Gemengd Nieuws. Op het Levendaal was hedenmiddag eene vrouw bezig om kleeren te spoelen. De wagen met wascbgoed, die aan den walkant stond, kantelde en viel tegen haar vierjarig kind aan, dat daardoor in de gracht geraakte. De moeder begaf zich te water om het kind te redden, en mocht er slechts in slagen door de hulp van een aantal vrouwen, die ijlings waren komen toe schieten. Hedenmorgen is te Leiderdorp een manspersoon van een paard gevallen en heeft een been gebroken. Omstreeks tien uren werd hij naar het acad. ziekenhuis alhier vervoerd. Uit Alphen meldt men: De scheep vaart ondervindt dagelijks de grootste belemmering door den lagen waterstand van den Rijn nabij de Alphensche brug, en zulks in weerwil van de massa IJselwater, die onafgebroken wordt inge laten. Schepen dieper dan 61 /a voet geladen, zit ten in den regel eenige uren vast, en als men dan ziet het tobben in de brandende zonnehitte om los te komen (hetgeen meestentijds niet zon der lichten gelukt) en de ophooping van vaar tuigen, die onmiddellijk daaruit voortvloeit, dan gevoelt men opnieuw, dat zulk een belangrijk vaar water in den tegenwoordigen gebrekkigen toestand niet langer gehouden mag worden. De yucca, wier bloei in de tuinbouw- inrichting van de heeren Krelage eenigen tijd ge leden is vermeld onder den naam van „Californica", is sedert door den kruidkundige J. G. Baker te Londen onderzocht en gebleken te zijn de yucca "Whipple), het eerst beschreven door Torrey. In de „Gardeners Chronicle" van 12 Augustus 11. geeft de heer Baker eene uitvoerige beschrijving van de plant met eene afbeelding. Daaruit blijkt, dat thans de plant voor het eerst in Europa, ge lijktijdig te Haarlem en te Hammersmith gebloeid heeft, waaruit het zich laat verklareD, dat zij mis schien langer dan 25 jaren onder den onjuisten naam van „Californica" in de verzamelingen werd aangekweekt. De yucca, die onder den naam van Whipplei sedert kort wordt aangekweekt, gewon nen uit zaden, door den plantenverzamelaar Rolzl uit Galifornië overgezonden, blijkt nu te zijn eene andere soort, waarschijnlijk nog onbenoemd en onbeschreven. In het „Politieblad" leest men: De burgemeester van Nieuwer-Amstel verzoekt te wor den bekend gemaakt met het verblijf van Wouter De Kramer, oud 39 jaren, gepensioneerd rijksveld wachter, middelmatig van lengte en dragende een zwarten ringbaard; gekleed met grijze jas, blauwen broek en lagen zwarten zoogenaarnden Gaiibaldi- hoed. Hij heeft den 26sten Juli 11. zijn gezin al daar verlaten, in het bezit van twee groote krui ken met elixer, waarmede hij rondvent, en zich begeven naar Haarlem en van daar naar Leiden. Den 29sten daaraanvolgende werd hij te zijnent tevergeefs teruggewacht. De „mal" heeft Zaterdag den gehee- len tocht van Amsterdam tot in zee gemaakt. De uilslag is bevredigend. Men kan het vertrek van het vaartuig „Koning der Nederlanden" in het laatst dezer week tegemoetzien. Zondag-namiddag omstreeks halfzes is te Rotterdam een persoon, die met zijne buren in de Korte Lijnsteeg twist had en in hunne woning was binnengeloopen, aldaar zoodanig aan den buik gewond, dat hij, na voorloopig verbon den te zijn, naar het ziekenhuis is moeten ver voerd worden. De vermoedelijke daders zijn giste ren naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Zondag is in het feestgebouw te Rot- terdam de eerste „Skating Rink" in Nederland geopend en voor het publiek toegankelijk gesteld. De zoogenaamde ijsbaaneene uitgestrekte vlakte van asphalt neemt het geheele middelgedeelte van de reusachtige zaal in en voldeed bij de eerste proefneming zeer goed. Er werd aanvankelijk een druk gebruik van gemaakt. De geoefende schaat senrijder vond zich zeer spoedig op de rolschaat sen tehuis, die aan het lokaal in huur te ver krijgen zijn. Aan boord van het schip „Gerrit en Willem", van Nieuwediep naar Nieuw-York ver- Irokken, is terwijl het in de sluis lag om naar de buitenhaven te schuiten, een man der equipage uit het want gevallen en verdronken. In den avond van 7 dezer had te Me lissant, na afloop van het zaaddorschen, eene