de asch legde. Uit het voornaamste pand is bijna niets kunnen gered worden. De schade wordt ge raamd op f 5000. De inboedel van twee wonin gen was niet verzekerd. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door het spelen van kinderen met lucifers. Gisterochtend is te Amsterdam op de Prinsengracht een dronkaard, die zich op den ■walkant achter een hoop puin te slapen had ge legd, in het water gevallen en verdronken. De gemeentebode van Apeldoorn is Zaterdag-avond in de havenkom geraakt en leven loos daaruit gehaald. Zaterdag is te Boxtel op last der jus- titie een arbeider aangehouden en gevankelijk naar 's-Hertogenbosch overgebracht, die met een mes een ander persoon zoodanig heeft verwond in aan gezicht en hals, dat men voor het behoud van diens leven vreest. De twist was ontstaan in een Lerberg bij gelegenheid van de kermis. Een d r ij vend droogdok, liggende aan de eilanden Amsterdam en Middelburg, nabij de xeede van Batavia, zal, naar met zekerheid kan verwacht worden, nog in den loop van dit jaar voor de scheepvaart worden opengesteld. Het heeft eene lengte van 354, eene wijdte van 100 Eng. vt., is geschikt om schepen van 18 vt. diepgang te dokken en heeft een draagvermogen van 4000 Eng. tons. Het is van zoodanige constructie, dat ook schepen van meerdere lengte kunnen gedokt •worden. Op het eiland Amsterdam is een land- hoofd of pier uitgebouwd tot op genoegzame diepte dat schepen met 25 vt. diepgang daaraan kunnen lossen of laden. De ligplaats aan de pier is veilig, zoowel in oost- als westmoesson. Pakhuizen tot opslag van goederen en steenkolen zijn in de on middellijke nabijheid der pier op het eiland Am sterdam gebouwd. Een snelle stoombarkas onder houdt dagelyks de gemeenschap tusschen de eilan den en Batavia. Het afgebrande stoomschip „Funch", een der grootste schepen van de vaart op Ant werpen, was bij verschillende maatschappijen ver zekerd, de lading echter slechts gedeeltelijk, zoo dat, naar men verneemt, door verscheidene Ant- werpsche kooplieden bij deze ramp belangrijke verliezen worden geleden. Zekere William Leonard, dieteLon- den eene jonge dame onder aanwending van ge weld van haar geld had beroofd, is deswege tot zeven jaren gevangenisstraf en 40 geeselslagen veroordeeld. In 1870 was Leonard wegens een dergelijk misdrijf nog eens gegeeseld en dit moet het eerste en totnutoe eenige geval wezen, dat de „cal" niet geholpen heeft en de misdadiger, na de vreeselijke strafoefening, zijn bedrijf heeft herhaald. Daarom bepaalde ditmaal de rechter, dat de slagen hem in twee termijnen moesten wor den toegediend, nu twintig en over eene maand twintig. De gevangene, die geweldig tegen de strafoefening opzag en alles aanwendde om zich daaraan te onttrekken, heeft Zaterdag het eerste gedeelte van zijn slagen ontvangen. Hij schreeuwde om genade en viel, na afloop, in flauwte. "Volgens officieele bekendmaking is te Bremen, waarschijnlijk met de aardappelen- voorraad van een te Bremerhaven aangekomen «n gelost hebbend Nieuw-Yorksch vaartuig, de hekende kever van Colorado ingevoerd. Er zijn onverwijld gestrenge maalregelen genomen om verder nadeel te voorkomen. Te Gastein, in Oostenrijk, is Vrijdag jl. buitengewoon veel sneeuw gevallen. Een conflict van nogal ingrij penden aarden loopende over niet onbelangrijke sommen, is, naar men meldt, ontslaan tusschen 's lands kas en het vendu-departement te Padang. Het vendu-departe ment beweert zekere gelden te hebben gestort in 's lands kas en staaft die bewering door bewijzen, doch de algemeene ontvanger geeft voor, niels te hebben ontvangen, en verklaart de overgelegde bewijzen voor valsch. Het conflict heeft voorloopig lot gevolg gehad, dat de heer A. W. A. Scholte in de uitoefening zijner betrekking van vendu meester is geschorst. R echtzaken. Onlangs stonden voor de rechtbank te Haarlem erecht een brigadier-majoor-tilulair bij de rijks- eldwacht en een brigadier-titulair, aangeklaagd van een gelukkig zeldzaam voorkomend wanbedrijf. Zij zouden zich namelijk hebben doen omkoopen om geen proces-verbaal op te maken tegen