul- lert, tot tweeden bij tweede stemming jhr. C. M. Storm van 's Gravesande, tot derden bij tweede stemming Mr. E. J. J. B. Cremers. Z. M. heeft aan mr. J. H. Th. Micheels, procureur te Maastricht, vergund het aannemen en dragen der medaille van het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivartot schoolopz. in het zesde schooldistrict van Limburg benoemd mr. P. M. O. Beerenbroek, te Roermondtoestemming verleend aan jhr. P. O. H. Gevaerts van Simons- haven, hofmaarschalk van H. M. de koningin, tot het aannemen en dragen van de versierselen van commandeur met de Ster van de Prans Jozefs-orde, en aan jhr. mr. R. TV. J. van Pabst van Binger- den, Zr. Ms. kamerheer, dienstdoende bij H. M. de koningin, tot het aannemen en dragen van de versierselen van commandeur van de Frans Jo zefs-orde; benoemd tot adjunct-commies bij de algem. rekenkamer C. P. Rechlien Morra, thans eerste klerkaan A. G. Bodaan, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van adjunct- commies bij het depart, van financiën. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks zes uren had op de Korte Langegracht een knaapje het onge luk in een vergaderput te vallen. Aanstonds waren een aantal toeschouwers op de been, van welke een zekere T. V. zich tot aan den hals in den put waagde en er in slaagde het kind behouden er uit te halen. Hedenmiddag omstreeks half- twee geraakte op de brug bij de Kraaierstraat een elfjarige jongen onder een wagen, die met zakken steenkolen geladen was. Het wiel ging over een zijner klompen, die verbrijzeld werd, en voorts bekwam hij eenige kneuzingen aan het been. Door zijn vader werd hij op den arm genomen en huiswaarts gebracht. Nadat gistermiddag in DenHaagaan den Noordwal het lijk was opgehaald van een zeventienjarig meisje, dat jl. Zondag-avond twist met haar minnaar moet gehad hebben, heeft men tevergeefs gezocht naar haren aanstaande, die vol gens een gerucht zich eveneens verdronken zou hebben en wiens hoed in het water dreef. Tot dusver is de jongeling nog niet gevonden, hetgeen aan leiding heeft gegeven tot verschillende gissingen, o. a. deze dat hij nog in leven is" en dat hij met de wijze, waarop zijn meisje den dood heeft ge vonden, waarschijnlijk zelf het beste bekend zal zijn. De politie heeft een nauwgezet onderzoek ingesteld. Te zeven uren gisteravond is te A m- sterdam een optocht van circa 300 personen, waar onder ongeveer 50 schoolkinderen, zingende den Nieuwendijk gepasseerd, doch op aanmaning van een dienaar van politie uit elkander gegaan. Aan het hoofdbureau en de sectie-bureaux waren deta chementen opgetrokken ter sterkte van eene halve compagnie. De postiljon van Van Gend en Loos, die Donderdag-avond in de Leidschestraat dep. ge vaarlijken nekslag heeft ontvangen, zal waarschijn lijk van die wond herstellen, zoodat tot dusverre gelukkig slechts één burger ten gevolge der wan ordelijkheden het leven heeft verloren. De justitie heeft onderzoek gedaan naar de oorzaken van den dood van een in het armenhuis te Oldemarkt overleden tweejarig kind, dat ten gevolge van verwaarloozing zou zijn ge storven. Er schijnt meldt de „Pr. Zw. Ct." niets gebleken te zijn van eenige kwaadwilligheid, maar zooveel te meer van den allerellendigsten toestand van het armenhuisde inrichting is slecht en de toezicht van de diaconie nog slechter. De kamers, of liever hokken in dat huis, worden be woond, gedeeltelijk door bedeelden en gedeeltelijk door lieden die geen onderkomen hebben. Een der bedeelden, zekere vrouw Oort, woont er reeds meer dan 50 jaren. Hare dochter kwam bij haar inwonen en is voor twee jaren in het armenhuis bevallen, en hoezeer de oude vrouw verlamd en de dochter nagenoeg idioot is, zag niemand naar die familie of naar het kind om. Verregaande onrein heid, slecht voedsel en verwaarloozing schijnen dan ook den dood van het kind ten gevolge te hebben gehad. Zondag-avond omstreeks halftwaalf ontlastte zich boven Purmerend een hevig onweder. In de onmiddellijke nabijheid der stad sloeg de bliksem in een watermolen, spleet een der wieken, beschadigde het binnenwerk en trof den molenaar zoo ernstig, dat er vrees bestaat voor het verlies van zijn leven. Te Groningen is gistervoormiddag in de lagere school in de Prinsenstraat de bliksem door eeu achterraam ingeslageD, maar verdween op ongeveer 4 meter afstand, zonder brand of andere schade te veroorzaken, door den schoorsteen. De sneltrein, die Zondag-avond 5.50 te Rotterdam moest aankomen, is tusschen het station Capelle en de IJselmondsche laan aan een groot gevaar ontsnapt. Een der passagierswagens ontspoorde en werd over eene lengte van 1200 meter medegesleept, naar men zegt door het breken der veer. Dit voorval veroorzaakte opont houd en ten gevolge van het onklaar raken van de baan moesten de treinen naar Rotterdam te Nieuwerkerk van spoor verwisselen. Voor zooveel bekend, hebben de passagiers geen letsel bekomen. Zondag-middag werd uit eene sloot even buiten Zitrikzee het lijk opgehaald van zeke ren J. V., van beroep verver. De verdronkene was een bekwaam werkman, doch stond bekend

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2