in de steden, waar rijks-universiteiten gevestigd v.ijn, hooger onderwijs in de godgeleerdheid ge geven zal worden, ten behoeve der Ned. herv. kerk, voor zoover het volgens de wet tot regeling van het h. o. gegeven godgeleerd onderwijs niet in de behoefte der kerk voorziet. De vakken, waarin dit onderwijs gegeven zal worden, zijn 1°. die waarin onderwijs moet, 2". die waarin onderwijs zal kunnen gegeven worden. Tot het eerste behoort de bijbelsche en de leer stellige godgeleerdheid, de geschiedenis van de Ned. herv. kerk en van hare leerstellingen, en de practische godgeleerdheid met de daarbij be- hoorende oeleningen; tot het tweede de herme neutiek en critiek van den bijbel, de bijbelsche geschiedenis, enz. Dat onderwijs moet gegeven worden door twee hoogleeraren aan elke hoogeschool, die herder en leeraar, of althans candidaat in de theologie moe ten geweest zijn. Door de synode worden zij be noemd uit een drietal, voorgedragen door eene daartoe bestaande commissie, samengesteld uit even zoovele personen als er provinciale kerkbe sturen zijn, benevens één lid, dat de Waalsche commissie vertegenwoordigt. Zij en hunne secundi worden voor drie jaren benoemd. De commissie heeft zitting in Den Haagzij raadpleegt de ker kelijke hoogleeraren aan de drie universiteiten en besluit met volstrekte meerderheid van stemmen. De benoemde hoogleeraar geniet hetzelfde trak tement en dezelfde voorrechten als de door het rijk aangestelde hoogleeraren. Het verblijf der studenten aan de hoogeschool duurt vier jaren. Voorloopig is vastgesteld, dat zij het zoogenaamde candidaatsexamen moeten afgelegd hebben, om tot het kerkelijk examen te worden toegelaten. Voor het laatstgenoemde examen moe ten zij het bewijs inleveren, dat zij twee jaren lang de lessen hebben gevolgd in de geschiedenis des Christendoms enz. De hoogleeraren staan in de nauwste betrek king tot de synode, zenden haar jaarlijks een verslag van den staat van het hooger kerkelijk onderwijs en van het gedrag der studenten. Zei ven staan zij ook onder het toezicht der synode en kunnen door deze om wangedrag of plichtver zuim worden afgezet. Twee hunner hebben in de synode zitting met praeadviseerende stem. De najaarsvergadering der gewestelijke ver- eeniging Zuid-Holland van het N. O. G. zal op GO dezer, des voormiddags te halfelf, te Rotter dam gehouden worden. In een huishoudelijke ver gadering, een half uur vroeger te houden, zal de afdeeling gekozen worden, die voor de volgende vijf jaren het gew. bestuur zal moeten benoemen. De Maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam ontving dezer dagen een vernieuwd bewijs van de voortdurende belangstelling van haren koninklijken beschermheer, die aan hare bibliotheek ten geschenke gaf het prachtig werk Charles Blanc, „Histoire des peintres de toutes les écoles", in 14 deelen. Het stoomschip „Celebes", van Nieuwediep naar Batavia, heeft gisterochtend de reis van Port Said voortgezet; de „Prins Hendrik", van Nieuwe diep naar Batavia, is den 3den dezer 's avonds te Southampton aangekomen; de „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, is den 2den 's avonds Sagres gepasseerd. Morgenochtend zal van het koloniaal werf depot naar Rotterdam vertrekken het detachement suppletietroepen sterk 100 man benevens 5 onder officieren, onder bevel van den kapt. der inf. van bet O.-I. leger D. De Vijver, om te embarqueeren aan boord van het via Suez naar Java le ver trekken stoomschip „Drenthe." De minister van oorlog heeft bepaald dat den milicien-plaatsvervanger, bij het aangaan eener vrijwillige verbintenis bij een der corpsen van het leger hier te lande, als premie gelijk bedrag kan worden toegekend als aan den milicien-loleling, naar dat evenwel de milicien-plaatsvervanger, om -die vrijwillige verbintenis te kunnen aangaan, na zijne inlijving als zoodanig, gedurende zes maanden werkelijken dienst zal moeten hebben verricht en zich onberispelijk gedragen. