om aan de vereeniging tot lijl rverbranding in Gotha 100 mark te schenken, als bijdrage tot het fonds voor het oprichten van een lijkverbrandingsoven. Voorts het amendement va) 1 Rotterdam en Zutfen: „de algemeene vergaderini noodige het hoofdbe stuur de uitgave en de vi jrspreiding te bevorderen van eene wetenschappelijl re, in algemeen bevatte- lijken vorm geschreven v erhandeling over lijkver branding. Zij stelle daar voor als honorarium 200 beschikbaar." Het batig; saldo van 1875, bedra gende ƒ1025.28, is in het fonds voor lijkovens gestort. Na afgelegd examen zijn tot de evangelie bediening toegelaten de volgende candidaten in de godgeleerdheid van de Utrechtsche hoogeschool door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Hol land de heeren J. Van Belkum en J. T. TenthofT; door dat van Zeeland de heeren D. C. Thijm, A. J. Meerburg Snarenherg en TV. De Vries; door dat van Utrecht de heer F. H. J. Grundlehner. De Belgische historieschilder G. Koller is benoemd tot officier der orde van de Eikekroon. Uit Madera wordt aan de „Daily Telegraph" via Kimberley gemeld, dat president Burgers met 2000 blanken en 900 zwarten, benevens geschut, in twee kolonnes Secocoeni-town had aangetast, Te middernacht had een dezer kolonnes de bergen aan den noordoostkant bestormd en die positie eenigen tijd behoudendoch de rechtervleugel bleef achter, en liet de zwarten met ongeveer 40 blanken de spits afbijten, zoodat de eerste kolonne, niet ondersteund wordende, terugtrekken moest naar haar kampement, gelukkig zonder afbreuk te hebben geleden. President Burgers, met 500 uit gezochte manschappen, was naar Leydenhurg gerukt, het bevel achterlatende om de sterkte der inlanders .strikt ingesloten te houden, en hen alzoo door honger tot onderwerping te dwingen. Door den consul-generaal der Nederlanden te Londen is tot vice-consul der Nederlanden te Bradford benoemd TV. M. Wechmar aldaar. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Gravenhage, standpl. de gemeente 's-Gravenhage, mr. T. L. M. H. Borret, adv. en en cand.-notaris te Dordrecht; aan M. A. Bierman, op zijn verzoek, met ingang van 1 Oct. e. k., eervol ontslag verleend als notaris te TVaarden- burgde benoeming van L. Engelenburg, burgem. van Sleen, tot secretaris dier gem., goedgekeurd; herbenoemdtot burgem. van Reeuwijk F. H. Bulaeus Brack, van TVaddinxveen G. W. C. Van Dort Kroon, van Maasdam TV. J. Klaar, van Delfshaven G. B. Van Duyl, van Papendrecht A.. Bonten Nz.aan S. I. Jas, te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van vijf drenkelingen aldaar op 5 Augustus jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een lofle- iijk getuigschrift; met ingang van 1 October e. k., tot schoolopziener in het zevende schooldistrict der prov. Noord-Holland benoemd P. J. Heyning, te Willemsoord, gem. Helder. Gemengd TVieuwH. Zaterdag-avond omstreeks 12 uren is zekere v. d. B., door de duisternis misleid, nabij de Wittelaan, onder Zoeterwoude, te water geraakt. Op zijn hulpgeroep kwamen K. en B. aansnellen, die hem er uit haalden en huiswaarts geleidden. Zijne pet had hij bij dit ongeval ver loren. In de afgeloopen week zijn te Katwijk weder 11 schuiten aangekomen met 1134 kantjes pekel-, 102,600 stuks steurharing en 10 ton ge zouten visch. Van den 23sten Augustus tot heden zijn van de haringvisscherij aangekomen 26 schui ten met een gezamenlijke vangst van 2948 kant jes pekel-, 146,400 steurharing en 10 ton visch. Ten gevolge van de schrale vangst zijn de prijzen aanmerkelijk gestegen volle pekelharing was 24 a 25, ijle dito 19 per ton, volle steurharing ƒ30 a 35 per 1000, gezouten visch ƒ18,50 a 24 per ton. De kantvisscherij wordt met 5 schuiten uitgeoefend, die besomden 50 a ƒ80 in 2 dagen. Hedenmorgen kwamen nog 3 schui ten aan, ieder met 100 kantjes pekelharing. Behalve de troepenmacht, bestaande uit infanterie, cavalerie en artillerie, die in de cavalerie-kazerne en in de kazerne „Oranje-Nassau" gereed stonden om ieder oogenblik te kunnen uitrukken, waren Zaterdag-avond