LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5060. Vrijdag A0. 1876. II Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels Iedere regel meer Grootcre letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. LEIDEN, 10 Augustus. De minister van marine brengt ter kennis dat twee jongelieden, van een gezond gestel, on derwijs genietende aan de polytechnische school te Delft, die vóór zij hun 24ste levensjaar zijn ingetreden, in het bezit zijn van een der getuig schriften B, artt. 6164 der wet van 2 Mei 1863 en zoo door betoonden ijver als door lust in de sludie en aanleg, den waarborg geven dat zij kundige en degelijke ingenieurs zullen worden, eene toezegging zal worden gegeven van eene be noeming tot adspiranl-ingenieur der marine, nadat zij het diploma van scheepsbouwkundig ingenieur zullen hebben verkregen. Zij die daarvoor in aan merking wenschen te komen, behooren zich tijdig met een verzoekschrift aari den minister van ma rine te wenden met overlegging van: 1°. hunne geboorte-acte; 2°. een certificaat, afgegeven door een bevoegd geneesheer, waaruit blijkt dat de can- didaat een gezond gestel heeft. Gisteren werd te Amsterdam de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen voortgezet. De heer Aug. Philips bracht verslag uit, betreffende de door de Maatschappij uitgeschreven prijsvraag over de beste wijze van armenverzorging. Er waren 15 antwoorden inge komen, die echter geen van alle konden bekroond worden. De vergadering keurde goed, dat de prijs vraag opnieuw werd uitgeschreven. Het voorstel van het hoofdbestuur, dat de gift van f 6000, die in den loop van dit jaar aan de Maatschappij is vereerd, worde gebezigd tot aan koop van inschrijving in het grootboek der nat. schuld, werd met algerneene stemmen aange nomen. Door het hoofdbestuur werd voorts aan de ver gadering voorgesteld, eene gouden medaille of de geldswaarde daarvan, benevens eene premie van 300, uit te loven voor het besle geschrift, dat in beknopten vorm op aangename en bevattelyke wijze aanwijst wat thans aan de ontwikkeling van het schoonheidsgevoel op de lagere volksschool ontbreekt en hoe dit verholpen kan wordenver volgens ook wat bij voortgezet onderwijs noodig, nuttig en uitvoerbaar is om den kunstsmaak te vormen, de kunstvaardigheid te vermeerderen en de juiste toepassing van de kunst op voorwerpen van dagelijksch gebruik te bevorderen. In stemming gebracht, werd het voorstel met geringe meerder heid van stemmen aangenomen. De vergadering nam daarop in behandeling het voorstel van het departement Hindeloopen, strek kende om den bekenden volksalmanak, die door de Maatschappij wordt uitgegeven, aanmerkelijk te wyzigen, door het mengelwerk in dien almanak te laten vervallen en daarvoor mededeelingen van verschillenden aard en vooral van practisch belang in de plaats te stellen. Na langdurig debat werd door het dep. Boskoop als motie van orde voor gesteld: aan het hoofdbestuur de behartiging van de uitgesproken wenschen ten opzichte van den almanak aan te bevelen, opdat deze meer dan tot hiertoe een echte volks-almanak moge worden, en voorts over te gaan tot de orde van den dag. Deze motie werd bij acclamatie aangenomen. In de namiddag-zitting werd in behandeling genomen het voorstel van het departement Deven ter, volgens hetwelk 1*. de algem. vergadering besluite, dat de crèches een voorwerp der zorg uitmaken van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen2°. dat op jaarlijksche begrooting ge bracht worde eene som van 3000, om goede crèches te ondersteunen en te doen oprichten. Na de toelichting van dit voorstel door den afgevaar digde van Deventer, nam de heer Pynacker Hor- dijk namens het hoofdbestuur het woord, om te kennen te geven, dat dit bestuur tegen het sub 1°. uitgedrukte geen bezwaar zag, maar dat het wenschelijk acht, een vasten post van f 3000 voor crèches op de begrooting te brengen. Wel stelde het hoofdbestuur voor, als amendement op Deven- ters voorstel: voor het volgend dienstjaar de som van f 1500 op de begrooling te brengen, ten einde crèches, die zulks verdienen, met eene som in eens en voor eens ter hulp te komen. Deventer nam dit amendement over, waarop het gewijzigde voorstel in stemming gebracht, met geringe meer derheid van stemmen werd aangenomen. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft, op verzoek van Am sterdams eerste departement, besloten een gouden medaille beschikbaar te stellen voor den zang- wedstrijd, te houden door Vereenigingen, hoofd zakelijk bestaande uit werklieden, bij gelegenheid der aanstaande feesten van Amstels Mannenkoor. Na zijne terugkomst in de residentie heeft de heer Ivappeyne van de Coppello een onderhoud met den directeur van 't kabinet des Konings gehad. Men verwacht dat hij weldra door Z. M. zal worden geraadpleegd over de oplossing der ministerieele crisis. Behoudens aanspraak op pensioen, is de heer H. Schollens, op zijn verzoek, eervol ont slagen als rijksontvanger te Oegstgeest. De nieuwe bepalingen omtrent de verzending van visitekaartjes worden veelal nog niet goed begrepen. Men mag kaartjes van