Z. M. heeft aan C. Th. Kolfschoten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Huissen; met ingang van Sept. a. s. benoemd tot adelborst 1ste kl. bij de zeemacht, de adelborsten 2de kl. bij het kon. instituut voor de marine te "Willemsoord G. F. Tydeman, J. H. Van Hoog straten, J. J. Hissing, R. O. J. Verschoor, E. F. H. Sutherland, A. C. Zeeman, J. M. P. Kluit, J. M. Phaff, W. J. Cohen Stuart, P. C. Swaan, T. H. de Meester, K. D. De Vassy, M. E. B. J. Kluit, Jhr. J. K. F. H. Von Schmidt auf Altenstadt, D. N. Wentholt en H. Flaes; den kapt. A. J. Prins, van het 2de reg. inf., in rang en ancienn. over geplaatst bij de inf. in Ned.-Indië; aan mr. H. D. Levyssohn Norman, vergund het aannemen der onderscheidingst. van officier der orde van de Kroon van Italië. Gemengd Nieuws. Uit Oudshoorn wordt ons van 8 dezer gemeld: Op denzelfden dag hebben hier twee personen groot gevaar geloopen het leven te ver liezen. De knecht J. B. op den stoomhoutzaag- molen alhier, bezig zijnde een boom, welke door de machine tot planken gezaagd werd, te onder steunen, werd door een opspringend stuk hout op zijde van zijn hoofd geweldig getroffen, zoodat hij bewusteloos nederviel. Had deze slag zijn voor hoofd of krHin getroffen, dan ware hij waarschijn lijk dadelijk een lijk geweest; nu bestaat de hoop dat hij ten gevolge van de verleende geneeskun dige hulp nog het leven zal behouden. Eenige uren later reed de veehouder V. R., van Wou- brugge, met een krommen disselwagen, beladen met kaas, door deze gemeente. Het voorgespannen paard raakte door het schrikken van een vallende turf aan het hollen, waardoor de man van den wagen viel en het voorwiel over zijn been, het achterwiel over zijn schouderblad giüg. Hij be zeerde zich evenwel gelukkig niet erg. Het paard werd na een eind voortgehold te zijn, gegrepen en tot staan gebracht. De vacantiekamer van het gerechts- hof in Den Haag behandelde heden het proces, waarin betrokken zjjn J. D. A. S., voortvluchtig, en Jhr. Mr. J. v. B., te Brussel, in Den Haag in hechtenis. De eerste besch. was ook heden niet verschenen. Het hof oordeelde, dat wettig en over tuigend is bewezen, dat besch. v. B. met S. met geweld diens kind uit het huis van Jhr. Mr. d. B. heeft weggevoerd, maar achtte niet bewezen, dat v. B. met de beschikking van den fungee- renden president der rechtbank bekend was. Het sprak den tegenwoordigen beschuldiger vrij; de voortvluchtige werd weerspannig aan de wet ver klaard; de vrijgesprokene is onmiddellijk op vrjje voelen gesteld. Het gerucht, dat 't meisje, wierklee- deren in eene tent op de kermis te Gouda in brand geraakten, zou zijn overleden, blijkt onjuist te zijn geweest. Zij is integendeel aan de beterende band. Maandag is te Pernis een tweejarig knaapje, een scheepje willende laten varen, voor over in het water gevallen, waar hij eenigen tijd daarna levenloos uitgehaald werd. Te Oude Wetering viel Maandag van een aak, met hout geladen, komende van Zaandam en bestemd naar Rotterdam, een 17-jarig jonge ling van de Wetering. Onmiddellijk verdween hij in de diepte. Eerst na ongeveer een uur gezocht te hebben, mocht het gelukken hem te vinden, doch tevergeefs waren de pogingen om de levensgeesten weer op te wekken. Zondag is op klaarlichten dag een brutale diefstal gepleegd in een boerenwoning te Sloten (Noord-Holland), waarvan de bewoners op dat oogenblik afwezig weren. Verschillende gouden en zilveren kostbaarheden van vrouw en dienst bode zijr. ontvreemd. De aanbieding van een en ander aan een goudsmid moet tot de ontdekking van den misdadiger geleid hebben, die vroeger als hooibouwer bij den bestolene heeft gewerkt. Maandag hebben de leden derrecht- bank te Almelo, vergezeld van geneeskundigen, zich naar de gemeente Losser begeven, ten einde een onderzoek in te stellen omtrent het overlijden eener vrouw, die, naar men vermoedt, door het gebruik van een te groole hoeveelheid morphine, haar door eene onbevoegde hand toegediend, zou «verleden zijn. Gisterochtend