had aangestoken om in de gevangeras te komen; hij had een hooimijt in brand gest oken bij eene boerenwoning en werd vervolgens tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Eenige weken geleden uit de gevangenis ontslagen, zijnde, waar hij, naar het schijnt, het kleermaken geleerd had, verhuurde hij zich als knecht bij den kleermaker Werner te Lienden. Aanvankelijk gedroeg hij zich goed, tot hij wegens diefstal en andere oplichterijen ten madeele zijns meesters werd weggejaagd, en er proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt, zoodat hij eerstdaags voor de rechtbank zich daarover zal hebben te verantwoorden. Intusschen pleegde hij nog diefstallen te Eist hij Amerongen, te Rhe- nen en wie weet waar meer. Hoogstwaarschijnlijk had hij het ook op Werner te Lienden voorzien althans Zondag-avond te 10 uren (20 Augustus) verliet hij Ingen, na eenige lucifers in eene her berg te hebben geleend. Te ongeveer 12 uren in dien nacht stond het huis van Werner in brand, welke brand zich oogenblikkelijk uitbreidde tot de twee rechts en links gelegen huizen, zoodat de bewoners dier panden half slapend en half maakt zich moesten redden. De onverlaat verborg zich nu zooveel mogelijk, doch werd door de na sporingen van de rijkspolitie aangehouden en heeft, naar men met zekerheid verneemt, zijne misdaden bekend. Te Deventer zijn sedert Maandag avond op sommige openbare pompen plakkaten aangeplakt met het opschrift „ondrinkbaar". Het gemeentebestuur liet gisteren in verschillende wij ken der stad aan de huizen der ingezetenen om niet goed drinkwater bezorgen. De „N. Mepp. Courant" vraagt hoe het komt, dat de prijs van schoenen, stevels, laar zen enz. even hoog blijft, terwijl de prijs der koe huiden en kalfsvellen in twee jaren van 60 op 22 cent gedaald is. M aan dag-n ami ddag i s te Amsterdam twist ontstaan tusschen eenige werklieden in de Daniel Stalpertstraat, waarbij een hunner aan het hoofd verwond werd, met het ongelukkig gevolg, dat hij spoedig een lijk was. Misbruik van sterken drank moet de hoofdrol gespeeld hebben, terwijl men als oorzaak van den twist meldt dat het slachtoffer, een oppassend mensch, die eene vrouw en twee kinderen achterlaat, niet aan de drink partij wilde deelnemen. De schuldigen bevinden zich in arrest. De stoomboot „Stadt Mannheim", die Maandag van Arnhem vertrok, is ter hoogte van Emmerik in aanvaring gekomen met een ander stoomschip, ten gevolge waarvan beide zonken. "Van eerstgenoemde boot zijn alle passagiers gered van de andere, wier naam onbekend is, zijn echter reeds twee lijken aangedreven. Gistermiddag is door de stoomboot „Stad Amsterdam", van Purmerend komende, een marklschuilje met vee in dén grond gevaren. De schuit, toebehoorende aan den heer W. Lands meer, is gezonken. Menschen en vee, die zich aan hoord bevonden, zijn gered, de koopmansgoederen gezonken. Volgens de „Phare de la Loire" heeft Je Fransche minister van onderwijs aan mevr. Jtibard, de tweede Fransche vrouw, wie de facul teit der geneeskunde het doctors-diploma heeft uitgereikt, restitutie verleend van de kosten harer studiën. Genoemde dame stelt zich voor, in hare geboortestad Nantes voor lijders aan oogziekten te practiseeren, zoodra haar man, die met haar den cursus heeft gevolgd, zijn graad zal hebben verkregen. De Courrier des Etats-Unis" meldt, dat de tentoonstelling te Philadelphia zal verrijkt worden met den rechterarm van het bekende reusachtige vrijheidsbeeld, dat als vuurbaak voor de haven van Nieuw-York zal dienst doen. De arm en de toorls, welke die voert, hebben te za- men eene afmeting van twaalf meter. De doorsnede des eersten is twee meter. De toorls is voorzien Tan een balkon, waarop tien personen met gemak kunnen plaats, nemen. Dit gedeelte van het beeld alleen, bestaande uit een en twintig stukken, heeft van Parjjs af 2440 fr. aan vracht gekost. Men ,z.al zich herinneren, dat onlangs de Belgische stuurman Van Hoydonck in Engeland en België .eerbewijzen ontving wegens zijn moedig gedrag op de „Bennie", welk schip hy met levens gevaar