LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5077. Donderdag A0. 1876. 31 Augustus. STADS-BERICHTEN. Het plan-Schretlen. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!.': Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Hendricus Mattheus Taverne om ecce varkensslachterij en eene rookerij op te richten ia het hais aan de Haarlemmerstraat n°. 119; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Jani 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat up Woensdag den 13den September aanst., 's voor middags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek ia te breDgen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth. 1. Borg. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1876. De .'mmwaterleiding-lectuur, die door het rap port der commissie van fabricage wij toonden het vroeger duidelijk aan slechts aangevuld, niet volledig gemaakt werd, heefl thans een nieuwe uitbreiding ondergaan door de verschijning van het „Voorloopig plan en voorwaarden eener duin waterleiding van Katwijk naar Leiden door D. A. Schretlen, toegelicht naar aanleiding van het rap- port der commissie van fabricage." Gelijk de laat- sle woorden aanloonen, bevat deze brochure dus tevens een wederlegging van sommige beschou wingen, door genoemde commissie in haar rapport over de aanvrage-Schretlen geleverd. De uitgave van zulk een boekske zal zeker allen aangenaam zijn, die belangstellen in de gewichtige zaak, welke het hier geldt, ware het alleen omdat zij opnieuw kan dienen als protest tegen de vrg onverklaarbare wijze, waarop de gemeenteraad de plannen van drie der concessie-aanvragers Ier zijde legde, om aan dat van een vierden concurrent den voorrang te gunnen en wel op gronden van finaocieelen aard, die hier zeker de hoofdzaak niet uitmaakten. Volkomen zijn wij het dan ook eens met den heer Schretlen, waar hg in de inleiding zegt: „Ook ik behoorde tot die belangstellenden en heb mg veel moeite en kosten getroost, om daarvoor ge reed te zijn doch de (voorloopige) concessie is ver leend en ik wacht nog steeds op de onderhande ling", terwijl toch in het „Nieuws van den Dag" van 29 October 1875 belanghebbenden werden opgeroepen, die genegen mochten zijn te onder- Kandelen. Inderdaad de concessie-aanvragers getroostten zich vele kosten en moeite, te veel voor de wei nige aandacht, aan hun plannen geschonken, en daarom verheugt het ons des te meer, dat thans reeds twee hunner ondanks al die uitgaven zich ook nog de kosten hebben willen gelroosten, hun ontwerpen in druk verkrijgbaar te stellen en zoo doende hun sladgenoolen meer licht te verschaf fen, vooral in eene zoo belangrijke zaak zoo gewenscht. Een vluchlige blik in het werkje is reeds vol doende om den lezer de overtuiging te schenken dat de heer Schretlen evenals de heer Sijthoff een waterleiding bedoelt, berekend om bij latere alge- meene deelneming, op voldoende wijze te kunnen voorzien in de behoefte aan zuiver water voor eene bevolking, die allengs zal kunnen stijgen tot 50,000 inwoners. Vandaar dat ook de heer Schret len spreekt van twee stoommachines. Ziedaar juist de grondslag, waarop naar onze meening elke concessie-aanvrage behoorde gebaseerd te zijn in tegenstelling met die der H.H. Van der Vliet en Bosch-P.eitz, welke, ingericht volgens den door hen aangegeven maatstaf, spoedig zou blijken te kort te schieten. Jammer echter, dat het in het plan-Schrellen ontbreekt aan eenigszins gedetailleerde becijfe ringen, en die leemte zal men des te eerder be- treuren, wanneer men, nogmaals de vroeger ver schenen brochure-Sijthofl" ter hand nemende, op merkt met hoe groote nauwkeurigheid daar door blijkbaar bevoegde hand cijfers zijn nedergesleld, die tot resultaat geven, dat een voor Leiden ook in de toekomst passende duinwaterleiding met inbegrip van een uitgebreid buizennet op ƒ700,000 zou komen te staan, terwijl daarentegen de heer Schrellen een som van ƒ550,000 voldoende acht voor eene waterleiding met een buizennet, dat gezegd kan worden de geheele gemeente te door kruisen. Wat het tarief voor de levering van duinwater betreft, daarbij volgt de heer Schretlen een geheel ander stelsel dan de heer Sijthoff; terwijl laatst genoemde den prijs van het waler wil berekenen naar de grondvlakte van de verschillende verdie pingen der gebouwen, stelt de eerste als maatstaf het aantal kamers voor. Dat de eersle basis een constante waarde vertegenwoordigt, terwijl de laatste naar gelang van omstandigheden zal afwis selen, begrijpt men licht, wanneer men in aan merking neemt, dat twee gelijke oppervlakten, die dus beide hetzelfde aantal MJ bevatten, in een ver schillende reeks van kamers kunnen worden afge deeld m. a. w. de grootte der kamers wordt niet als factor aangenomen, wat naar onze meeDing niet is Ie billijken. Wij eindigen deze regels met een woord van dank aan den heer D. A. Schretlen voor zijn loffelijk streven om in deze zaak steeds meer licht te doen opgaan voor zijne stadgenooten. De houding van den Arnhemschen gemeente raad, die den kundigen ingenieur B. Salbach het maken van een plan opdroeg, steekt inderdaad gunstig af bij die van den Leidschen raad. Te Arnhem heeft men begrepen dat het niet billgk is de geheele bevolking te laten betalen voor het geen slechts door een deel kan worden genoten. LEIDEN, 30 Augustus. De brieven, per stoomschip „Prins Hendrik" naar Ned.