vechtpartij plaats, waarbij zekere J. K. door een messteek ernstig gewond werd. De vermoedelijke dader is naar het huis van arrest te Brielle over gebracht. J. Koster, landbouwer te Staphorst, zich met den wagen naar 't veld begevende, waag de zich te dicht bij een stal bijen. De paarden werden door een zwerm dezer dieren overvallen en gingen op hol. Uit 't gareel losgerukt, ge raakte een der paarden in een sloot, terwijl het andere, beladen met bijen, naar huis kwam loopen. Bij Koster heeft men direct geneeskundige hulp ingeroepen. Vrijdag-namiddag is er brand ont staan op de hofstede, bewoond door de wed. G. De Jong, in de Ruigeweide bij Woerden, welke ten gevolge der langdurige droogte zoozeer toe nam, dat in betrekkelijk korten tijd het hoofd gebouw, benevens een der schuren en de hooi berg, zijn in de asch gelegd. Eene tweede schuur is behouden gebleven. Door de rijksambtenaren te Nijswil- ler (Limburg) zijn dezer dagen aangehaald op twee bekenden 60 liter spiritus a 93 pCt., ter wijl door die te Hoogcruss is aangehouden een Belgisch smokkelaar te paard. Dit paard zal eerst daags door de administralie verkocht worden. De jury, uitspraak doende in de zaak van Charles Bravo, heeft bevonden dat de dood van dien persoon is toe te schrijven niet aan zelfmoord of aan eenig accident, doch aan 't moed willig toedienen van braakwijnsteen, door een tot heden onbekend persoon. De zaak is nu verder polilie-werk geworden. Twee of drie op merkel ij k snelle stoom- barkassen, die ondersteld worden voor rekening van eene vreemde mogendheid (naar men zegt van Oostenrijk) te zijn aangemaakt om als torpe do-booten te dienen, werden onlangs op de Theems beproefd. Zij zijn niet veel langer dan eene acht- riemsboot, zeer smal, laag op 't water, en maken bijna geen geraas als ze in beweging zijn. Hare snelheid is buitengewoon: een er van heeft meer dan 24 mijlen in 't uur afgelegd. De bestemming dezer vaartuigen is orn torpedo's te midden eener vijandelijke vloot te brengen, ze aan den zijwand van een schip te bevestigen, en zich weder te verwijderen vóór de ontploffing plaats grijpt; of wel de meer gewaagde onderneming om, door middel van een vork, den torpedo tegen 't vijan delijk schip aan te brengen en dan te ontsteken. Dezer dagen begaf zekere Jacob Van de Buyzer, behoorende tol een Nederlandsch schip („Femme de Jean" noemt het de „Echo du Nord"), dat eenige dagen te voren te Rijssel was geko men, in den vroegen ochtend zich naar een aldaar wonenden Belg, zijn vriend, en verzocht dezen met hem te willen gaan naar den commissaris van politie, daar hij den dood van den gezag voerder van het schip wilde aangeven. De com missaris van politie, vergezeld van een geneesheer, ging naar het schip en vond er het lijk van den gezagvoerder, Frederik Mollegrave, uit Rotterdam, in de kapiteinskamer uitgestrekt op den bodem. Neus en mond waren met bloed gevuld. Hel lijk werd terstond naar de lijkschouwingsplaals ge bracht en daar ontdekte men eene diepe wond onder de linkerborst en sporen van worging aan den hals. Toen Van de Buyzer gevraagd werd hoe den gezagvoerder de wond was toegebracht, gaf hij stamelend een onsamenhangend antwoord. De politie, verder onderzoek doende, vernam weldra dat twee jongelingen uit Rijssel twee dagen te voren 's avonds gezien hadden dat er in de kapi teinskamer een hevig gevecht tusschen Mollegrave en Van de Buyzer plaats had. De jongelingen, die den laatste dadelijk herkenden, hadden hem den kapitein naar de keel zien grijpen, hem vuistslagen in 't gezicht zien geven en een sloot in de horst toebrengen. Mollegrave viel toen op den grond en de jongelingen, die toen niets meer gehoord hadden, verwijderden zich daarop. Van de Buyzer loochende alles. Hij gaf voor dat hij 's avonds van dienzelfden dag bij eenige personen kazen had gebracht, waarmede het schip geladen was. Doch gevraagd zijnde, bij wie hij deze had bezorgd, verklaarde hij hunne namen zich niet rneer te herinneren. Ook kon hij niemand anders aanduiden, bij wien hij op dien tijd geweest was. De vermoedens legen