Yoor eenigen tijd ontstond het ver moeden, dat later tot zekerheid kwam, dat ver schillende goederen, aan het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen „Meerenberg" toebehoorende, waren ontvreemd. De justitie, daarmede in kennis gesteld, is thans de schuldigen op het spoor ge komen. Bij eene huiszoeking in de woning der moeder van eene 21-jarige dienstbode van bet geslicht, heeft men een groot aantal kleeding- stukken, alsmede een wollen deken gevonden, die blijkbaar van genoemde instelling afkomstig wa ren. De dienstbode is daarop naar het huis van arrest te Haarlem overgebracht. Zij heeft hare schuld reeds beleden. Bij hare gevangenneming had zij ontvreemde lijfgoederen aan. Naar men verneemt, heeft men ook in andere plaatsen, o. a. te Nieuwer-Amstel, enz., ontvreemde goederen opgespoord, en heeft men de stellige verwachting, zich van de andere schuldigen te verzekeren. In de Maliebaan te Utrecht is een brutale diefstal met inbraak gepleegd in het huis van mevrouw de weduwe v. R., die sedert eenigen tijd uitlandig was. De dieven hebben echter wei nig van hun gading gevonden. Een gering aantal zilveren en gouden voorwerpen worden vermist. Te Nieuwediep is gisteren drijvende gevonden het lijk van een flink gebouwd man, aldaar onbekend, naar gissing 45 jaar oud, met donker haar en zwarten ringbaard. Hij was ge kleed in zwarte lakensche jas en pel, licht stoffen broek en vest. Voor een paar dagen had hij in een der logementen nachtverblijf gehouden en zich in het register ingeschreven als L.koop man te Borculo. De politie doet onderzoek. De heer S.huiseigenaar, in de „Öchönhauser Allee" te Berlijn, heeft voor zijn zoonije een vlieger doen vervaardigen, die des Zondags voor het publiek ter bezichtiging is ge steld. Deze vlieger, prijkende met het opschrift „der grosse Krach", is vervaardigd uit aandeelen van 100 en 200 thaler der „Nordd. Baugesell- schatt", der maatschappij „Cyclop", der meelfa briek „Vilter" en andere ondernemingen, wier papier alle waarde heeft verloren. De staart is gemaakt uit de coupons dezer aandeelen. Dit alles te zamen had vroeger eene waarde van 6000 thaler. U e o ïn t z a k e n. A. H., sjouwer, laatst wonende te Schiedam, stond Donderdag voor het gerechtshof in Den Haag terecht onder beschuldiging van valschheid in onderhandsche geschriften, oplichting, viermaal ge pleegd, en eenvoudigen diefstal, en zulks na reeds vroeger wegens diefstal van vee uit de weide tot 5 jaren tuchthuisstraf te zijn veroordeeld geweest. De beide feiten van valschheid hadden betrek king op de reparatie van het vaartuig „Op Hoop van zegen", der Vlaardingsche stoombootmaat schappij, dat in de haven van Schiedam, door aanvaring, eenige averij had bekomen. De bcsch., die zich als de zetschipper der maatschappij voor deed, ontving de quasi door hem voldane repa ratiekosten van f 4, van de directie op eene valschelijk door hem geschreven en onderteekende quilanlie, nadat hij eene schriftelijke, doch even eens door hem valscbelyk vervaardigde verklaring van den scheepsbouwmeester had afgegeven. De naam van den - eigenlijken zetschipper diende den besch. tot het plegen van twee der hem ten laste gelegde oplichtingen, het halen namelijk van een brood en tweemaal eieren ter waarde van f 0.72, terwijl hij den Ssten en 9den Juni, voorgevende te zijn de baas van zeker werk, telkens een half liter jenever wist te bekomen. Het brood, de eieren, maar ook de jenever wer den door hem verorberd. Het laatste feit, hem ten laste gelegd, was de diefstal van eene nieuwe blauw geruite jas van zoogenaamd kamgaren, ter waarde van f 28, die den 28sten Juni uit den winkel van den koopman in gemaakte klee deren L. werd vermist, en door besch. bij een uitdrager, den oom van genoemden koopman, voor f 3.50 werd verkocht. De besch. trachtte wat de valschheden betreft te doen gelooven dat hij door schipper v. H. tot ontvangst van het geld was gezonden, maar dat hij het aan zijne vrouw had gegeven. Lie oplich tingen werden door hem erkend, maar den diefstal had hij niet bedreven. De jas die hij verkocht had was zijn eigendom. Adv.