-Indie te verzenden, behooren 1 Sep tember te middernacht ten poslkantore alhier be zorgd te zijn; drukwerken en monsters te halfvier des namiddags. Het Bloemenfeest voor den werkenden stand in de Sladszaal werd gisteravond met de uitrei king der prijzen besloten, waartoe de inzenders van planten met één hunner huisgenooten vrijen toegang hadden, terwijl bovendien tal van belang stellenden de plechtigheid bijwoonden, zoodat er zoowel beneden als langs de gaanderij geen plaats onbezet bleef en velen zich zelfs den gebeelen avond een staanplaats moesten getroosten. Toen het muziekcorps der dd. schutterij het eerste ge deelte van het programma had uitgevoerd, betrad de heer De Fremery als oudste wethouder, bij afwezigheid van den burgemeester, het platform en begon met de verklaring te geven dat de be langstelling, die nu zoo talrijk beloond werd, de feestvreugde wel moest verhoogen en hun allen welkom was. Nogmaals een overzicht der tentoon stelling nemende, bleek het ten duidelijkste dat het doel bereikt was. Met genoegen mocht de commissie er op terugzien dat zij den burgerstand de hand heeft gereikt tot het aankweeken van bloemen. Terecht toch zeide het hooggeachtte eerelid de heer Witte, bij de opening, dat wie het schoone voorslaat ook het goede bevordert. Hij waardeerde niet alleen de eer hem opgedra gen om de prijzen uit te reiken, maar't was hera tevens ook een genoegen. Nadat de uitreiking had plaats gehad, wenschte hij hen die prijzen behaald hadden geluk, en gaf tevens hun, aan wie geene prijzen uitgereikt kon den worden, de verzekering dat de moeiten, die bij de kweeking der planten blijkbaar waren ten koste gelegd, niet minder werden gewaardeerd. Na nog een woord van dank tot de commissie te hebben gericht, verklaarde de voorzitter, de heer Werst, dat hij de tentoonstelling nu als ge sloten zou kunnen beschouwen, ware het niet dat er nog een plicht op hem rustte. In de eerste plaats moest hij zgn dank betuigen aan den heer De Fremery, die getoond heeft zooveel belang te stellen in wat den werkman betreft, met den hier vertolkten wensch der gansche burgerij, dat het hem in zijn hooge betrekking gegeven moge zijn nog lang tot welzijn der gemeente werkzaam te wezen. Ook de regelings-commissie, de commissie van het Nut, de wakkere mannen die reeds voor de derde maal de beoordeeling der inzendingen op zich genomen hadden, de decora teurs Van Ewijk en Groen, Van Leeuwen en Speet, de heer P. W. M. Trap voor zijne diploma's, de heer Witte en verdere leden der commissie, aan wie het, nevens de inzenders, vooral le danken is dat Amsterdam met hare dergelijke tentoonstelling volgens bevoegde beoordeelaars voor Leiden de vlag heeft moeten strijken, en allen die ook maar eenigszins hunne diensten hadden verleend, ont vingen een warm woord van dank; zelfs het groene takjen en het strikjen der Leidsche kleuren, die de borst van commissarissen sierden, werden door spr. niet vergeten. Na ook tot de inzenders een hartelgke en populaire toespraak te hebben gericht en op de les gewezen te hebben, die de tentoonstelling ook nu weer gegeven heeftdat, waar met zorg wordt gekweekt, de vruchten ook niet achterbleven, met den wensch dat deze ook meer en meer op 't maatschappelijke mocht worden toegepast, verklaarde hg de tentoonstelling voor gesloten, tevens mededeelende dat het vol gende jaar waarschijnlijk geen tentoonstelling van planten, maar van voorwerpen door den werkmansstand vervaardigd, zal worden gehouden. Een woord van opwekking achtte hij hierbjj niet ongepast. Daarna voerde het muziekcorps het tweede gedeelte van het programma uit en bleven de aanwezigen nog eenigen tijd gezellig bijeen of namen voor de laatste maal Flora's kinderen in oogenschouwj Op Maandag II September zal aan het ge bouw van het provinciaal bestuur te 's-Gravenhage worden aanbesteed: het maken van drie steenen ziekenbarakken benevens het verrichten van eenige daarbg behoorende werkzaamheden op het terrein van het academisch ziekenhuis te Leiden. Er wordt reeds een begin van uilvoering gegeven aan de door wijlen dr. L. A. Buma te Makkum gemaakte stichting van twee 5-jaarlgk- sche studiebeurzen aan een der Nederlandsche academiën, óf in de geneeskunde, óf in de letteren, óf in de wijsbegeerte, ten behoeve van jongelieden, geboren in Friesland en niet in het bezit van voldoende middelen om de kosten van hunne studiën le bestrijden. Blijkens gedane kennisgeving zal daartoe in de laatste helft van de maand December e. k. te Leiden door de hoogleeraren der letterkundige faculteit in 't openbaar een ver gelijkend examen worden gehouden. Hun, die aan het examen wenschen deel te nemen, wordt ver zocht, daarvan, onder inzending van hunne ge boorte-akte, kennis te geven aan den heer mr. L. G. Verwer, te Leeuwarden.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1