LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5085. Zaterdag 1876. 9 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIE!*: Van 16 regels Iedere regel meer Groolere letters naor plaatsruimte. 1.05. o.i;i. S TA DS-13E RICHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leideu, doet tc weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1S76/7, voor de belanghebbenden wonende in de wijken 5 en 6, dagelijks met uitzondering van den Zondag, van den 7den tot en met den 14deu September e. k. des namiddags van ■een tot drie uren, bij het college van zetters iu een der ver trekken van het Raadhuis verkrijgbaar zijn op vertoon van de aan slagbiljetten. En wordt deze door plaatsing in de Leidscbe Courant afge kondigd. - De Burgemeester voornoemd, v. BRAN DELER. Leiden, 6 September 1S76. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN ■doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 2C5 der wet van 29 Juni 1851 (Slbl. n°. 85), in zijne vergade ring van heden het 1ste suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1876 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangesla gene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoek schrift op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 7den September 1876. LEKUEN, 8 September. In de „Staatscourant1' is opgenomen het kon. besluit tot sluiting der tegenwoordige verga dering van de Slalen-Generaal op Zaterdag 16 dezer, des namiddags te twee uren. De sluiting zal in naam des Konings plaats hebben door den minister van binnenlandsche zaken. De staatscommissie voor het geneeskundig examen, die te Amsterdam zitting houdt, heeft gisteren het getuigschrift voor het eerste of genees kundig gedeelte uitgereikt aan de heeren J. Van den Berg, rned. doctorandus, en J. Bijleveld, cand. arts. Aan den heer C. J. Leyh, spekslager alhier, is het wapen uitgereikt als hofleverancier van Z. K. H. Prins Alexander. Den lsten October zullen hij het instructie- bataljon te Kampen op den cursus der lste klasse tot opleiding voor 2den luit.-kwartiermeester wor den toegelaten de sergeant-majoor J. Sneep van het corps aldaar, de fourier C. A. Heshusius en de sergeanten P. Vink en C. A. Smeels, allen van het 3de reg. inf., de sergeant-titulair B. G. Ver- selewel de Witt Hamer van genoemd bataljon en de sergeant IJ. Binck van het 2de reg. inf., welke onderofficieren aan het gestelde examen voor dien cursus hebben voldaan. Voor de leening van ƒ100,000, door het bestuur der Rotterdamsche diergaarde opengesteld, is ingeschreven voor ƒ356,000, van pari tot 102 percent. De geheele som is geplaatst ad 101 percent. Ter 59ste algemeens vergadering der ver- eeniging van en voor Ned. induslrieelen, Woensdag in Den Haag gehouden, is bij monde van den secretaris het driemaandelijkseh overzicht uitge bracht, en besloten: 1°. orn ten aanzien der scha delijke stremming in grootere en kleinere zaken, ontslaan door het lang aanhouden der ministe- rieele crisis, zich te bepalen lot de openbaarma king van het verslag dezer vergadering; 2°. zich te vereenigen in de \erklaring dat niet minder dan een Raad van landbouw voor den landbouw, de instelling van een Raad van nijverheid voor de nijverheid hoogst noodig is; te dier zake zal het Bewind zich wenden tot den minister van binnenlandsche zaken; 3°. te volharden bij de ner gens wedersproken stelling der Vereeniging, dat de wijzigingen in het tarief, thans aanhangig bij 1 de Tweede Kamer, zijn in strijd met de grondwet der Ned. tariefwetgeving (van 1821, Staats'lad n°. 9), volstrekt beginselloos zoo ten aanzien van 1 den handel als met opzicht tot de nijverheid, en dat hunne belangen zoowel als die \an den fiscus alleen zijn te dienen met eene al^erneene herziening op milde schaal, leidende tot vaststel ling van zeer lage rechten naar gewicht, maat of tel op alle koopwaren zonder eenige uitzonde ring; 4°. den minister van binnenlandsche zaken te verzoeken reeds nu aan Z. M. tot benoeming voor te dragen eene hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling in 1878 te Parijs te houden en om, nu het machtige Dui'schland eene nieuwe wet op de octrooien van uitvinding gereed maakt, voor Nederland dit voetspoor zoodra mogelijk le willen volgen; en eindelijk 5°. den minister van oorlog te verzoeken om de tegenwoordige wijze van aanbesteding bij kleine gedeelten, wat betreft de benoodigdheden van kleeding en uitrus ting voor het leger, te vervangen door het veel eenvoudiger en in de uitkomsten alleszins voor- deeliger stelsel van levering aan een enkel maga zijn, met keuringen door eene bezoldigde commiss.e van burgerlijke vakmannen. Des ministers voor schriften in zake levering van gegarandeerde sabels uit het buitenland vonden scherpe afkeuring. Het uitvoerig verslag zal als gewoonlijk door het „Weekbld" der Vereeniging gegeven worden. Voor de schilderijen op de tentoonstelling te Philadelphia is een maximum van 100 medailles vastgesteld. Daarvan is echter het gevolg, dat vele voorname arlislen onbekroond