eene Romeinsche zuil. Hij is sierlijk omkranst, en in 't midden zijn, behalve het insigne van Amslels Mannenkoor, de woorden aangebracht „25 jarig jubilé van Amstels Mannenkoor". Het keurig be werkte voorwerp zal, naar men verneemt, worden tentoongesteld. De putboring te Deventer op den Brink is goed gelukt. Men heeft er water van eene zeer goede qualileit aangetroffen. Te Nieuwenhoorn is gisterochtend de vrouw van een beurtschipper op Rotterdam, tiezig zijr.de met het spoelen der wasch, te water geraakt en verdronken. Het bekende paard „Graaf Adoll", van den heer Ritsema te Garsthuizen, heelt dit jaar met het harddraven, alleen aan contanten, /"1800 gewonnen. Te Zoutkamp had verleden week het volgende ongeluk plaatsDe door de aannemers aangestelde overzetter zou de schoolkinderen naar Zoutkamp roeien, omdat de vloed te hoog was en dus het zeewater met geweld over den rijsdarn liep. Als altijd roeide hij schuin tegen den stroom in, maar het schijnt dat hij zijne berekening niet goed gemaakt had, of dat de draaiende stroom liem voortsleepte, althans hij geraakte zoo dicht bij den rijsdarn, dat liet overslortende water in zijn bootje vloog. Onmiddellijk greep hij nu den rijsdarn vast, rnaar op hetzelfde oogenblik lag ook het bootje in de lengte tegen den rijsdarn, kreeg den vollen waterval op de zijde, kantelde het onderstboven en daar dreven de kinderen heen. Bijna op hetzelfde oogenblik waren ook reeds twee matrozen van een nabijliggenden schoener in hun sloep om hulp te bieden, die de kinderen redden ,van den roeier werd geen spoor meer gevonden. Den Marokkaansehen gezant werd onlangs, op een spoorwegrit van Florence naar .Turijn, eene som van 20,000 franken ontstolen en het geld bij eenige spoorwegbeambten gevon den. Toen men dit nu den gezant wilde ter hand stellen, weigerde hij het eerst, in de meening, dat men slechts voorgaf de dieven ontdekt te hebben, ten einde hem onder dit voorwendsel schadeloos te stellen. Eindelijk verlangde hij naai de gevangenis geleid te worden orn de schuldigen le zien en zich door inzage van het register te overtuigen, dat zij werkelijk na het plegen van den diefstal waren opgesloten. Dit geschiedde en toen eerst narn hij zijn eigendom aan, zijne be wondering uitsprekende over de voortreffelijkheid der Italiaansche politie en tevens hij den koning een verzoek om gratie voor de dieven indienende. Aangaande de gevangenis verklaarde hij, dat die 2. i. doeltreffender was ingericht dan die, welke hij de gelegenheid had gehad te Londen te leeren hennen. De politie had ook inderdaad met merk waardige activiteit gehandeld, want er waren drie schuldigen waarvan er reeds een door den Mont- .Cenis op Franschen bodem was aangekomen en een ander op de terugreis naar Florence was. Ben der schuldigen trachtte te ontvluchten. Hij liep een huis in, vloog de trap op en sprong uit een raam der tweede verdieping. Doodelijk gewond 5s hij naar een gasthuis gebracht. In België kunnen volgens statistieke opgaven 42 pet. der inwoners lezen noch schrijven en bij de laatste lichting der nationale militie verkeerde de helft der miliciens in dit geval. De „Punch" van 2 September bevat eene spotprent op Gladstone en Disraeli. De eerste, als een Arcadisch herder verkleed, en met een hoedje op 't hoofd, begiet huppelend zijn roosjes. De andere, gedost met kroon en hermelijn, en theatraal zich drapeerend met zijn mantel, staat somber achter eene heining de landelijke geneug ten van zijn voorganger aan te gluren. „Ach!" zucht lord Beaconsfield, „hoe benijdenswaard is deze vergenoegde landman, terwijl ik, helaas De „Punch" van 9 dezer toont de figuren van Britannië en Turkije. „Wilt gij mij nog niet eens 3ielpen?" vraagt de Turk. „U helpen?" antwoordt Zij„niet terwijl uwe handen deze kleur dragen De kleur is bloedkleur. De Madridsche Epocadeelt het .volgende staaltje van een verbazend stouten dief stal mede, die in den nacht van den lslen dezer cp den