LEIDSCH DAGBLAD. N0. 5092. Maandag A°. 1876. 18 September. STADS-BEKICHTE Ji. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIE!»: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. OE TROONREDE zal in het nummer van Maandag-avond worden medegedeeld. Voor diegenen onzer lezers, die er belang ln stellen met den Inhoud er van bekend te worden, zullen wl| haar aan het bureel van dit blad verkrijgbaar stellen, zoo spoedig mogelijk aa aankomst van het telegram, dat om streeks één uur uit Den Haag wordt af gezonden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIOEN, Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat in de rerordening regelende de heffing van schoolgelden op de open- jare lagere scholen, vastgesteld den 19 Jani 1876, ten aanzien ran de scholen voor meer nitgehreid lager onderwijs der late :n 2de klasse voor jongens en die voor meisjes en der school roor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse -oor jongens en meisjes, i9 opgenomen de volgende bepaling: „De ouders of die hen vervangen zijn verplicht om wanneer :ij hunne hinderen of pupillen van de school wenschen weg te Temendaarvan minstens 8 dagen vóór den aanvang van het wigend kwartaal schriftelijk kennis te geven aan het hoofd der chool, bij gebreke waarvan ook het schoolgeld voor het vólgend hoartaal is verschuldigd Bargemeester en Wetboaders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bargemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 16 September 1876. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 21 September 1876, des namiddags te balfdrie. LEIDEN, 16 September. In de vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal op heden, tot sluiting van de gewone vergadering, benoemde de voorzitter eene Commissie van acht leden der beide Kamers, om den heer Minister van Binnenlandsche Zaken in- en uitgeleide te doen. Kort daarna werd de Minister, die zich op de gebruikelijke wijze naar de vergadering der Staten- Generaal begeven had, de zaal binnengeleid. De heer Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken, plaatste zich voor den troon en hield de volgende aanspraak Mijne Heeren In Uwe thans afgeloopen vergadering werd veel zorg en moeite gewijd aan verschillende landsbe langen; ik heb den aangenamen plicht te vervul len, U daarvoor den dank des Konings te be tuigen. Behalve talrijke wetten, voor de huishouding van den Staat, zijne provinciën en overzeesche bezittingen onmisbaar, werd de herziening der wetboeken vooruitgebracht door vermindering van het getal Gerechtshoven en door verbetering in de rechtsvordering. De regeling van het Hooger Onderwijs is tot stand gekomen en de oprichting der Rijksland bouwschool verzekerd. Voor nieuwe middelen van gemeenschap is een vaste grondslag gelegd in de wet tot aanleg van Staatsspoorwegen. Omtrent de herziening der wet op de nationale militie had eene stemming in de Tweede Kamer plaats, welke de Raadslieden der Kroon bewoog, gezamenlijk hun ontslag te verzoeken. Na rijp beraad en ernstig onderzoek van den toestand heeft bet, den Koning behaagd het ontslag van liet Kabinet te weigeren. De Regeering voedt de hoop dat eerlang nieuwe voorstellen in het belang der defensie tot over eenstemming zullen leiden. In naam des Konings sluit ik deze vergadering der Staten-Generaal. De Minister van Binnenlandsche Zaken werd, na het uitspreken dezer rede, door de Commissie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde zitting door den Voorzitter werd gesloten. Voor het dezer dagen alhier door de Com missie voor het eerste natuurkundig examen af genomen literarisch mathematisch examen hadden zich 61 candidaten aangemeld. Hiervan hebben zich vóór of gedurende het examen 4. terugge trokken. Toegelaten werden de h.h. J. H. T. Bo- zon, J. Mekel, H. Schreurs, R. Meezenbroek, H. G. J. Buys, J. H. De Wildt, S. Haak, L. J. Van der Veen, J. A. L. Coenen, M. A. Roep- man, C. P. Van Houten Jr., J. H. llnink, G. Kramer, L. E. Papelard, C. N. Van de Poll, J. ,T. Sterk, A. Vis, J. A. Voorthuis, L. N. S. Wassink en G. T. Reyst; de overigen werden afgewezen. Door de staatscommissie voor het genees kundig examen te Amsterdam is gisteren tot arts bevorderd de heer A. Zaayer, med. doctor. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte is uitgereikt aan den heer W. Van der Starp. De Leidsche Koraalvereeniging „Oefening haart kunst" zal in den loop dezer maand haar tienjarig bestaan vieren. Blijkens achterstaande ad vertentie zal dit Donderdag a. s. plaats hebben, in 't lokaal Zomerzorg, waar zij I een schoon pro gramma ten gehoore zal brengen. De vele uitvoe ringen, die deze vereeniging op verschillende ge legenheden in het afgeloopen tiental jaren gaf onder leiding van haren directeur, den heer K. De Jong, deden haar van eene gunstige zijde kennen. Naar wij vernemen moeten haar laatste repetities getuigen van eene goede studie, zoodat men op een genotvollen avond kan hopen. Wij koesteren daarom voor deze vereeniging den wensch, dat