LET KSO II DAGBLAD. N°. 5059. A". 1876. Donderdag 10 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 moandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. (i/3 Indien cr soms Abonné's mocliten zijn, die het Dagblad DES AVONDS NIET GEREGELD ontvangen, wordt hun ver zocht daarvan AAN HET RUREEL kennis te geven. LEIDEN, O Augustas. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Nsd.-Indië heeft de generaal-majoor "Wiggers van Kerchem, onder dagteekening van 30 Juli jl., het volgende uit Atjeh bericht: Door de van twee zijden tegelijk ondernomen operatiën is thans de bergpas Gli-laroen geheel van vijanden gezuiverd. Een patrouille van 30 man kwam nabij de benting Lemboe Oost in gevecht met talrijke vganden, die echter met achterlating van 10 doo- den werden teruggedreven, terwijl er van onze zijde 5 mindere militairen sneuvelden en 7 ge wond werden. De weersgesteldheid was droog en warm, de gezondheidstoestand beterende, evenwel kwamen nog enkele gevallen van cholera voor. Een gezantschap uit Pedir is, vergezeld van den aldaar gevestigden adsistent-resident voor de Noord kust, in Groot-Aljeh aangekomen, ten einde zijne opwachting te maken bij den militairen, tevens civilen bevelhebber. Gisteren werd te Amsterdam de 91ste alge meene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen geopend met eene redevoering van den heer Mr. J. G. Gleichman, die door het hoofd bestuur uit zijn midden tot voorzitter dezer ver gadering is benoemd. De spreker behandelde een onderwerp voor bijeenkomsten als deze van zeer practisch belang, nam.: „over het misbruik van het woord". Daarover deelde hij eenige losse op merkingen mede, o. a. dat de vrijheid van het woord in elke vergadering in het vrije Holland gehouden, krachtig dient gehandhaafd te worden, maar dat van die vrijheid door de sprekers een kiesch en oordeelkundig gebruik moet gemaakt wordeniets, dat in velerlei vergaderingen, ook parlementaire, al te vaak wordt vergeten. Hierna bracht de algemeene adjunct-secretaris verslag uit aangaande den staat der Maatschappij en hare departementen gedurende het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek o. a. dal de Maat schappij op dit oogenblik telt 17028 gewone en eereleden, dat is 383 meer dan een jaar te voren dat het aantal departementen met kleine wijziging op dezelfde hoogte bleef, n. 1. 333, en dat het kapitaal der Maatschappij bestaat in ruim f 237,000 inschrijving 2«/2 pc. W. S., f 35,000 in verschil lende andere geldbeleggingen en f 631,49 kasgeld. Voorts werd wat de verrichtingen in het afgeloo pen jaar betreft gewezen op het rapport der com missie, belast met het onderzoek naar de wer king der onderwijswetten van 1857 en 1863, en medegedeeld, dat het rapport betreffende het mid delbaar onderwijs gereed is en eerstdaags ter kennisneming aan de departementen zal worden l toegezonden. Na de goedkeuring van het verslag en tevens j v*n de rekening en verantwoording over het ver- loopen dienstjaar en de begrooting voor het vol gende, werd aan de orde gesteld het voorstel van het hoofdbestuur, om ontheven te worden van de opdracht, ontvangen van de algc-meene vergadering, waarbij een onderzoek werd gevraagd: „in hoever en onder welke voorwaarden het mogelijk en wenschelijk is, onderwijzers en onderwijzeressen van departemensscholen voor lager of voorbereidend onderwijs uit de algemeene kas pensioenen te ver- leenen." Na langdurig debat werd door het dep. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171- Grooterc tellers naar plaatsruimte. Bloemendaal als amendement voorgesteld, het hoofd bestuur van de opdracht te ontheffen en het ge vraagde onderzoek vervolgens op te dragen aan de departementen Zalt-Bommel, Zwolle en Lei den. Dit amendement werd aangenomen. In de namiddag-zitting kwam in beraadslaging het voorstel van het hoofdbestuur: 1°. dat ten name der Maatschappij hulde en erkentelijkheid gebracht worde aan de commissie voor de nauwge zetheid en bijzondere zorg, waarmede zij lol dusver de haar opgedragen taak (lapport over het lager onderwijs) volbracht heeft; 2°. dat de alg. verga dering doe blijken van de instemming der Maat schappij met de hoofdbeginselen, in het rapport nedergelegd, en bijgevolg aan het hoofdbestuur op- drage zich te wenden tot de hooge regeeriog met een adres, waarin met krachtige handhaving van het hoofdbeginsel der wet (de neutrale openbare school) en onder verwijzing naar meergemeld rap port wordt aangedrongen op eene wijziging der schoolwet van 1857, bepaaldelijk wat betreft de volgende punten„Verbetering en uitbreiding der gelegenheid tot opleiding van onderwijzers. Ver sterking van het onderwijzend personeel in ver houding lot het aantal leerlingen. Belere regeling van het schooltoezicht. Verhooging van de wette lijke minima der onderwijzersjaarwedden. Verdee ling der kosten van het openbaar onderwijs tusschen den Slaat en de gemeente, in dier voege, dat een zeer aanmerkelijk deel daarvan in alle gemeenten kome ten laste van den Staat. Verbetering der wijze, waarop de bevoegdheid tot het geven van onderwijs kan verkregen worden. Dit alles tevens als voorbereiding