Toen gisteravond deze onderscheiding in den ton. zoöl. bot. tuin bekend werd, werd de heer Dunkier bij zijne komst met fanfares begroet en werden de vaderlandsche liederen aangeheven. De Scherpschuttersvereeniging van 's-Graven- liage zal een schietwedstrijd houden op Maandag 28 Augustus a. s. en zoo noodig den volgenden dag, op de schietbanen nabij de vlakte van Waals- dorp. Aan dezen wedstrijd kan alleen worden deel genomen door de leden van de Scherpschutters vereeniging van 's-Gravenhage en van Weerbaar- lfeids-vereenigingen en corpsen buiten de residentie gevestigd. De wedstrijd wordt gehouden op 100, 200 en 300 passen. Naar men verneemt is het bekende Nederl. schip „Midas" den 3den dezer door de regeering van Venezuela, die het in beslag genomen had, overgegeven aan den heer Cappé, Neder!, con sul te St.-Thomas. Het stoomschip „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, is 6 dezer des avonds te Southamp ton aangekomen. Z. M. heeft aan S. E. Pietersz., consul der Nederlanden te Kingston, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis 1ste klasse der mi litaire verdienstorde van Spanje. Bij beschikking van den minister van ko loniën is D. C. Claus Jr. gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot tweeden stuurman bij de gouvernementsmarine daar te lande. De 1ste luit. J. J. Berkhout, van het 3de reg. vesting-artillerie, wordt met 1 September a. s. bij de Kon. Milit. Academie en in verband daarmede bij den staf der artillerie overgeplaatst. Met den laatsten dezer wordt de kapt.-luit.- ter-zee P. Ten Bosch, officier-instructeur bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, op non-activiteit gesteld, en worden aan gemeld in stituut als officier-instructeur geplaatst de luit.- ter-zee 1ste kl. E. Simon van der Aa en de luit.- ter-zee 2de kl. W. J. Deri. Het programma van het onderwijs voor het leerjaar 1876/77 aan de rijkslandbouwschool te Wageningen, is bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 12 Juli jl. goedge keurd. Afdrukken van dat programma zyn bij den directeur verkrijgbaar. Gemengd IVieuTrs. Een achttienjarig meisje, dat heden morgen omstreeks elf uren het ongeluk had, een emmer water scheppende, in de Oude Vest te vallen, is door de spoedige hulp van den heer A. gered. Eerst gisteren is aan de familie in Den Haag kennis gegeven dat het lijk van den heer v. F., de vorige week te Scheveningen ver dronken, onder Wijk aan Zee nabij Beverwijk is aangespoeld en herkend. Gistermiddag had te Rotterdam de elf jarige C. C., door eigen onvoorzichtigheid, het ongeluk een zijner handen tusschen een aan het spoorviaduct over de Beurs geplaatste machine te steken, met het gevolg, dat de geheele hand door het kamrad werd verbrijzeld. Het 17-jarige meisje dat in een tent op de kermis te Gouda in brand geraakte, is aan de gevolgen bezweken. Te Amsterdam zijn naar het cellu- laire huis van arrest overgebracht een vijftal kna pen, van 12 tot 17 jaren, die door middel van braak met inklimming uit een pakhuis op de Brou wersgracht ten nadeele van de Nederl. Handel- Maatschappij ongeveer drie balen Java-koffie ont vreemd, ze bij eenige winkeliers te gelde gemaakt en de opbrengst onderling verdeeld hadden. Zaterdag geraakte te Amsterdam op den Groenenburgwal bij de Slaalstraat een kar met kinderen le water. De heer S. I. Jas sprong zonder aarzelen de kinderen na en redde ze alle vijf. De luchtballon van den heer De Pauw, die Zondag-namiddag le Nijmegen is opgelaten, zweefde des avonds le halfzeven, naar gissing ter hoogte van p. m. 500 meter, statig voorbij 's-Hee- Tenberg en daalde ongeveer een half uur later tusschen Ulft en Nelterden neder. Te Reymerstock (Limburg) heeft men dezer dagen bij het herstellen van een huis, in een muur bij het dak, een doos gevonden, inhou dende voor ongeveer f 500 aan oude munten uit den Spaanschen lijd. Door onderzoekingen van den Ameri- kaanschen gezant in Den Haag, den heer James Birney, is naar de „Ned. Spectator" meldt, de juistheid gebleken van een overlevering in Amerika bewaard, volgens welke nu 100 jaar geleden de jeugdige republiek der Yereenigde Staten het eerste saluutschot heeft ontvangen van haar oudere zuster, de republiek der Vereenigde Nederlanden. Op den dag van het eeuwfeest, 4 Juli, werden de uitkomsten van dat onderzoek in de „Detroit Tribune" (Michi gan) opgenomen. Uit de nasporingen vooral in de „Ned. Jaarboeken" van 1777, is gebleken dal het eerste saluutschot aan de „stars and stripe" niet is afgevuurd door een Fransch admiraal op 14 Febr. 1778, maar door Joh. De Graef, Neder- landsch commandant van St.