LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5061). Dinsdag A0, 1876. 22 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IS'ommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. d)3 Met 1 September begint een nieuw kwartaal Tan het LEIDSCH DAGBLAD. Zij die zich alsdan op deze Courant abon- neeren, ontvangen dc nog verschijnende nummers tot dien datum gratis. LEIDEN, 21 Augustus. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50,10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen f 26.00, ƒ5.40 en ƒ2.65; de laagste ƒ26.00, ƒ5.00 en 2.55. Tot leeraar in de Nederl. taal, aardrijkskunde en geschiedenis aan de hoogere burgerschool en burgeravondschool te Enkhuizen is benoemd de heer R. A. M. Stavenisse de Brauw, candidaat in de letteren alhier. De heer J. Schellema stelt ten aanzien van de administratie der stedelijke gasfabriek aan den gemeenteraad voor: 1°. dat met 1 Januari 1877 wordt ingevoerd het dubbel of Ilaliaansch boek houden; 2°. dat voor 1 Januari 1877 wordt op gemaakt een inventaris van de gebouwen en het materieel en dat de waarde daarvan door schat ting wordt bepaald; 3°. dat in het vervolg nieuwe gebouwen en materieel, alsmede belangrijke ver nieuwingen, op den inventaris worden gebracht voor het bedrag dat daaraan besteed is; 4°. dat telken jare 6 pCt. van het totale bedrag der ge bouwen en van het materieel wordt afgeschreven en met alle kosten van herstelling en onderhoud wordt gebracht op het debet der winst- en ver liesrekening; 5°. dat het herstellingsfonds wordt opgeheven. De commissie van financiën maakt bezwaar te gen het verleenen van eene gratificatie van 200 aan J. C. Vunderink, eervol ontslagen onbezoldigd inspecteur van politie, daar zij het ongeraden acht gratificatiën uit te reiken aan ambtenaren die hun plicht hebben gedaan, waartoe zij zijn gehouden en het eigenbelang hen dringt. Omtrent den afstand van het terrein buiten de voormalige Wittepoort, waartoe verzoeken gedaan zijn door W. Kok, W. A. Van Lith en A. P. M. Van Oordt, geven B. en Ws. in overeenstemming met de comm. v. fabricage in overweging, dien grond vooralsnog voor de gemeente te behouden. De gemeente heeft geen belang bij de bebouwing van dat perceel, omdat de daarvan komende be lastingen door Zoeterwoude zouden worden geno ten en bovendien de gelegenheid kan voorkomen, dat het meer koopwaarde verkrijgt, wanneer daarne vens wordt aangelegd het goederenstation voor den ontworpen spoorweg LeidenWoerden. Het bericht, der „G. Ct.", omtrent de eigen- doms-overdracht van de benoodigde perceelen voor den spoorweg LeidenWoerden, is, naar de „N. Bolt. Ct." verneemt, onjuist. Wel zyn vele perceelen reeds overgedragen, maar nog op verre na niet al de benoodigde perceelen. De rails zijn aange kocht en zullen eerstdaags worden aangevoerd op het terrein, daartoe door de Maatschappij gehuurd aan Gouwesluis onder Alphen. In het tweede gedeelte van het rapport der commissie uit de Maatschappij tot Nut van 'l Alge meen, betreffende een onderzoek naar de werking der wetten op het lager en middelbaar onderwijs en van haar onderling verband, wordt herinnerd aan het beginsel, dat als grondslag is aangenomen van de scheiding die in het eerste gedeelte over het lager onderwijs is gemaakt tusschen dit en het middelbaar onderwijs. Volgens dat beginsel behoort het lager onderwijs al datgene le omvat ten, wat voor alle leerlingen noodig is, onver schillig welk onderricht zij daarna nog zullen ontvangen, of welke hunne bestemming zij. Op dit eigenlgk lager onderwijs, dat tot ongeveer twaalfjarigen leeflijd wordt gegeven, volgt dan het middelbaar onderwijs, dat gegeven wordt op scholen van verschillenden aard, ingericht naar de uiteen- loopende behoeften van hen, die ze bezoeken. Deze behoeften zijn van drieërlei aardvoor een aan zienlijk deel der aanstaande burgers is een alge- meene ontwikkeling en beschaving noodig en voldoende; aan een ander deel behoort een onder wijs van meer speciale strekking verschaft te worden, gericht op het vak, dat zij later zullen uitoefenen; een derde groep zoekt er het middel in tot voorbereiding voor verdere studiën. Aldus opgevat, verschilt het M. O. zeer van dat der wet, die slechts het eerste, algemeene ontwikkeling, wil. De commissie wijst er echter op dat, door het opnemen van landbouwonder wijs, de ontwerper der wet zelf aan zijn begin sel ontrouw is geworden, wat de beste rechtvaar diging is voor haar voorstel, vooral nu sedert 1863 de behoefle aan professioneel onderwijs zich nog meer heeft geopenbaard. Daarentegen wil de com missie in het m. o. slechts het lager vakonderwijs begrijpen en dus de polytechnische school, om den leeftijd der leerlingen, de wetenschappelijke opvat ting der vakken en de vakken zelf, tot het hooger onderwijs brengen. Verder acht zij gymnasia en latijnsche scholen, zoo om den leeftijd der leer lingen als om den aard van het te verstrekken onderwijs tot het m. o. te behooren. Het uitvoerig rapport is geteekend door de hee- ren: H. De Veer, H. F. R. Hubrechf, W. G. Mees, leden van het