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. P. F. Z. Bouwens van Horssen, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgem. der gem. Bergharenden tele graphist 3de kl. W. C. Krol, op zijn verzoek, eervol liit die belr, ontslagen. Gemengd Nieuw». Men meldt uit Amsterdam, dat de persoon, die gearresteerd werd als verdacht den brand op de Ruysdaelkade aangestoken te hebben, krankzinnig is en reeds vroeger in een verple- gingsgestichl is opgenomen geweest. Na aankomst van den laatsten trein uit Arnhem had Zondag te Westervoort een twist lusschen twee personen plaats, met het noodlottig gevolg dat een hunner met een mes gevaarlijk werd verwond. De dader, hoewel bekend, is, vreemd genoeg, door den veldwachter niet in hechtenis genomen. In de gemeenten Geffen en Nuland, die in Maart jl. zoozeer door den watersnood zijn geteisterd, is thans de typhus uitgebroken. Reeds eenige lijders zijn aan de ziekte bezweken. In de gemeente Nistelrode, waar die ziekte in 1868 en 1869 zooveel offers eischte, heeft zich mede een geval voorgedaan. Zondag-ochtend omstreeks 11 uren, juist onder de godsdienstoefening, sloeg de bliksem in den toren der hervormde kerk te Wijk in Noord-Brabant, baande zich een weg door de consistoriekamer en alzoo in de kerk, en sloeg door het plafond en het dak weer naar buiten, zonder brand le veroorzaken. De schrik en ver warring waren groot; al het volk liep naar builen. Nadat men van den eersten schrik bekomen was, werd de bediening van den doop, waarmede juist een aanvang was gemaakt, in de consistoriekamer ten einde gebracht. De man, die Zaterdag jl. van de Beurs te Amsterdam werd gedrongen, vertoonde zich gisteren weder in den effeclenhoek en onderging hetzelfde lot. Zondag-avond ontbrak een 57-jarig bediende van een der hotels te Zwolle op het appèl. De eigenaar, vernomen hebbende dat hij beschonken was, verzocht aan de politie, om wanneer zij hem mocht aantreffen, hem in bewaring te stellen. Gisterochtend vond men hem verdronken in de Wetering nabij de badinrichting. Zondag-namiddag is le Boxtel aan het station van den staatsspoorweg de goederen trein, komende van Eindhoven, op een stilstaanden goederentrein geloopqn, waardoor de locomotief en drie goederenwagens zwaar beschadigd werden. Na een oponthoud van drie uren was de communi catie hersteld. De oorzaak was het verkeerd stellen van den wissel op het kruispunt. Zondag-ochtend is te Rotterdam uit het water der Zalmhaven opgehaald het lijk van een onbekende, vermoedelijk een matroos van de „Harriet". Gisternacht is aldaar uit het water der Coolvest een man gered, die reeds in zin kenden toestand verkeerde. Hij is naar het stede lijk ziekenhuis gebracht. Zijn toestand moet zeer gevaarlijk zijn. Gisterochtend is aldaar uit het water aan het Wolfshoek, tegenover de Luther- sche kerk, het lijk opgevischt van J. V., die ver moedelijk den vorigen avond bij ongeluk van een vaartuig overboord geslagen en verdronken is. Van 23 Augustus tot 3 September zijn te Katwijk 15 schuiten aangekomen, te zamen medebrengende 1806 kantjes pekel- en 34,000 6tuks steurharing. Wegens den ongunstigen loop der visscherij zijn de prijzen gestegen van ƒ19 tot 25 per ton. Tegen de in de afgeloopen week door de politie te Amsterdam wegens bedriegelijke oplichting aangehouden gewaande nicht eens kolo nels, eigenlijk genaamd Jeannette Bertina Felix Van Kasterop, naaister, wonende te Nijmegen, verscheen in het laatst uitgegeven „Politieblad" eene waarschuwing van den officier van justitie te Zutfen. Die vrouw trekt van de eene plaats naar de andere, er haar werk van makende door valsche voorgevens van treurige lotgevallen en hooge afkomst zich bij aanzienlijke familiën in le dringen, ten einde huisvesting en voeding te er langen, hetgeen haar reeds herhaaldelijk te Zutfen en omstreken is gelukt. Vr ij dag-avond zou de dienstmeid van den landbouwer A. C., te Ezinge, naar den zol der gaan, toen de ladder, waar zij bovenop stond, uitgleed, hetgeen ten gevolge had, dat zij bewus teloos op den grond viel, alwaar men haar be bloed liggende vond. Na den geheelen nacht