Gemengd IN ieuw». Gisteren had de wachtmeester-scherm- meester N. van het 3de reg. huzaren in Den Haag liet paard van een zijner superieuren uit de weide van den Bezuidenhoutsehen weg gehaald, om het, met een ander dat door hem hereden werd, naar de stad te brengen. Het handpaard deed op weg een zijwaartschen sprong, ten gevolge waarvan de wachtmeester uit het zadel werd ge licht en op den grond viel. De stijgbeugel hield een zijner beenen omklemd, zoodat hij door het paard werd meegesleept, zijn hoofd tegen de straat- steenen werd geslagen en bij eene slingering tegen een boom verbrijzeld. Het lijk van den ongeluk kige is naar het hospitaal vervoerd. Dinsdag-avond is er brand ontstaan in 't begin van het dorp Harmeien, waarbij twee woningen in de asch zijn gelegd. Te Utrecht is gisteren in de been- zwartfabriek van de wed. Smits en Zn., buiten de Weerdbarrière, zekere Jan Roekei, werkende in die fabriek, in een kelel met kokend vet ge vallen, zoodat zijn onderlijf is verbrand. Men zegt dat het breken van een der schalmen van de ketting, waaraan de ketel bevestigd was, de oorzaak van den val was. Maandag-avond wilde te Gouda de heer S., die met zijn vijfjarig dochtertje wandelde, de Roode Brug nog overgaan, terwijl deze reeds werd opengedraaid en door den boom was afge sloten. Hij ging echter onder den boom door en bij het alstappen der brug geraakte het been van zijn dochtertje er lusschen, met het ongelukkig gevolg, dat de voet bijna geheel verpletterd werd. Gisterochtend is die geamputeerd. Bij te Nijmegen genomen proeven met dynamiet is Dinsdag een muur van 1 meter dikte met 2 KG. dynamiet over eene lengte van '2 meters gesprongen. Twee ondernemende IJslanders, Jow Thorkellsson en Sigindur Kraksson, hebben onlangs de vulkanische streek van den Dygyur Jelden op IJsland onderzocht. Zij begonnen d« reis voor hunne gevaarlijke onderneming den 7den Febiuari dezes jaars te Barbadal en het gelukte hun gedurende hun tweedaagschen tocht onder vele moeiten en gevaren in den krater van den vulkaan Asya af dalen. Omstreeks 3000 voet beneden den boven sten kraterrand bereikten zij den grond en be vonden zij zich aan den oever van een meer van kokend water, oogenschijnlijk van groote diepte. In de nabijheid van het zuidelijk einde van dit meer was de grond door scheuren en gaten af gebroken, welke verder doordringen in deze rich ting verhinderden, terwijl de geheele ruimte door het geraas van een krachtigen onderaardschen donder dreunde. Ten noorden van den grooten krater vonden de onderzoekers eene opening van omstreeks 600 voet wijdie, die van gelijke diepte scheen te zijn, en waaruit dichte massa's zwavel dampen voortkwamen, vergezeld door een hevig geraas. Dinsdag-morgen heeft zich zekere J. N., koopman en commissionair in vee te Zwolle, in de keuken zijner woning door ophanging van het leven beroofd. Vroeger kocht hij voor Pruisische kooplieden vee op, waardoor hij ruimschoots in de behoefte van zijn gezin kon voorziendoor het verbod van invoer van vee uit Nederland in Pruisen zag hij zich echter van zijn middel van bestaan beroofd, en na alles wat hij nog bezat van lijd tot tijd voor zijne vrouw en drie kinderen te gelde te hebben gemaakt, is hij eindelijk tot die wanhopige daad overgegaan. Toen hij de vorige week van een vriend geld ter leen kreeg om een .schuldenaar te voldoen, gaf hij te kennen, dat hij het niet langer kon houden en al acht dagen met den doodstrijd geworsteld had. De aanvoerder der expeditie in Noordwest-Afrika, Donald Mackenzie, heeft het besluit genomen, naar Engeland terug te keeren, "ten einde in zijn land schikkingen te maken tot het aanknoopen van handelsbetrekkingen met het noorden van Centraal-Afrika. Het schijnt, dat de opperhoofden der inlandsche stammen de schik kingen goedgekeurd hebben, welke hun gedaan zijn, en dat de bewindhebbers der Kanarische eilanden zich bereid hebben verklaard om zijne jplannen te ondersteunen, zooveel dit van hen afhangt. Men heeft dus werkelijk den toegang lot de voormalige binnenzee ontdekt. De