De minister van financiën brengt, ter ken nis, dat 7 plaatsen ter vervulling zijn opengesteld voor de betrekking van adspirant-landmeter bij het kadaster, waarvoor op den 2den October a. s. en volgende dagen te 's-Gravenhage een vergelij kend examen zal worden gehouden. Omtrent de quaeslie van het hooger onder wijs, door de synode behandeld, deelt de „Kerk. Ct." het volgende mede: De Commissie, die het rapport had uitgebracht, had de resultaten van haar onderzoek neergelegd in een concept-reglement op het hooger onder wijs in de godgeleerdheid tot vorming van evan geliedienaren voor de Ned. herv. kerk en deze nader toegelicht door eene daarbij gevoegde memorie. Nooral schonk de synode eenparig goedkeuring aan hetgeen door de synodale commissie betrefiende deze zaak was verricht, en nam met instemming de twee vanwege de synodale commissie uitge sproken hoofdbeginselen aan, welke bij de rege ling der opleiding van de aanstaande predikanten hehooren gevolgd te worden. Vooreerstde kerk maakt van het universitair onderwys in de godge leerdheid, van staatswege te geven, zooals dit door de wet op het hooger onderwijs omschreven is, het meest volledige gebruik voor de opleiding van hare aanstaande evangeliedienaren; ten tweede: de kerk maakt eveneens het meest volledige ge bruik van de gelegenheid, haar bij art. 104 van de wet op het h. onderwijs geschonken, om leerstoe len van hooger onderwijs in academiesteden te ves tigen, opdat van harentwege onderwijs gegeven worde in de vakken van godgeleerdheid, waarin van staatswege geen onderwijs wordt gegeven, maar die zy evenwel voor de vorming harer aan staande evangeliedienaren onmisbaar acht. Nu deed zich echter de vraag voor, of de synode krachtens de wetten der kerk bevoegd is, de zaak van het kerkelijk hooger onderwijs te regelen, natuurlijk altijd onder voorbehoud van de goed keuring der kerk langs den bij de reglementen bepaalden weg, dan wel of zij daartoe vanwege de kerk uitdrukkelijke of speciale machtiging noo- dig heeft. De synode was met hare commisie eenparig van oordeel, dat zij tot regeling dezer zaak geene speciale lastgeving noodig heeft, om dat de zaak van het onderwijs in de godgeleerd heid behoort tot de algemeene belangen der ge meenten, behoorende tot de Ned. herv. kerk, die haar volgens art. 55 van het algemeen reglement als vertegenwoordigster dier kerk zijn toever trouwd, en omdat eene instelling, bestemd voor de opleiding van hare toekomstige herders en leeraars, gerekend moet worden te behooren tot „de kerkelijke instellingen1', waarover de synode "volgens art. 64 van het algemeen reglement het bestuur heeft. Eene tweede vraag was, of b'j de regeling van het hooger onderwijs, voor zoover de kerk daarin heeft te voorzien, ook terstond eene omwerking van het reglement op het examen moet worden ontworpen. De synode meende de beantwoording dezer vraag te moeten uitstellen, totdat het re glement op het hooger onderwijs zou zijn vastge steld. De synode heeft daarop een aanvang ge maakt met de behandeling van de verschillende artikelen van het concept-reglement. Het schaakconcours te Gouda van het Ne- derlandsche Schaakbond heeft gisteren tot de uitkomst geleid, dat de heer C. Messemaker in de tweede serie zijne partij verloor tegen den heer J. G. A. De Vogel. De heer Messemaker was al- zoo van het concours vervallen. De heer De Vo gel won in de derde serie ook zijne party tegen den heer G. Mohr. De heeren Veraart en Heyer- mans speelden eene tweede zeer uitvoerige partij, die, niettegenstaande verschil in opening en speel wijze, ten laatste evenals den vorigen dag tot remise leidde. Dij loting werd toen beslist dat de eerste verder aan het concours mocht deelnemen. Hij speelt, daardoor in de tweede serie overgegaan zijnde, eene partij met den heer Kamphuyzen, welke heden wordt voortgezet. Een van beiden komt daarna in de derde serie, om met de heeren De "Vogel en Mohr naar de verdeeling van den eersten, tweeden en derden prijs te dingen. Het algemeen gevoelen van bijna allen die den wedstrijd bijwoonden was, dat de proef, met het zoogenaamde kleine concours