twee personen, die bij gelegenheid der "Velzer kermis zich tegen den brigadier vrij hevig verzet, hem in de keel gegrepen en geslagen zouden hebben. Hoewel beklaagden hunne schuld ontkenden, ver oordeelde de rechtbank te Haarlem den brigadier- majoor tot een celstraf van 2 jaren en den bri gadier tot een van 1 jaar en 183 dagen en wijders beiden tot eene geldboete van f 100 en ontzegging van het kiesrecht en de waarneming van openbare betrekkingen gedurende den tijd van acht jaren. Het legen dit vonnis aangeteekende hooger beroep werd 19 en 21 dezer voor het gerechts hof te Amsterdam behandeld. Ruim twintig ge tuigen werden gehoord. Ouder hen waren ook de officier en subsiituut-oflicier van justitie bij de rechtbank te Haarlem. De brigadier-majoor name lijk beweerde, dat een dezer ambtenaren hem had gezegd dat zij van het voorgevallene geen proces verbaal behoefden op te maken. De officier van justitie verklaarde, dat zoo de beklaagde de ware toedracht der zaak medegedeeld had, hij zeker een dergelijk bevel niet zou gegeven hebben. De adv.-generaal Mr. Kist achtte het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen, doch meende dat tegen den brigadier eene zachtere straf uitge sproken moest worden. Hoewel beide personen allergunstigst bekend stonden, kon die verminde ring zijns inziens niet gelden voor den majoor, die eene hoogere positie had ingenomen. Tegen den brigadier eischte het O. M. een celstraf van zes maanden. De advocaat Mr. Ph. A. Haas Az. ontkende dat het bewijs van schuld geleverd was. Het stond z. i. niet wettig en overtuigend vast, dat zij geld hadden aangenomen en zeker niet dat dit gediend had om het opmaken van het proces-verbaal na te laten. Verder betreurde pleiter het zeer, dat de personen, die beklaagden zouden hebben omge kocht, ook niet ter verantwoording geroepen waren. Het hof deed gisteren uitspraak, waarbij, met vernietiging van het vonnis der Haarlemsche recht bank, beide beklaagden werden vrijgesproken, op grond dat het hof de wettelijke overtuiging niet had verkregen, dat zij gelden hadden ontvangen met het oogmerk om het opmaken van een proces verbaal na te laten. Offermans, de Belg die eenigen tijd gele den 's nachts in Den Haag werd gearresteerd ter zake van diefslal van 140000 fr. van eene dame, met wie hij zich te Brussel in een estaminet be vond en die hem haar reticule ter bewaring had gegeven, zou hier te lande rustig hebben kunnen vertoeven, wijl ons uitleveringstractaat met België eenvoudigen diefstal buitensluit. Maar de schul dige had ook eene valschheid begaan, nl. een valschen naarn opgegeven aan den koetsier, die hem bij zijn vlucht behulpzaam was. Deswege uitgeleverd, stond hij Zaterdag voor de correctio- neele rechtbank te Brussel terecht, en is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft dadelijk appèl aangeteekend. BU1TEIN LAIN1). BYankrij li. Op den top van den berg Puy-de-Döme, waar Blaise Pascal in 1647 zijne eerste waarnemin gen deed, is voor eenige dagen een sterrenwacht ingewijd. De plechtigheid had met grooten luister plaats. De kosten der sterrenwacht zijn bestreden door den raad van het departement. Tevens is te Clermont, de hoofdplaats van het departement Puy-de-Döme, een bronzen beeld ter eere van Pascal onthuld. Het beeld is een geschenk van den minister van onderwijs. Mac Mahon zal binnenkort een bezoek bren gen aan de stad Lyon. De gemeenteraad heeft een crediet van 30,000 fr. toegestaan voor de feestelijke ontvangst. In de district Pontivy (departement Morbi- han) is de heer De Mun met een meerderheid van 375 stemmen herkozen. In het district Guin- camp (departement Cótes du Nord) is de heer Huon, republikein, gekozen met 6324 stemmen tegen den prins De Lucinge, een legitimist (wiens verkiezing, evenals die van De Mun, door de Kamer nietig was verklaard,) die 5834 stemmen heeft bekomen. Men wil, dat in de laatste veertien dagen een aantal oud-leden van de ministeriën, welke gedurende het regentschap en de republiek in Spanje aan het roer geweest zijn, te Parijs met den voormaligen minister Ruiz Zorilla