DAGBLAD. i\°. 5061. A0. 1876. Zaterdag 12 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nornraers 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES': Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel incer0.17J. Groolerc letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan de firma Jac. Scheltema Jans- zoon tot uitbreiding van hare fabriek aan de Prinsesteeg. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 27/28 Juli 1876. lste Suppl. kohier der plaatselijke directe belasting 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 234 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 85) Doen te weten, dat het 1ste suppletoir kohier der plaat selijke directe belasting over 1876 op heden voorloopig is vastgesteld en van den l den tot en met den 24sten Augus tus 1876, ter secretarie dezer gemeente (financieele afdee- lingi, van 9 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wel houders voornoemd, DE EREMERY, Weth. lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 10 Augustus 1876. LEIDEN, 11 Augustus. Zooals uit een in dit nummer voorkomende advertentie blijk', stelt het best uur der afd. Leiden hare heden op Zomerzorg geopende tentoonslelling, waarvan wij hierachter een kort verslag geven, morgen, Zaterdag, 'e namiddags van 57 uren kosteloos toegankelijk voor allen die in't voor jaar stekplantjes hebben aangevraagd bij de Com missie der volksbtjeenkomsten, waarbij de toen afgegeven bon tot toegangsbewijs strekt. Ofschoon dag en uur niet zeer gunstig gekozen schijnen voor den werkman, het gevolg, naar wij vernemen, van bijzondere omstandigheden, mag men toch aannemen dat daarvan druk gebruik zal worden gemaakt. Veel zal zeker hieivan afhangen, of werkbazen, fabrikanten, enz. hunne werklieden daartoe, zonder dat het hun schade veroorzaakt, in de gelegenheid willen stellen, wanneer zij blijk geven dat te wenschen. Ontspanningen van dezen aard zijn zeker hoogst nullig en 't is daarom van belang ze in de hand te werken. De telegrafist 3de kl. J. A. Van Amerom wordt met ingang van 1 September in die be trekking overgeplaatst van Amsterdam naar Delfs- haven. Het stoomschip „Hampton", van Rotterdam naar Java, is 9 dezer te Port-Said aangekomen. By de Tweede Kamer is ingediend eene onteigeningswet voor de voltooiing der Nieuwe Merwede. Voor de onteigening der noodige ter reinen en voortzetting der linker-bedijking is op de loopende staatsbegrooting f 110,000 uitge trokken. De heeren De Jong, De Ruiter Zylker, Wy- benga, Gevers Deynoot en Schepel, leden van de Tweede Kamer, hebben aan die vergadering voor gesteld gebruik te maken van het recht van enquête en dat onderzoek te doen houden om trent de besmettelijke longziekte over het rundvee. Gisteren heeft aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad van eene conventie tusschen Nederland en Mo naco, tot wederkeerige uitlevering van misdadi gers. Bij wijze van aanvulling der te Brussel ge houden tentoonstelling van voorwerpen, betreffende gezondheidsleer en reddingsmiddelen, zal aldaar in het voormalig „Palais Ducal" van den 27sten September tot den 4den October dezes jaars een congres worden gehouden. Aan de werkzaamheden kunnen alleen de leden deelnemen. Men wordt effectief lid door vijf aandeelen te nemen van de naamlooze vennootschap voor de tentoonstelling en het congres, of door, een minder gelal aan deelen nemende, 15 fr. bij te dragen, of wel door alleen 25 fr. bij te dragenadherente leden zijn zij die minder dan vijf aandeelen nemen of 15 fr. bijdragen. Dit geldt ook van openbare corporation en byzondere vereenigingen. Beide leden kunnen hunne dames medebrengen. Voor de effectieve leden wordt op Belgische spoorweg- lijnen eene prijsvermindering van 50 pCt. toege staan. Men vervoege zich voor het lidmaatschap tot den secretaris der Nederlandsche commissie, Mr. F. H. Van Nolten, op het raadhuis te Am sterdam. A. s. Maandag zullen de weikzaamheden voor het slaan van koperen munt aan 's rijks muni weder een aanvang nemen. In het bericht over de quaestie betreffende het gymnastiek-onderwijs aan de h. b. school in Den Haag is medegedeeld, dat de commissie van toezicht het met den directeur eens wjs dat niet aan den wensch van den minister kan voldaan worden. Dit is eene vergissing. De commissie wenscht juist wat de minister wil. Zij is het, die den wensch het eerst uitsprak om het gymnas tisch ondeiwijs te doen geven tusschen de andere lesuren in. De commissie, de inspecteur dr. Steyn Pané en burgemeester en wethouders waren het daaromtrent eens. De directeur weigerde. Maar hij stond geheel alleen. Door den heer Jhr. Mr. W. E. J. Berg van Dussen Muilkerk, sedert September 1851 lot lieden onafgebroken, en alzoo gedurende 25 jaren, lid van den Amslerdamschen