-Eustatius, den 16den Nov. 1776. Dien dag verscheen daar de „Andrea Doria" en ontving negen saluutschoten van het fort ter beantwoording van zijn eigen begroeting, welke voorafgegaan was door het hijschen der nog zoo jeugdige vlag. Het levensgroot portret van De Graef was sedert jaren ter herinnering aan dit feit in de raadzaal van het gouvernement van New-Hampshire geplaatst. Uit Aberdeen wordt gemeld dat door den hevigen zuidoostelijken storm die daar gewoed heeft meer dan 40 visscherlieden zijn verdronken verscheidene booten zijn verongelukt en worden nog vermist en voor eene waarde van 20 a 30,000 pd. st. aan netten is verloren geraakt. Te Amsterdam is uit den Amstel na bij „Amstelrusl" opgehaald het lijk van een mans persoon, vermoedelijk omstreeks 40 jaar oud, met donkerbruin krullend haar, lichtbruinen knevel en gekleed met zwarte jas, lichtgrijzen pantalon en wit piqué vest. Eenige in zyn bezit zijnde goederen zijn gemerkt J. H. R. Hij had een gouden ring met diamanten steen aan zijn linkerhand, en droeg twee kompas-manchetknoopen. Te Ochten is een meisje van nage noeg drie jaar, het kind van een arbeider, Vrijdag 11. in een pot met kokend water gevallen en den volgenden dag aan de gevolgen overleden. Een karrijder te Brakel ontving Woensdag 11. zulk een geweldigen slag van zijn paard tegen het onderlijf, dat hij den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. De ongeluk kige laat eene weduwe en zes onmondige kinde ren na. Een beklaagde die terechtstond ter zake van gewelddadigheid tegen een politie-agent (hij had dezen een zoo geduchten schop toege diend, dat de agent naar 't gasthuis was ver voerd, en acht dagen lang zijn dienst niet had kunnen waarnemen) expliceerde het feit aldus: „'t Was erg druk. Ik hief het been op om door te slappen, toen de agent mij bij mijn broek greep, om mij tegen te houden. De broek scheurde, het been gleed uit, en zóó kan mijnheer den trap hebben beetgekregenGeschopt heb ik niet." De suikerraffinaderij van den heer Massion le Nantes, waar 600 werklieden arbeid vonden, is geheel door brand vernield. Eén per soon is bij die ramp omgekomen en verscheidene zyn gekwetst. Het verlies, op vijt millioen ge raamd, wordt door 24 maatschappijen gedragen. Zaterdag-morgen is aan den Hoek van Holland een arbeider van 's-Gravesande, werk zaam op een klepschouw, bij het uitwerpen van een anker door de gladheid over boord gevallen en verdronken. Hij laat eene weduwe en drie nog zeer jeugdige kinderen na. Te Luik heeft Vr ij dag-nacht een hevige brand gewoed, waarbij o. m. een viertal paarden en veertig duizend aan een wapensmid toebehoorende geweren verbrand zijn. Een groot aantal van deze waren geladen, maar gelukkig met de trompen tegen een muur gekeerd. De „Israel. Bote" meldt het volgende: „In het Israeüetisch gasthuis te Frankfort a/M. is voor eenigen tijd in hoogen ouderdom overle den de eens zoo beroemde Nederlandsche zange res Rosa Hagenaar. Gedurende vele jaren had zij te Frankfort op zeer verdienstelijke wijze onder wijs in den zang gegeven, en toch waren de laat ste dagen der vroeger geachte kunstenares niet rooskleurig. Verarmd en verlaten is zij verschei den, zij die eens een wereld aan hare voeten zag." Kechtzakea, Naar men verneemt is tegen een aantal nota rissen in het arrondissement Eindhoven proces verbaal opgemaakt, wegens het in publicatiën, adverlentiën, in couranten als anderszins bezigen der benamingen van bunders, roeden, ellen, enz. in slede van