LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5081, Dinsdag A0- 1876. 5 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IS'ommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIES Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17i LEIDEN, 1 September. De 36ste verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje werd heden alhier herdacht door het uitsteken der vlag van de openbare en enkele particuliere gebouwen, De brieven, per stoomschip „Drenthe" naar Ned.-Indië te verzenden, behooren uiterlijk den 5den dezer te middernacht ten postkantore alhier bezorgd te zijn; drukwerken en monsters te half- vier 's middags. De openbare promotie en prijsuitdeeling on der de leerlingen van het Gymnasium heeft, volgens voorafgaande afkondiging, bedennamiddag te één uur in de Stadsgehoorzaal plaats gehad. Bij den aanvang dezer plechtigheid werden door den Rector eenige bijzonderheden medegedeeld, die tot de geschiedenis van het Gymnasium be- hooren gedurende den afgeloopen jaarcursus. Vervolgens werden de namen afgeroepen van de leerlingen, die tot hoogere klassen bevorderd en met prijzen zouden begiltigd worden. Bij het ontvangen daarvan, uit handen van den heer Presi dent-Curator, werd door den primus van iedere klasse een korte dankbetuiging uitgesprokent. w. in de lste kl. door H. Doyer, in 't Hollandsch; in de 2de door J. C. A. Simon Thomas, in 't Fransch; in de 3de door G. J. Koopmans van Boekeren, in het Hoogduitsch; in de 4de door P. Du Rieu, in het Latjjn; in de 5de door Isid. Van Praag, in het Latijn. Buitendien werden nog prijzen uitgereikt: in de lste kl, aan: A. H. Heynsius, M. C. A. Bijleveld, Chr. Swaving; in de 2de aan Ed. Rijke, G. F. Gunning, L. L. Van Praag, P. A. A. Boeser, C. E. Heynsius, A. J. J. Sinclair de Rochemont, O. L. Driessen, G. A. De Geus, J. P. Groenevelt, M. E. Sepp, J. M. Hoogvliet; in de 3de aan R. J. De Wal, H. G. Los, G. M. Slothouwer; in de 4de aan M. Rijke, T. S. Van Hettinga Tromp, G. Rebèl, A. C. Hartevelt, A. Rosenstein, C. W. Corls, E. J. J. Homan; in de 5de aan J. H. Muller en A. Maclaine Pont. Daarna werd aan de leerlingen H. G. Kleyn en B. N. J. J. Schrant, die insgelijks prijzen ont vingen, de gelegenheid gegeven, om tot afscheid aan het Gymnasium, hunne Oratiunculae voor te dragen. De eerste handelde in 't Latijn: Over de wijze, waarop de Romeinsche jeugd, ten tijde van Cicero, placht opgevoed en onderwezen te worden. De ander sprak, insgelijks in 't Latijn, over het beminnelijk karakter van Plinius Minor, en schetste dezen man als een toonbeeld van onbezweken braafheid te midden van de bedorven eeuw waarin hij geleefd heefl. Ten slotte wenschte de Rector deze beiden, benevens de andere leerlingen der 5de kldie insgelijks eervol van het Gymnasium ontslagen werden, geluk met hunne bevordering naar de Academie. De overigen, nog tot de lagere klassen behoorende, werden aangespoord om op den goe den weg voort te gaan en met vernieuwden lust den nieuwen cursus in te treden. De plechtigheid eindigde, nadat de Rector vooraf nog een woord van dank gebracht had aan zijne amblgenooten, voor hunne trouwe waarneming der lessen, aan H. H. Curatoren, voor hunne behar tiging van de belangen des Gymnasiums, en aan de toehoorders, voor hunne vereerende tegen woordigheid. In de maand Augustus zjjn binnen de gemeente Leiden geboren 129 kinderen, als: 69 zoons en 60 dochters; overleden 86 personen, als: 7 man nen, 15 vrouwen, 39 zoons en 25 dochtersdaaren boven als levenloos aangegeven 5; gehuwd 49 paren. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50,10 eD 5 hecto liters waren de hoogste prijzen ƒ28.00, ƒ5.60 en ƒ2.85; de laagste ƒ28.00, ƒ5.30 en /2.75. Aan de memorie van toelichting tot de be grooting der inkomsten en uitgaven dezer ge meente voor 1877 ontleenen wij het volgende aan Hoofdstuk III, baten en opkomsten, spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen Art. 4. Renten van kapitalen. Het nomi naal bedrag der inschrijvingen ten laste van het rijk is als volgt: Ten name van de stad 47,700 a 2'/2 pCt., 1192.50; idem geialijde bagijnhof 1700 a 2'/j pCt., ƒ42.50; idem Pesthuis ƒ58,800 a 2'/, pCt, 1470. De stedelijke gasfabriek: Het primitief kapitaal tot oprichting was ƒ243,988,17' Tot vermindering dezer schuld is uit de overwinst dezer fabriek van 1849 tot 1875, tot aankoop van rentegevende kapitalen successievelijk in de stedelijke kas overgebracht 130,671.77. Uit die van 1873, 74 en 75 werd telkens 5000 over gebracht, waarvoor wel geene rentegevende kapi talen zijn aangekocht, doch dat gestrekt heeft tot aflossing van gevestigde schuld ten name der stad, ingevolge raadsbesluiten van 30 Juni 1852 en van 28 October 1873. Blijft alzoo overig 113,316.40'/awaarbij gevoegd 51,175 en 30,000 tot aanvulling van het reservelonds en het bedrijf kapitaal, maakt 194,491.40'/i. In verhouding hiervan komt de rente op 9724.57. Hierbij komen nog: rente der hoofdkerken, ad 325; Zoeterwoude en Storopwijk voor riemtalen en bottingen, ad 53.67; rente van het kapitaal in de Stadsbank van leening 3000; totaal dus 15,808.24. Op 1 Januari 1876 bedroeg het nominaal cijfer der inschrijvingen ten name der stad 