slechts enkele teekenen van leven gegeven te hebben, zonder te kunnen spreken, is zij den volgenden morgen aan de gevolgen van den val overleden. Zondag-ochtend is de bliksem gesla- gen in den kerktoren te Millen (Pruisen) op een half uur afslands van Sittard. Een man, die in de kerk aanwezig was, werd gedood en twee anderen werd het gehoor en de spraak benomen. Te Glasgow worden tegenwoordig geregeld wekelijks van 150 tot 250 stuks levend en omstreeks 150 stuks geslacht vee uit Amerika aangevoerd. De levende runderen en schapen ko men er in goeden toestand aan; en 't vleesch van de in Amerika reeds geslachte beesten moet in frischheid en qualiteit niets te wenschen over laten. Voortdurend neemt de aanvoer, vooral van geslacht vee, nog toe. Zondag zijn te St.-Hyacinthe, in Ca nada, de hoofdstraat en nog drie parallelstraten, door brand verwoest. Het postkantoor, 't gerechts hof, eenige Banken en 500 pakhuizen werden vernield. Honderd families zijn in armoede ge dompeld. De schade wordt op 2,000,000 dollars geraamd. Twee sterrenkundigen, de heeren Porro en Wolff, te Zurich, hebben eene planeet ontdekt, die dichter bij de zon is dan Mercurius en wier bestaan sedert twintig jaar door den directeur van het Parijsche observatorium, den heer Leverrier, was verkondigd. Aan de nieuwe planeet werd toen de naam van Vulcanus gegeven zeventien jaren geleden werd zij het eerst door dr. Lescarbault gezien, maar zij raakte uit het gezicht verloren, om later weer te worden aan schouwd en opnieuw te verdwijnen. Het bestaan der planeet werd door velen meer eene gissing dan een feit geacht, doch is thans boven twijfel verheven. Volgens de derde wet van Kepler moet Vulcanus in veel korter tijd zijn loop om de zon volbrengen dan Mercurius, ongeveer in denzelfden tijd, dien de maan noodig heeft om zich om de aarde te bewegen. Een der Fransche bladen voegt aan deze rnededeeling het volgende toe: „Men moet aannemen, dat deze nieuwe ster als het ware in een oceaan van licht drijft en niet dan door wezenlijke salamanders bewoond kan worden." Den 28sten Augustus is te Genua het Carroga-paleis, waarin eenmaal Byron verblijf hield, door brand vernield. Slechts de vier muren staan nog. Er is niets noemenswaard gered. Vanwege het departement van bin- nenlandsche zaken is de volgende beschrijving uit gegeven van den Colorado kever, met het bijschrift r „Indien gij dezen geduchten vjjand van den aard appeloogst, in welke gedaante ook, ontmoet, doodt hem onmiddellijk." De Colorado-kever, die in Amerika zulke vreeselijke verwoestingen in de aardappelen heeft teweeggebracht, heeft, op den. rug gezien, de gedaante van onzen inlandschen groenen goudhaan, maar hij is een weinig groo- ter (ongeveer 11 tot 12 millim. lang). Zijne kleur is vleeschkleurig rood of rosachtig isabelle, met zwarte oogen, 18 kleine zwarte vlekjes op het borststuk en vijf gebogen langstrepen op ieder dekschild. Aan de pooten zijn de knieën en tarsen zwart. De streep langs den naad der dekschilden is zeer smal, .de overige zijn tamelijk breed; de zijranden dier strepen zijn niet scherp afgebakend en tusschen haar ziet men op de isabelle grond- kleur nog zeer fijne zwarte of bruine stippeltjes. De volwassen larven zijn tusschen 8 en 9 millim. lang, na den tweeden ring van het lichaam dik en gezwollen, bultig uitgezet op den rug, aan het einde toegespitst, over het geheel kaal en zonder knobbeltjes of wratten. Na 19 dagen of bijna drie weken de planten verwoest te hebben, kruipt de larve, volwassen zijnde, in den grond, waar zij in eene pop verandert, uit welke in den zomer na 10 of 12 dagen de kever tè voorschijn komt. Er zijn jaarlijks drie geslachten, waarvan het laatste den geheelen winter in den poptoestand onder den bodem doorbrengt. buiten land. Frankrijk. Het plan van de gebouwen der wereldtentoon stelling is thans voor goed vastgesteld. Het hoofd gebouw op het veld van Mars zal 689 meter lang en 350 meter breed zijn en opgetrokken worde»

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2