LEID SC II DAGBLAD. J\°. 5089. A°. 1876. Donderdag 14 September. %gkse PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posi1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Coarant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVEKTEJiXIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerOI7i- Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 13 September. Het Zweedsche Septett, dat wij met het oordeel van het Handelsblad reeds bij onze mu ziekliefhebbers hadden ingeleid, gaf gisteravond in de Stadszaal alhier het aangekondigde concert. Het zevental flinkgebouwde, in gala-uniform op tredende huzaren heeft de verwachtingen, die men alzoo van hen mocht koesteren, geenszins teleur gesteld. Integendeel heeft 't die in menig opzicht overtroffen. Herhaaldelijk toch gaf ieder op zich zeiven gelegenheid zijn meesterschap over hun koperen instrumenten te doen bewonderen; terwijl het ensemble in eenheid en schoonheid van voordracht niets te wenschen overliet. Zeer dank baar dan ook was liet vrij talrijke publiek, waar onder men over 't algemeen de elite onzer mu zikale wereld kon opmerken. Indien wij wel zijn ingelicht, zal het Septett, aangemoedigd door den bijval, dien het reeds bij zijn eerste optreden mocht ondervinden, binnen een paar dagen nog maals alhier eene uitvoering geven. Wij raden eiken minnaar van goede muziek, die gisteravond om welke reden ook niet tegenwoordig was, aan, deze gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbijgaan. Uit goede bron vernemen wij dat in den loop der volgende week door den heer Richard Hol een orgelconcert zal gegeven worden in de Pieterskerk, waarbij mej. Wilhelmina Gips (so praanzangeres) zal optreden. De eerste is hier ter stede reeds zoo gunstig bekend, dat velen deze gelegenheid gretig zullen aangrijpen om den com ponist eens als solist te hooren. Niet alzoo met mej. Gips. In het buitenland, met name in En geland en Duitschland, waar zij verscheidene ma len optrad, werd hare voordracht zeer gunstig beoordeeld en heeft haar naam als kunstenares meer klank dan hier te lande. Wij achten dus elke aanbeveling overbodig, doch willen ten slotte nog vermelden dat onze stadgenoot de heer A. J. Wetrens zijne welwillende medewerking heeft toe- Op het internationaal congres van oriënta listen, dat 1 September te Petersburg werd ge opend, is benoemd tot president van de Indische sectie prof. H. Kern en tot vice-president van de Centraal-Aziatisehe sectie prof. M. J. De Goeje, beiden door ons gouvernement naar dat congres afgevaardigd. In de Maandag te Amsterdam gehouden gewone vergadering der letterkundige afdeeling van de kon. academie van wetenschappen is, naar aanleiding van de in de Juni-vergadering door den heer Leemans aan het bestuur gedane vragen om inlichting omtrent de voorwerpen, af komstig uit de abdij van Egmond, welke bleken ten Trippenhuize bewaard te worden, besloten, bij het bestuur der Leidsche maatschappij van letter kunde het in de bibliotheek 'dier maatschappij zou het schijnt abusievelijk bewaarde hand schrift van Stellingwerf, waarin over deze voor werpen gehandeld wordt, te reclameeren. Door de staatscommissie voor het geneeskun dig examen te Amsterdam, is gisteren het getuig schrift voor het eerste gedeelte afgegeven aan den heer H. A. Beekhuis, med. doctorandus. Aan de universiteit te Groningen heeft mejuffrouw Jacobs met het beste gevolg haar doc toraal examen in de geneeskunde afgelegd. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering van het Multapatiorsbond is de heer De Beaufort met algemeene stemmen tot bestuur der gekozen. Het huishoudelijk reglement is goed gekeurd en besloten spoedig rechtspersoonlijkheid aan te vragen. De volgende algemeene vergadering zal in Mei 1877 te Utrecht gehouden worden. Het stoomschip „Prins Hendrik", na de noodige herstellingen te hebben ondergaan, is den 11 den dezer van Southampton vertrokken en zal den ISden le Napels aankomen. De met dat stoomschip te verzenden brievenmail naar Ned.- Indië, zal in verband daarmede, op Vrijdag den 15den dezer des morgens met den eersten trein uit Amsterdam vertrekken. Het stoomschip „Generaal Pel" is 9 dezer van Greenock naar Batavia vertrokkende „Japara", van Londen naar Batavia, is 11 dezer te Port Saïd aangekomen. Tot leeraar in de wiskunde aan de inrich tingen van hooger en middelbaar onderwijs te Deventer is benoemd de heer II. A. J. Valkema Blouw, doctorandus in de wis- en natuurkunde, leeraar aan de school voor middelbaar ouderwijs te Groningen. Naar men verneemt heeft de minister van financiën niet alleen aan de brievenbestellers te 's-IIcrtogenbosch, maar ook aan de postboden ten plattelande van Noord-Brabant, gratificatiën doen uitreiken wegens hun moeitevollen arbeid bij den jongsten watersnood. Z. M. heeft aan F. Köss, te Steenwijk, vergund het dragen van het herinneringskruis van den oorlog van 1866 en de herinneringsmedaille van den oorlog van 1870 en 1871, hem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken; het aan S. I. Van Nootcn, burgem. van Jaarsveld, op zijn verzoek, verleend eervol ont slag als secretaris dier gem. tegen 15 October e. k., goedgekeurd; tot burgem. der gem. Hom benoemd Th. Huybenaan O. Thomas, kapt. van het stoomschip „Jones Brothers", van Newport, als blijk van