is als raadsheer, wenschte den nieuwbenoernden raadsheer geluk en gaf eene schets van den door dezen betoonden ijver en zijne uitgebreide kennis op rechtsgebied. Eene talrijke schare woonde de plechtigheid bij. Men schrijft ons uit Den Haag: Van ver schillende geloofwaardige zijden wordt verzekerd, dat de ministers Van Goltstein en Klerck hebben volhard hij hun gevraagd ontslag en dat in hunne plaats in het overigens aanblijvend ministerie zullen treden Mr. A. J. Swart, oud-president van het hooggerechtshof en van het hoog militair gerechtshof in Ned.-Indië, sedert 1866 lid van den raad van state, als minister van koloniën, en generaal majoor H. J. R. Beyen, directeur van het materieel der artillerie, als minister van oorlog. De „Sumatrasche Courant", uitkomende te Padang, heeft eenige beschouwingen geleverd over de wetenschappelijke expeditie naar Djambi en Corintji, vanwege het Nederlandsch geographisch genootschap op touw gezet, en o. a. twijfel geop perd of de voor dit doel bijeengebrachte gelden ■wel toereikend zouden zijn. Men verneemt thans, dat het ingezamelde bedrag van ongeveer -40,000 hij lange na niet toereikend is, maar dat de mi nister van koloniën zijne medewerking heeft ver leend, waardoor men thans is kunnen beginnen aan de uitvoering der gemaakte plannen. Ver schillende aankoopen van benoodigdheden zijn dan ook reeds geschied en een stoombarkas wordt hier te lande voor het doel ingericht, waarover de lui tenant-ter zee J. Schouw Santvoort het bevel zal ■voeren. Het „Weekblad van het Regt" bevat de jaarlijksche herinnering aan heeren advocaten aan de bepaling om in de maand September hunne acte van beëediging te doen viseeren ter griffie ■van het college waarbij zij zijn ingeschreven. De lessen aan de applicatieschool te Breda hebben Zaterdag een aanvang genomen met -11 officieren der genie (6 voor Ned.-Indië en 5 hier te lande) en -4 officieren der artillerie. Z. M. de Koning is Zaterdag-morgen te zes uren op het Loo aangekomen. Bij de opening van de St alen-Generaal denkt Z. M. weder voor een paar dagen naar de residentie te vertrekken, om vervolgens het grootste gedeelte van het na jaar op het Loo te vertoeven. Het Nederl. stoomschip „Stad Vlissingen", valide stoomvaartmaatschappij Zeeland, kon, wegens hevigen storm en vele vaartuigen, Donderdag-avond niet vin de Pier te Queensboro vertrekken. Het vertrok Vrijdag-ochtend van daar en arriveerde des namiddags behouden te Vlissingen; de „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, vertrok, na volbrachte reparatie aan de machine, 4 September des namiddags van Gibraltar. Naar men verneemt is door de Nederlandsch- Westfaalsche Spoorwegmaatschappij den 29sten Augustus jl. in de „Königliche Regierungskasse" te Munster het, aan de concessie voor een spoor weg van de Duitsch-Nederlandsche grenzen nabij Winterswijk langs Borken naar Gelsenkirchen, lenevens voor een zjjtak naar Bocholt, verbonden waarborgkapitaal, ten bedrage van 500,000 Reichs- mark,' gestort. Dr. W. C. H. Staring, oud-inspecteur van het middelbaar onderwijs, heeft, naar men verneemt, aan den minister verzocht, hem om redenen van gezondheid te ontheffen van de bewerking van het verslag van den landbouw in Nederland, dat leeds vele jaren achtereen door hem werd samen gesteld. Bij beschikking van den minister van justitie as met 1 September jl. aangesteld tot tweeden Vlerk aan dat departement, P. J. Van Waning Jr., «andidaat-notaris in Den Haag. Z. M. heeft H. N. Roepius, te Rotterdam, er- kend en toegelaten als consul van Guatemala aldaar, op den voet van Nederlandsch onderdaan. Gemengd IVieuvrs. Eenigen tijd geleden waren verschijn- selen van verlamming en zenuwaandoeningen op gemerkt onder bewoners in de nabijheid eener loodwitfabriek nabij Rotterdam. Dr. De Loos, daarom geraadpleegd, stelde een onderzoek in, dat dn het Weekblad van het Ned. tijdschrift voor ge neeskunde opgenomen werd en waaruit bleek dat de ziekteverschijnselen het gevolg waren van het gebruik van