LEIDSCH DAGBLAD. IN0. 5083. Donderdag A0. 1876. 7 September. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.17*. Groolere letters naar plaatsruimte. PATENTBUDEIV. De BURGEMEESTER, Hciofd van het Gemeentebeatanr van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1876/7, voor de belanghebbenden wonende in de wijken 5 en 6, dagelijks met uitzondering van den Zondag, van den 7den tot ea met den léden September e. k. de9 namjddag9 van «tn tot drie uren, bij het college van zetters iu een der ver trokken van het Raadhuis verkrijgbaar zijn op vertoon van de aan slagbiljetten. En wórdt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, y. d. BRANDELER. Leiden, 6 September 1876. LEIDEN, 6 September. De „Staatscourant" van hedenavond bevat het bericht dat tot minister van koloniën is benoemd ■de heer Alting Mees, terwijl de minister van marine ad interim is belast met de portefeuille van oorlog. De overige ministers blijven aan. Bij de vaststelling van de begrooting voor 1874 werd het gezamenlijk bedrag van de jaar wedden der ambtenaren ter gemeente-secretarie en van de schrijfloonen met 250 verminderd in verband met de vermindering van het personeel. Voor dit jaar werd de post jaarwedden uitgetrok ken op ƒ9850, waaronder begrepen de personeete toelage ad 250, toegekend aan den oudsten be ambte wegens de opheffing van zijne betrekking van amanuensis bij de Bank van leening, en de post scbrijfloonen op 850. B. en Ws. raeenen dat er alleszins termen bestaan om thans weder om het vorig bedrag op beide posten te zamen beschikbaar te stellen. In de eerste plaats wen- schen zij de jaarwedde van den oudste beambte, x>. m. belast met de werkzaamheden behoorende tot fabricage, die sedert 1839 geene vermeerdé- ring van inkomsten heeft genoten, met 150 te verhoogen en te brengen op ƒ1750 en de over blijvende 100 op den post schrij floonen. De ondervinding heeft B. en Ws. geleerd, dat in ver band met de vermindering van het ambtenaars- personeel eenige ruimte van gelden op dezen post -zeer gewenscht is, terwijl daarvan alleen naarmate van de bestaande behoefte gebruik wordt gemaakt. Vervolgens stellen B. en Ws. voor, de jaarwedden van de acht overige ambtenaren met ƒ100 te verhoogen. Voor het artikel kosten voor het gymnasium is 16,440 uitgetrokken tegen 15,952 voor 1876. Verhoogd zijn de jaarwedden van de heeren: Suringar, Van der Mey en Verdam met 200, Woliers met 87.50, Kroon met 33.32, Van Loghem met 114.28, Bijvanck met ƒ87.50, Cam- pert met ƒ66.66. Voor middelbare scholen is ge raamd 21,381 tegen 21,175 het vorige jaar. Als verhooging van jaarwedden is uitgetrokken voor de heerenDe Loos en Brongersma 200, Wolters en Bijvanck 112.50, Kroon 166.68, Van Loghem 85.72, Campert 133.34, Van Tiel en Sicherer 200. Jaarwedden der hoofd en hulponderwijzers en onderwijzeressen, mits gaders toelagen aan kweekelingen zijn geraamd op 92,540 tegen 85,170 het vorige jaar; de kosten der bewaarscholen op 9780 tegen 8580 het vorige jaar. Voor vuur en licht en schoonhou den der bewaarscholen wordt eenige verhooging voorgedragen op grond van de uitbreiding der lokalenaangaande het adres van de hoofdonder wijzeressen om verhooging van jaarwedde zullen B. en Ws. nader rapporteeren na advies van de commissie voor de bewaarscholen. Voor toelage aan de commissie van de volks- en burgerzang scholen van het nutsdeparlement is ten behoeve der volkszangscholen 300 uitgetrokken. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat de commissie, belast met afnemen van het tweede natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wet van 8 Julij 1874 (Staatsblad n°. 97), hier ter slede zal zitting houden op Maan dag 11 September e. k. en volgende dagen. In de maand September of October zal bij de algemeene rekenkamer een vergelijkend onder zoek plaats hebben voor de betrekking van tweeden klerk bij dat college. Tot het examen zullen wor den toegelaten degenen, die op 1 Januari 1876 hun 18de jaar zijn ingetreden; er worden geene personen toegelaten die ouder zijn dan 30 jaren. Zy, die aan het examen verlangen deel te nemen, zullen moeten zorgen dat hunne verzoekschriften, op zegel geschreven en vergezeld van eene ge boorte-acte, vóór den 20sten September a. s. bij de rekenkamer zijn ontvangen. Door de geneeskundige staatscommissie, die te Amsterdam zitting houdt en Maandag met de examens een aanvang heeft gemaakt, is tot arts bevorderd de heer L. B. E. Ledeboer, mëd. doctor en off.