zij dien feestavond niet worde teleurgesteld, maar op een flink auditorium mag rekenen. Wij maken belanghebbenden opmerkzaam, dat met 1 October aan de gymnastiek-inrichting op de Pieterskerkgracht een nieuw kwartaal begint voor 't onderwijs in de gymnastiek en den wapen handel, en dat nog eenige leerlingen kunnen ge plaatst worden. Het nut dier lichaamsoefeningen en de goede, leiding van den onderwijzer doen ons deze gelegenheid ten zeerste aanbevelen. Op de heden te Rotterdam geopende ten toonstelling van de Holl. Maatschappij van land bouw zijn o. a. bekroond: J. Van Leeuwen, firma Rodbard, alhier, gouden med. voor dracaena's, zilv. verg. voor kastplanten ter versiering en voor bloeiende bol-hegonia's, zilv. en br. med. voor petunia's; D. M. v. d. Hoef, te Oegstgeest, pr. voor kleine erwten, vale erwten en bruine hoonen A. Van den Eykel Jr. te Rijnshurg, prijs van 't bestuur, voor uienwed. E. A. W. Weeningh Ten Sande, te Koudekerk, 1ste pr. voor den groot- sten meloenvoor boter minstens 14 dagen oud, 2de pr. J. Hoogstraten te Sassenheim, 3de pr. J. Van der Marei te VoorschotenP. Ciggaar, te Sassen heim, 2de pr. voor Goudsche Derby-kaas, lste pr. voor niet gevraagde kaassoortenvoor Rijnl. komijnde kaas lste pr. A. Juffermans te Oegst geest, 2de pr. J. Hoogstraten te Sassenheim, 3de pr. D. Marbus te id.groene kaas, prijs van het bestuur, C. J. Vau der Oudermeulen te Wasse naar. Bestuursprijzen werden toegekend aanA. Eiet, tuinknecht bij Jhr. Steengracht van Duiven voorde te Voorschoten, voor een bloemstuk, B. Brauckman, id., voor sierkalebassen Balfoort, te Voorschoten, voor aardappelen, tweede teelt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5778 volwas sen personen en van 1116 kinderen. Het jaarverslag van de algemeene vergadering der Maatschappij van Weldadigheid is verschenen. Het bevat vele bijzonderheden omtrent deze nuttige instelling, waarvan de kennisneming zeer aan te bevelen is. De voornaamste zijn de volgende: Op 1 Januari 1875 telde de Maatschappij, met inbe grip van de ambtenaarsgezinnen, een bevolking van 1956 zielen, tegen 1887 op uit. December. Ter vervanging van vertrokken gezinnen werden 9 geplaatst, waaronder twee door de afdeeling 's-Gra- venhage. Niet minder dan 110 zonen en dochters van arbeiders en vrijboeren, henevens 20 bestede lingen, verlieten in verschillende betrekkingen de Maatschappij, terwijl 19 jongens uit militairen dienst en 12 meisjes wegens ongesteldheid of andere oorzaken tijdelijk terugkwamenin den loop van het jaar werden 18 bestedelingeu opgenomen. Op 1 Jan. 1875 was de waarde van alle bezit tingen ƒ943,384.13 en bedroegen de schulden ƒ147,606.17; op ultimo Dec. van hetzelfde jaar waren die sommen respectievelijk 935,293.42 en 134,837.77'/j, zoodat in 1875 op het kapitaal een winst werd behaald van ƒ4677.68l/J. De balans over 1875, opleverende een verlies van 18,452,31 '/j, sluit in ontvang en uitgaaf met 953,745.73'/,. Wanneer men de „Pali Mall Gazette" mag gelooven, zonden de boeren van de Transvaalsche republiek een geduchte nederlaag hebben geleden. Het blad heeft nl. eene particuliere dépêche van den volgenden inhoud ontvangen: „De Kaapsche mailboot van 26 Aug. brengt tijdingen aan van den 22sten van Natal. De boeren onder president Burgers zijn ernstig geslagen en zijn naar Steel Boort teruggetrokken, alwaar Burgers zich versterkt. Zij hadden allen voorraad verloren. Er waren vele deserteurs. Secocoeni rukte, naar men bericht, met eene groote macht op om de boeren te ver volgen." Een ander telegram meldt nog, dat de president Engelsehe interventie heeft gevraagd. In eene te Nijmegen gehouden vergadering van afgevaardigden der Israëlietische gemeenten uit de provincie Gelderland is in de plaats van den onlangs overleden" opperrabbijn, den heer Lehmans, tot opperrabbijn ad interim benoemd- de heer Berensteyn, te 's-Gravenhage. Besloten werd, aan de centrale commissie het voorstel te doen, om voortaan Arnhem in plaats van Nijmegen aan te wijzen als hoofdplaats van het ressort. Met ingang van 1 October a. s. is de jon geling L. A. H. Janse benoemd tot student voor den milit. geneesk. bij de zeemacht. De opzichter van fortificatiën der lste klasse S. Scheurs te Neuzen is tot hoofdopzichter van fortificatiën benoemd. Aan den voormaligen leerling der hoogere- burgerschool te Amersfoort, E. "Van de Roemer, is, bij het te 's-Gravenhage gehouden vergelijkend examen, uit tien adspitanten de plaats toegekend bij het boschwezen in Ned. Oost-Indië. De beschikking van den minister van ko loniën, waarbij G. J. Ten Haghuis is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot opzichter 3de kl. bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande, is bij resolutie van 14 dezer, op zijn verzoek, ingetrokken. Z. M. heeft aan P. Tetrode, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van direc teur van het postk. te Groningen, heb. aanspraak op pensioen of wachtgeld; aan J. Van Zandijk

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1