groenten, die in den omtrek der fa briek groeiden en eene vrij aanzienlijke hoeveel heid lood bevatten. Dit voorval schijnt ook buiten ons land de aandacht te hebben getrokken althans het British Medical Journal heeft de uitkomsten van dit onderzoek in zijn kolommen opgenomen. Zaterdag-avond om halftien is nabij 't Nutsgebouw een man bewusteloos neergevallen en, door eenige personen geholpen, naar zijn huis op de Uiterstegracht gebracht. Zondag-avond om halfzeven is het zesjarig zoontje van den heer W. bij de Beestenmarkt in 't water gevallen. Een man stak het kind de hand toe, die het greep, en de drenkeling werd boven water gehaald. Om zeven uren is het dochtertje van v. L. in de Binnen vestgracht nabij de voorm. Rijnsburgschepoort ge vallen. Een man begaf zich te water, redde het zinkende kind en bracht het naar de ouders. Te Amsterdam is Zaterdag een fat soenlijk jongmensch gearresteerd, verdacht van moedwillig den brand te hebben gesticht aan de Ruysdaelkade. Hy heeft reeds bekend. Zaterdag-namiddag is te Amsterdam wederom een effectenhandelaar door eenige zijner collega's van de Beurs gedrongen. Bijna dagelijks ziet men te Utrecht eene fatsoenlijk gekleede dame door de verschillende straten wandelen, voorzien van vleesch en lever ter voeding van katten en hondenin enkele buurten heeft zij dikwerf een vijfentwintigtal dier beesten om zich heen, die zij alsdan onthaalt. In den nacht van VrijdagopZaterdag is de watermolen op den Weilandschen polder onder Bodegraven afgebrand. De brand had reeds eene belangrijke uitbreiding gekregen, vóór de bewoners er iets van bemerkten, zoodat er nage noeg niets kon gered worden. Donderdag a. s. zal voor het Haagsch gerechtshof moeten verschijnen een Schiedamsche sjouwer, beschuldigd van twee valschheden in geschrifte, oplichting en diefstal. Eene crimineele straf heeft hij reeds achter den rug. De rechtbank te Rotterdam heeft rechtsingang met bevel tot gevangenneming ver leend tegen twee verdachten van den belangrijken diefstal van kostbaarheden, kleedingstukken en bijou terieën, tusschen 18 en 25 Augustus jl. aldaar met behulp van braak gepleegd. Donderdag-avond kwam eene vrouw met een dertienjarig meisje een manufactuurwin kel binnen op den Nieuwendijk te Amsterdam en vroeg omslagdoeken te zien. Terwijl die werden gehaald en weder verruild tegen andere, die beter naar keus waren, liep het kind hard weg, gevolgd door de moeder. In den winkel werd een stuk van de toonbank gemist. Eenige knapen, die het voorgevallene zagen, achterhaalden moeder en kind, en een agent van politie nam spoedig beiden in hechtenis. Het kind had het stuk gestolen en de moeder beweerde, dat zij het meisje was nage- loopen om haar te bestraffen en het gestolene af te nemen, nadat beiden eerst hadden ontkend iets van de zaak te weten. De ontaarde moeder sloeg toen een anderen toon aan en wierp alle schuld op de kleine meid, die dan ook erkende uit eigen beweging te hebben gestolen en al meermalen door moeder daarvoor te zijn bestraft. Een huis zoeking deed de politie 36 bank-van-leeningbrief- jes vinden, meest alle van op gelijke wijze gesto len goed. Na een langdurig verhoor liet de moeder eindeljjk haar beweren varen van totale onbekend heid met de voornemens van haar kind. De vrouw en het arme kind, een slachtoffer van de raad gevingen harer diefachtige moeder, zijn naar de cel verwezen. Vrydag is de bliksem geslagen in den kerktoren te Hulst. Het bovendeel van den toren is met het uurwerk en het klokkenspel verbrand. Het arduinen onderstuk is behouden. Van de R.