-van gez. 2de klasse. Naar men verneemt is Z. K. H. prins Hendrik benoemd tot eere-voorzitter van de Nederlandsche en de Luxemburgsche afdeelingen ter algefneene tentoonstelling, in 1878 te Parijs te houden. De beslissing van den hoogen raad, volgens welke een aangeslagene in den hoofdelijken om slag, die eënigen tijd van het jaar elders verblijf houdt, gedurende dien tijd van de betaling ont heven is, heeft de stad Den Haag doen afzien van eene voortzetting der procedure met den heer MelviU. De raad hechte zijn goedkeuring aan eene overeenkomst, waarbij het rechtsgeding met dien heer wordt beëindigd door betaling van het door hem teruggevorderde met de proceskosten. Besloten is tot het aangaan eener geldlee- ning van ƒ250,000 tegen den koers van 97 ter bestrijding van buitengewone uitgaven voor open bare werkert; deze som is in overeenslemming met een voorstel van den heer Polak Daniels, die het voorgestelde bedrag niet tot ƒ260,000 wenschte op te drijven. In het Ateneo Subalpino te Turijn is door eenige bewonderaars van Erasmus op initiatief van den advocaat Gius. Michele Ballari een gedenk steen te zijner eere opgericht en den 4den dezer onthuld, waarvan het opschrift luidt als volgt: „A ricordo del lieto giorno 4. Vllbre 1506 in che fu laureato nella Universita di Torino Erasmo di Rotterdamo Sommo Filosofo degli studj greci e latini libero Restauratore alcuni ammiratori suoi a di 4. Vllbre 1876 posero." Het gemeentebestuur van Rotterdam, aan wien dit door de oprichters was medegedeeld, heeft per telegram van de sym pathie der geboortestad doen blijken. Z. M. de Koning heeft hij een dezer dagen genomen besluit bepaald, dat gegageerde onder officieren van het leger in Ned.-Indië, daartoe ge schikt en genegen, door den minister van oorlog kunnen worden aangewezen, om als medegeleiders te worden ingedeeld bij de detachementen Sup pletie-troepen, onder het genot eener gratificatie van 100 en dezelfde soldijen als aan koloniale onderofficieren der infanterie worden uitbetaald. Bij de jongste organisatie van het aantal fortificatie opzichters is het getal hoofdopzichters vastgesteld op 8, per hoofd een traktement ge nietende van ƒ1500 'sjaars; dat der opzichters lste kl. op 10, ieder met een bezoldiging van 1300; van de 2de kl. op 12, ieder met eene jaarwedde van ƒ1200; en van de 3de kl. op 15 met ƒ1000 in het jaar. Bij de heden gehouden openbare aanbeste ding der levering van brandstoffen van 1 Oct. e. k. tot 30 Sept. 1877 voor de academische instellin gen alhier waren 6 inschrijvingsbiljetten ingekomen. De minste inschrijvers waren: H. v. d. Hoorn voor de korle en lange turf en de cokes, respect, a 5.39 en ƒ6.49 per 1000 stuks en 69 cents per hectoliter; H. J. Bóetje voor de machinaal ge- geperste turf a ƒ8.24 per 1000 St., U. J. Osinga voor de Engelsche- en Ruhr-steenkolen, respect, a ƒ1.15 en ƒ0.80 per hectoliter: F. H. De Jong voor het gruis van steenkolen a ƒ0.721/! per hectoliter. De eerste voorstelling door „het Nederlandsch tooneel" gisteravond aan de abonnés van den Holl. Schouwburg in de residentie aangeboden werd o. a. bijgewoond door commissarissen dier ver- eeniging en verschillende letterkundigen van naam. Aan de heldin van het drama „Sofonisbe", mevr. Kleine Gartmann, werd na het vierde bedrijf een lauwerkrans vereerd. De opvoering heeft in alle opzichten voldaan. De minister van oorlog heeft de bezoldiging van de geëmployeerden bij de militaire hospitalen vastgesteldvoor den schrijver op 850 's jaars voor den magazijnmeester, adsistent-schrijver, op 2 per dag; voor de geëmployeerden 2de klasse op ƒ1.10, voor die der 3de klasse op ƒ0.85 per dag, ingegaan 1 Sept. jl. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Nijmegen, J. W, Koning, thans postdirecteur te Tilburg. Z. M. heeft aan dr. L. Ali Cohen, inspec teur van het geneesk. staatstoezicht voor Fries land en Groningen, vergunning verleend onderwijs te geven in de gezondheidsleer aan de middelbare school voor meisjes te Leeuwarden j aan den met verlof hier te lande aanwezigen majoor der inf. van het leger in Ned.-Indië W. J. Vervloei, op verzoek, wegens ongeschiktheid tot het gaan her vatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van. lichaamsgebreken, veroorzaakt door verwonding in den strijd, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen.' Gemengd Nieuws. Maandag-morgen werden te Rotter dam door de politie agenten Th. Manders en A. H. Kool de twee personen aangehouden, die door de politie verdacht werden de in de kermisweek aldaar gepleegde diefstallen met braak te hebben bedrevén, en die, sedert een uitstapje naar Lon den gemaakt hebbende, juist van daar waren terug gekeerd. Het zijn twee zeer gevaarlijke sujetten, van welke de oudste reeds acht jaren en de jong ste zes maanden in de gevangenis heefl doorge bracht. Zij zijn gistermiddag, nadat zij een ver hoor van den commissaris van politie hadden ondergaan, hunne drie voorgangers naar de cel lulaire gevangenis gevolgd, terwijl verschillende der door hen gestolen en verkochte goederen ter beschikking der justitie zijn gesteld. Ongeveer zes jaren geleden ver voegde zich te Tiel aan het politiebureau zekere Marinus Terschegget, wonende te Ingen, gemeente Lienden, destijds arbeider, Oud 23 jaar, om on derstand te vragen, hetgeen hem geweigerd werd. Hij deed bedreigingen van een misdrijf te zullen, plegen en vertrok. Hij meldde zich des nachts al daar weder aan, zeggende dat er op Zandwijk, onder die gemeente, brand was en hij dien brand

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1