-gen. mr. Gregory achtte alle ten laste gelegde feiten wettig en over tuigend bewezen en eischte eene veroordeeling tot 3 jaren gevangenisstraf, vier boeten van f 50 en vier van f 25. De verdediger, mr. Bouberg Wil son, verzocht het hof het gering teweeggebracht nadeel als verzachtende omstandigheid in aanmer king te nemen en eene matige straf op te leggen, daar men hier meer te doen heeft met een slacht offer van den sterken drank, dan wel met een volslagen misdadiger. Heden is de besch. veroor deeld tot twee jaren gevangenisstraf en acht geld boeten, zijnde vier a f 50 en vier a f 25. BUITENLAND. Frankrij k. De „Temps" meent te kunnen verzekeren, dat de minister van oorlog bij eene circulaire aan de militaire autoriteiten instructién zal geven, om voortaan bij begrafenissen, gelijk de wet voor schrijft, de militaire eer te bewijzen aan allen, die in het legioen van eer waren opgenomen, onver schillig tot welke kerk zij behoorden, of wat ze al of niet geloofden. De troepen, die den componist Félicien David de militaire eer hebben onthouden, hadden ge handeld op last van den bevelvoerenden kolonel te Saint-Germain-en-Laye, en deze officier op zijne beurt volgens instructie van den gouverneur van Parijs, generaal Ladmirault, wiens bevelen overeenkwamen met eene circulaire, die de minis ter van oorlog (generaal Du Barail) in 1873 had uitgevaardigd. Dtiitschlajnd. De keizer van Rusland heeft den Pruisischen veldmaarschalk Vor. Manteuflel benoemd tot chef van het Russische 4de regiment dragonders, ge naamd Catherinoslaw, vroeger het regiment der thans overleden grootvorstin Maria Nicolajewna. Deze benoeming wordt beschouwd als een nieuw bewijs van de goede verstandhouding tusschen den czaar en keizer Wilhelm. Behalve aan prin sen en regeerende vorsten was totnogtoe aan twee Duitsche veldmaarschalken, graaf Wrangel en graaf Moltke, een Russisch regiment toegewezen. Naar men zegt is Aristarchi Bey, de gewe zen Turksche gezant te Berlijn, voornemens zich metterwoon in Duitschland te vestigen, en wel op zijne villa nabij Biebrich. Na zijne terugkomst te Konstantinopel benoemd tot lid van den Turk- schen staatsraad, bleek het hem spoedig dat hij onder geheim toezicht stond, zelfs in zoover dat hij geen correspondentie kon houden zonder dat zijne brieven werden geopend. Daarom heeft hij dan ook zijn ontslag genomen en wil hij Turkije verlaten. Spanje. Volgens de „Correspondencia" heeft de minis terraad besloten de autoriteiten in Spanje aan te schrijven dat zij de voorschriften der constitutie moeten in acht nemen, openbare manifestaties die den katholieken godsdienst kunnen beleedigen moe ten verhinderen en de onschendbaarheid der ker ken en begraafplaatsen van de hervormde gods diensten eerbiedigen. Turkije. Een Reuter-lelegram uit Belgrado meldt van gisteren, dat generaal Tschernajefl kanonnen en troepen van Deligrad naar Alexinatz laat trans porteeren. De Turken worden voor Alexinatz tus schen Androvac en Prcilovica opgehouden, omdat zij bevreesd zijn voor de beweging van Horvatovic. Het gerucht dat de Serviérs de gewonden aan hun lot overlaten, is valsch. Een nader telegiam van den correspondent te Belgrado meldt, dat er geen nieuws is over de vredesonderhandelingen, en de openbare meening aldaar de voortzetting van den oorlog boven een vernederenden vrede verkiesi. De „Glas Cernagora" maakt bijzonderheden bekend betreffende de door de Montenegrijnen behaalde overwinning, door welke het plan van Derwisch Pacha, om in Montenegro door te drin gen, verijdeld werd2000 Turken bleven op het slagveld en ruim 4000 verdronken, de rest vluchtte naar Podgoritza. De Montenegrijnen hadden 67 dooden en 112 gekwetsten. De Turksche ambassade te Parijs laat het bericht tegenspreken, als zouden de Turksche troepen het Roode Kruis niet eerbiedigen. Hoe wel Turkije daartoe niet verplicht was, omdat het niet met eene vreemde mogendheid in oorlog is, zijn de strengste bevelen tot nakoming van de