Noorderspoorweg, op zes kilometers van Avila (in Oud-Kastiliê) plaats had. Terwijl de ex- jreslrein uit Madrid in volle vaart was, verlieten vier personen hun wagen en begaven zich langs de loopplanken naar den wagen waarin de trein conducteur zich bevond. Dezen sioplen zij in een zak en worgden hem. Daarna maakten zij zich meester van zes kisten, die voor '127000 realen in zilver bevatten. Na de kisten op den weg ge gooid te hebben, sprongen deze stoutmoedige die ven zeiven uit den wagen en vluchtten het land in. Eerst aan het station te Guimorcondo werd de moord ontdekt en vervolgens ook de diefstal. Bij deze plaats moet men nog vier kisten, die nog 95000 realen bevatten, hebben gevonden. Rechtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door hel kan tongerecht alhier van 2 September 1 Wegens eene tapperij niet op den bepaalden tijd gesloten te hebben4 w. na gezetten tijd in eene tapperij te zijn bevonden; 1. w. het houden van varkens zonder vergunning; 1 w. het ophalen van vuilnis zonder vergunning. Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 8 Sep'ember: J. F., K. B. en W. Lallen te Leiden, de eerste wegens diefstal in dienstbaarheid 6 m. eenzame opsluiting; de tweede, niet wettig Lewezen, vrijgesproken; de derde, w. medeplich tigheid aan dielstal in dienstbaarheid, 6 weken eenz. opsluiting; D. C. O., zonder vaste woon plaats, w. eenv. diefstal van kleederen, '/2 jaar eenz. opsluiting; - J. W., te Woerden, w. eenv. diefstal gepleegd onder verz. omstandigheden, 6 m. gev.D. Van der W., te Nieuwkoop, w. beleediging van bediende beambten, 2 boeten a f 8 of subs. 2 dagen gev. voor iedere boete; J. O., zonder vaste woonplaats, w. bedelarij, na vroegere veroordeeling, 14 dagen gev. en opzending naar een bedelaarsgesticht. Zengers te Luyksgestel, wiens aanhouding wegens het doodschieten van een Belgisch gen darme en het destijds toebrengen van eene zware mishandeling op een ander gendarme werd ge meld, is, naar men uit goede bron verneemt, s'rafrechtelijk niet te vervolgen om eene leemte in art. 9 wetboek van strafvordering, hebbende -de rechtbank te Eindhoven hij hare beschikking in raadkamer op het requisitoir van den officier van justitie heslist, dat in deze niet was gebleken van moord, n. 1. dat Zengers zou hebben gehan deld met voorbedachten rade en geleider lage, doch dat de zaak eerder moet worden gequalifi- ceerd als manslag door een Nederlander jegens een vreemdeling. Daar dit laatste feit geen recht geeft tot uitlevering van Zengers aan België, ter zake van voormelde zwaarwichtige feiten, zou hij waarschijnlijk heden op vrije voeten worden gesteld, op welken dag hij levens voldaan zal hebben aan eene hern hij vonnis van het kanton gerecht opgelegde straf wegens jachtovertreding. Jaren geleden moet dezelfde leemte in genoemd art. 9 zeer nadeelig voor eene goede justitie zijn ge weest. BUITENLAND. België. Onderhandelingen zijn aangeknoopt om den his- torischen stoet der Gentsche Pacificatie, die te Gent nog tweemaal zou uitrijden, ook in Brussel te doen rondgaan. Dinsdag zijn alleen langs de spoor wegen veertig duizend menschen naar Gent ge gaan. Het geld, waaronder veel zilver en goud, door de leden van den liberalen kring „T Avenir" op den doortocht van den stoet ingezameld, heelt men nog niet kunnen tellen, doch het weegt om trent 700 kilo's. Groot-Britannië. Kardinaal Manning heeft geweigerd deel te ne men aan eene anti Turksche meeling van werk lieden te Londen, tot welke hij was uitgenoodigd. Hij kan het nut niet inzien van openbare meetings die geen bepaalde politiek vooropstellen, en geen politiek vinden in eene beweging, die een strijd in Servië zou kunnen doen aangroeien tot een Europeeschen oorlog. Inlusschen gruwt hij van de bedreven wandaden, en niemand wenscht vu riger dan hij de christelijke bevolking in Turkije en geheel 't Oosten ontheven te zien van 't Mu- zelmansehe juk. Een Anghcaansch prelaat, de aartsbisschop van York, noemde in eene preek, Dinsdag door hem gehouden, het eene schande, dat Engeland inder tijd rnet Engelsch bloed en geld den waggelenden troon des Sultans had staande gehouden. De natie rnoest thans ten stelligste verklaren, dat voortaan geen sluiver uil hare beurs en geen drop van haar bloed ten offer zal gebracht worden om die zwarte vlek ('t Turksche Rijk) in Europa te hand haven. Oostenr.