hectaren, arer,, centiaren, enz. De kantonrechter te Grave beeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van de zes leden der sociëteit „De Eendracht", te Ravestein, die des avonds na halflwaalf zich op de stoep van hun sociëleils-gebouw hadden bevonden. Vier hun ner zijn veroordeeld, ieder tol 6 gulden boete of subsidiair twee dagen gevangenisstraf; de twee overige leden zijn vrijgesproken, omdat zij, hoewel in 't gezelschap dier heeren, echter niet op de stoep, maar wel op de straat stonden, iets dat lotnutoe in Ravestein bij politie-reglement niet schijnt verboden te zijn. koloniën. BATAVIA, 4 Juli. Het groote feit van den dag is nog steeds de schipbreuk van de „Luit.-gen. Kroesen." Het ge- lal der geredden is, naar men verneemt, in alles 147 van de 265 personen. De oorzaken van dit ongeval worden gerechtelijk onderzocht. Dit zou ook reeds met de aanvaring van de „Atjeh" en „Willem Kroonprins" geschied zyn, indien een der gezagvoerders van deze schepen zich niet in Nedeilarid bevond. De ander is nog steeds verplicht, hier de terugkomst van dien kapitein af te wach ten, daar tegen beiden indertjjd rechtsingang is verleend. Naar de „Javabode" verneemt, is van den commandant van Zr. (Ms. stoomschip „Bromo" het telegraphiseh bericht ontvangen dat er geen, geredden meer gevonden zijn, en dat men totnutoe geen onbekende klippen ontdekt heeft op de plaats of in de nabijheid waar men meent dat de „Kroe sen" vergaan is. Hedenochtend vertrokken per stoomer Gouv.- gen. Loudon" naar Atjeh een gepensioneerd gene- raal-majoor van het Engelsche leger tijdelijk in dienst bij het leger hier te lande, de luit.-kol. Muller, off.-van-gez. Löwe, kapitein Kerrebijn, luit. Dam, magazijnmeester der genie Hengst en de luit. Klinker, Sas, Slurzer en Van der Wiel, be nevens ongeveer 80 mindere militairen. Door den gonvernenr-generaal van Ned.-Indié zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. w. ziekte, aan den res. van Bagelen G. J. Van der Tank, aan den griff. bij. den raad van just, te Amboina mr. B. H. Van Delden, aan den pred. bij de herv. gem. te PalembaDg J. G. G. Oudegeest en aan den hulponderw. aan de openb. lag. school te Toeban W. Bijst. Ontslagen: Eervol, de kl. bij de wees- en boedelk. te Samarang A. B. B. Jansen. Uit 's lands dienst, de verif. 2de kl. bij de in- en uitvoerr. en acc. F. J. Fucbs, de gew. opz. bij de in- en uitvoerr. en acc. te Padang E. Van den Bronk en de gewezen deurw. bij den landraad der stad en voorst, van Batavia J. D. Van Parère. Benoemd: Tot lid in den raad van just, te Batavia, mr. IJ. Dentz; tot voorz. van den landr. te Modjokerto mr. P. Blussé; tot subst.-griff. bij den raad van just, te Samaraog, mr. J. Schoutendorp Pzn.tot griff. bij de landr. te Besoeki en PanaroekaD, J. W. F. Barne- veld Binkhnysen; tot inspect, van den burg. gen. dienst J. ld- zingatot notaris, tevens vendam, te Bandong A. Wijnstroom. Bij den post- en telegraafdienst: tot inspect. B. Epple; tot adj.- inspect. A. Schneider; tot comm. eerste kl. W. Veer; tot comm. 2de kl., J. K. Wiggers en K. F. Stoelman. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij de milit. admin.y tot kapt.-kivartierm., W. Bedier dc Prairie; tot lstcn luit.- kwartierm., H. W. G. Wilderink en F. L. J. De Jeer. buiten land. Frankrijk. De minister van oorlog, die voor de repeti toren aan de polytechnische school eene verhoo ging van 1000 fr. heeft aangevraagd, heelt ver klaard dat zij, evenals vroeger, buiten de school mogen doceerenmaar de vraagstukken voor de toelatingsexamens zullen in 't vervolg door den minister opgegeven en onder zijne verantwoorde lijkheid aan de examinatoren rondgedeeld worden. Mag men de „Estafette" gelooven, dan heb ben verscheidene protestantsche senaats- en ka merleden bij den minister Waddington slappen gedaan, ten einde de vestiging van eerie protes tantsche faculteit der godgeleerdheid te Parijs te verkrijgen. De bekende predikant De Pressensé heeft, volgens hetzelfde orgaan, aan de protestant-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2