binnenbracht en voor de reeders behield, niettegenstaande de kapitein en eenige andere schepelingen door de matrozen waren vermoord. Thans is op het schip door Van Hoydonck beslag gelegd, omdat de reeders weigeren hem het kapi teins-traktement en eene belooning uit te reiken. Te Gastein, de mode-badplaats in de Oostenrijksche provincie Salzburg, is de thermo meter op 25 Augustus van 24 graden boven nul tot 2 graden onder nul gedaald, liet begon te sneeuwen, en des middags te twee uren lag de sneeuw een voet dik op de straten. Des avonds werden verscheidene personen vermist. Men ging aan 't opsporen en vond onderscheiden toeristen verkleumd op den weg liggen. Twee hunner waren door den snellen overgang van koude bezweken. In Parijs heeft tusschen de St.-Louis- en Arcolebrug eene verzakking van de straat plaats gehad. Een bestuurder van een omnibus zag het trottoir aan den kant van de kade zakken en redde zich en de passagiers door snel naar de overzijde van dat trottoir te wjjken. Een oogen- blik daarna was er een diepte van 3 meter, die later tot 7.5 vermeerderde. In den zomer van 1875 werd Groen- land door den Noorweegschen geoloog Heiland bezocht, die daar eenige zeer nauwkeurige waar nemingen deed omtrent de beweging van het binnenijs. Zijne metingen hebben betrekking op den grooten gletscher van Jacobshavn en dien van Itifdliarsuk aan het einde van de Tossukuset-fjord. In April 1876 zeilden de geoloog Steenstrup en een jong ondernemend officier der Deensche ma rine, luitenant Holm, eveneens naar Groenland, met de bedoeling in het binnenste des lands door te dringen. De eerste poging zal waarschijnlijk van Tunnudliarbik-fjord bij Julianehaab uitgaan, in de hoop den in de verte reeds waargenomen Jamfruerne of Niviaisiat-piek te bereiken. Dit moet echter slechts eene voorloopige poging zijn, en de reizigers zijn voornemens hunne ondernemingen drie of vier jaren achter elkander te vernieuwen, totdat zij met gunstig gevolg bekroond zijn. De Deensche regeering heeft de geldmiddelen voor dit doel toegestaan. In den grooten schouwburg te Lyon hebben, bjj de heropening van het speelseizoen op 1 dezer, ongeregeldheden plaats gehad. De directeur van de opera, de heer Santerre, schijnt namelijk over 't algemeen een middelmatigen troep kunstenaars geëngageerd te hebben, en daar hij eene toelage van de stad geniet, was het publiek ontevreden op hem. Reeds lang voordat de voor stelling een aanvang zou nemen, was eene groole menigte, die nog telkens aangroeide, rondom het gebouw verzameld. Eindelijk worden de deuren geopend en het publiek stormt naar binnen. In ongelooflijk korten tijd is de zaal gevuld, en de toeloop van buiten houdt nog steeds aan. „Weg met de directiewerd in de zaal geroepen. De gordijn wordt opgehaald en de régisseur, of een ander uit naam Yan het bestuur, verschijnt op het tooneel; maar het rumoer houdt niet op. Men ziet het orkest spelen, maar men hoort het niet. De voorstelling heeft een aanvang genomen maar geen woord van het spel kan men opvangen. De commissaris van politie laat zijn sjerp zien het baat nieteenige heethoofden worden uit het parterre verwijderd, maar ook daardoor wordt de rust niet hersteld. Het eerste bedrijf is eindelijk afgespoeld. Nu volgt nog grooter rumoer, en zoo gaat het voort, totdat eindelijk de stadssergeanlen komen en een troep belhamels de zaal doen ont ruimen. Nu ontstond er gedurende de voorstelling stilte; maar bij de pauze begon het rumoer op nieuw, en zoo ging het bij afwisseling voort. Toen de voorstelling geëindigd was, kon de politie slechts met moeite de orde op straat handhaven. Het werk van het ondermijnen der rotsen, die den ingang van de haven van Nieuw- Y'ork in Hell-Gate belemmeren, is afgeloopen. De rotsen zijn ondermijnd en worden thans nog gesteund door 172 pijlers. In deze pijlers en in het dak dat zij steunen zijn niet minder dan 3500 gaten geboord, waarin ladingen dynamiet zullen worden gebracht. Men is van plan het ge- heele samenstel met een enkelen slag te doen springen, door gelijktijdig de 3500 ladingen te