genomen, geacht moet worden voorgoed veroordeeld te zijn. Men keurt het niet slechts af. orndat het verlies van eene enkele partij van verdere deelneming uitsluit, maar ook omdat hij die geen partij heeft verloren, j maar herhaaldelijk remise speelt, aan het concours geen deel meer kan nemen en ook verder om- dat, gelijk ditmaal werkelijk gebeurd is, dezelfde persoon, bij de lotingen, het hoogste ongelijke nummer kan trekken, zoodat hij in de hoogste serie valt en volkomen zeker is een prijs te winnen, zonder ééne enkele partij gewonnen te hebben. Het stoomschip „Contad", van Nieuwediep naar Batavia, is gistermiddag van Aden vertrokken. Aan de Maastricht-Groningsche Schroefstoom- maatschappij, gevestigd te Maastricht, is tot weder opzegging vergunning verleend voor een sloom- sleepdienst op de Zuidwillemsvaart, de Dieze, de Maas, de Merwede, de Zuiderzee, de Lauwerzee en het Reitdiep, alsmede voor een |stoornbootdienst tot vervoer van goederen en vee tusschen Maas tricht en Groningen. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kan- tonr. te Oldeberkoop H. Ooster, ontv. der regislr. en dom. aldaar; tot rechter in de arrond.-rechtb. te Brielle rnr. E. Feith, thans subst.-griffier te Groningen; tot subst.-grilfier bij de arrond.-rechtb. Ie Groningen jh. mr. W. J. Quintus, adv. aldaar en burgern. der gem. Noorddijk; bij den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië benoemd tot off.-van-gez. 2de kl., M. Rutgers van der Loeff, arts, J. K. Jacobs, med. doctor, en G. H. L. Vriens, med. doctor; aan mr. C. P. K. Winckel, adv. en proc. bij den raad van just. Ie Samarang, vergund het aannemen der onderscheidingst. van ridder 2de kl. van de Oldenburgsche huis- en verdien- slenorde. Gremengd Nieuws. In den afgeloopen nacht is in Den Haag aan den Noordwal opgehaald het lyk van eene vrouw, naar gissing oud 23 a 24 jaren. Aan den waterkant stond een kist met eenige vrou wenkleederen, vermoedelijk van haar afkomstig. Men denkt dus dat zij zich verdronken heeft. Eene vrouw te Rotterdam, die zeer oneenig met haar man leeft, sprong gisteroch tend, nadat er weder een huiselijke twist had plaats gehad, in het water van den lagen Boezem. Zeker zou zij verdronken zijn, zoo niet twee per sonen haar waren nagesprongen en er haar uit gehaald hadden. Maandag-avond heeft op de stoom boot „Johan de Wit II", op de reis van Moer dijk naar Pmtterdam, een twist plaats gehad tus schen eenige personen, onder welke er waren, die zich wat al te veel aan geestrijke dranken had den te goed gedaan. Weldra geraakte men hand gemeen, met dit gevolg dat een persoon verwond is geworden. Gelukkig is die verwonding later gebleken van geen ernstigen aard te zijn. Zondag-avond hebben er te Bergen- op-Zoom tusschen eenige burgers en militairen in een verdacht huis ongeregeldheden plaats gegrepen. Een korporaal der infanterie heeft daarbij een der aanwezige burgers met een bierglas eene ernstige verwonding aan het hoofd toegebracht. De korporaal is onmid lellijk in verzekerde bewa ring gesteld. Maandag werd te Bols ward eene hard rijderij gehouden op velocipèdes. Zestien rijders had den zich aangegeven. De prijs, een gouden hor loge, werd gewonnen door G. Andela, van Bak huizen (Gaasterland)de premie, een sigarenkoker met goud gemonteerd, door D. Van den Berg, van Parrega. Prachtig weder begunstigde den wed strijd en een groote menigte volk was aanwezig. Te Breda is gisteren een werkman, bij het slechten der vestingwerken, bedolven ge raakt onder een hoop zand en, ondanks spoedige hulp, levenloos te voorschijn gebracht. In den nacht van 18 op 19 dezer zij n vier soldaten van de voor het Indische leger aan geworven manschappen, drie Franschen en een Belg, uit Harderwijk ontvlucht, van waar zij den volgenden ochtcDd moesten vertrekken, om zich aan het Nieuwediep naar Batavia in te schepen. Steeds het strand der Zuiderzee volgende, des nachts loopende en overdag slapende, zijn zij, naar zij opgaven, Maandag-ochtend 21 dezer in de buurt van Hoorn gekomen, waar zij een schuitje wisten machtig te worden. Des namiddags te 5 uren kwamen zj met dat schuitje in de buurt