LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5088. Woensdag A0. 1876. 13 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS MER ADVERTENTIES' Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meero-in- Grootere letters naar plaatsruimte. STAD S-B E RICHT E X. PATESTDLA DEW. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebsataur van 1/eideD, doet te tvcten, dat de ingevulde patcntbladen over liet dienstjaar 1876/7, voor de belanghebbenden wonende in de wijken 5 en 6, dagelijks met uitzondering van den ZoDdag, van den 7den tot en inet den 14den September e. k. des namiddags van een tot drie uren, bij het college vau zetters iu een der ver trekken van het Raadhuis verkrijgbaar zijn op vertoon van dc aan slagbiljetten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 6 September 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van DIRK BRONSGEEST, smid alhier, tot het oprichten van eene Smederij in de Kraaier- straat, hoek Bolwerkstraat n°. 1 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, roet de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 26sten September aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. u. BRANDELER, Burgemeester. LEZW1JN, Weth1. Secretaris. - Leiden, den 12den September 1876. LEIDEN, 13 September. De staatscommissie voor het geneeskundig examen te Amsterdam heeft gisteren tot arts bevorderd den heer C. C. H. Munling, candidaat- arts. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte werd uitgereikt aan den heer Joh. J. P. Van der Eyden, med. doctorandus. De sergeanten R. Vrede, van het lste, S. C. Holland, van het 3de, J. A. Neuwieller, van het 4de, C. J. C. Van Goor, van het 7de reg. inf., en de serg.-titulair J. H. W. Immink, van het 3de reg. inf., alsmede de sergeanten J. Brunt en J. M. Van Baak, van het lsle en 2de reg. vesting artillerie, welke onderofficieren bij den weten- schappelijken cursus voor het vak der militaire administratie bij het instructie-bataljon te Kampen zijn gedetacheerd, zullen den 2den der volgende maand deelnemen aan het examen voor 2den luit.- kwartiermeester hier te lande, dat te 's-Gravenhage onder presidium van den hoofd-intendant, generaal- majoor H. Hardenberg, zal plaats hebben. Den 30sten dezer zal aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip „Stad Amsterdam" te Nieuwediep overgaan een deta chement suppletietroepen, sterk 105 militairen, onder welke 5 onderofficieren. Het bevel over dat detachement wordt opgedragen aan den kapt. van het O.-I. leger A. W. H. Perelaer, die van verlof naar Indië terugkeert, terwijl tot medegeleiders zijn aangewezen de 1ste luit. C. C. H. Smit (ver trekkende met echfgenoote en kind), en de 2de luit. A. J. F. J. Van den Bergh, J. C. Lindgreen en J. P. Pieters Graafland. Het stoomschip „Celebes", van Nieuwediep naar Batavia, is gisteren te Aden aangekomen, en heeft na kolen ingenomen te hebben onmid dellijk de reis voortgezet; de „Drenthe", van Rot terdam naar Java, vertrok 10 dezer des morgens van Southampton. Het koloniaal verslag over J876 geeft een uitvoerig overzicht over het burgerlijk bestuur en de krijgsverrichtingen in Atjeh. Met de bevesti ging en uitbreiding van ons gezag in Groot-Atjeh is eene tijdelijke vermeerdering van het burgerlijk bestuurspersoneel gepaard moeten gaan. De be hoefte aan werkkrachten deed zich zeer gevoelen. Van November 1873 (begin der tweede expeditie) tot ultimo April 1876, zijn niet minder dan 9880 dwangarbeiders voor Atjeh en Poeloe Bras ter beschikking van het legerbestuur gesteld. Bij het einde van 1875 bedroeg het getal der uitgezon denen 7480, terwijl toen in Atjeh en op Poeloe Bras nog slechts 1089 en 3492 geëvacueerd of wegens de beëindiging van hun straftijd terugge zonden waren. Derhalve waren meer dan 38 pet. van de uitgezondenen gestorven of ontvlucht. Zeer wordt uitgeweid over de onderwerping van Pedir, waarna ter noordkust slechts twee vijandige land schappen overbleven. In de onderworpen land schappen der Oostkust was de toesland over het algemeen bevredigend. In het algemeen verwacht men in den toestand der "Westkust eerst dan eene afdoende verbetering, wanneer daar een ambtenaar zal gevestigd zijn. Daartoe kon vooralsnog niet worden overgegaan. Van de ontwerpen, ingezonden als antwoord op de prijsvraag, uitgeschreven onder de leerlingen en oud-leerlingen der pelyt. school te Delft, voor een gebouw voor de studenten-sociëteit Phoenix", is bekroond dat van den heer F. J. Nieuwenhuis, gewezen adsis'ent aan die inrichting, thans belast met de restauratie van den dom te Utrecht. Een tweede plan, dat uitstekend voldeed, is gebleken te' zijn van den heer J. R. De Kruyff, architect te Amsterdam. De Haagsche gemeenteraad heeft het verzoek om ontslag van den dlrcoieui- Her hoogere burger- school aangehouden naar aanleiding van een voor stel van den heer De Jonge om hem uit te noo- digen; zijne in een rapport omschtevene zienswijze omtrent het gymnastiek-onderwijs mede te deelen en dit over te leggen aan den minister van bin- nenlandsche zaken ter verkrijging van mogelijke afwijking