te Amsterdam nog verschillende troepen over andere plaatsen verdeeld, en wel als volgt: In het Beursgebouw 200 man infanterie; in de goederenloods bij het station van den Hollandschen spoorweg 120 man infanterie; in en bij het Stadhuis een detache ment infanterie en een peloton huzarenin de Engelsche gasfabriek een detachement infanterie; in de kazerne op de Lauriergracht 240 jagers; in de militiezaal en de aangrenzende Koninklijke stallen 300 jagersop het Haarlemmerplein een peloton huzarenbij de Leidsche poort een pelo ton huzaren; in het hoofdbureau van politie en in elk der vijf sectiebureaux eene compagnie schutters. De Westerkerk was in gebruik geno men, om te dienen als schutters-loopplaatsde Nederlandsche Bank bezet door eene militaire wacht van 20 man. Verschillende andere gebouwen, deels openbare, deels van inrichtingen, waren onder bewa king van schutterijwachten. Nadat reeds een paar da gen vroeger een aantal particulieren zich beschikbaar hadden gesteld om politiedienst te doen, hadden er zich in den loop van den dag nog velen aangebo den zelfs met aandrang; van hun aanbod werd echter nog geen gebruik gemaakt, ten einde hen niet noodeloos in gevaar te stellen. In den voor avond was alles in gewoon bedrijf en waren er tamelijk veel wandelaars, doch geen rondventers, hetzij met of zonder kruiwagens. Over 't alge meen was het stiller dan anders op Zaterdag. Het bevel om de tapperijen in een deel der stad te sluiten is heden ingetrokken. Gisteravond hebben enkele vechtpartijen plaats gehad, waartoe militairen aanleiding gaven. De posten werden bezet door infanterie en een deel der schutterij. De stad had haar gewone aanzien hernomen, het was zeer druk bij den weg. Gisterochtend tegen 12 uren is een werkman van de fabriek der Rijnspoorwegmaat schappij te Utrecht met zijne schouders tusschen de buffers van twee waggons gekneld geraakt, ter wijl hij den overweg van dien spoorweg bij ge noemde fabriek passeerde. Hij schijnt ernstige kneuzingen aan de borstkas bekomen te hebben althans hij moest per vigilante naar zijn woning worden gebracht. Een arbeider, werkzaam aan de a f- graving van den vestingwal bij de Oosterpoort te Groningen, had Vrijdag het ongeluk onder een neerstortenden klomp aarde te geraken en daarbij zoodanige kwetsuren te bekomen, dat hij dadelijk naar het ziekenhuis gebracht moest worden, waar hij reeds den volgenden ochtend aan de gevolgen zijner wonden is overleden. Het schip, eene lading inhoudende van zeven honderd ton vergiftigde stoffen, is te Lobith doorgekomen. Het bevat den aniline-afval, dien men thans over Antwerpen wilde expedieeren. De twintigjarige Mathilde Rugemer te Luik, die Zaterdag in het huwelijk zou treden, stond Donderdag-avond op de eerste verdieping harer woning in de passage Lemonnier aan het venster tegen de balustrade geleund, toen deze plotseling bezweek en het jonge meisje, het even wicht verliezende, naar beneden stortte en het hoofd tegen het plaveisel verbrijzelde. De ouders en de bruidegom schoten toe om haar op te hel pen, doch de dood was oogenblikkelijk geweest. Voor ongeveer drie weken namen een drietal knechts de vrijheid om den landbouwer Dijkstra te Kortezwaag in den nacht een bezoek te brengen, met het doel, zoo men veronderstelt, om nachtelijke rustverstoring te maken. Dijkstra hoorde gerucht, wapende zich met een sabel en de bezoekers verdwenen, doch om een uur later weder terug te keeren. Een der luiken werd nu door hen geopend en het raam opgeschoven, doch met het noodlottig gevolg, dat een hunner door een sabelhouw in den schedel werd getroffen, met doode- lijken afloop. Woensdag jl. is de indringer bezwe ken. Ook een der anderen bekwam een sabelhouw op den rug, terwijl de derde het hazenpad koos. Vr ij dag-avond had in de onmiddel- lijke nabijheid van Bussem een ongeluk plaats met een der zandtreinen, die dagelijks het zand van daar naar Amsterdam vervoeren. Door een verkeerd geplaatsten wissel is de trein gedeelte lijk ontspoord en zijn de wagens op elkander