aangroeiende menigte, en 'de gepleegdejjieitelijk- heden, werd besloten de militaire macht te doen uitrukken en voor de schutterij alarm te doen slaan. Weinig tijds na het voorgevallene galop peerde de cavalerie door de stad, waren alle po litiekantoren met infanterie versterkt en begon de schutterij op de loopplaatsen aau te treden, om later op de verschillende posten voor den nacht te worden ingedeeld. Een gedeelte werd laat in den nacht, een ander gedeelte hedenmor gen afgedankt. De commandant van de stad was op de hoofdwacht ten paleize, generaal Camp en de commandant der schutterij waren spoedig ten stadhuize. Deze zeer krachtige maatregelen, uitnemend voorbereid en niet dan na rijp beraad genomen, hebben dadelijk den voortgang van de baldadig heden gestuit, en al was het gedurende den nacht in de hoofdstraten en op de pleinen waar in fanterie en cavalerie tot laat in den nacht pa trouilleerde tamelijk levendig, elke manifes tatie had opgehouden en de burgerij kon niet alleen gerust zijn voor hare ruiten, maar tevens zeker voor een ongestoorden slaap, daar het ge joel en getier ophield. Te ongeveer halftwee na middernacht werd ter Stads-drukkerij de volgende proclamatie bezorgd, uitgevaardigd uiet alleen met het oog op het nu gebeurde, maar ook in aanmerking genomen al datgene, dat daaraan is voorafgegaan. "Voor zons opgang was dit stuk overal aangeplakt. PROCLAMATIE. De Burgemeester van Amsterdam, tot zijn leedwezen ontwaard hebbende, dat een ge deelte der bevolking zich door kwaadwil ligen heeft laten meaesleepen tot het plegen van baldadigheden; Gezien artt. 184 en 186 der Gemeentewet, "Waarschuwt de ingezetenen zich van het deelnemen aan wanordelijkheden te ont houden, terwijl alle verzet tegen de open bare macht met kracht zal worden tegen gegaan, en verbiedt samenscholingen van meer dan vijf personen. Amsterdam, 11 Sept. 1876. De Burgemeester, DEN TEX. De politie heeft onderscheidene arrestntiën ge daan. Het stuk «Uor, A®* ule®.. bij ceii aantal personen, die hoegenaamd niets te maken hebben met het besluit tot afschaffing der kermis, schijnt geen boosaardig opzet geweest te zijn ten opzichte van bepaalde personen, maar meer aan een kwe- jongens-baldadigbeid, dan aan een beraamd oproer te moeten worden toegeschreven. Hedenavond te halfzeven moeten van alle bataljons schutterij twee compagnieën op de loopplaatsen opkomen. Op de heden gehouden paardenmarkt te Valkenburg waren 460 paarden en 90 veulens aan de lijn. Er waren enkele mooie, meest flinke werkpaarden. Weinig handel. Te Assen is in den nacht van 9 dezer brand ontstaan in de behuizing, bewoond door het gezin van een kleermaker. De bewoners heb ben den brand eerst gemerkt, toen die aan het woeden was, en bijna ongekleed het huis moeten verlaten. De brandweer is er in geslaagd, de ne venstaande gebouwen te reddenhuis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Ten gevolge van het in aanraking komen van vonken uit den haard met het strooien dak ontstond gisteren brand in een arbeiders woning te Rheden, die, spoedig toenemende, wel dra alles in de asch legde. Een tegenoverstaand huis deelde in hetzelfde lol. Vijf huisgezinnen zijn door dit onheil zonder dak en verloren het groot ste deel van hunne have. De vaste goederen waren geassureerd, doch niet het huisraad. Zaterdag zouden te Maasbommel een man en vrouw, sedert Februari gehuwd, gras gaan halen van de Oyensche Middelwaard, waartoe zij met een bootje de zoogenaamde Strang moesten overvaren. Het bootje sloeg om, en beide personen verdwenen in de diepte. Toen zy uit het water werden gehaald, waren zij reeds overleden. Zaterdag had te 's-Hertogenbosch eene 24-jarige dienstmeid bij het spoelen van waschgoed het ongeluk in de Dieze te vallen. Niettegenstaande men er in slaagde haar spoedig uit het water te halen, mochten de middelen tot opwekking harer levensgeesten niet baten. De „N. R. Ct." waarschuwt tegen op lichteryen, die plaats hebben door in Engeland wonende personen. Een