van den kapt. der inf. van het O.-I. leger D. De "Vijver, en medegeleide van de lste luitenants der inf. J. W. H. "Werlemann en J. N. Hardeman, den 2den luit. van dat wapen H. C. "Verniers van der Loeff, den 2den luit. der art. J. C. J. Vrijberghè de Coningh en den 2den luit. der genie H. "W. Scheuer, allen van het O.-I. leger. De kapt. De Vijver en de lste luit. "Wer lemann keeren van verlof naar Java terug. Gemengd Nieuws. Betreffende den brand te Amsterdam ■wordt nog gemeld: Nadat de zes handspuiten, die in werking waren gebracht, achtervolgens had den opgehouden, werd de blussching door de drie stoomspuiten voltooid. Omstreeks zes uren Maandag avond hield de brandweer op water te geven, en tort na dien tyd werd het verkeer door de straat hersteld. Duizenden bezochten de puinhoopen. De brandwacht Smit neemt in beterschap toe. De politie van de vierde sectie heeft eenige personen in hechtenis genomen, verdacht van diefstal tijdens den brand. Drie brandwachts, die zich schuldig hebben gemaakt aan het gebruik en misbruik van spiritualiën en wijnen, door de bewoners achter gelaten, of ten onrechte in ruime mate aangebo den, zijn, terwijl nog de brand woedde, uit het corps weggejaagd. De brandschel was op ruim 500 meter afstand, de gewone afstand tusschen twee brandschellen, verwijderd, dus ongeveer zes minuten gaans. Het gemis aan water in den brand put wordt geweten aan het onvoltooide riool, dat nog geen behoorlijke voeding heeft. De officier J. W. Meyer is ook met levensgevaar uit de vlam men ontkomen. De Hartjesdag is Maandag te Amster dam weder op de gewone wijze gevierd. Overdag zag men overal in de stad optochten van de met de bontste kleuren getooide jeugd en 's avonds lampions en Bengaalsch vuur, gepaard met voet zoekers en pistoolschoten. Vooral in de straten der eilanden Kattenburg, Wittenburg en Oosten burg was groote drukte. Verscheidene vreugdevu ren werden ontstoken, verkleede mannen en vrou wen vertoonden allerlei potsen tot laat in den nacht duurde het rumoer. Zooals zich denken laat, werd onder dit alles de jeneverflesch dapper aan gesproken en hadden ook hier en daar vecht partijen plaats. Weder is te Amsterdam een brutale diefstal gepleegd. Zondag-middag kwamen de be woners van een huis op den Overtoom uit de kerk thuis en vonden de deur open, die de man bij het heengaan goed had gesloten. Dat kwam hem terstond verdacht voor, en naar binnen ge gaan zijnde, bleek zijne vrees niet ongegrond. Uit eene kast, die openstond, was eene som van on geveer f 600 ontvreemd. Toen een der buren van de zaak hoorde, zeide hij, dat hij omstreeks drie uren twee personen met een sleutel de deur had zien openen, en dat zij omstreeks halfvier weder waren vertrokken, maar dat hij, naar de vrijpos tigheid te oordeelen, waarmede zij waren binnen- en heengegaan, had gemeend, dat zij familieleden waren en hoegenaamd geen kwaad vermoeden had. Van de haringvisscherij zijn te Am sterdam van de eerste reis aangekomen de log- gerschepen „Stad Amsterdam" 1, 2 en 3, respec tievelijk met 135, 147 en 128 ton haring. De vereeniging tot veredeling van het volksvermaak te Amsterdam heeft afgezien van haar plan om in de dagen, waarin anders de kermis viel, volksfeesten in te richten, doch in overleg met het dagelijksch bestuur der gemeente, een plan ontworpen tot het aanleggen van een grooten volkstuin. Met het bestuur der tentoon stelling in het Oude Mannenhuis zal men in over leg treden, om tegen een geringe entree aan per sonen uit de volksklasse de gelegenheid te ver schaffen, die tentoonstelling te bezoeken, waarbij de Vereeniging dan zorg zal dragen dat bevoegde personen de merkwaardigheden verklaren en dus dat bezoek leerzaam maken. Zondag-namiddag verspreidde zichte Zandvoort het gerucht, dat in het zoogenaamde Zwarteveld, een uur gaans van het dorp gelegen, irand was. Het personeel der brandweer is daarop .met de brandspuiten door de duinen gegaanhet bleek toen, dat de helm van ongeveer 20 bunders duingrond, zeer nabij het kanaal van de duinwa