beraadsla gingen hebben gevoerd, waarbij besloten is, Spanje in districten te verdeelen, elk waarvan een der oud-ministers voor zijne rekening zou nernen, ten einde, met vermijding van al wat repressieve maat regelen zou kunnen uitlokken, liberaal-republikei- keinsche propaganda te maken en daartoe van alle misslagen der reactie en der regeering partij te trekken. Invloedrijke Fransche republikeinen moe ten den heer Zorilla geldelijke ondersteuning heb ben toegezegd en deze, thans vrij wel de leiding van de geheele republikeinsche partij zijns lands in handen hebbende, rekent vooral op de moeie- lijkheden, waarin de nieuwe constitutioneele meer derheid aldaar door den waarschijnlijk geachten val van Canovas' ministerie vroeg of laat gera ken moet. Diiitschland. Voor de aanstaande verkiezingen heeft het socialistisch congres te Gotha ten behoeve van 145 volksleiders voorloopig eene som van onge veer 40,000 mark vastgesteld. Er zijn namelijk 8 vaste agitatoren, zijnde personen die op een vast traktement zijn aangesteld om de socialisti sche beweging te bevorderen. Daaraan zijn thans^ 14 tijdelijke helpers toegevoegd, op een salaris van 25 tot 75 mark per maand. Voorts heeft de party 46 bezoldigde „beambten", waaronder redac teurs van socialistische bladen. Bij al deze volks leiders hebben zich thans vrijwillig 77 sprekers aangemeld, die alleen zijn aangenomen om op verschillende plaatsen door van buiten geleerde voordrachten enz. de agitatie te bevorderen. Bij de manoeuvres in de Pruisische provincie Posen is eene proef genomen met de uitvoering van het nieuwe reglement voor de cavalerie, het welk ten doel heeft, tegenover den vijand te velde, in weerwil der moorddadigste vuurwapenen, aan eengesloten bewegingen van groote cavaleriecorpsen mogelijk te maken. De proef moet zeer bevredi gende uitkomsten hebben opgeleverd. De officieren, die het meest aan deze verandering hebben toe gebracht, zijn ook tot hoogere rangen bevorderd» België. Het vijftiende taal- en letterkundig congres is Zondag te Brussel geopend. Om twee uren, te midden van eene talrijke menigte, waren de re- gelings-commissie en de Brusselsche leden van het congres, benevens al de Vlaamsche vereenigingen der hoofdstad, met ontplooide vaandels en banie ren aan het station. Te halfdrie kwamen de leden aan en trokken, na door de commissie verwel komd te zijn, in optocht, met de muziek voorop, door de met de Belgische en Nederlandsche kleu ren versierde stralen naar het stadhuis. Hier wer den zij in eene voor de vuist in het Fransch uit gesproken rede door den burgemeester Anspach begroet, die, zich met zijne gebrekkige kennis van het Vlaamsch omtrent de door hem gebruikte taal verontschuldigende, de vreugde uitsprak van den gemeenteraad en de gansche bevolking over de keuze van de plaats der samenkomst. Vooral de „broeders uit het Noorden" verwelkomende, zeide hij o. a.: „Voor ons Belgen is het goed, dat men daarbuiten wete, hoe wij onder ééne zelfde banier ons scharenwelke taal wij ook spreken, wij zijn allen even gehecht aan onzen souverein en onze vrije instellingen; wij behartigen onze nationale leuzen en, hetzij wij spreken van: „l'Union fait la force", of van „Eendracht maakt macht", altijd wor den wij door deze vaderlandlievende leuze bezield." De heer Désiré Delcroix, als vertegenwoordiger der regeering, sprak daarop den aanwezigen in deze hoedanigheid het welkom toe, en wel in hel Vlaamsch. Beide redevoeringen werden zeer toe gejuicht en na een koorgezang, door eene der vereenigingen ten gehoore gebracht, zeide de voor zitter der regelings-commissie, dr. Hanau, de stad, den gemeenteraad en den burgemeester voor hunne ontvangst en hunne medewerking dank, waarop de heer De Jonge van Ellemeet, van Middelburg, uit naam van zyne landgenooten het woord nam. Naar aanleiding van eene zinspeling van den heer Delcroix, die, aan den strijd van 1830 herinne rende, verklaard had, dat alle oude veten verge ten waren, gewaagde de heer De Jonge van den strijd der zestiende eeuw.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2