van Medemblik, bleven achter den Zeedijk liggen en lieten twee hunner in de stad gaan om brood en bier te koopen. De gemeente-veldwachter, Daniël Koster, gewaarschuwd dat er verdachte personen in de stad waren, zag deze twee eerst, toen zij, voorzien van eenige kruiken bier, in hun bootje stapten en van wal staken. Hij begreep terstond aan hunne uniform, dat de vier in het schuitje gezeten personen deserteurs van het Indische leger waren, en begaf zich met vijf medeburgers uit Medemblik in een schui'je, om hen te achtervol gen, en, zoo noodig, aan te houden. Ofschoon zy hard roeiden, hadden zy niet voor acht uren des avonds de deserteurs, die zich in de richting van Wieringen verwijderden, ingehaald. De deserteurs,, ziende dat men hunne schuit aan de andere wilde vastmaken, gooiden met kruiken, en sloegen met de riemen die zij bij zich hadden, maar werden eindelijk bevreesd voor het geladen geweer, waar mede Koster hen dreigde en dat hij reeds een paar maal had afgeschoten. Zij lieten daarop toe, dat men de beide booljes met een touw aan el kander bevestigde. Toen dit geschied was, is men naar Medemblik geroeid, waar rnen te halflwaalf des nachls aankwam. De veldwachter had evenwel steeds de deserteurs met zijn geweer moeten drei gen om te verhinderen dat zij het touw losmaak ten. Den nacht hebben de deserteurs in het huis van bewaring doorgebracht en zijn den volgenden dag, onder geleide van drie veldwachters, naar Hoorn getransporteerd. Zij hadden gemeend door het strand te volgen in België te zullen komen. Dezer dagen is te Stornaway, de hoofdplaats van het eiland Lewis (Schotland), eene vrouw in den ouderdom van 115 jaren overleden. Zij had haar gansche leven in een hutje gewoond en was ongetrouwd. lieehtzaken. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gister middag recht gedaan in de zaak van J. M. Bakker, te Rotterdam, beschuldigd van enkele bankbreuk, door het als gefailleerd koopman niet doen der aangifte dat hij had opgehouden te betalen, en van bedriegelijke bankbreuk, door het als gefailleerd koopman verduisteren van goederen tot zijn boedel behoorende en het niet houden van boeken. Niet tegenstaande de bewering van den besch. dat hij toch plan had later le betalen en derhalve te goeder trouw te hebben gehandeld, nam het hof als wettig en overtuigend bewezen aan dat hij, wetende in voortdurenden staat te verkeeren dat hij had opgehouden le betalen, willens en wetens de door hem bestelde goederen tot spotprijzen heeft verkocht, en niet alleen niemand van het door hem ontvangene betaald, maar zelfs de op brengst daarvan niet in den boedel heeft gebracht, terwijl niet was gebleken van het houden van boeken of van eenige administratie. Dat dit laatste bedriegelijk en orn den loop zijner zaken verborgen te houden was bedreven, achtte het hof niet be wezen, en sprak den besch. op dit punt vrij. Voor het overige werd het hem ten laste gelegde gequali.ficeerd als boven is gezegd en hij te dier zake veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf. Ter correctioneele werd 1°. vernietigd he^ vonnis der Leidsche rechtbank, waarbij D. S. en H. F. zijn vrijgesproken van den hun ten laste gelegden diefstal van paling in den nacht van 5 op 6 Juli jl. onder Oegsigeest. Het hof veroor deelde elk hunner tot 3 jaren gevangenisstraf; 2°. bevestigd het vonnis der Rotlerdamsche recht bank warrbij H. v. S. is vrijgesproken van dief stal van een blok tinen 3°. bevestigd het von nis van de rechtbank te Dordrecht, waarbij de bakkersknecht C. P. v. I. is vrijgesproken van diefstal van een zilveren horloge ten nadeele zijns meesters. BUITEN 1..A.1S J JLSelgië. De Zondag te Brussel aan de leden van het taalkundig congres aangeboden soirée heeft des avonds om 9 uren ten stadhuize plaats gehad. Onder de talrijke aanwezigen meikle men op de heeren: Alberdingk Thijm, dr. J. Van Vloten, De Jonge van Ellemeet, dr. A. De Jager, Eekhoff, dr. Jan ten Blink, A. Ising, Johan Gram, en de dames Van Calcar, Betsy Perk en Elisa Hafghton. Maandag-ochlerd waren drie honderd leden tegen-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2