ge- stooten, waardoor er verscheidene vernield zijn. Een werkman was dermate verminkt, dat hij on middellijk dood bleef; een ander bekwam een belangrijke wond aan 't hoofd. Gistermiddag omstreeks halfvier brak te Rotterdam in eene timmermanswerk plaats aan den Hoogen Boezemsingel een brand uit, die zich vrij ernstig liet aanzien. De bene denverdieping van het pand is geheel uitgebrand, ook de eerste verdieping heeft vrij wat geleden, terwijl de tweede eenige schade bekwam. De brand weer is met behulp van een aantal handbrand- spuiten het vuur meester geworden. Te Velzen is Vrijdag door het breken van een houten bok, waarmede men eene locomo tief zou ophijschen, deze in het kanaal gestort, gelukkig zonder de daar aanwezige werklieden te kwetsen. De locomotief, ongeveer 20,000 KG. we gende, zou men trachten uit de diepte op te halen. Kisber, het plotseling beroemd ge worden Hongaarsche paard, dat in de Derby wedrennen en in die van Longchamps alle mede dingers zoo gemakkelijk achter zich liet, is thans bij den St.-Leger-wedren te Doncaster door dezelfde paarden overwonnen, die bij den Derby-wedren ver achterbleven. Er was 2 tegen 1 voor Kisber gewed, niet meer dan 1 tegen 5 voor Petrarca, dat den eersten prijs kreeg, en slechts 1 tegen 100 voor TVild Tommy, dat den tweeden prijs behaalde. Kisber was de vierde en meer dan zes paardenlengten bij Petrarca ten achteren. BUITENLAND. Turliije. De correspondent van den „Times" meldt, dat het weder volkomen veranderd is en de hitte als van een Indischen zomer plotseling gevolgd werd door koud en vochtig herfstweder. Deze verande ring der weersgesteldheid vervult menigeen te Belgrado met hoop. Generaal Tschemajeff moet ook reeds de stellige verwachting uitgesproken hebben, den vijand tot de volgende lente in be dwang te kunnen houden en eer voor- dan na- deelen gedurende den winter te zullen behalen, zoo het geluk slechts wil dat er een aanhoudende regen komt. De correspondent deelt die gunstige verwachting niet, wel misschien wat het behoud van Krusevac betreft, dat met aanhoudend slecht weer met geschut niet te bereiken is, doch de Turken kunnen ondanks het slechtste weer onge hinderd hun marsch voortzetten langs den hoogen steenachtigen weg over Jagodina. Als eene bijzonderheid meldt de correspondent, dat een oud zwaard, naar men zegt 1400 jaar oud, dat menig kenteeken draagt in meer dan één kruis tocht gebruikt te zijn, aan vorst Milan uit Rus land ten geschenke is gezonden. De overbrenger dezer antiquiteit brengt tevens de medaillons mede voor twee vaandels, waarvan een voor het Russische legioen bestemd is. Men verzekert dat Engeland de Turksche memorie beschouwt als in principe genoegen nemende met een wapenstilstand, en aan de Engel sche agenten bevolen heeft te trachten de opstan delingen insgelijks over te halen tot staking der vijandelijkheden. De Russische pers is hevig ver ontwaardigd over de door Turkije gestelde voor waarden, De correspondent van Reuter te Semlin meldt, dat de positie van Tschemajeff zeer bevre digend is. Zaterdag heeft het leger vorst Milan met toejuiching ontvangen. De Engelsche en Ita- liaansche consuls hebben eene bijeenkomst met Ristics gehad. Yzantis organiseert een Grieksch legioen. Een der punten van de door de Porte gestelde voorwaarden, dat de „Agence Havas" eerst niet ontcijferen kon, betreft een door Servië te betalen oorlogsvergoeding, zonder een bepaald cijfer te noemen. Mocht Servië niet bij machte zijn het kapitaal te voldoen, dan zou het jaarlijksch tribuut met de rente daarvan worden verhoogd. Zoodra de mogendheden haar gunstig oordeel over de vredesvoorwaarden kenbaar gemaakt hadden, zou de Porte binnen 24 uren hare bevelen tot staking der vijandelijkheden geven. De „Oorr. Oriëntale" zegt, dat de toestand van den afgezetten sultan Murad van dag tot dag erger wordt en geen hoop op herstel overlaat. Hij eet niet meer, slaapt niet meer en vermagert verschrikkelijk. Sir Elliot, Engelands gezant te Konstanti-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2