inzinking achter de landverheffing, welke den mond van het kanaal afsluit, is, naar men zegt, ongeveer 230 voet beneden den walerspiegel van den Oceaan de landverheffing is bijna anderhalve Engelsche mijl lang en 300 yards breed, zoodat er slechts eene uitgestrektheid van 300 yards is door te graven om de zee in hare oude bedding te doen terugkeeren. De Engelsche consul te Lanzarote (een der Kanarische eilanden) vergezelde de ex peditie op het oogenblik dezer belangrijke ont dekking; hij heeft ook eene bijeenkomst bijge woond, die tusschen Mackenzie en de inlandsche opperhoofden van de noordwestkust van Afrika heeft plaats gehad. Aan een particulieren brief van den lslen luit. E. De Man omtrent den bekenden brand aan boord van het sloomschip „Madura", van de stoomvaartmaatschappij Nederland is het volgende ontleend: De gezagvoerder verzocht mij kapitein Van Marion te gaan wekken en gelastte verder den scheepsdokter en den administrateur, die reeds vroeger door hern gewekt waren, al de passagiers te waarschuwen en zich te kleeden en zich in geen geval van het achterdek te verwijde ren. Onmiddellijk voldeed ik aan die uitnoodiging, waarop kapitein v. M. gekleed op het dek ver scheen en de maatregelen, die de gezagvoerder in overleg met mij voorloopig getroffen had tot het stuiten van den brand, goedkeurde. Ik kan u verzekeren, dat het was alsof men in een vulkaan zag, waaruit van alle zijden de vlam opsteeg, waarbij de omringende ijzeren schotten witgloeiend stonden en deels vloeiend uilzaktenen dit alles met een opvarend getal van 340 rnenschenlevens. Een niet vermakelijk vooruitzicht was 't om met een zoo groot getal menschen van allerlei natiën te moeten verbranden of verdrinken, daar wij nog ongeveer 25 mijlen (Duilsch) van het naaste land verwijderd waren. In het allergunstigste geval stond ons een embarquernent voor de deur, in een onbewoond oord der Mahomedaansche wereld, en wat zou dan ons lot zijn geweest? Het gevaar werd dreigender, niettegenstaande er een massa wa ter op den bijna niet te genaken vuurpoel werd uitge stort. Verschillende kelens waren gevormd om het water, dal dee's van buiten boord, deel* uit de pom pen en uit zee werd aangevoerd, uit te reiken. Het gevaar werd zoo groot, dat de kapitein, die inmiddels van koers veranderd was en recht op de Afrikaansche kust aanstoomde, met halve kracht om den tocht te verminderen, de booten (7 in getal) liet strijken en van levensmiddelen voorzien en nu met full speed begon aan te jagen. Zoo duurde het voort tot 10 uren. Op dat oogenblik meende de ge zagvoerder aan debarqueeren te moeten denken, en daar hij het schip verloren waande, desnoods schip en lading met volle kracht op't strand te moeten zetten. Gelukkig te 11 uren keerde de kans en werd eenige hoop op redding verkregen. Ofschoon de rook nog steeds dik bleef, begon de uitslaande vlarn te bedaren en werd het mogelijk, de bran dende kolen van beneden te naderen en te ver wijderen. De manschappen arbeidden ten halven lijve naakt in het drie voet hoog slaande water, terwijl de andere helft van hun lichaam was bloot gesteld aan een hitte van 150° F. Het was dan ook niet mogelijk, dat werken gedurende langer dan een half uur vol te houden, hetgeen aanlei ding gaf, dat de detacliements commandant, in overleg met den gezagvoerder, beval dat tegelijk gedurende een uur zou gewerkt worden door twee ploegen ieder van 10 man, die elkaar om het half uur zouden allossen. Dit scheen weldadig te werken, en niettegenstaande dat werk den ge- heelen volgenden nacht en dag werd voortgezet, bleven wij wel den brand meester, maar konden hem niet geheel uitroeien. Het was nu evenwel mogelijk met het brandende schip langs de Afri kaansche kust voort te stoomen tot Port Said werd bereikt, om daar de kolen uit het nog bran dende kolenmagazijn te lossen, die door andere te vervangen en alzoo het schip door eigen kracht te behouden. BUITENLAND. Frankrijk. Gedurende de wereldtentoonstelling in 1878 zal te Parijs een congres van de spaarbank-vereeni- gingen in Frankrijk