werddooreenige werk lieden van de firma B. te Dordrecht aan de voorpui van het kleederen-magazijn van den heer Hugo Werner op den Nieuwendijk te Amsterdam een zware kostbare spiegelruit van grooten omvang ingezet, toen de ruit naar binnen viel, twee per sonen onder het krakende spiegelglas geraakten en zoo ernstig gekwetst werden, dat zij ter ver pleging naar het binnen-gasthuis moesten vervoerd worden. De bekende luchtvaarder J. Duruof is aan de gevolgen van eene hartkwaal plotseling overleden. Pas 35 jaren oud, was hij reeds 75-maal opgestegen, en hoopte eerst bij de honderdste maal op te houden. Acht afgevaardigden van het „Roode Kruis" uit Engeland zijn te Venlo aangekomen, op reis naar het oorlogstooneel in Turkije. Het in het droge dok te Middelburg gekoperde driemaslschip „Minister Fransen van de Putte" is thans daaruit gehaald. Men is voorne mens zoowel het voor- als achterdok droog te maken, ten einde de ontstane calamiteit te her stellen; mocht men het water niet geheel meester kunnen worden, dan zal opnieuw tot eene afdam ming moeten worden overgegaan. Te Halle is Zondag-avond een brand uitgebarsten, waarbij de bekende natuuronderzoe ker Dr. Ule, die de brandweer commandeerde, het leven verloor. Door neervallende steenen zwaar gewond, overleed bij Maandag-morgen. Uit 'sHeerenberg meldt men van 6 dezer: Hedenavond te zes uren passeerde hoog boven ons stadje de luchtbol de „Nederlanden", waaruit een open brief van den heer De Bergh werd afgezonden. De beweging was zoo statig, dat er aan geen gevaar gedacht werd, en het scheen of men het gevaarte naar willekeur bestuurde. Bij de nederdaling, die niet ver van hier plaats had in de buurtschap Azewijn, wilde het anker niet vatten in de harde klei, zoodat de reizigers eenige schokken ondervonden. De veldwachter, het anker over den grond ziende slepen, plaatste zich daar onverschrokken boven op, zoodat het zich vastzette en de passagiers ongedeerd weder onder de aard bewoners konden worden opgenomen. Aan den tocht namen met den heer de Pauw deel de hee- ren De Bergh en Payens, zoon van den directeur der gasfabriek te Nijmegen. Een barbiersvrouw te Amsterdam heeft zich Maandag-morgen in een vlaag van waan zin den pols afgesneden. Uit hare woning in de Kerkstraat is zij naar het gasthuis vervoerd. In de afgeloopen maand zijn uit ver- schillende plaatsen 265 vreemdelingen uit het rjjk verwijderd. Daarvan waren de meesten Duitschers, velen Belgen en ook enkelen Engelschen, die Ie Harderwijk bij het koloniaal werfdepot waren af gewezen, als zijnde voorzien van valsche of niet voldoende papieren. Door den commandeerenden officier van gemeld corps is dan ook aan zekeren Martin Boterberg en Albertina Macs de bevoegd heid ontzegd om rekruten aan te brengen, aan gezien zij er hun werk van schijnen te maken vreemdelingen te voorzien van valscbe papieren en hen alsdan aan te brengen. Onlangs is te Brussel de laatste van de „boomen der vrijheid", ter gedachtenis aan Belgiè's onafhankelijkheid ruim veertig jaar ge leden geplant, gestorven en omgehouwen. In de Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad der stad is deze boom ter sprake gekomen en heeft de burgemeester Anspach, verklarende, dat de boom veilig geborgen was, voorgesteld er blok jes van te doen zagen en ze, van de handteeke- ning des burgemeesters voorzien, ten bate der stads-armen te verkoopen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. BUITENLAND. Duitschland- Aan de Neurenburger „Corresp." wordt uit Munchen geschreven, dat een agent der Grieksche regeering bij het Beiersche legerbestuur tien bat terijen, elk van zes (afgedankte) stukken 6 cM. geschut, heeft gekocht, en wel, met inbegrip van een aantal projectielen, voor 28,000 mark. Zij worden over land naar Genua en van daar over zee naar Griekenland vervoerd. Volgens de „Schles. Presse" hebben alle katholieke geestelijken in de provincie Posen, die zich aan de staatswetten hebben onderworpen, van graaf Ledochowski uit Rome