LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5074. Maandag A0. 1876. 28 Augustus. ïCÏÏ>S& PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post0 1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES! Van 16 repelsf 1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 26 Augustas. De minister van koloniën maakt bekend, dat in de behoefte aan de bij oproeping van den 4den dezer gevraagde lien onderwijzers 3de klasse en één hulponderwijzeres voor den dienst in Ned.- Indië, uit het getal der zich aangeboden hebbende personen genoegzaam kan worden voorzienen dat requesten na dagteekening dezer bekendmaking ingediend buiten aanmerking blijven. In de gisteren voorigezelte algemeene ver gadering der Nederl. juristenvereeniging is vraag punt 1„Vereischt de wet, zelfs indien het te genwoordig s'elsel van bewijsvoering overigens in stand blijft, aanvulling of wijziging ten aanzien van het bewijs van handels-transactiën door tus- schenpersonen op naam van den koopman geslo ten?" bevestigend beantwoord met 30 tegen 19 stemmen. Vraagpunt 2: „Zoo ja, behoort dan in handelszaken den rechter de bevoegdheid te worden toegekend om als bevvysmiddelen aan te nemen: a. het dagboek van den zelfstandigen tusschen handelaar die ten name van den koop man heeft gehandeld? Bevestigend met 46 tegen 3; 6. de dagelijks bijgehouden aanieekeningen van reizigers of andere handelsbedienden Bevestigend met 43 tegen 6. Vraagpunt 3: „Moet de be oordeeling der omstandigheden, onder welke die bewijsmiddelen als zoodanig kunnen worden aan genomen, aan den rechter worden overgelaten?" Bevestigend met 42 tegen 6. Vraagpunt 4: „Behoort in handelszaken het recht van wraking te worden uitgesloten ten aanzien van hen, a. die bij het geding belang hebben of kunnen hebben?" b. die tot eene der partijen in dienstbetrekking slaan Bevestigend beantwoord met algemeene stemmen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 1252 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 5265 vol wassen personen en van 1019 kinderen. De Maatschappij tot Nut van 't algemeen verlangt een populair geschrift, niet uitgebreider dan 8 a 10 blad druks gewoon 8°., waarin, met het oog op Nederlandsche toestanden en wetgeving, de vraag wordt beantwoord welke voor het open baar gezag, voor liefdadige instellingen en voor bijzondere peisonen de beste wijze van armenver zorging zij. De aniwoorden worden franco inge wacht vóór of uiterlijk op den lsten Augustus 1877, aan het adres van den algemeenen secretaris der Klaatsch., den heer P. M. G. Van Hees te Am sterdam. Voor het antwoord, dat de bekroning zal waardig gekeurd worden, looft de Maaischappij eene premie van 1000 uit. De Maatschappij verlangt voorts in een beknopt geschrif', op aangename en bevattelijke wijze ge steld, aangewezen te zien: vooreerst wat thans aan de ontwikkeling van het schoonheidsgevoel op de lagere volksschool ontbreekt, en hoe dit verhulpen kan wordenvervolgens wat ook by voortgezet onderwijs i.oodig, nuttig en uit voerbaar is om den kunstsmaak te vormen, de kunstvaar digheid te vermeerderen en de juiste toepassing van de kunst op voorwerpen van dagelyksch ge bruik te be<-oi deren. De an'woorden worden franco ingewacht vóór ot uiterlijk op 1 Maart 1877, aan genoemd adres. Voor hel antwoord, dat der be kroning zal waardig gekeurd worden, looft de Maatschappij hare gouden medaille uit of de gelds waarde daarvan, benevens eene premie van f 300. Naar men verneemt zijn ter opluistering van het vijftiende Nederlandsch taal en letterkundig congres, dat morgen te Brussel een aanvang neemt, door den gemeenteraad van Brussel en door het Belgische gouvernement subsidién toegekend. Ko ning Leopold II zal bij eene der zittingen en den zangfeslival tegenwoordig zyn. Op de koperfabriek „de Vliji*', van de firma H. De Heus en Zoon te Apeldoorn, is gedurende de laatste dagen met kracht gearbeid aan het pletten van koper voor de aanmunting van centen. Bij den gemeenteraad te Sneek was van een der ingezetenen het verzoek ingekomen lot toelating van twee zijner dochters op de H. B. De raad heeft thans besloten toelating van meisjes op die school, behoudens de koninklijke goe keu ring, die aangevraagd zal worden. Het stoomschip „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, is 24 dezer van Suez vertrokken. De adjudant-onderofficier van het O.-I. leger J. Gerarts vertrekt den 2den der volgende maand naar zijne bestemming. Naar men verneemt is Dr. Maury te Rot terdam door den groothertog van Baden benoemd tot ridder der orde van deu Zahringer Leeuw. De 2de luit. der inf. M. Van Pesch en A. W. S. Schut, die voor drie jaren by de land macht in Wesl-Indië zijn gedetacheerd, zullen, in plaats van mei het schip „Henrielte", in het laatst der volgende maand met het schip „Cornelia Geertruida" naar Suriname vertrekken. De off.