- Hong. Monarchie. De Servische diplomatieke agent te TVeenen, de heer Zukics, heeft na den slag hij Alexinatz de hulp van graaf Andrassv ingeroepen om een wapen stilstand te verkrijgen en de voorspraak der Oos- tenrijksch-Hongaarsche regeering ingeroepen om draaglijke vredesvoorwaarden voor Servië te ver werven. Graaf Anton Auersperg (Anastasius Grün). is door eene beroerte getroffen, die hem gedeeltelijk verlamd en van de spraak beroofd heeft. De ge- neesheeren geven echter hoop op herstel. Vereenigde Staten. De Sioux hebben het gros van hun macht aan den noordelijken oever van den Yellowstone weten te brengen in weerwil van alle pogingen der troe pen om hun dit te beletten. Het oorspronkelijk, plan, volgens hetwelk tegen hen geageerd zou worden, is opgegeven. De troepen van Terry zijn teruggetrokken en naar de noordzijde van den Yellowstone gegaan, die van Crook blijven aan de zuidzijde om de verstrooide benden Indianen te onderscheppen. Woensdag 11. had bij de werken aan Helt- Gate te Nieuw-York eene ontploffing van dynamiet plaats, waarbij vier rnan gedood en verscheiden gewond werdeneen man werd letterlijk geheeh verbrijzeld. De ontploffing had plaats aan boord van een hark, waarin de ladingen dynamiet voor het springen van de mijngangen gereed werden- gemaakt. Turliije. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat een deel der Turksche troepen, die voor Alexinatz staan, zich in beweging heelt gezet naar het Servische gerelranclieerde kamp te Deligrad, ten einde den Serviërs den terugtocht af le snijden, zoo zij Alexinatz mochten willen ontruimen. Volgens bericht uit Cettinje onderhielden de Turken Dinsdag uit alle versterkte posities tusschen Podgoritza en Spuz een sterk artillerie vuur tot dekking van hunne van twee zijden ondernomen poging om over de Montenegrijnsche grenzen te dringen. De poging werd echter verijdeld. Alle vluchtelingen uit de Herzegowina die zich te Grahovo gevestigd hadden en vele Mon tenegrijnsche families zijn op Oostenrijksch grond gebied gevlucht. Er loopt een gerucht, dat de hoofden dei- opstandelingen Zirnunic en Socica het fort Zlostap ingenomen en verwoest hebben. Zij maakten 90 krijgsgevangenen, veel munilie en levensmiddelen buit. Moukhlar Pacha manoevreerde van Zaslap uit, trok af op het Montenegrijnsche dorp Potkovic en bombardeerde het. De beweging op het eiland Kandia zoo wordt in eene particuliere correspondentie uit Weenen gemeld neemt zulk een omvang aan, dat een nieuwe opstand der Grieksche bevolking onvermijdelijk schijnt. Van zeer vertrouwbare zijde werd mij inzage gegeven van een hoogst interes sant bericht uit het stadje Canea. Ik laat 't hier volgen: „Sedert den moord te Relymo, op acht Turken bij een volksoploop gepleegd, is de rust op het eiland niet weder gestoord. In zijne blijd schap, dat de Turksche regeering zoo gemakkelijk van de dreigende agitatie verlost zou worden, m. a. w. dat de beweging hel leven van slechts acht Muzelmannen zou kosten, bezocht Reouf Pacha dezer dagen alle plaatsen van eenige beteekenis op hel eiland, en beloofde overal, onder verzeke ring van de vaderlijke welwillendheid des sultans ten aanzien van de wenschen zijner onderdanen van Kandia, dat hij weldra de vertegenwoordigende vergadering tot eene buitengewone samenkomst zou bijeenroepen. Inlusschen hechtte niemand eenig geloof aan die belofte en Reouf Pacha heeft zich in persoon kunnen overtuigen, dat hij zich ten aanzien van de stemming der christenbevolking schromelijk

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2