moesten worden gelalen en thans is op initiatief van den voorzitter der Ned. hoofdcommissie, op eene vergadering van presidenten der vreemde commissién, door 12 na tiën collectief het verzoek aan generaal Goshorn gericht om daarin riog verandering te brengen en ook voor de schilderkunst meer medailles be schikbaar te stellen. De „Times'1 deelt mede, dat de Nederland- sche regeering het uitvoeren der werken tot het stichten van eene zeehaven voor Batavia heeft op gedragen aan de Engelsche firma Le Fevre en Co., de laagste der inschrijvers voor het werk. Het Goudsche schaak-concours is eindelijk afgeloopen. De heer De Vogel uit Pen Haag heeft den eersten prijs behaald, de heer Mohr uit Am sterdam den tweeden en de heer Kamphuizen uit Gouda den derden. Door den keizer van Oostenrijk zijn ver leend: aan den hofmaarschalk van H. M, onze Koningin, jhr. Gevaerls van Simónshaven, het commandeurskruis der Frans-Jozefsorde met de sier; aan Zr. Ms. adjudant luit,-kolonel baron Taels van Amerongen en Hd. kamerheer jhr. Van Pabst van Bingerden het commandeurskruis der Frans-Jozefsordeaan 's Konings opperstalmees ter, baron De Posson, de orde der IJzeren Kroon 2de klasse. Met ingang van 1 October a. s. zijn be noemd tot student voor den militairen geneeskun digen dienst der zeemacht, de jongelingen G F. W. Geill, J. F. Brust, H. Z. Kauling, J. J. Kleyn en W. C. J. Verhulst. Naar men verneemt zullen Maandag e. k. de lessen aan de gemeentelijke kweekschool van onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam een aanvang nemen. Er hadden zich 180 jonge lieden aangemeld om als kweekeling en lot hulp onderwijzer te worden opgeleid. Bij het daarvoor gehouden toelatingsexamen is slechts de kleinst^ helft toegelatende lessen in die afdeeling zullen, met ruim 70 leerlingen aanvangen. Verder zullen 100 hulponderwijzers en 44 hulponderwijzeressen aan het voortgezet onderwijs deelnemen. De heer Mr. G. Polak Daniëls heeft in dé heden gehouden zitting van de hoogen raad den eed als advocaat afgelegd. Eene wetsvoordracht tot regeling van het mui twezeri in Suriname en Curacao, door de re- geeiing b;j de Tweede Kamer ingediend, strekt om, wordt voor Nederland de regeling voor het muntwezen ingevoerd, die verandering ook op die koloniën toepasselijk te maken. - Aan de Tweede Kamer is bij een ontwerp de onteigening voorgesteld van de eigendommen voor den aanleg van den spoorweg van Zutphen langs Winterswijk naar de Pruisische grenzen, in concessie bij de Nederlandsch-Weslfaalsche spoor wegmaatschappij. Stations en halten zijn ontworpen te Vorden, Ruurlo, Lichtenvoorde en Winterswijk. De exploitatie voor gemeenschappelijke rekening van de Ned. Westfaalsche en de Holl. IJzeren-Spoorweg- maatschappij, zal door laatstgenoemde geschieden. Z. M. heeft den gepension. officier van admin.' Isle kl. C. Kohier, met den laatsten October a. s., eervol ontheven van de waarn. der betr. van com mies van aanneming der marine te Rotterdam, en die tijdelijk opgedragen aan den gepension. kapitein lste kl. van het corps mariniers J. P. H. Sesseler; aan A. Engelenburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontv. der dir. bel. en acc. te Twello, behoudens aanspr. op pensioen; benoemd tot Jsten luit. der inf. bij de landmacht in West-Indië, den 2den luit. -der inf. bij die landmacht V. R. Van Romondt, ad judant bij het garnizoen, tevens adjudant van den gouverneur van Curasao; aan Jhr. J. C. W. D. A. Van der Wijck, ads.-resident van Priaman (Sumatra's Westkust), vergund het aannemen der versierselen van ridder 2de kl. der orde van den Zahringer Leeuw van Baden. Gemengd Nieuws. Ten gevolge van een naamloos schrij ven is, naar men verneemt, de politie in Den Haag tot de ontdekking gekomen van vrij belang rijke diefstallen van steenkolen ten nadeele van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij. Minstens 100 mudden moeten reeds door den commissaris van politie der 2de afdeeling ten huize van onderschei dene personen, behoorende tol het dienstpersoneel der Maatschappij, in beslag genomen en naar de rechtbank overgebracht zijn. Worden er nog meer steenkolen in beslag genomen, dan heeft men de kans dat de localiteit der rechtbank niet toerei kend zal zijn alles te bergen. De ontvreemdingen dagteekenen van minstens eenige maanden. Woensdag had te Spaarndam de eer ste proefmaling plaats met het nieuwe stoomge maal van Rijnland. De proef, wélke in tegenwoor digheid van het geheele college van Rijnland genomen werd, is goed geslaagd. De praalwagen, welke in den optocht, die bij gelegenheid van het 25-jarig jubilé van Amslcls Mannenkoor le Amsterdam zal plaals hebben, moet voorkomen, zal gel rokken worden door zes paarden; door de zes en twintig perso nen die op den wagen zullen plaals nemen, zullen o. a. de stedemaagd, vier goden en de negen muzen worden voorgesteld. De prijs van uitmun tendheid, bij den zangwedstijd uitgeloofd, bestaat in een gouden dirigeerstok, in den vorm vaa

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1