Zr. Ms. goedk. en tevr. wegens de redding der bemanning van het in nood verkee- rend schip „Christine", van Oude-Pekela, op 9 November 1875 op 48° N. breedte en 6° 10' W. lengte, toegekend de zilveren medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; met ingang van 1 Oc tober e. k., tot burgem. der gem. Nieuwendam benoemd J. W. A. Immink. Gremenerd TNieuws. Gisterochtend waren te Amsterdam voortdurend veel mensehen op de been om de toegebrachte schade na te gaaner is echter niets meldenswaard gebeurd en het trom mei vermaak ter Beurze liep geregeld en ongestoord ten einde. Naar men verneemt, zijn ruim 30 personen gearresteerd, en is o. a. in de Willemstraat nog al gevochten, zijn lantaarnpalen beschadigd enz. Gisteravond te half zeven kwam de schutterij weder onder de wapenen. Er heerschte nogal spanning. De volgende nadere bijzonderheden omtrent de wanordelijkheden wor den nog medegedeeldZondag-avond is alles rustig gebleven en ook Maandag scheen het kalm te zullen afloopen, tot zich te negen uren een troep jonge kerels vertoonde, twee ruwe planken om hoog houdende, waarop met krijt geschreven stond „heb je mijnheer Molm ook gezien?" een soort leuze, die sedert eenige dagen overal is aangeplakt en ook op de Beurs rondgedeeld. In het midden van den hoop werd er een op een omgekeerden stoel gedragen, die met een zakdoek zwaaide, en de deunen aangaf die men zingen moest. Deze stoet, waarschijnlijk, in de Jonker- en Ridderstraten gevormd, begaf zich langs de Oude Schans en Rapenburg naar de Kattenburger-straten, de groote in en de kleine uit. Men had zeker verwacht hier eene groote versterking te zullen bekomen, maar dit was het geval niet; de Kattenburgers bleken verstandiger te zijn. Bij het overgaan der Katten- burgerbrug begonnen de baldadigheden met het inwerpen van lantaarns. Jammer dat de troep toen niet is uit elkander gejaagd. Nu ging het naar de Foeliestraten en Marken, en hier was de aan winst aanzienlijk. Naarmate de bende vermeerderde, vermeerderden ook de baldadigheden, voornamelijk bestaande in het stuk gooien van vensterruiten in de Kalverstraat moest o. a. de fraaie winkel der firma Abercroinbie het ontgelden. Ook op't Rokin is het erg toegegaan. De cavalerie, die intusschen was uitgerukt, maakte daar eene charge. De infanterie had inmiddels de voornaamste gebouwen bezet. Tusschen elf en twaalf uren werd door de geheele stad met trom en trompet alarm gemaakt. De schutterij verzamelde zich op de aangegeven loopplaatsen en heeft den geheelen nacht door gepatrouilleerd en de gebouwen bewaakt. Voor het huis des burgemeesters was infanterie gepos teerd, en toen de oproerige hoop aankwam en stand dreigde te houden, kwam eene sterke divisie politie-agenten te voorschijn, die er (link op ingingen en de menigte uiteenjoegen, die zioh echter op eene andere plaats weder vereenigde. Op het Koningsplein stond een bataljon schutterij geschaard onder commando van majoor Tenc- kink. Bij het wijnhuis op den hoek verzamelden zich een aantal mannen, die door het zingen van „kermis moet het wezen en kermis moet het zijn, anders moet Thorbecke van het plein", alsmede „hop, hop, hop, hangt den burgemeester op!", enz. enz., eene uittartende houding aannamen. Majoor Tenckinck sommeerde daarom in persoon dezen hoop om uiteen te gaanhij werd weldra door de muitelingen omringd en bekwam een slag op de wang, die den dader echter op een kolf slag te staan kwamdit werkte goed, de majoor kon zich terugtrekken en beval toen eene charge met de bajonet, die, na eenige worsteling, de ver langde uitwerking had. Het „Handelsblad'.b-meldt nog, dat de commissaris des Konings in Noord- Holland gisterochtend een langdurig onderhoud met het dagelijksch bestuur ten raadhuize heeft gehad. Onder de in hechtenis genomen personen be vinden zich zeven bepaaldelijk verdacht van het opruien tot. ongeregeldheden en het inwerpen van glasruiten. Volgens de „Amst. Ct." werd op het Koningsplein door een burger een schot gelost op een agent van politie dat echter gelukkig zijn doel miste. Dit wordt door het „Handelsblad" tegengesproken, maar daarentegen gemeld, dat een tamboer bij het slaan van alarm in de Palmstraat het te kwaad kreeg, zonder echter dat den man leed geschiedde. Door het verbrijzelen van ruiten zijn 101 perceelen beschadigd. In de Joden-Breestraat in de Markensteeg en de Falkenburgerstraat zijn nagenoeg alle lantaarns stukgeslagen. Bij de arres tatie van een belhamel is deze bij het verzet gewond, zoodat hij naar het gasthuis moest wor den vervoerd. Vanwege het algemeen Nederlandsch werkliedenverbond is gisteren het volgende stuk gepubliceerd„MedewerkliedenMet diep leed wezen hebben wij acht geslagen op de ongeregeld heden, welke gisteravond in onze stad hebben plaats gehad, waardoor het eigendom onzer mede burgers in gevaar wordt gebracht. Overtuigd, dat dergelijke demonstratiën niet de rechte en aange wezene zijn om doel te treffen, noodigen wij allen, zoowel vereenigde als niet-vereenigde werklieden dringend uit, ten eerste: daaraan volstrekt geen deel te nementen tweededoor hunne afwezig heid van de openbare plaatsen te toonen, dat zij als goede mannen van orde en vrede anderen po gingen niet willen steunen of aanmoedigen."

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1