terleiding gelegen, verbrand was, vermoedelijk hiervan het gevolg, dat iemand uit eene pijp of sigaar vuur op de door de hitte uiterst droge helm heeft laten vallen. De in de nabijheid gelegen woningen hebben niets geleden. Maandag-avond te 10 uren is de trein, komende uit Den Haag, bij het station Gouda op den stilstaanden Rotterdamschen trein geloopen, zonder dat daarbij ongelukken hebben plaats ge had. Het verkeerd leggen der wissels schijnt de oorzaak van het ongeval te zijn. Een geweldige veenbrand heeft te Westerwolde reeds eenige dagen gewoed. Hij be slaat een oppervlakte van meer dan 220 hectareD er zijn plaatsen, waar het veen 4 a 5 voet diep is ingebrand. Men is met alle man bezig een diepe sloot te graven, om zoo 't vuur te keerengelukt dit niet, dan vreest men voor Vlachtwedde. Te Well, in de Bommelerwaard, ont stond Zondag-namiddag brand in eene arbeiders woning op den dijk. Hoe de brand ontstaan is, weet men niet, maar de vlammen namen zoo snel de overhand, dat tien woningen in de asch werden gelegd. Al die huisjes werden bewoond door polderwerkers met hunne gezinnen. Slechts van twee der bewoners was de inboedel verzekerd; de overigen hebben alles verloren. Voor deze lieden, die het weinige wat zij bezalen een prooi der vlammen zagen worden, is de ramp zeer groot te noemen. Een jong militair, die tijdens de ma noeuvres in Twente in de buurtschap Hessum on der Dalfsen in kwartier lag, wilde zich Zondag 11. met zwemmen vermakenhy kwam ongelukkig op een buitengewoon diepe plaats en is, voordat hulp kon worden geboden, om het leven gekomen. Morgen zal te Nijmegen een detache ment mineurs aankomen, ten einde met dynamiet proeven te nemen op de oude muren der vesting. Aan de Nieuwyorksche „World" wordt uit Pittsville het volgende medegedeeldOp de boerderij van John E. Cameron, nabij deze plaats, is een schrikkelijk tooneel voorgevallen. Vroeg in den morgen had Mr. Cameron een vuur aange maakt in zijn kalkoven. Hij liet, door middel van een windas, zijn zoontje in een emmer in den oven neder, om te zien of alles naar behooren was. Zij gingen daarop naar hun werk op een afstand van een halve mijl. Het neerlaten van het knaapje in den oven was gezien door twee andere van mr. Camerons kinderen, nl. een knaapje van 9 en een meisje van 5 jaren. Spoedig nadat de vader weggegaan was, zeide het knaapje tegen zijn zusje om zich in den emmer te zetten en hij zou haar een „ritje" laten doen. Hij plaatste haar in den emmer, en liet dien toen naar beneden zakken. Toen hy den emmer weder naar boven poogde te halen, kon hij dit niet doen. Na ver schillende vergeefsche pogingen liep hy naar huis en vertelde het aan zijn moeder. Mrs. Cameron en hare behuwdmoeder, eene oude dame van bij de 70 jaren, waren de eenige personen in het huis. Zij gingen beiden mede met het knaapje naar den kalkoven. Toen mrs. Cameron in den oven keek, zag zy het lichaam van haar kind, dat uit den emmer gevallen was, op den bodem van den put liggen. Ook bemerkte zij, dat de vlammen van den brandenden kalksteen den oven begonnen te vullen. Niet geloovende dat haar kind dood was, zette mrs. Cameron haar zoontje in den emmer en beval hem, zijn zusje in den emmer te zetten en zoo spoedig mogelijk er zelf in te gaan. De emmer werd neergelatenhet knaapje sprong er uit, plaatste zyn zusje er in en hield zich vast aan den kant er van, doch werd spoedig bedwelmd door het gas en viel terug in den oven. Mrs. Cameron trok snel den emmer, met haar kind er in, naar boven en het lijkje neerleggende, zeide zij tegen haar behuwd moeder, dat zij in den oven zou gaan, om haar zoontje te redden en dat de oude vrouw het windas draaien moest. Laatstgenoemde begon te draaien, doch daar het haar te zwaar was, het zij het slippen, het sloeg tegen haar hoofd en wierp haar bewusteloos op den grond. Mrs. Cameron werd met geweld op den bodem van den oven gewor pen en was ongetwijfeld bewusteloos, eer het gas haar bedwelmde. De hitte in den oven werd thans ondraaglijk en, indien er geene hulp gekomen