der door dezen gestelde voorwaarde. Aan den kunstschilder Herman Ten Kate is niet opgedragen het vervaardigen van het por tret van den sjeik van Algiers, maar hij onder neemt dit uit zichzelf, aangelokt door het schil derachtig voorkomen van A li Bey. Prins Alexander is gisteren, vergezeld van den sjeik van Algiers en adjudanten, te halfeen te Nieuwediep gearriveerd, om met het ramtoren- schip „Schorpioen" een tocht naar de reede te maken, om ee 1 torpedo te zien springen. Daarna bracht de prins met den sjeik een bezoek aan de inrichtingen der maatschappij „Nederland" en aan het koninklijk instituut der marine. De prins en zijn gevolg hebben bij den commandant der zeemacht, den schout-bij-nacht P. A. Van Rees, het middagmaal gebruikt en zijn per laalsten trein vertrokken. Naar men verneemt zal Zr. Ms. stoomschip „Kijkduin", dat thans zich in Suriname bevindt, aldaar gesloopt worden. Het stoomschip „Prinses Marie" wordt wachtschip in Suriname en het stoomschip „Van Galen" wachtschip op Curacao. Het schroefstoomschip „Het Loo", liggende te Willemsoord, wordt met den löden dezer als artillerie-instructieschip in dienst gesteld, en het bevel daarover opgedragen aan den luitenant-ter zee 1ste kl. G. Kruys. Aan de firma C. Van Weerdenburg c.. s. te Rotterdam is tot wederopzegging vergunning verleend voor een sloomsleepdienst op de stroomen, rivieren en kanalen in Noord Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht en Limburg. Van 6 Augustus tot 2 September zijn, blijkens ingekomeD ambtsberichten, door longziekte aange tast: in Zuid-Holland 43, Utrecht 6, Friesland 20, samen 69 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren er 73 aangetast. Door ged. staten van Friesland is uilgeschre ven eene geldleening van /"189,000, legen 4 pCt. a pari, ten laste der provincie, tot bestrijding van eenige buitengewone uitgaven van het jaar 1876. In 1889 heeft de laatste aflossing plaats. De deel neming is opengesteld van 25 Sept. 5 October. Z. M. heeft hij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht in Ned.-Indië benoemd lot olficier-van-gezondheid 2de kl., dr. J. Czebanyi, civiel geneesheer. Gemengd Nieuws. Gisteravond was het te Amsterdam gedurende den dag rustig geweest, rustiger dan andere gewone Maandagen, behalve eenige vecht partijen met politie-agenten in de Warmoesstraat en op de Stadhouderskade Tegen den avond werd het woeliger. Van halfvier tot zeven uren was het op de Beurs stampvol geweest met een pu bliek, voor het meerendeel niet bestaande uit kin deren, maar hier bepaalde zich alles tot enkele kleine dronkenmanstooneeltjes en spoedig bijgelegde geschillen. Op straat werd het tegen acht uren anders. Zeer talrijke troepen „opgeschoten" knapen en mannen doorkruisten de stad, onder het zin gen van allerlei dreigende liederen, hoofdzakelijk ge richt tegen den burgemeester, als hoofd van het uit voerend bewind, maar men liet ze stil begaan. Op het r/auiplclu was Lol »v/l) "u- - -f- - .-Ia liAAWofwolon Lpfi Thorbeckeplein echter was de verzamelplaats voor ve len, die Thorbecke stonden aan te gapen, alsof ze met het beeld nog kennis moesten maken en die van tijd tot tijd door de politie op eerbiedigen afstand moesten worden gehouden, waarbij een enkele maal een opschudding plaats had. Thorbecke toch, zoo meenden velen, was oorzaak dat Rembrandt ver plaatst was, Rembrandt was weer oorzaak dat op het Rembrandtspleiu (Botermarkt) geene tenten konden worden geplaatst: dus Thorliecke's beeld had het kwaad bedrevenVoor het huis des burgemeesters bewoog zich den geheelen avond een groote massa mensehen, meestal bestaande uit nieuwsgierigen, van tijd tot tijd door de zingende troepen uiteengedreven. Voor Tborbecke's beeld liep echter alles betrekkelijk rustig af, maar omstreeks kwart voor elven werden op onderscheidene plaatsen tegelijk door tierendetroepenbaldadigbedengepleegd. Op het Rokin, in de Kalverstraat, op de Lelie gracht, in de Paleisstraat, op dc Keizersgracht, op de Heerengracht van Leliegracht tot Spiegel straat, op de Reguliersgracht, in de Hoogstraat, werden in onderscheidene huizen ruiten ingesmeten met steenen, die daartoe opzettelijk moeten zijn meegebracht, daar alle losse steenen uit de straten waren verwijderd. Straatsteenen werden op enkele, plaatsen gebruikt, Eenige stadslantaarns werden verbrijzeld. Het aantal perceelen, dat op deze wijze is beschadigd, bedraagt ongeveer vijftig. Onmid dellijk kregen de overheden hiervan kennis, en een dertigtal politieagenten werd den baldadigen tegemoet gezonden. Op de Heerengracht, vlak voor het huis van den burgemeester, waar juist met een groot zakmes de ruit boven de straatdeur was stnkgesmeten, kwam het tot een botsing. De agenten trokken hunne sabels en verstrooiden de menigte, waarvan enkelen de dienaren van politie met steenen wierpen, blijkbaar uit de deuken die op onderscheidene helmen te zien waren. Op het Raadhuis waren Burgemeester en Wet houders met den Secretaris der gemeente verga derd, en met het oog op de stemming der steeds.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1