-K. kerk is het dak verbrand; dat van de kerk der hervormden bleef gespaard, maar heeft veel schade geleden. Uit Giesendam wordt gemeld, dat de boerenzoon, die Zondag-avond op weg naar huis werd aangevallen, niet is overleden; er be staat integendeel hoop op zijn herstel. De dader is gebleken een boerenzoon uit Giesen-Oudekerk te zijn, die dan ook naar de gevangenis te Gor- cum is gebracht. Door een der geachtste ingezetenen van Wageningen is de minister van oorlog in kennis gesteld met de onverantwoordelijke wijze waarop onlangs bij een transport van dynamiet de bewaking daarvan heeft plaats gehad. Bedoeld transport, bestemd naar Nijmegen, moest te Wa geningen een nacht overblijven. Niettegenstaande de wet voorschrijft, dat de wagens ten minste een vierde uur gaans van sleden of dorpen moeten verwijderd blijven, waren zij in de onmiddellijke nabijheid geplaatst. Bovendien is den geleiders van dergelijke transporten ten strengste verboden, sterken drank te gebruiken, en zijn zij geheel verantwoordelijk voor de bewaking. In hoeverre hieraan de hand werd gehouden, bleek genoeg zaam uit het feit, dal bijna allen beschonken langs de straten zwierden en de bewaking aan een bejaard arbeider was toevertrouwd. De schaakstrijd tusschen Utrecht en Haarlem is daarmede geëindigd, dat Utrecht zich, na den 37sten zet van Haarlem, overwonnen heeft verklaard. Uit Helmond wordt gemeld: Een elf- jarige knaap sloop verleden Zondag in den tuin van J. v. Lwaarschijnlijk met het doel om zich eens te goed te doen aan het rijpe ooft. De eige naar, dit bemerkende, greep den jongen en ont haalde hem in plaats van op vruchten op een duchtig pak slagen en stompen. Ongelukkig bleef het echter daarbij niet. De knaap, terstond daarop ziek geworden, is Vrijdag reeds gestorven, en v. L. zal zich dus over de ruwe manier, waarop hij zijn eigendom heeft trachten te beschermen, zwaar te verantwoorden hebben. De justitie is in loco onderzoek komen instellen. Nu het droge dok te Middelburg weder geheel is uilgemalen, kan men over den toestand oordeelen. Een groot geluk is het al dadelijk, dat de bateau-porte geheel in orde schijnt te zijn; de tusschenklep zal wel eenige voorziening eischen, doch niet van overwegend belang. De oorzaak van het voortdurend inloopen van water schijnt te wezen een lek in den houten koker, die van het machinegebouw naar het achterdok loopt. Die koker zal door een ijzeren worden vervangen. Eene nieuwe calamiteit echter is, dat de muur aan de zuidzijde van het voordok zoozeer ver zakt, dat hij zal moeten worden afgebroken om op eene nieuwe fundeering, goed beheid, opnieuw te worden opgetrokken. Deze verbetering, die op 15,000 wordt geschat, zal nogal eenigen tyd vorderen. Marie Collart, bekend door het pro- ces-'t Kindt van Roodenbeke, die zich vóór eenige weken te Brussel vrijwillig gevangen gaf, is Donderdag voorloopig op vrije voeten gesteld. De heer Cavill is Donderdag weder te Dover gekomeu met het plan om nog eens te beproeven, of hij het Kanaal niet kon overzwem men. Maar toen hy bevond, dat het water bene den de 60 pCt. temperatuur had, heeft hij de proefneming tot aanstaanden zomer uitgesteld. BUITEN LAND. Frankryk. De minister van onderwijs heelt eene circulaire aan de hoofdinspecteurs van het lager onderwijs uitgevaardigd, waarin hij zegt dat het zijn ver langen is, eene zooveel mogelijk volledige statistiek te verkrijgen van het aantal kinderen van beider geslacht van 6 tot 13 jaren en van het aantal schoolgaande kinderen van dien leeftyd. De laatste statistiek van de schooljeugd, zegt de minister, dagteekent van 1866, en deze statistiek was eigen lijk slechts eene gedeeltelijke aanvulling van die van 1864. Het belang van het onderwijs vordert dus nieuwe opgaven. Bovendien legt thans eene bij zondere omstandigheid in zekeren zin aan Frankryk den plicht op, nieuwe opgaven te verkrijgen van de verhouding der schoolgaande kinderen tot die der te huis blijvende. Immers, in 1878 zal te Parijs eene wereldtentoonstelling plaats hebben en bij die gelegenheid zal, evenals bij de tentoonstelling van 1867 het geval was, eene zooveel mogelijk volle dige statistiek hiervan openbaar gemaakt worden. De „Courrier de Bayonne" meldt, dat dona Margarita, de vrouw van don Carlos, sedert Zon dag zich te Biarritz bevindt bij den hertog van Parma, die daar eene villa bewoont. Zij gaat vervolgens

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2