LEIDSCH DAGBLAD. A°0 1876. Zaterdag 19 Augustus. STADS-BERICHTEN. i\°. 50G7. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: V»n 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Oproeping ln werkelyken dienst Tan mlllclen-Terlofgangers der lichting Tan 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 3den April 1876, A. N°. 989/2 (2de afd.), Provinciaal blad n°. 29; Brengen ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van 1874, behoorende tot het regiment grenadiers en jagers dat zij zijn opgeroepen om in werkelijken dienst te komen, tot het houden van herhalingsoefeningen; dat zij daartoe op Woensdag den 23sten Juguslus aanst., des namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegen woordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van dl de voonoerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van ver lofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen op den 2*sten September daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, zich op Dinsdag den 22sten Augustus aanstaande, des voor- middags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden ter plaatselijke Secretarie, tot het ontvangen van het hun toekomende daggeld en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FR EMERY, Weth. 1. Burg. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Augustus 1876. LJBlJItta, 18 Augustus. Als eene bijzonderheid deelden verschillende bladen dezer dagen mede, dat door de bekende verzekeringmaatschappij „de Eendracht" voor de lichting 1876 p. m. 700 plaatsvervangers en num- merverwisselaars waren gesteld. De „Arnh. Ct." voegde daaraan toe: „In plaats dus dat, zooals men licht zou opmaken uit den bloei van het Anli-dienstvervangingsbond, het beginsel van zelf aan zijne militaire verplichtingen te voldoen veld wint, trachten meer ouders dan vroeger hunne zonen daaraan te onttrekken." Tegen deze conclusie komt Mr. F. T. Vredenrijk Engelenburg in de „Arnh. Ct." op. Hg zou zijn drie zoons liefst zelf laten dienen, maar kan bij den tegenwoordigen toestand van ons leger dit niet doen. Hij zegt het volgende: „De over het algemeen slechte kazerneering dwingt mij daartoe, en verder welk vader zou zijn kind willen blootstellen aan de ellenden, die onze miliciens noodeloos moeten doorstaan? Is het niet verkeerd om onze troepen op het heetst van den dag in stofwolken manege te laten rijden, zooals ik o. a. 14 Augustus hij den tuin Zomerzorg te Leiden, circa te halfelf 's morgens gezien heb, bij eene hitte van 80° of meer? En dan verwondert men zich, dat er ziekten onder onze rijkspaarden heer schei» 1 Evenzoo konden de groote marschoefeningen onzer infanterie tegen zonsopgang aanvangen in plaats van die vermoeiende wandelingen tusschen 8 en 12 uur 's morgens. Ik heb vernomen, dat derge lijke oefeningen bg de Duitsche armée 's zomers meestal te 4 uren aanvangen. De toestand onzer kazerneering en de voorschriften, volgens welke de oefening der miliciens hij ons moet geschieden, maken, dat ik en elk ander, die het doen kan, remplajanlen voor onze zoons stellenmaar dit geschiedt niet uit afkeer tegen den militairen dienst op zich zelf." De „Staatscourant" behelst het „Protocole de cloture", den 9den Augustus te Parijs opgemaakt, en geteekend door de leden der commissie, aldaar 17 Juni bijeengekomen, om een onderzoek in te stellen naar de grondslagen van eene nieuwe sui ker conventie. De afgevaardigden besloten eenstem mig uit een te gaan om van den staod der zaak mededeeling te doen aan hunne regeeringen, en om deze te vragen of het niet zou kunnen zooals van 't begin af Nederlands afgevaardigden ge vraagd hebben dat bg latere bijeenkomsten werden genoodigd verschillende Staten, die vreemd bleven aan de conventie van 1864, met name Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Italië, ten einde zoodoende le beproeven zekere ongelijkheden te verwijderen, die op de jongstgehouden beraadsla gingen drukten, en wederzijdsche concessies voor te bereiden, welke misschien gemakkelijker zouden worden gemaakt door het vooruitzicht op een veel grooler internationale markt. Overeengekomen is dat in elk geval, behoudens nadere goedkeuring der regeeringen, de afgevaardigden der vier mo gendheden, die aan deze conferentie deelnamen, zich opnieuw te Parijs zullen vereenigen, uiterlijk 5 December e. k. Naar men verneemt zal Z. M. de Koning a. s. Woensdag van het Loo in de residentie terugkeeren. Uit de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de wetsvoordracht tot bekrachtiging eener overeen komst met de Staatsspoorwegmaatschappjj blijkt dat ook de regeering bespoediging van het tydstip der openbare beraadslaging wenschelijk acht. De regeering wijst op de neiging die in de richting van de slaats-exploitatie le bespeuren is. Zij meent echter dat dit haar niet ontslaat van de verplich ting en de beslissing, in 1863 en 1865 door de wet bekrachtigd, te eerbiedigen. Volgens den correspondent der „Köln. Ztg." te Konstantinopel hebben zich ook eenige Neder landers bij den grootvizier aangemeld, om tot olfie- cier bij het Turksche leger te worden benoemd. Het stoomschip „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, is 16 dezer te Napels aangekomen. Het getal vacante predikantsplaatsen in de Ned. herv. kerk blijft in de jongste twee jaren na genoeg op dezelfde hoogte en bedraagt thans 190. De lijst der candidaten telt slechts 18 namen; 9 dezer heeren zyn reeds in 1871 en vóór dien tijd tot de evangeliebediening toegelaten, doch schijnen niet naar eene gemeente begeerig te zijn, zoodat er eigenlijk thans slechts 10 van de 190 vacatures kunnen vervuld worden. J. C. Ribbers, civiel-ingenieur, is gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal var» Ned.