eene sommatie ont vangen om binnen 90 dagen die onderwerping te herroepen, op straffe van schorsing in hunne ambtsbediening en van excommunicatie. Grroot-Britanniê. In het lagerhuis vroeg gisteren de heer Lowe inlichting omtrent den slaat der Suezkanaal-on- derneming en Engeland's positie te haren aan zien. De heer Rylands beschuldigde de regeering, door haar gedrag speculaties te hebben begun stigd. Sir S. Northcote weerde die beschuldiging af. Hij betoogde nadrukkelijk dat, krachtens de overeenkomst met den heer De Lesseps, de En- gelsche vertegenwoordigers in den raad van beheer stem zullen hebben in de algemeene vergadering; de moreele invloed van Engeland gold echter meer dan stemrecht. De ontvangsten van de Kanaal maatschappij waren in het afgeloopen jaar met 17 pet. vermeerderd; de uitgaven waren weinig toegenomen. Dit pleitte voor de wijsheid van En- gelands politiek in deze. Lord Hartington gispte mede de gedragslijn der regeering. Hij meende dat de voorgewende consideratiën van hooge po litiek thans vervallen schijnen, en hoopte dat de regeering geleerd zou hebben voortaan niet weder zich te mengen in de fmancieele of commercieele aangelegenheden van andere landen. De heer Dis raeli verdedigde de regeering. Hij verklaarde de oppositie onbekwaam om onderscheid te maken tusschen commercieele en politieke aangelegenhe den. Consideratiën van hooge politiek hadden in derdaad de regeering geleid. Hij besloot met het vertrouwen uit te drukken, dat de openbare mee ning nog steeds het beleid der regeering in deze verstandig en nuttig achtte. De bill betreffende de Suez-kanaalactiën werd daarop aangenomen. De heer Anderson heeft de regeering geïnter pelleerd over de wreedheden in Bulgarije. De spreker brandmerkte, evenals andere leden, de barbaarschheden der Turken, en viel den heer Disraeli en den Engelschen gezant te Konstanti- nopel aan, omdat zij verklaard hadden, dat, wat er van die wreedheden is gezegd, overdreven is, waarop de heer Bourke den heer Disraeli en den gezant verdedigde. Er werd een brief van den heer Baring voorgelezen, waarin gezegd wordt dat de Turken 60 dorpen vernield en 12,000 Chris tenen gedood hebben. Het bericht heeft zich bevestigd, dat een zestal Fenians zichzelf bevrijd hebben. Zy zijn met hulp van een Amerikaanschen walvischjager uit de strafkolonie in West-Australië ontsnapt. De Yankee heeft' bij die gelegenheid een staaltje ge leverd van waarlijk tartende onbeschaamdheid. Hij werd door een Engelsch oorlogsjacht vervolgd, en weigerde, hoewel de zes ontvluchte boeven op zijn dek zich zien lieten, plompweg hen uit te leve ren, terwijl bij op bedreigingen antwoordde met te wijzen naar de sterren en strepen, onder wel ker bescherming hy voer. Inderdaad hebben de sterren en strepen hem en zijn passagiers be schermd. De Engelschman, wiens instructies hem verboden geweld te bezigen, heeft hem zijn weg moeten laten gaan. Doch wel mag men vragen, of de Amerikaansche regeering en natie 't zullen goedkeuren, dat hare vlag aldus, ten bate van veroordeelde moordenaars en brandstichters, dienst doet om openbare schending van 't internationaal recht te dekken. Turkije. De „Reichsanz." constateert dat betreffende het gebeurde te Salonika thans een bevredigende afloop verkregen is. Dit is geschied door de vast beraden samenwerking van Duitschland en Frank rijk, en in het gemeenschappelijk belang van de bij het straffen van een zoo zwaar vergrijp geïn teresseerde mogendheden. Een correspondent van Reuter telegrapheert uit Semlin, van 8 dezer, dat Howatovich, aan het hoofd van 6000 Serviërs, de onmogelijkheid inziende om aan 24000 man Turken weerstand te bieden, van Trembala is teruggetrokken. '14000 Turken van Sofia en 10,000 van Nisch rukten Servië binnen en vereenigden zich te Trembala na een marsch van vier uren. Howatovich, de overmacht van den vijand ziende, besloot nochtans slag te leveren, en vroeg om versterking, die hem echter

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2