Van de Buyzer worden nog verzwaard door de omstandigheid, dat men in de kapiteinskamer slechts 20 fr. had gevonden, ter wijl v. d. B. in 't bezit was van meer dan 400 fr.,. waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. Van de Buyzer, een Hollander van omstreeks 38 jaren, is in hechtenis gehouden. Nadat onlangs twee kinderen van den heer Von der Leeden te Brieg, in Pruisisch Silezië, aan de typhus overleden en aldaar begraven waren, vernam zijne echtgenoote dat op dat gedeelte van het kerkhof, waar de lijken waren ter aarde be steld, de grafplaatsen in een modderigen bodem lagen. Hierdoor geraakte zij zoodanig buiten zich zelve, dat de heer Von der Leeden, vreezende dat zij tot krankzinnigheid zou vervallen, bij de politie vergunning verzocht om de lijken te doen opgra ven en verbranden, ten einde de asch in eene urn naar zijn landgoed over te brengen. Hij ver trouwde dat zijne gade daardoor tot kalmte zou komen. Daar de politie meende, dit verzoek te moeten afwijzen, wendde hij zich tot de provin ciale regeeririg, die hem thans de gevraagde ver gunning heeft verleend. Door Gaulne en Mildé worden elec- trische bellen gemaakt, die tevens als brand- signaal dienst doen. Het was altijd een groot gebrek van de eleclrische brandsigDalen, dat men vergat de batterij na te zien, doch door de inrichting van G. en M. wordt dit verzuim voorkomen, daar dezelfde stroomsluiter waarmede gebeld wordt, tevens door verwarming uit zich zelf den stroom sluit, en dus is dezelfde toestel voor beide doeleinden te gebruiken. Uit Bayreuth wordt gemeld, dat Kullmann, die, wegens zijn aanslag op het leven van prins Bismarck, in het St.-George-tuchthuis zyne straf ondergaat, binnenkort zal terechtstaan wegens gewelddadige aanranding, gepleegd op een van de opzichters. Hij had onlangs zijn vader ver zocht, bij Bismarck gratie voor hem te vragen. De vader had dit geweigerd en sedert dat oogen- blik veikeerde Kullmann in een toestand van he vige opgewondenheid. Nadat dit reeds eenigen tijd had geduurd, was hij op zekeren voormiddag toen hij werd gehaald om eenige oogenblikkea in de buitenlucht door te brengen zoo woe dend, dat hij, zonder dat daartoe eenige aanlei ding bestond, den opzichter de hersens wilde in slaan en hem met een houten voorwerp ook zulk een slag toebracht dat de man bewusteloos neder- viel. Gelukkig dat een paar andere gevangenen nog intijds den aanvaller bij den kraag grepen, daar hij anders, naar het zich liet aanzien, on twijfelbaar den man zou hebben doodgeslagen. Omtrent den naam der dame, die' te Bern op den Russischen gezant, prins Michael Gort- schakofï, een pistoolschot heeft gelost, loopen de berichten uileen. Volgens een telegram uit St.- Petersburg heet zij Dobrowolski en heeft zij reeds aan vlagen van verstandverbijsteringgeleden.Volgens een bericht uit Bern moet zij Louise Strauss heeten en schrijfster zijn van een onlangs te Genève ver schenen werk, getiteld: „Eene misdaad van het Russische gouvernement. Episode uit het leven eener vrouw." Het wapen, waarvan zij zich heeft bediend, was een revolver met zes loopen en vol gens den Berner „Bund" ook voor zes schoten geladen; doch doordien prins Gorlschakoff haar onmiddellijk na het eerste schot bij den arm had gegrepen, had zij van de andere loopen geen ge bruik kunnen maken. Tot bij de afzending van dit laatste bericht, daags na het gebeurde, had zij op het politiebureau geweigerd op de haar gedane vragen te antwoorden. Eenige dagen te voren was zij le Bern aangekomen en had haar intrek genomen in het Victoria-hotel, tegenover de woning van den gezant. BUITENL AN D. Groot- I3ritnnnië. In het lagerhuis heeft sir Stafford Northcole gisteren, in antwoord op eene vraag van den heer Dilke verklaard: Indien de Porte de voorschotten, voor den dienst der Turksche leeningen van 1855 en 1871 gedaan, niet rembourseert, moet het gouvernement aan de Bank rernbourseeren en aan Frankrijk verzoeken zijn aandeel te beialen. Daar de Bank een saldo in handen heeft, is het niet

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2