gemeenteraad, is als zoo danig zijn ontslag bij die vergadering ingediend. Naar men verneemt zal het beheer over de rykslelegraaflijnen langs de straatwegen, dat tot- nutoe onder den waterstaat heeft behoord, over gaan onder het onmiddellijk beheer van het be stuur van den rijkstelegraaf. De heer E. Roskam, vroeger leerling aan de academie van beeldende kunsten te Amsterdam, en thans aan de academie van schoone kunsten le Leuven, heeft aldaar den gouden eerepenning behaald in de beeldhouwkunst. De „Staatscourant" van 10 dezer behelst de jaarlijksche opgave omlrent de sterkte van den lsten ban der schutterijen. Blijkens dezen staat was de sterkte van den eersten ban der dienst doende schutterijen met inbegrip van de reserve, op '1 Januari jl.: die der eerste categorie 26,722, die der tweede categorie 14,967, te zamen 41,696 man. Van dit getal manschappen hebben 10,174, derhalve nagenoeg van het geheel, vroeger, hetzij als onderofficier of korporaal, hetzij als ge woon soldaat of milicien, by het leger gediend. Op 1 Januari 1875 bedroeg de sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijendie der eerste categorie 25,921, die der tweede 16,198 man, te zamen 42,119 man. Aan J. A. Van Tienhoven, te Werkendam, is vergunning verleend voor een stoomsleepdienst in de provincie Groningen, op de rivier de Eems en in de buitenhaven te Delfzijl. Z. M. heeft aan Mr. F. W. C. P. graaf Van Bylandf, raad van legatie, werkzaam aan het ministerie van buitenl. zaken, verlof verleend tot het aannemen van het officierskruis der orde van het legioen van eer; benoemd tot subst.-officier van just, bij de arrond.-rechtbank te Brielle Mr. J. Van Doorn, thans subst.-griffier te Utrecht; tot plaatsverv. kantonr. te Hoorn B. G. Van Berkel, ontvanger der registr. en dom. aldaar; tot plaats verv. kantonr. le Medemblik J. Van der Laan, ontv. der registr. en dom. aldaar. Gemengd Nieuws. Een exlra-trein van den Rijnspoor- weg bracht hedenochtend in Den Haag een dui zendtal kinderen van de Rotterdamsche gemeente scholen aan, die onder geleide van onderwijzers Scheveningen en verschillende mei kwaardige plaat sen der residentie bezochten. In den namiddag vertrokken zij weder naar hunne woonplaats. Een jongeling, uit Haarlem geboortig, K. A. Van Dalsum, vroeger te Amsterdam, thans te Gent, in Vlaanderen, als smid werkzaam, heeft aan de nijverheidsschool te Gent ver schillende prijzen behaald voor werktuigkunde, bouwkundig leekenen, rekenen, algebra en boek houden en bovendien voor werktuigkunde eene eervolle vermelding en de medaille van verdiensten. Hij kon de lessen slechts waarnemen in de uren, die hem des Zondags en in de week na zijn dag werk ten dienste stonden. Op de grintwegen in den Haarlem mermeerpolder wordt veel verkeerd met rijtuigen, door slechts één paard getrokken. Hierdoor ont staat een diep paardenspoor, dat tot hiertoe door arbeiders met een handschraper niei dan met veel moeite werd dichtgehouden. Filippus De Haan, in zijne jeugd arbeider op „Badhoeve", thans aan nemer van het onderhoud van eenige wegen, heeft uitgevonden een wegschraper, waarmede hij, met hulp van een oud paard, dit dichthouden beter dan vroeger verricht in minder uren dan vele arbeiders dagen noodig hadden. Het werktuig is zeer eenvoudig en onkostbaar. De eenvoudige man woont in Haarlemmermeer op den Ringdijk, bij fort Schiphol, en heeft met zijne uitvinding waarschijnlijk grooten dienst bewezen aan allen, die grintwegen moeten onderhouden. De aardbeziënteelt heeft aan Aals meer vrij wat voordeel aangebracht. Alleen naar Amsterdam zijn verzonden 30,106 bakken of 602,120 koppen; deze hebben gemiddeld opge bracht 5 de 100 kop, dus ruim 30,000. Hierbij komt nog het verzondene naar Den Haag en Rot terdam, dat men veilig op f 15,000 mag schatten. Woensdag-middag is de oudste zoon van de wed. G. te Zaandam met zwemmen ver dronken. Zijne moeder had haar man eerst eenige weken geleden verloren. In den nacht van Dinsdag op Woens dag was een nachtwacht in de vierde sectie te Amsterdam zoek. De man was present geweest en had de leekenen zijner waardigheid gehaald; hij moest dus ergens schuilen. Men vond den bewaker van nachtelijke rust, orde en veiligheid smoordronken liggen in een kelder op het Leid- scheplein. Uit Hellevoetsluis wordt gemeld: Ook hier weigert men vry algemeen de Belgische cen ten in betaling aan te nemen. Van rijkswege wordt echter voortgegaan met de uitbetaling met Belgische centen, o. a. Dinsdag 1.1. aan een aantal werklieden van 's rijks werf, hetgeen dan ook een algemeen gemor veroorzaakte. De bekende kapitein Boyton, die thans op de Donau proeven van drijfkunst geeft, was te Weenen bijna het slachtoffer van een misrek^;

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1