hoofdbestuur der Maatschappij, J. M. v. Bemmelen, LeidenW. Degenhardt, Am sterdam; L. B. Fikkert, Tilburg; A. Kerdijk, 's-Gravenhage; G. Van Milligen, Groningen; A. Moens, Utrecht; J. Zaayer Azn., Leeuwarden. Dr. D. J. Steyn Parvé heeft bezwaar gemaakt het te onderteekenen, op grond, dat bij op verscheidene belangrijke punten zich niet met het gevoelen van de meerderheid der commissie heeft kunnen vereenigen. In eene bijeenkomst op den 18den dezer te Amsterdam gehouden door de algemeene com missie voor den watersnood met gedelegeerden uit Rotterdam en 's Gravenhage, is besloten, de schade aan huizen en opstallen geleden in haar geheel, en die aan landerijen en roerende goederen voor 30 pCt. te vergoeden. Den 16den, 17den en 18den September a. s. zal in Den Haag, op het terrein van het kon. zoöl. botanisch genootschap, eene tentoon stelling van pluimgedierte plaats hebben, benevens eene verloting van daarvoor bestemde voorwerpen. Ieder die wenscht in te zenden, moet zich daartoe schriftelijk en vrachtvrij aanmelden voor 1 Sep tember aan de commissie voor de tentoonstelling. Uit goede bron deelt men aan het „W. W." mede dat de minister Heemskerk niet alleen zijn concept-wet op 't lager onderwijs nog niet aan den raad van state heeft ingediend, maar zelfs daarmede nog niet in gereedheid is. Naar men verneemt is de heer P. C. Plugge, adsistent aan het physiologisch laboratorium der hoogeschool te Groningen, door de Japansche regee ring benoemd tot directeur van het scheikundig laboratorium te Jeddo. De minister van oorlog heeft de militaire en administratieve autoriteiten van het leger in dachtig gemaakt, dat ook zij, voor zooveel dat in hunne macht staaf, behooren toe te zien dat geene geheele of gedeeltelijke betaling van Belgische tweecentimesstukken uit of aan de militaire of andere staatskassen geschiedt. Bij verificatie of overneming van staatskassen (dus ook van militaire kassen) kan die munt niet in rekening worden aangenomen. Aan C. Gort Rzn., te SJjedrecht, en aan NL Bos Czn., te Rotterdam, is tot wederopzegging vergunning verleend voor een sloomsleepdienst op de stroomen, rivieren en kanalen van het rijk, waar sleepbooten toegelaten worden. De luit.-Ier-zee 2de kl. J. Bollaan is ge plaatst aan boord van Zr. Nis. wachtschip te Hel- levoetsluis; de officier van admin. 3de kl. F. H. M. Bant en de scheepsklerken J. D. Ising, M. I. Rambonnet en A. A. Kleynhens, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 9den dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum op nonact. gesteld. Dr. B. Van Deinse is gesteld ter beschik king van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot arts voor de krankzin nigenverpleging, en de hoofdonderwijzer W. Sui- dema van der Woude om te worden benoemd tot onderwijzer der 3de klasse voor den dienst daar te lande. De dag der terugkomst van Z. M. den Koning van het Loo in de residentie is thans be paald op a. s. Donderdag. Er is sprake van dat de militaire najaarsmanoeuvres in de vlakte van Waalsdorp eenige keeren in tegenwoordigheid van Z. M. zullen plaats hebben. De pleiziertrein naar Arnhem is hedenoch tend met 500 personen van Den Haag vertrokken. A. s. Vrijdag zal dergelijke trein naar Brussel afrijden. De passagiers gaan van Rotterdam per boot tot den Moerdijk en verder per spoortrein naar de Belgische hoofdstad, die zij eenige dagen zullen kunnen bezoeken met het recht om tevens een uilstapje naar Antwerpen te maken. Z. M. heeft aan M. Pleyte, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapitein van het corps, gevormd uit de vereeniging tot oefening in den wapenhandel te Soest en Baarn, „Prins Hendrik der Nederlanden"; bij het personeel van den ge- neesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië be noemd, tot off.-van-gez. 2de kl.: dr. T. Arntze- nius, arts; dr. L. Moskovics, civiel geneesheer; dr. H. Breitenstein, eervol ontslagen geneesk. der reserve van de Oostenr. armee, en dr. J. Störk, civiel genees-, heel- en verloskundige. Gemengd Nieuws. Zonoag-middag waren eenige kinde ren aan 't spelen op de Vest nabij de Kaiserstraat en viel een er van, een jongetje van 3 jaren, in het water. De andere vertelden, terwijl zij bleven doorspelen, dit ongeluk aan den soldaat C. L. v. D., die zich spoedig van de waarheid overtuigde en het geluk had het kind nog te redden en bij de ouders thuis te brengen. Ten einde de quaestie tusschen de heeren Landreau en Sluyter omtrent de mislukte opstijging der vijf luchtballons op Zaterdag den 29sten 11. Juli tot oplossing te brengen, zal eerstge noemde thans, door op te stygen met den nu gerepareerden ballon „Europa" en de vier andere ballons in den staat waarin zij op 't oogenblik dat hij met den heer Sluyter deze overeenkomst aanging, verkeerden, bewijzen dat die mislukte opstijging niet aan hem te wijten was. Dat bewijs zal door hem hedenavond te 7 uren geleverd worden op het terrein der gasfabriek-zelf, waartoe alleen genoo- digden toegang hebben. Niettegenstaande aan deze

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1