firma of landbouwer krijgt aanvraag uit Londen b. v. om aardappelen. Alle bijzonderheden voor de verzending worden door den Londenschen koopman zeer nauwkeurig op gegeven. Op den dag vóórdat de goederen ver zonden moeten worden, ontvangt de afzender een remise uit Londen, een wisselbrief op zicht. Maar zendt men den wissel op naar Londen, dan blijkt het dat de trekker van den wisselbrief niet be kend is, en wordt de wissel dus niet betaald. Landbouwers of anderen, die met wisselzaken niet bekend zijn, worden te eerder bedrogen, omdat de wissels zijn getrokken op eene of andere zeer solide Bank. Deskundigen weten, dat, al is die Bank nog zoo solide, dit volstrekt geen bewijs is dat de wissel betaald zal worden, want dat hangt af van de soliditeit van den trekker. Ofschoon het spoorwegongeluk te Rozendaal betrekkelijk gunstig afliep, gelooven wij wordt in een ingezonden stuk in de „N. Rott. Cl." opgemerkt dat het noodig is in het belang der publieke veiligheid, daarop nog eens de aan dacht te vestigen. Meestal gebeurt het dat bij ongelukken de oorzaak te zoeken is in den toestand van den weg, verkeerd leggen van wisselsporen, defecten aan wielen of assen, of andere oorzaken, waarvan niemand bepaald de schuld draagt. Geen dezer oorzaken bestond hier. De trein van Moer dijk kwam op tijd aan. Voor het slation stond het signaal op „onveilig". De trein stopte en ging niet binnen dan nadat het signaal op „veilig" stond. Hij bewoog zich op de rails waar hij op moest aankomen en was de wissels een groot eind gepasseerd toen hij de locomotief onlmoette, die zich in tegenovergestelde richting op dezelfde rails bewoog. Daar nu de trein niet mag binnenkomen voor het signaal veilig wijst en de locomotief met de manoeuvres belast zich niet mag in beweging stellen zonder order, en de chefmanoeuvre op deze locomotief aanwezig was, is het duidelijk dat óf het signaal is te vroeg op „veilig" gezet, öf de order hiertoe is te vroeg gegeven, of wel de vrije locomotief heeft zich te laat in beweging gesteld, of heeft daartoe order gehad nadat de baan voor haar onveilig wac. Mot io tc lmpci» uat een grondig onderzoek de ware oorzaak zal aan het licht brengen en er toe bijdragen zal dat er maatregelen genomen worden, om het gevaar op spoorwegen voor beambten en reizigers door onoplettendheid of onvoorzichtigheid niet nog groo- (er te maken. Aan de „Amst. Ct.is de volgende bij- zonderheid betreffende het bezoek, Vrijdag jl. door den sjeik uit Algiers aan „Artis" gebracht, ter oore gekomen. Toen namelijk de Arabier aan den ingang werd ontvangen door heeren commissa rissen, rolde hij tusschen zijne vingers een siga- rette, stak ze aan, deed een trek en overhandigde ze daarna aan een der gastheeren, die, niet we tende wat die gift beduidde, den tolk om ophel dering vroeg. „Dat is de grootste eer, die u door den sjeik kan wordeu bewezen", antwoordde de tolk, „gij moet die sigarelte oprooken." De uit drukking op het gelaat van den vereerden com missaris moet bij die mededeeling hoogst dubbel zinnig zijn geweest. Omtrent den diefstal in de Maliebaan te Utrecht meldt het „Utr. Dagblad", dat er niet meer vermist wordt dan 4 goudstukjes van f 10 en eenig klein zilverwerk. De daders hebben tot zelfs in de meidenkamer alles dooreengeworpen, waarschijnlijk uit woede, emdat er zoo weinig van hun gading te vinden was. De „Stoomposl" meldt, dat door de heeren Rietschoten en Houwens, te Rotterdam, een nieuw werktuig is uitgevonden, tot verdie ping van rivieren en zeegaten. Het beginsel, waar op het toestel berust, is, dat eene schroef met snelheid ronddraaiende op of nabij den zandbodem eener rivier, aan het water eene zoo aanzienlijke snelheid kan mededeelen, dat hierdoor de op den bodem der rivier rustende zanddeeltjes in het rivierwater worden gebracht en zoodoende aan de natuurlijke strooming der rivier gelegenheid wordt gegeven, die zwevende stoffen mede te voeren, om ze elders benedenwaarts, waar dit minder ten ongerieve voor de