was, zouden de lijken van mrs. Cameron en het knaapje spoedig verbrand geweest zijn. John Kane, de voerman van den postwagen, kwam langs de plaats, zag de lijken in den oven en, met behulp van een passagier, begaf hij zich daarin. Toen Kane naar boven kwam, was hij geheel bedwelmd. De oude mrs. Cameron kwam weder tot bewust zijn de andere drie waren dood. Gedurende de verloopen zeven jaren hebben 10 personen, onder soortgelijke omstandigheden, hun leven in dien kalkoven verloren. it echtzaken. Het gerechtshof in Den Haag behandelde gis teren de zaak van Mardochée Picard, appellant van een vonnis, waarbij hij was verklaard in staat van faillissement tegen de firma Camphausen en Cie. te Gladbach. Mr. D. S. Van Emden bestreed in een uitvoering pleidooi het vonnis der Haagsche rechtbank. Het O. M. concludeerde tot bevesti ging er van, waarna het hof, na zich in raadkamer vereenigd te hebben, het vonnis a quo vernietigde. Het gerucht dat ook de echtgenoot der te Barneveld van vergiftiging verdachte vrouw zou zijn gearresteerd, heeft zich niet bevestigd. Alleen tegen de vrouw zelve is bevel van gevangenne- ming gegeven. Een kantoorbediende van eene der groote fabrieken te Haarlem is gisteren door de arr.-recht- bank aldaar schuldig verklaard aan diefstal, gedu rende de laatste jaren eenige malen gepleegd in het magazijn zijns meesters, waarin hij het beheer voerde, en aan onderscheidene wanbedrijven van misbruik van vertrouwen, en te dier zake ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van één jaar en vijf geldboeten van f 12.50, bij wan betaling te vervangen mede door celstraf. Bij de volledige bekentenis zijner schuld beleed hij, dat zucht tot grootere verleringen dan in zijn stand en naar zijne verdiensten hem pasten, de drijfveer van zyn misdrijf geweest is. BUITEN LAND. Turliije. Uit Belgrado meldt men van 21 dezer: De officieele telegrammen van den 20sten uit Kon- stantinopel zyn onjuist. De Turken trokken by Mramor, dus op Turksch gebied, over de Morava. Het Turksche leger, dat den eersten dag geheel werd teruggeslagen, rukte den tweeden dag lot in de nabijheid der Servische grenzenheden ochtend werd het echter door de Serviërs aange vallen en opnieuw teruggedreven. In den namiddag herhaalden de Turken opnieuw den aanval, doch ook weder zondeF eenig gevolg. In weerwil dat de strijd drie dagen lang duurde en de vijand 40,000 man sterk was, kon hij er zelfs niet in slagen de versterkte posities van Alexinatz te naderen en leverde het gevecht voor hem geen enkel ander resultaat op, dan dat hij de door Christenen bewoonde dorpen op Turksch en Ser visch gebied in brand slak, wat eene uit een strategisch oogpunt niet noodzakelijke en dus vol komen onnoodige barbaarschheid was. Het Turk sche bericht omtrent het gevecht bij Negolin is uit de lucht gegrepen. Uit Cettinje wordt bericht, dat de Monte- negrijnen onder Mar Marko Milianor de Turken in Seliste aanvielen, dit dorp veroverden en 45 Albaneezen gevangengenomen hebben. De correspondent van Reuter seint van den 21sten uit Semlin, dat de Serviërs na een eerste treffen op Tesica, tusschen Supovac en Alexinatz, terugtrokkendat den vorigen ochtend 40,000 Turken, onder aanvoering van Abdul Kerim Pacha^ de Serviërs herhaaldelijk aanvielen doch terugge slagen werden; dat zelfs één vleugel van het Servische leger eenig voordeel behaalde en aan- vallenderwijze manoeuvreerde, zonder echter den vijand te ver te vervolgen. De strijd nam te 6 uren 's namiddags een einde. Den 21sten werden de vijandelijkheden hervat. De Serviërs zullen waar- schijnlyk op Alexinatz terugtrekken, waar een groote slag verwacht wordt. Daar is de hoofdlinie van Tschernajeffs leger. Behalen de Serviërs de overwinning, dan zal de oorlog volgens de belofte van den vorst worden voortgezet; in het tegen overgestelde geval zullen vredesonderhandelingen worden aangeknoopt. De Turken namen, echter zonder succes, aan de Drina en de Ibar een offen sieve houding aan.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2