gehouden worden. De minister Waddington heelt de waardig heid van „otficier d'Académie" toegekend aan mej. Ferrand, directrice eener normale school voor meisjes te Auxère. Dit moet voor het eerst zijn, dat dergelijke onderscheiding aan eene vrouw is te beurt gevallen. Diritscliland. De heer Von Dechend, president van het be stuur der rijksbank, en dr. Slephan, directeur-ge neraal van den post- en telegraafdienst, zijn be noemd tot keizerlijke geheimraden, met den titel van excellentie. Het rijks-hooggerechtshof voor koophandel- heeft eene beslissing genomen, die in de handels kringen veel opzien heeft teweeggebracht. Een Wurtembergsch handelshuis had de handelsmerken en étiquetten van een zijner concurrenten doen namaken, met dit onderscheid, dat het, in plaats der firma van zijn concurrent, zijn eigen firma er op had vermeld, doch in dezelfde letter soort en omgeven door dezelfde krul en stre pen. Wegens dit feit was het handelshuis aange klaagd en in beide eerste instantiën, op grond van overtreding der wet op de handelsmerken, veroordeeld. Het hooggerechtshof daarentegen heeft beslist, dat de genoemde wet niet toepasselijk is op nagemaakte merken waarin de naam der firma, voorkomende op het oorspronkelijke merk, is weg gelaten of door een anderen naam vervangen. In de handelskringen zijn velen van oordeel, dat die uitspraak, ofschoon in overeenstemming met de letter, niet in overeenstemming is met den geest der wet. Groot- Britannië. De gis'eren verschenen brochure van Gladstone, tegen ce wreedheden in Bulgarije gepleegd, eischt dat voorzien worde tegen de hernieuwing dezer gruwelen, door liet onttrekken van Bosnië, de- Herzegowina en Bulgarije aan het administratief beheer van Turkije en dat Engeland in overeen stemming handele met de mogendheden, om een einde te maken aan het Turksche régime in Bul garije. Uit Plymouth is, alvorens een meeting over de gruwelen in Bulgarije te houden, aan lord Derby eene mededeeling gezonden, waarin hem een verwijt wordt gemaakt van het uitblijven van eene officieele verklaring dat het gedrag van Elliot het onderwerp van eene enquête is geworden. Lord Derby heeft geantwoord, dat de regeering niets zal verzuimen om de geheele waarheid te verne men en bereid zal zijn om in overeenstemming met de andere mogendheden de stappen te doen die de rechtvaardigheid zal eischen. De „Times" betreurt het zeer, dal Engeland niet verleden jaar 't streven van Bosnië en Her zegowina naar zelfslandigheid tegemoetkwam.Thans is 't zoo goed als zeker, dat ook Bulgarije bij de emancipatie der christelijke provinciën zal moeten betrokken worden. Doch berouw baat niet. Er moet gehandeld worden. Van Engeland (zegt het blad), van Engeland alléén, hangt 't herstel van den vrede af. Czaar Alexander is zoo gematigd als men maar wenschen kan. Wil ook de Britsche regeering gematigd zijnwil zij de ijdele phrasen eener politiek van traditie laten varen, en met Rusland eerlijk eene schikking beproeven, dan zal de Porte voor den vereenigden vredelievender! drang der L eide mogendheden zeker moeten wijken. Turkije. Bij Javor zoo wordt uit Belgrado gemeld zijn gedurende de drie laatste dagen hevige ge vechten geleverd. De Turken werden uit drie verschansingen verjaagd en twee batterijen werden veroverd; de vijand werd totaal geslagen en op. de vlucht gejaagd. De Serviërs maakten vele ge vangenen en vaandel, munitie en geweren buit. Den 5den werd opnieuw een aanval der Turken op Klein Zwornik afgeslagen. Bij Kapaonik op- Turksch gebied werden de Turken, ondanks hun overmacht, geslagen. De „Polit. Corr." meldt van gisteren uit Belgrado, onder reserve en onder uildrukkelijke- verklaring dat het bericht van Servische zijde afkomstig is, dat men aldaar kennis heeft gekregen van de grondslagen voor de eventueele vredes onderhandelingen, waaromtrent de mogendheden, zijn overeengekomen. Die grondslagen komen hierop neerterugkeer tot den toestand vóór den oorlog, eene behoorlijke oorlogsvergoeding van Servië aan

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2