LEIDSCÏÏ DAGBLAD. JV°. 5087. Dinsdag A0. 1876. 12 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1A0. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK AD VERTESTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0"i- Groolere letters naar plaatsruimte. STAD S-B E RICHT E N. PATENTBLADEN. Dc BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1876/7, voor de belanghebbenden wonende in de wijken 5 en 6, dagelijks met uitzondering van den Zondag, van den 7den tot en met den 14den September e. k. des namiddags van een tot drie nren, bij het college van zetters iu een der ver trekken van het Raadhnis verkrijgbaar zijn op vertoon van dc aan slagbiljetten. En wordt deze door plaatsing in de Leidjche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, 6 September 1S76. LEIDEN, 11 September. Op Maandag 25 dezer zal in de Kweekschool voor zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen, die bij 's rijks zeemacht eene ver bintenis wenschen aan te gaan. Aan het gebouw voor het prov. bestuur in Den Haag werd heden aanbesteed het maken van drie steenen ziekenbarakken en 't verrichten van daarbij behoorende werkzaamheden op het terrein van het academisch ziekenhuis alhier. Van de 9 ingekomen biljetten was het minste dat van den heer M. Geverden te Rotterdam, voor f 31.680. Heden is het tien jaar geleden, dat het tegenwoordig gebouw der Hoogere Burgerschool alhier voor het eerst in gebruik werd genomen. Die dag werd Zaterdag-avond met eene gymnas- tiekuitvóering in het lokaal op de Pieterskerk- gracht bij welke gelegenheid den directeur, dr. D. De Loos, een geïllustreerde prachtuitgave van de fabelen van Lafontaine werd aangeboden en wordt hedenavond met een tooneelvoorstelling, concert en bal op Zomerzorg door leerlingen en oud leerlingen der H. B. en vele genoodigden her dacht. Voor de door hen den direc'eur aangeboden serenade had deze bedankt. Dewijl men aan deze feestviering een zooveel mogelijk particulier karakter wenschte te geven, is ons verzocht geworden, wat de bijzonderheden betreft, aan dit verlangen tegemoet te komen. Door eenige ingezetenen is ter herdertking van dien dag, de vaderlandsohe driekleur van hunne woningen uitgestoken. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50,10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen f 27.50, f 5.60 en f 2.80; de laagste f 26.50, f 5.40 en 2.70. In de Zaterdag te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van het Bataaf6ch genoot schap der proefondervindelijke wijsbegeerte werd voorlezing gedaan van de uilgebrachte adviezen op twee bij het genootschap ingekomen verhan delingen en een gedrukt werk van Antonio Favaro, en het praeadvies voorgedragen Van praeses-mag- nificus, administrateuren en directeuren. De eene {vraag 136): „Zijn er nog andere verschillen in moleculaire toestanden, die bij hetzelfde lichaam verschillende spectra doen ontslaan?" werd over eenkomstig de gehoorde adviezen en het praeadvies niet bekroond en dus het naambriefje ongeopend staande de vergadering verbrand. De tweede ver handeling, behelzende, als antwoord op vraag 139, een historiech-critisch overzicht der theorieën van den hagel, werd waardig gekeurd met de gouden medaille bekroond te worden. Het naambriefje werd geopend en gaf als schrijver van deze ver handeling te kennen: C. Waehner, med. stud, te Freiburg in Baden. Aan hem werd slaande de vergadering per telegram van zijne bekroning kennis gegeven. Als steller van de vraag werd Dr. K. M. Gillay bekend gemaakt, wien de zilve ren medaille werd toegewezen. Ingekomen was nog het gedrukte werk van Antonio Favaro, han delende over aardbevingen en de middelen om de schrikkelijke gevolgen daarvan te verzachten. Re vergadering besloot dit werk niet te bekronen. Vervolgens werd het programma opgemaakt van de uit te schrijven prijsvragen en I esloten tot het opnieuw uitschrijven, met eenige wijziging en uit zondering, van de aanhangige vragen en tot het voorstellen van eenige Dieuwe vragen in het ont werp voorgesteld. Benoemd zijnTot lid consultant Dr. H. C. Dibbits, hoogleeraar te Utrecht, en N. T. Michaëlis, directeur der spoorwegen te 's-Hage; tot lid corres pondent J. C. Bernelot Moens, dir. der kina-cul tuur op Java, en Dr. G. Dragendorff, hoogleeraar te Dorpattot lid directeur J. Leyds, eerstaan wezend ing. der staatsspoorw. te Rotterdamlot lid Dr. J. M. Van Bemmelen, hoogl. te Leiden, Dr. L. Bleekrode, leeraar te 's-HageDr. A. P. N. Franchimont, hoogl. te Leiden; Dr. B. J. Stok vis, hoogl. te Amsterdam; Dr. E. Van der Ven, dir. der h. burgerschool te HaarlemDr. G. F. Westerman, dir. van het kon. zoöl. genootschap te Amsterdam. Ds. Ph. Peter te Valkenburg, die voor het beroep naar Montfoort heelt bedankt, is door de Ned. herv. gemeente te Waspik beroepen. Naar het „Vaderland" verneemt zijn er op metingen gedaan om Katwijk-aan-Zee met Leiden door middel van een tramway te verbinden. Aan gezien de vischhandel en de daarmee aanverwante zaken veel vertier geven, zou eene dergelijke maat schappij ongetwijfeld goede resultaten