-van-gez. 2de kl. J. J. H. Van Fran- kenhuyzen, van het reg. grenadiers en jagers, is op zijn verzoek voor een jaar op nonaciiviteit ge steld. Z. M. heeft Z. K. en K. H. Rudolf Frans Karei Jozef, kroonprins en troonopvolger, aarts hertog van Oostenrijk, benoemd tot grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft aan L. Adriaansen, te Sas-van- Gent, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een drenkeling aldaar op 4 Augustus 11., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; benoemd tot ontv. der registr. en dom. te Gouda, Mr. W. Hemsiog, thans ontv. te Sluis; tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbew. te Roermond A. Bevers, thans hoofding.-verif. van hei kadaster bij het depart, van financiën; met ingang van Sept. be noemd tot apolh. der 3de klasse bij den miht. geneesk. dienst in Ned.-Indië, den voor die betr. opgeleiden kweekeling der pharmacie N. De Graaf. (jemengd ie uw». Op Tessel heeft gisteren aan't strand een betreurenswaardig ongeluk plaats gehad. De aan den Koog gestationeerde reddingboot, die als naar gewoonte beproefd zou worden en niettegen staande 't water vrij hol was, in zee slak, is nabij de tweede bank omgeslagen. De bemanning geraakte toen uit de hoot, met 't noodlottig gevolg, dat de bootsman P. M. De Waard daarbij 't leven verloor. De verongelukte was een kloek zeeman, die reeds vele schipbreukelingen heeft gered. Naar men verneemt is zekere S.uit Almelo, wegens invoer van vee naar Duitschland, aldaar gevangengenomen. Donderdag-avond omstreeks halfelf kwam te Vlissingen ter reede het Belgisch stoom schip „C. F. Funch", kapt. Knudsen, van Nieuw- York, bestemd naar Antwerpen. Omstreeks 7 uren op de hoogte van het lichtschip van de Wielingen ontdekte men brand in de lading, beslaande voor een groot gedeelte uit talk en spek, en dewyl geen mogelijkheid bestond om den brand te blus- schen, werd het schip bij het kasteel van Ram- mekens aan den grond gezet en omstreeks twee uren, toen de vlam met groote hevigheid uit het ruim sloeg, verlaten. De sloepen en bemanning van het Nederlandsch en Belgisch loodswezen hebben by dat onheil belangrijke diensten bewezen. Onlangs werden drie personen, in dienst van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland", gevankelijk naar Middelburg overgebracht, wegens het verkoopen van stukken zijde, vertnoedelyk op de stoomschepen dier Maatschappij gestolen. Het blykt dat die diefstal belangryker is dan men aanvankelijk vermoedde. Dinsdag namelyk werden een aantal stukken zijde en fluweel bij verschil lende particulieren te Vlissingen in beslag geno men, waarvan men vermoedt dat zij toebehooren aan een Duitsch koopman, die geregeld groote hoeveelheden dezer stoffen ever Vlissingen naar Londen verzendt. Donderdag-avond om elf uren is in Den Haag een begin van brand ontstaan in de Parkstraat in een der huisjes achter de Klooster kerk, ten gevolge van hel omvallen van een petro leumlamp. De brand is door de bewoners gebluscht, zoodat de spuit van het reg. grenadiers en jagers, hoewel spoedig aangerukt, geen water behoefde te geven. Te Rotterdam gaf een knaap van 13 jaar, W. Van Vugt, Donderdag-avond een blyk van moed, door in den Goudschen Singel by de Jonkerfransstraat te springen, om een achtjarig mei-je, dat in het water was gevallen, te redden. Donderdag is in de rivier de Noord, nabij het Nieuwe veer, van een ten anker liggende bovenlandsche aak een jongetje van circa zes jaren te water geraakt. Alle pogingen tot redding waren vruchteloos. Het lijkje is niet gevonden. Gisternamiddag is va n de in aa n bou w zijnde R.-K. kerk aan de Hoflaan te Kralingen een opperman van een steiger gevallen, en met verwonding van ruggestreng en ribben naar zijne woning vervoerd. Bij Egmond aan Zee is Donderdag de bom van den heer J. Conijn in den vroegen och tend in de branding omgeslagen. Drie der schepe lingen zijn daarbij omgekomen. De schipper J. Zwart is als door een wonder behouden gebleven hy werd door de golven heen en weder geworpen, doch had het geluk een der galen van de bom te grijpen. De inwoners, naar het strand gesneld, za gen met tranen in de oogen hunne medeburgers omkomen. De reddingboot was spoedig ter plaatse, maar nauwelijks was zy te water, of allen die er inzaten verkeerden in levensgevaar. De boot werd door de golven geheel overeind gezet en sloeg toen vol water. De redders moesten elke verdere poging slaken en naar wal terugkeeren. Later sloeg de bom over de bank, en terstond werden nu mei levensgevaar pogingen aangewend om den schipper te redden. Tot aan de lippen stonden de mannen in het water, worstelende tegen de golven eindelijk hadden zij 't geluk den man te grijpen en aan wal te brengen. Offenbach heeft zijn handschrift, be vattende het verhaal zijner reis in Amerika, aan Michel Levy verkocht voor eene som van 75090 franken. Dinsdag-avond ontving de politie te Zindvoort bericht, dat in de duinen nabij het j Zwarleveld twee personen ronddwaalden van ver dacht uiterlijk. De rijks- en de gemeenteveldwach ter gingen daarop te 11 uren de duinen in, maar konden hen niet opsporen. Woeosdag-ocbteud I

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1