- Indië, om te worden benoemd tot adsp.-ingenieur bij den waterstaat en de burgerl. openb. weiken daar te lande. De miliciens der lichting van 1873 behoo rende tot het regiment grenadiers en jagers in Den Haag, die den 18den Juli II. daarbij in acti viteit zijn opgetreden, zullen Maandag a. s. weder met onbepaald verlof huiswaarts vertrekken, zul lende de miliciens der lichting van 1874 tot dat corps behoorende den 23sten dezer daarbij in ac tiviteit optreden en den 26sten September a. s. weer in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Z. M. heeft den telegrafist 1ste kl. van den rijkstelegraaf W. H. Gosler, op zgn verzoek, met ingang van 1 Oct. e. k., eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, behoudens aanspr. op pensioen aan H. W. M. Habraken, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne belr. van ontv. der registr. en dom. te Eist, met vrijlating om aanspr. le doen gelden op pensioen; aan H. Gerlings Jzn., op zgn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne betr. van ontv. der dir. bel. enz. te Zaandam, behoudens aanspr. op pensioen, en zulks met dankbet. voor de diensten meer dan vyftig jaren den lande bewezen. Gemengd JNieuws. Gisteravond omstreeks zes uren is op de Langegracht in perceel n°. 137 brand ont staan, welke zich bepaalde tot het verbranden van eene wieg en een paar oude gordijnen en door de buren met eenige emmers water gebluscht werd. Hedenmorgen is in Den Haag door de politie gearresteerd een persoon, die op eens anders naam eenige goederen had gehaald. Hy is naar het huis van arrest overgebracht. Woensdag-namiddag is het paard van den melkboer v. d. M. aan den Geerweg te Dellt, toen men met den melkwagen naar huis reed, in de Kolk plotseling dood neergevallen. De wagen viel dientengevolge om, waardoor de melkkannen er af en voor een groot deel leeg gestort werden, terwyl een aantal bloempotten, op de stoep van den barbier E. staande, onder den wagen werden verpletterd. De twee personen, die op den wagen, zaten, kwamen er met den schrik af. Woensdag-morgen omstreeks vier uren werd de vrouw van den watermolenaar B., te Schipluiden, vrij onzacht gewekt door een ar beider aan het in de nabijheid in aanbouw zijnde stoomgemaal, die zich met geweld toegang tot den molen verschafte. Binnengekomen trachtte hij zyn woede te koelen aan al wat hem slechts onder de handen kwam, ja zou, met een bezemstok gewapend, weldra de weerlooze en daarbij in vrij zorgelijke omstandigheden verkeerende vrouw heb ben aangevallen, zoo het deze niet intijds gelukt ware, den molen met achterlating harer kinderen te verlaten. Zy werd evenwel op de vlucht naar haar man, die in een nabijgelegen weiland aan het melken was, door den woesteling andermaal achtervolgd, doch nu ontzet door den molenaar, die hem met een Hinken slag ter aarde wierp en zoolang vasthield, lot de inmiddels toegeschoten veldwachter hem in verzekerde bewaring nam. Eerst nu bleek het dat een vlaag van waanzin, waaraan de ongelukkige somtijds lijdende was, de oorzaak dezer gebeurtenis is geweest. Nadat pro- ces-verbaal van een en ander was opgemaakt, is de arrestant des middags ter beschikking der justitie naar Den Haag overgebracht. De buitengewoon felle hitte en de langdurige droogte hebben ten gevolge, dat het gras op 't veld verschroeit en de slooten opdro gen. Het vee heeft daarvan veel te lijden en niet minder van de hitte zelve. Bijna dagelijks komen er belichten, dat vee in de weide dood gebleven is. Dinsdag is een spoorwegwachter on der Assen, in de nabijheid van Graswyck, in eene diepe &loot bij den spoorweg verdronken. Om twaalf uur had hij zich met zijne kameraden, met wie hij op de baan werkte, verwyderd, te kennen gevend0, dat hy zijne schapen wilde laten drinken. Om één uur keerde bij echter niet terug en om zes uur was hij er nog niet. Men ging daarop aan het zoeken en zocht den geheelen avond door, zonder hem echter le vinden. Woens dag-ochtend heeft de politie opnieuw een onder zoek gedaan, met het gevolg, dat hij levenloos uit het water werd opgehaald. De openbare lagere school te Alp hen a. d. Rijn, die sedert verleden jaar naar de plan nen van den heer Gosschalk uit Arasterdam ver-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1