opleveren. De algemeene synode der Nederl. hervormde kerk heeft zich tot Z. M. den Koning gewend met het verzoek, om aan de beoordeeling van de wetgevende macht te onderwerpen, om in de wet op het lager, het middelbaar en het hooger on derwijs te doen opnemen eene bepaling, waarbij wordt vastgesteld, dat de bevoegde macht in de gemeente, na overleg met de plaatselijke kerkelijke autoriteiten, de schooluren op eene wijze regelt, dat voor het godsdienstonderwijs, te geven van wege de kerkgenootschappen, voldoende tijd over blijft. Z. K. H. Prins Alexander, vergezeld van den Sjeik van Algiers en gevolg, kwamen Zaterdag middag per stoomboot uit Amsterdam te Velzen aan, om het ramtorensehip „Koning der Nederlan den" en de havenwerken te bezichtigen. Van Vel zen werden zij door baron Verschuer met rijtuig afgehaald, om op het buitenverblijf „de Herte kamp" bij Haarlem het middagmaal te gebruiken. Aan den kunstschilder Herman Ten Kate is door Z. M. den Koning opgedragen de ver vaardiging van het portret van den Sjeik van Algiers, dat aan prins Alexander zal worden aan geboden. Zaterdag werd te Breda de tijding ontvangen, dat de gepensioneerde generaal-majoor van het O.-I. leger, Ch. L. S. A. M. De Roy van Zuyde- wijn, geboren te Breda den Ssten December i 825, op zijne terugreis per stoomschip „Holland", kapt. Jaski, van Batavia naar Nederland, is overleden. De „Staatscourant" bevat het programma voor de opening van de vergadering der Stalen-Gene- raal op Maandag 18 dezer. Op den 27sten dezer zal te Rotterdam overgaan aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip „Friesland" een detachement suppletietroepen, sterk 105 militairen, onder welke 5 onderofficieren. Het bevel over dat detachement wordt opgedragen aan den kapt. der infanterie J. C. P. Welfler, terwijl tot medegeleiders zijn bestemd de 1ste luit. der infanterie F. E. Hart man en W. Van den Bos, de 1ste luit. der artillerie G. A. Van Steel en de 2de lnit. der infanterie J. U. Masman. De drie eerstgenoemde officieren keeren van verlof naar Indië terug. Naar men verneemt zal behalve dit transport den 30sten dezer nog een detachement van 105 militairen uit Nieuwediep naar Indië vertrekken, per stoom schip „Mad Amsterdam". Naar rnen verneemt is de luit.-ter-zee 2de kl. L. P. 1). Op ten Noort benoemd tot onderdirec teur van de stoomvaartmaatschappij „Nederland". De in aanbouw zijnde rammonitor „Luipaard", op de werf der Nederl. stoombootmaatschappij te Feienoord, zal den 14den dezer te water gelaten worden. De 1ste luit. S. S. P. De Lang Evertsen, van het 4de bat. 3de reg. inf., is op verzoek op nonactiviteit gesteld, tot nader omtrent hem zal worden beschikt. Aan den korporaal H. Graaf, van het regi ment rijdende artillerie te Amersfoort, is de gou den medaille toegekend voor 36-jarigen trouwen militairen dienst en de daaraan verbonden gratifi catie van f 50. Naar men verneemt is aan de firma Christie, Nolet en De Kuyper, te Delfshaven, de vervaar diging opgedragen van drie stoomkanonneerbooten groot model, genaamd „Wodan", „Thor" en „Freya", bestemd tot het voeren van achterlaad- geschul a 28 centimeter en ten dienste der kon. Nederl. marine. Den 26sten dezer zal het toelatingsexamen aan de rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam plaats hebben. Den 5den October zal te Brussel een congres voor geodesie worden gehouden. Pe zittingen zullen eene week duren. Ons land zal daarbij door den hoogleeraar Stamkart worden vertegenwoordigd. De Maatschappij tot bevordering der bouw kunst zal eerstdaags de volgende prijsvragen uit schrijven 1°. F.ene synagoge voor eene groote sladhet beste ontwerp te bekronen met hét ge tuigschrift der Maatschappij en eene premie van drie honderd gulden; 2°. een abattoir voor eene provinciestad; het beste ontwerp te bekrone« met get. en een premie van honderd vijftig gulden3°. eene afsluiting van eene wandelplaats in eene groote stadhet beste ontwerp te bekronen met het getuigschrift der Maatschappij en eene premie van vijftig gulden. Ontwerpen worden vrachtvrij inge wacht vóór of op 1 November 1877, aan het archief der Maatschappij te Amsterdam, vergezeld van een adres om, zoo noodig, met den inzender te correspondeeren zonder den naambrief te openen. De in te zenden stukken moeten zijn gemerkt met spreuk of motto, en voorzien van een naambriefje, waarop van buiten dat motto is herhaald, benevens een geheim teeken ter terugvordering en van binnen bevattende den naam, voornaam, de betrekking en woonplaats van den inzender, Ds. J. Cramer, te Amsterdam, benoemd tot hoogleeraar in de theologische faculteit aan de hoogeschool te Groningen, zal op. 10 October e. k. zijne betrekking aanvaarden met het houden eener redevoering. Het toelatingsexamen voor de rijkslandr bouwschool is op 15 en 16 dezer bepaald. Aan giften voor dit examen behooren vóór den 13den te werden ingezonden bij den heer D, J. Andreee, directeur der hoogere burgerschool te Wagenis- gen. De opening der lessen is voorloopig op 18 dezer vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1