doen ontploffen. Ongeveer 300 voet van de rots af heeft men daarvoor in een bomvrij lokaal 200 galvanische batterijen opgesteld, die elk 15 a 20 ladingen zullen doen ontploffen. Het puin zal dan in de uilgegraven holen vallen en kan met gemak worden weggeruimd. Men heeft ruimschoots voor zorgen genomen, zoodat men niet bevreesd is voor nadeelen aan de omliggende eigendommen. Indien het plan gelukt (in het einde van September zal het worden uitgevoerd) zullen de groote schepen de haven van Nieuw-York binnenvallen door de Long Island Sont. Ook wordt in dit vaarwater de poging hervat om vijf millioen dollars op te visschen, die daar ongeveer honderd jaren geleden met het fregat „Hurfar" in de diepte zijn ver dwenen. Herhaaldelijk zijn die pogingen mislukt. Bij het hervatten der werkzaamheden zijn een aantal menschenbeenderen uit het wrak boven gebracht. Rechtzaken. Op 15 Januari 1875, was door B. en Ws. van Amsterdam de opheffing der Amstel-jachthaven bevolen, met ontruiming vóór 1 November. De Nederlandsche Bouwmaatschappij, aan wie door de stad het door de jachthaven bezette water en de grond was overgedragen, begon in de lente van dit jaar met aanplempen. Bij de jachthaven komende, ondervond zij grooten tegenstand, welke het werken onmogelijk maakte. Dientengevolge dagvaardde zij het college van commissarissen der haven, en vroeg van den rechter de verkla ring, dat het door de jachthaven bezette watervlak terecht voor publiek vaarwater gehouden wordt, en gedaagden ten behoeve der Bouwmaatschappij, als rechthebbende op dat publieke vaarwater, alle belemmeringen zouden weg te nemen hebben en veroordeeld worden tot vergoeding van kosten, enz. De rechtbank omhelsde in de gisteren ge houden zitting het gevoelen der Bouwmaatschappij en verklaarde het tegen de heeren commissarissen der Amstel-jachthaven gewezen vonnis uitvoerbaar bij voorraad. BUITENLAND. Frankrjjk. Het „Journal des Débats" bericht, dat er, onder voorzitterschap van den minister van koophandel en landbouw, eene bijeenkomst heeft plaats gehad tusschen de Engelsche, Fransche, Nederlandsche en Belgische commissarissen, ten einde te handelen over de grondslagen eener nieuwe suikerregeling. De Nederlandsche commissarissen hebben verklaard, dat het toezicht in de raffinaderijen in Nederland grooten tegenstand zou ondervinden. Daar de com missarissen tot geen overeenstemming konden komen, zjjn zij uiteengegaan om aan hunne gou vernementen verslag van het verhandelde te doen. Zij zullen bovendien hunne regeeringen in over weging geven, of het niet raadzaam is ook Duitsch- land, Oostenrijk en Italië uit te noodigen deel te nemen aan de nieuwe conferentie, die in de eerste dagen van de maand November a. s. te Parijs zal geopend worden. De minister van marine heeft een contract gesloten met eene maatschappij tot het bouwen van twee ijzeren transportschepen, bestemd om regelmatig dienst te doen tusschen Toulon en de Fransche kolonie in Cochinchina. Elk dier schepen zal 1200 passagiers kunnen bevatten en bovendien nog ruimte genoeg hebben tot het innemen van zieke soldaten, die niet bestand zijn tegen het klimaat in Cochinchina, en mitsdien naar FraSik- rijk teruggebracht zullen worden. Beide schepen, die omstreeks 3 millioen fr. zullen kosten, en waarvan het een op de werf te Toulon, het ander op die te Havre zullen gebouwd worden, moeten binnen 26 .maanden gereed zijn. Zjj zullen eene lengte hebben van 105 en eene breedte van 16 meter. Groot-Britannië. Lord Russell en de bisschop van Manchester hebben elk een brief geschreven aan den „Times"- De eerste betoogt dat Engeland 't recht heeft ooi zich met de aangelegenheden van Turkije in te laten, als verkeerende Turkije tegenover Engeland in eene exceptioneele positie. Het is noodig, zegt hij, aan de barbaarschheden van de Turken niet krachtige hand perk te stellen; en zoo de minister van buitenlandsche zaken dit niet inziet, moet het parlement tusschen beiden treden. Het is daarom, dat ik eene herfstzitting van bet

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2