eener spoedige invoering van den leerplicht." Op dit voorstel werden onderscheidene amendementen ingediend, strekkende o. a. om sub 2°. te zwijgen van de hoofdbeginselen, uitgedrukt in het rapport, en weg te laten het punt omtrent den leerplicht. Het eersie amendement werd aan genomen, dat betreffende het weglaten van den leerplicht verworpen. Daarna werd het geheele voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Nederl. openbare hulponderwjjzersvereeni- ging zal aan de regeering de volgende regeling van de acten-examens verzoekenMet het afnemen der aclen-examens is belast eene rijks-commissie, uit inspecteurs en schoolopzieners samengesteld, en waarvan jaarlijks een derde der leden aftreedt. Zij vergadert eenmaal per jaar in de volgende sleden in Assen voor de provinciën Groningen, Friesland en Drente; in Arnhem voor Gelderland, Utrecht en Overijsel; in Leiden voor Noord- en Zuid-Hol land; in 's-Hertogenbosch voor Noord-Brabant, Zeeland en Limburg, in elke stad gedurende twee maanden, en wordt bijgestaan door onderwijzers, aan lagere scholen werkzaam, die als stemhebbende leden in de commissie zitting hebben. Paedago giek, behoorende onder de hoofdvakken, wordt af genomen uitsluitend door onderwijzers. De hoofd vakken, zijnde, behalve paedagogiek, rekenen, Ned. taal - en letterkunde, waaronder vooral lezen, worden hoofdelijk behandeld; de overige vakken, zoomen wil, paarsgewijze. De eischen voor vrouwelijke en mannelijke candidaten worden gelijk gesteld. Ook het examen der vrouwen wordt in het publiek af genomen. De regeering geeft eene duidelijke, tot in bijzonderheden overgaande opgave in het licht van de kennis en bekwaamheid, die men van den candidaat in ieder der vakken verlangt. De com missie stelt den candidaat in kennis met het maximum der te behalen punten in elk vak, het aantal behaalde punten en geeft het werk terug. Voorts zal de Vereeniging een adres aan de Tweede Kamer richten, waarin verzocht wordt de oprich ting van een fonds voor weduwen en weezen van openbare lagere onderwijzers. Ten gevolge van het bekende proces tus schen het gemeentebestuur van Den Haag en Jhr. Mr. D. J. C. Van Lennep, heeft de raad op voorstel van B. en Ws. besloten aan dien heer teruggave van hoofdehjken omslag te verleenen. Ook werd besloten zich tot den minister van binnenlandsche zaken te wenden, met het verzoek om, na het bevelen der noodige voorloopige maat regelen tot onteigening, den Koning eene wet voor te dragen, waarbij de verbreeding der Lange Pooten verklaard wordt een werk van algemeen nut te zijn. Voorls was aan de orde het afwijzend praeadvies van B. en Ws. op een verzoek om concessie voor den aanleg van een hoofd aan het zeestrand te Scheveningen. Deze zaak werd niet beslist, daar de raad zich vereenigde met een voorstel van de heeren De Pinlo, Verheul en Moulon, strekkende om door eene commissie van vijf leden uit den raad een onderzoek te doen instellen naar de al of niet mogelijkheid van het bouwen van een hoofd ten noorden van Scheve ningen. Ook kwam aan de orde het voorstel ten aanzien der aanvrage om rijks-subsidie voor de hoogere burgerschool. De heer Evers stelde voor om gedurende den tijd van drie maanden een proef te nemen met het geven van onderwijs in de gymnastiek tusschen de andere lessen in, ge lijk dat door den minister van binnenl. zaken wordt gewenscht en waarvan deze de toekenning van het subsidie van f 7000 wil doen afhangen. Geljjk men weet is deze quaestie reeds ongeveer twee jaren hangende en verzet de directeur der hoogere burgerschool zich tegen het geven van gyranastiek-onderwijs aan die inrichting, terwijl ook de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs van meening is dat niet aan den wensch van den minister kan worden toegegeven Met groote meerderheid werd tot het nemen van een proef besloten. De heer Kappeyne van de Coppello bevindt zich weder in de residentie. De gemeenteraad van Brussel heeft, op voor stel van den heer Delecosse en behoudens zekere reserves, het dagelijksch bestuur gemachtigd om eene som van 10,000 fr. ter beschikking te stel len van de commissie voor het aldaar le houden Nederlandsch Letterkundig Congres. De commissie van twintig leden, die zich indertijd heeft gevormd, orn voorbereidende maat regelen le treffen voor het bouwen van zwem- en badinrichtingen te Amsterdam, heeft een rapport uitgebracht, waarin zij met uitvoerige toelichting en opheldering voorstelt vier zwem- en badinrich tingen aldaar op le richten, nl. aan het IJ, een drijvende in den Amslel, aan de Muiderpoort en aan de Raampoort. Zeven heeren zijn door de groote commissie benoemd, om le trachlen die plannen lot verwezenlijking le brengen, o. a. door een beroep op de algemeene deelneming van de burgerij. Het stoomschip „Madura", van Nieuwediep naar Batavia, is 8 dezer te Port Said gearriveeid. In het reserve kolenruim had brand plaats gehad. De Ned. Bank had op 7 Aug. bij een munt en muntmateriaal van f 161,096,511.33'/, voor eene- som van f 175,578,232.87 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 70,231,293.171/, meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1