allerlei grootte onder kruisband verzenden, mits met 1 ets. post zegel gefrankeerd. Die kaartjes echter, welke de stevigheid van eene briefkaart bezitten, minstens 9 cM. lang en 6 cM. breed zijn, kunnen op de achterzijde van adres en postzegel voorzien en aldus zonder kruisband verzonden worden. De in het derde kwartaal van het vorige jaar bij de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen le Amsterdam, en bij de firma Christie, Nolet en De Kuyper te Delfshaven, in aanbouw gebrachte stoomkanonneerbooten „Fret", „Das", „Sperwer" en „Bever" zijn dezer dagen opgeleverd. De marine is nu in 't bezit van 14 dezer vaartuigen. Van de 4, die op de begrooting van dit jaar staan uitgetrokken, zullen, naar men verneemt, de afmetingen zooveel grooter worden genomen, dat zij geschikt zijn tot het voeren van kanonnen van 28 cM. Den 27sten dezer zal het zestig jaren ge leden zijn, dat de Nederlandsche vloot onder be vel van den admiraal baron Van de Cappelle, ver- eenigd met de Engelsche zeemacht onder het be vel van lord Exmouth, de roemrijke overwinning bevocht tegen de Algerijnen voor Algiers en meer dan duizend Christenen uit de slavernij verloste. De état-majors van de schepen der Nederlandsche vloot telde gezamenlijk 122 personen en naar men verneemt zijn van dit getal nu na zestig jaren tijdsverloop nog slechts vier in levende oudste dezer is de vice-admiraal Bijl de Vroe, adjudant van Z. M. in buitengewonen dienst, voorts de schout-bij-nacht graaf Van Limburg Stirum, de kapitein-luit.-ter-zee Van der Schaaf en de oud- zee-officier P. Damast van Citters. Het stoomschip „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, is 8 dezer des namiddags van Southampton vertrokken. Volgens telegram uit Port Said, had het stoomschip „Madura" schade bekomen aan de lading door water en zou waar schijnlijk eenig goed te Port Said verkocht moeten worden. De luit.-ter-zee 2de kl. C. J. Francois, die nende aan boord van Zr. Ms. monitor „Heiliger- lee," wordt met den lOden dezer op nonactivi teit gesteld en vervangen door den luit.-ter-zee 2de kl. J. Wentholt. Z. M. heeft de benoeming van E. Buttinger, burgem. van Wedde, tot secr. dier gem., goed gekeurd; aan A. M. Den Otter en zyne echtge- noote J. Meter, binnenvader en binnenmoeder van het weeshuis te Buren, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit die betrekking, en in hunne plaats benoemd J. J. Bebelaar en echtgenoote CL J. Rosel, thans vader en moeder in het diaconie weeshuis te Leiderdorp; met ingang van 1 Sep tember a. s., den luit.-ter-zee 2de kl. W. J. Struick, op zijn verzoek, wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst, ten gevolge van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pens. gesteld; aan P. E. Van der Linden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne betr. van directeur van het postkantoor te Nijmegen, behoudens aanspraak op pensioen; benoemd tot directeur van het postk. te Delden, B. H. J. A. Stoop, thans te Geertrui- denbergW. H. G. Van Santen, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Knype, benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Neuzen; K. W. Van Sandick, ontv. te Groesbeek, benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Vlijmen A. J. Kluppel, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Kediri. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag om halfvier is een turf schipper op de Oude Vest van zyn schuit le wa ter geraakt en door twee sjouwerlieden gered. Gisteravond omstreeks zeven uren is de negenjarige B. op Rhynzigt buiten de Morscbpoort door zich op een balk te be geven te water geraakt en verdronken. De direc teur der zweminrichting het ongeval ziende, be gaf zich onmiddellijk gekleed te water. Het mocht hem en verscheidene jongelui, die naar den dren keling doken, niet gelukken het lijk le ontdekken, dat eerst hedenmorgen is opgehaald. Gistei-middag is te Rotterdam een elfjarig jongentje, dat zat te visschen in een schuitje, liggende aan den Haringvliet, naast een lichter- schip waarop zijn vader werkzaam was, in het water gevallen en verdronken, niettegenstaande dadelijk alle pogingen in het werk gesteld zyn om hem te redden. Na opgehaald en op een lich- terschip gebracht te zijn, is de drenkeling genees kundig behandeld, maar het mocht niet gelukken de levensgeesten weder op le wekken. Dinsdag-m orge n is te Grouw de touwslagerij met gereedschappen en benoodigdhe- den geheel afgebrand. De vorige week wa9 nog voor een groot bedrag aan hennep ingeslagen. Te Zevenhuizen hebben eenige wan ordelijkheden plaats gehad, die worden toegeschre ven aan misnoegen over de weigering van den gemeenteraad, om gelden toe te staan voor het voorgenomen landbouwfeest. Na het vallen der beslissing in den raad was er ontstemdheid onder een deel der ingezetenen, die bepaald in spanning veranderde, naarmate het tydstip waarop de stoom- dorschwedstryd zou plaats hebben naderde. Her haaldelijk werden verschillende bedreigingen geuit, waarbij het steeds op twee raadsleden gemunt

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1