saheepvaart strekt, in eene of andere geul te doen bezinken. Proef nemingen met het werktuig zijn van rijkswege genomen, tot verdieping van den rivierbodem van het benedendeel der Dorische Kil, ten einde te onderzoeken, in hoever het ook geschikt zou kun nen zijn, om klei- en vooral veenbanken op te rui men. Uit het verkregen resultaat bij de genomen proeven schijnt te zijn af te leiden, dat een werk tuig, behoorlijk saamgesteld naar het door de heeren Van Rietschoten en Houwens aangegeven denkbeeld, een zeer nuttig hulpmiddel kan zijn, om, in vele gevallen, zandplaten en drempels ia rivieren door verplaatsing minder schadelijk of belemmerend voor de scheepvaart te doen zijn. Voor de beoordeeling van de waarde van het werktuig ter opruiming van klei- en veenbanken was de gedane proefneming niet als voldoende te beschou wen. De proef heeft echter de mogelijkheid aan getoond, om met het bedoelde toestel veen en klei op te ruimen. Volgens een telegram uit Madrid, is de beruchte William Tweed, beschuldigd van zich door middel van bedriegelyke handelingen van 6 millioen dollars te hebben meester gemaakt en wiens ontvluchting eenigen tijd geleden gemeld werd, aan boord van den Spaanschen koopvaarder „Carmen" in de haven van Vigo gevat. Hij reisde onder den naam van Secar met zijn neef William Hunt. Beiden zijn in het fort van Vigo opgesloten. Te Millen, in de Pruisische kreits Heinsberg, is Zondag gedurende de godsdienstoe fening de bliksem in de kerk geslagen en heeft drie personen getroffen, waarvan een, een jongeling van 17 jaren, op de plaats dood bleef; de beide anderen zullen vermoedelijk herstellen. In het ge drang, dat volgde, zijn vele personen gekwetst en bovendien hebben nog velen kwetsuren bekomen door de stukken steen, welke de bliksem had los gerukt en die in vrij grooten omvang op de kerk gangers nedervielen. Volgens een telegram uit Potchef- stroom van 8 Augustus, is Mapaslellastown door de troepen van president Burgers genomen. Veel Kafïers verloren daarbij 't leven, terwijl een rijke buit van vee en koren in handen der overwin naars viel. Op de begrooting van onderwijs in Frankrijk was een post van 25,000 fr. uitgetrok ken om vijf onderwijzers naar de tentoonstelling te Philadelphia te kunnen zenden. Daar kennis van de Engelsche taal vereischte was, hebben zich slechts drie aangemeld. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Calais wordt aan het „Bulletin francais" geschreven, dat de peilingen, die vooraf moeten gaan aan de werkzaamheden voor het graven van een onderzeeschen tunnel tusschen Engeland en Frankrijk, in den loop dezer maand geëindigd zullen zijn. Tot dusver is men best tevreden over de uitkomsten van het onderzoek. Het algemeen reglement voor de wereld tentoonstelling van 1878 is openbaar gemaakt, zoomede het systeem van groepeering en classificatie der voorwerpen. Gelyk reeds gemeld is, zullen er negen groepen zijn. Deze zijn weer onderverdeeld in negentig klassen. Giroot-Britannië. De „Times", een artikel wijdende aan de rede voering van Gladstone, zegt dat het niet slechts Engelands plicht is te trachten zich met Rusland over de Oostersche quaestie te verstaan, doch zelfs dat Engeland daartoe den eersten stap be hoorde te doen, ten einde de verkeerde gevolg trekkingen te doen vervallen, die voortvloeiden uit het verwerpen van 't Berlijnsche memorandum. Graaf Derby heeft gisteren twee deputatiën bij zich ontvangen. In zyn antwoord verklaarde hij, dat de redenen voor het behoud der terri toriale integriteit van Turkije van blijvenden aard zijn. Evenmin als vroeger zou dat behoud thans zonder oorlog kunnen worden terzijde gesteld. In dien de Britsche regeering in dat opzicht van gevoelen veranderde, zou het voor Engeland eene ramp zijn. Turkye is geen homogeen rijk en in Engeland is niemand tegen eene uitbreiding van. de autonomie der Turksche provinciën, maar daar tegen bestaan groote plaatselijke bezwaren. Verder-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2