79,400. Aangekocht is een nominaal bedrag van ƒ16000 ter belegging van het door de Bank van leening aan de gemeente teruggegeven kapitaal van 10,270.65l/j, maakt 95,400. In Juni is ver kocht een nominaal bedrag van 50,000 ter aan vulling van het bedrijfkapitaal der stedelijke gas fabriek met 30,000 en is aangekocht een nom. bedrag van 2300 tot belegging van 1500 wegens verkoop over 1875 van gemeente-eigen dommen, waarvan de opbrengst voor kapitaalbe legging moest worden bestemd. Blijft alzoo een nom. cijfer van 47,700. De renten hiervan be dragen 1192.50. In den loop van dit jaar moet nog worden verkocht 28,300 nominaal ter be strijding der kosten voor de inrichting van den grond bij de voorin. Hoogewoerdspoort tot bouw terrein ad 17,500. De rente hiervan bedraagt 707.50, waarmede de raming alzoo wordt ver minderd. Vervolgens moet 20,000 (reéel) worden aangekocht tot belegging van door de Bank van leening aan de gemeente teruggegeven kapitaal en gelijk bedrag worden verkocht tot goedmaking der kosten van het dempen der Korte Langegracht c. a. Verder is in de zitting van 19 Juni jl. be sloten dat de gelden voor de oprichting der derde school voor minvermogenden, voorloopig geraamd op 40,000, zullen gevonden worden door ver koop van inschrijving op het grootboek en wordt bij deze begrooting voorgesteld, om 5000 uit te trekken voor de deelneming in de geldleening voor een kanaal naar Katwijk, mede door verkoop van inschrijving le vinden. Van bedoeld kapitaal ad ƒ45,000 meent men, met het oog op de on zekerheid wanneer tot den verkoop zal moeten worden overgegaan, de rente slechts over een half jaar in ontvangst te kunnen uittrekken en alzoo tot een bedrag van 907.50. Op grond van een en ander wordt de rente van de inschrij vingen, thans bedragende 2705, uitgetrokken tot een. bedrag van 1090 en 't geheele artikel op 14,200. De commissie, belast met het afnemen van het eerste natuurkundig examen en van het na tuurkundig examen voor hulpapothekers, zal mor gen en volgende dagen alhier zitting houden; de commissie, belast met het examineeren van hen de eene acte van bevoegdheid als arts wenschen te verkrijgen, of hunne vroeger verkregene be voegdheid verder wenschen uit te breiden, houdt zitting op 4 September en volgende dagen te Amsterdam; de commissie, belast met het af nemen van het examen van apotheker en van de practische examens van hulpapotheker, zal zit ting houden op 18 September e. k. en volgende dagen te Amsterdam. In de maand November of December e. k. z»l voor de laatste maal gelegenheid gegeven wor den tot het afleggen van het examen, bedoeld in. artikel 16 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad n®. 98), gewijzigd bij de wet van 4 April 1875 (Staatsblad n®. 37). Zij die, zonder een diploma als veearts te bezitten, vóór den lsten Februari 1875 als veearls gepatenteerd zijn, of vóór dien dag aanvrage om patent als veearts hebben ge daan en een bewijs van toelating tot uitoefening der veeartsenijkunst na 1 Januari 1877 wenschen te verkrijgen, worden uitgenoodigd zich met dui delijke opgaaf van namen en woonplaats, vóór 1 November e. k. schriftelijk te wenden tot den minister van binnenlandsche zaken. De minister van marine brengt ter kennis: 1°. Van artsen en geneeskundigen, die bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskunde in haar ge- heelen omvang, in het geheele rijk, dat er gele genheid bestaat om bij de zeemacht in dienst te treden als officier-van-gezondheid 2de klasse, voor den tijd van vier jaren, onder genot eener premie van 6000, mits niet ouder dan 40 jaren. Zij, die geneigd mochten zijn, op de voormelde voorwaarden bij de marine in dienst te treden, wenden zich bij gezegeld adres tot het departe ment van marine. 2®. Van ouders of voogden, dat nog zes plaatsen worden opengesteld voor jonge lieden, die wenschen om, in verband met het hooger onderwijs dat te Amsterdam wordt gegeven, bij het garnizoenshospitaal aldaar te worden opgeleid tot officier-van-gezondheid 2de klasse bij de zee macht. De aan te nemen jongelingen moeten op den dag der toelating (1 October) den vollen leeftijd van 17 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 19 jaren. Ouders of voogden, die ver langen hunne zonen of pupillen hiervoor in aan merking te brengen, moeten daartoe vóór den 20sten dezer maand een verzoekschrift op zegel aan den minister van marine indienen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat het examen ter verkrijging van het diploma van geëxamineerd en beëedigd landme ter in de maand October a. s. te Delft zal plaats hebben. Wie daartoe wenschen te worden toege laten, moeten zich vóór 20 September e. k. schrif telijk bij het deparlement van binnenlandsche zaken aanmelden. In eene Zaterdag gehouden algemeene ver gadering van den hoogen raad is mr. A. A. De Pinto als raadsheer geïnstalleerd. De voorzitter, mr. De Greve, heeft bij deze gelegenheid eene rede gehouden, waarin hij breedvoerig uitweidde over de opheffing van den dubbelen rechlsbijstand bij den hoogen raad. Hij bracht voorts hulde aan mr. Elias, die op zijn verzoek eervol ontslagen

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1