bepalingen der Geneefsche conventie gegeven en deze worden, altijd volgens den ambassadeur, nauwgezet nagekomen. JE&uslancU Uit Petersburg wordt gemeld: Tegenover het verwijt, ook naar aanleiding der aanhouding van Russische vrijwilligers te Pest tot de Russische regeering gericht, dat zij namelijk het partij kiezen van het Russische volk voor stamverwanten niet tegengaat, wordt van Russische zijde aangevoerd, dat de regeering na rijp overleg tot dergelijk handelen geen reden ziet. Rusland heeft niet, als Engeland, eene wet op vreemde aanwerving. Het is aan te toonen, dat, ondanks die wet, tijdens den eersten Carlisten-oorlog, in Engeland het vormen van een legioen vrijwilligers plaats had. Voor de Engelschen gold het toen abstracte con- stitutioneele beginselen. Voor de Russische natie geldt het thans sympathieën van geloof en natio naliteit. Tegen deze beweging mag de Russische regeering, die met de ovorige mogendheden offi cieel tot verbetering van den toestand der christenen in Turkije en tegen Turksche gruweldaden optrad en wil blijven optreden, zich niet verzetten. Bui tensporigheden van de drukpers werden (gelijk het gebeurde met de dagbladen „Grasdanin" en „R.uski Mir" bewees) mei suspensie gestraft. Doch men voelt zich niet geroepen door de politie de uitingen van de nationale gezindheid te doen ver smoren. Aan de werkzaamheden van het Roode Kruis wordt door de Russische regeering, evenals door elke andere in Europa, de behulpzame hand geleend. De vorming van vrijscharen heeft de regeering niet toegelaten. Telegrammen. RAGCSA, S September. De vreemde consuls hebben den 6den dezer, in naam van hunne re geeringen, den vorst van Montenegro aangeraden, te Konstantinopel zijne adhaesie aan den voorge stelden wapenstilstand te betuigen. Derwisch Pacha heelt al de Albaneezen op geroepen, die in staat zijn de wapenen te voeren, en hun gelast zich naar Podgoiitza te begeven. PARIJS, 8 September. In de vergadering van de aandeelhouders in de Banque franco hollandaise is de rekening van verantwoording goedgekeurd. De voorzitter heeft verklaard, dat de Bank zich ten doel stelt de kern te worden van eene groote bank tot bevordering der uitvoering van openbare werken. KONSTANTINOPEL, 8 September. In de mos kee van Eyoub heeft gisteren Abdul-Hamid de sabel van Osman aangegord. De ministers, de burgerlijke en militaire autoriteiten en de gee te- lijkheid waren tegenwoordig. Bij den terugkeer naar zijn paleis heelt de sultan de graftombe van zijn vader Abdul-Medjid bezocht. "YVEENEN, 7 September. De grootvizier heeft generaal Abdul Kerim Pacha aangeschreven om het voortrukken in Servië te bespoedigen. De bevelhebber zou daarop echter geantwoord hebben dat hij voortaan slechts de sleden wilde bezetten, die de verdediging opgeven, opdat den tegenstan ders elke grond, om over de Turksche gruwelen te klagen, ontnomen worde. Ter markt te Leiden aangeroerd. 8 en 9 September. "Wintertarwe 17 hectoliter 10.a 10.50. Zomer- tarwe 17 hectol. 8.50 a 9.—. Winterrogge 15 heet. ƒ7.00 a ƒ7.50. Zomerroggelb hectol./6.v5 a/tï. 5. Zomergerst 16 hectol. 6.2a a 6.7a. - Chevalier-gerst 16 hectol. 7.00 a f 7.50. Zware Haver 15 hectol. 5.00 a 650. Lichte Haver 15 hectol. 3.75 a/4."0. Dui- venboonen 9 hectol. ƒ10.'0 a ƒ10.50 Paardenboonen 9 hectol. f y.OC a ƒ9.2 Ossen stuks a Stieren, 80 stuks 40.0 i a 165. Kalfkoeien 50 stuks 170.00 a 2 5.00. Varekoeien 30 stuks 135.00 a 195.00. Vette koeien 23G stuks 19".00 a 305.00. Kalveren (vette) 60 stuks 30.00 a 72.00. Kalveren (magere) 13 stuks 10.00 a 17.0o. Hamels (magere) Guo stuks 19.00 a 28.00. Hamels (vette) 129u stuks, 29.00 a 48.00. Varkens (magere) 30 stuks 16.00 a 40.00. Varkens (biggen) 170 stuks 0.00 a 16.00. Grasboter 8840 kilogr., 1ste qualit. vat7 2.0" a 76.00. Schei- 2de qualit. vat 67.0o a 71.00; Grasboter ste qual. per kilogr. i .80 a 1.90, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.67s a 1.77s. Ter markt aangebracht 396 runderen, 73 kalveren en 1890 schapen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2