N°. 5055. Zaterdag A0. 1876. 5 Augustus. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.174- Grootere lettere naar plaatsruimte LEIDES, Augustus. Eerstdaags wordt naar met zekerheid uit Den Haag gemeld wordt, een besluit van den minister van financiën tegemoet gezien, waarbij bepaald wordt dat de Belgische centen als betaalmiddel in de openbare kassen en kantoren niet meer zul len worden aangenomen. Met zekerheid kunnen wij melden dat door den heer N. J. W. Sluyler de eerste stap- pen zijn gedaan om de overtuiging te erlangen of het gebeurde met den luchtreiziger Gustav Lan- dreau een ongeluk of misleiding is geweest, daar hij een deskundig onderzoek eischt ten einde te weten te komen of het luchtschip werkelijk in staat was de voorgenomen reis te maken, dan of het alleen te doen was een groot bedrog te ple gen en daardoor de reputatie van den heer S. op 't spel te zetten. Zij wij tevens goed ingelicht, dan is daartoe bereids op verschillende voorwerpen, die btj de voorgenomen opstijging tegenwoordig wa ren, door den heer Sluyler beslag gelegd. Ter benoeming van een leeraar in de ge- schiedenis en aardrijkskunde aan de h. b. s. met vijfjarigen cursus voor jongens te Amsterdam zijn voorgedragen de heeren H. J. IJzerman, leeraar te Leiden, en J. D. Van Noppen, id. te Gorcum. De gemeenteraad van Alkemade heeft bepaald, dat de kermissen in de verschillende onderdeelen dier gemeente dit jaar gelyklijdig zullen aanvan gen op Maandag 28 dezer en eindigen op Zater dag 2 September, een en ander des morgens te zes uren. Gisterochtend te elf uren arriveerde te Tiel van Ophemert, waar Z. K. H. by mr. D. J. baron Mackay gelogeerd is, prins Alexander, met het doel de 32sle algemeene vergadering der Gelder- sche Maatschappij van landbouw te presideeren. Bij zijne aankomst waren behalve hoofdbestuur ders der Maatschappij aanwezig; de commissaris des koniDgs in de provincie Gelderland, de mi nister van binnenlandsche zaken, de burgemeester van Tiel. Z. K. H. opende dadelijk na aankomst de vergadering met eene rede, waarin hij deed uit komen het eigenaardige, dat het 30jarig bestaan samenviel met de opening der rijks landbouwschool te Groningen, die hij met groot welgevallen be- groetle; alsmede met de ernstige plannen tot her schepping der Zuiderzee in vruchtbare beemden. Hij hield er zich van overtuigd dat de werkzaam heden en bemoeiingen der Geldersche Maatschappij van landbouw op het totstandkomen der school van niet geringen invloed geweest waren. Hierop volgde een krachtige aansporing tot voortdurende werkzaamheid, zoowel op deze algemeene verga dering als in de sectiën. Mej. Elise Baart schijnt haar voornemen, om haar taleDt aan hel nationaal tooneel te wij den, te zullen laten varen. Athans men verneemt, dat zij weldra in het huwelijk zal treden met den heer B. P. Korteweg, den in den jongsten lijd veelbesproken leeraar aan de kon. milit. aca demie. Het „Handelsblad" maakt melding van het door prof. Stracké vervaardigde beeld dat te Alk maar wordt opgericht, ter herinnering aan de be kende „Victorie", die van die stad begon. De kunstenaar is thans bezig, er de laatste hand aan te leggen, zoodat reeds blijkt, hoezeer de uitvoe ring aan het gelukkig gedacht ontwerp beantwoordt. Het beeld doet ons de „overwinning" zien op het oogenblik, dat zij neerdaalt. Vandaar de gestrekte vleugels en het luchtig geplooid gewaad. In den linkerarm rust een omlauwerd zwaard; de rechter wijst zegevierend opwaarts. Het vier meter hooge beeld erlangt eene gelukkige plaats, zoowel om den boomrijken achtergrond, waartegen de prach tige lichtgrijze tint der steensoort bijzonder goed uitkomt, als om den grooten afstand, waarop het gezien zal kunnen worden. Het zal namelijk op de vroegere bolwerken verrijzen, met den blik op Oudorp, waar het Spaansche hoofdkwartier was gevestigd, toen „van Alkmaar de victorie begon." Het plan bestaat om aan de hoogere bur gerschool te Breda een cursus voor de Grieksche en Latijnsche talen te openen, zoodra zich jonge lieden daartoe aanmelden. De Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft een adres aan den koning gericht, waarin zij, erkennende dat, zooals de toestand thans is, er voor Nederland niets anders overblijft, dan tot den gouden standaard over te gaan, den wensch uitdrukt, dat zooveel mogelijk alle beschaafde landen zich zouden verstaan om den dubbelen standaard met dezelfde waardeverhouding tusschen goud en zilver aan te nemer-, waartoe die van 15i/, tot 1 haar voorkomt de meest aanbevelens waardige te zijn. In de algemeene aanneming van zoodanigen maatregel ziet zij het meest afdoend middel om tegen de voortdurende waardevermin dering van het zilver een dam op te werpen en dit metaal langzamerhand tot zijne vroegere waarde te zien terugkeeren. Mocht het blijken, dat die muntconvenlie van genoegzaam alle beschaafde landen niet lot stand zou kunnen komen, dan meent de Maatscbappij, dat alsdan met eenigen spoed aan den tegen- woordigen toestand van overgang een einde ge maakt en de gouden standaard alhier definitief vastgesteld zou behooren te worden. Het munt wezen van iDdië zou, zonder de pogingen tot internationaal oveileg af te wachten, aan de orde gesteld dienen te worden, en wel in den geest der provisioneele wet van 6 Juni 1875. Aan het aanvullingsexamen van militaire artsen voor de betrekking van officier-van-gezond- heid hebben voldaan (alphabetisch) de heeren art sen: C. W. F. Dekema, van Utrecht; M. K. Ent- hoven, van Rotterdam; L. Van Lier, van Utrecht; J. C. A. Maier, van Batavia; W. H. Van der Veen, van BorculooG. H. Slencker, van Soera- karta; J. Spruyt, van Doorenspijk; en J. P. A. Walraven, van Alkmaar. Z. M. heeft benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Eindhoven S. W. Middelkoop, thans ontvanger der regislr. en dom. te Druten. Het kiescollege der Ned. herv. gemeente in Den Haag heeft in zijne gisteravond gehouden vergadering, ter vervulling der beslaande predi kantsvacature, uit het in de vorige week opge maakte drietal beroepen dr. Valeton, predikant te Btoemendaal. Z. M. heeft den O.-I. ambtenaar L. H. Van Dingstée, laatstelijk lsle hulponderwijzer aan de openbare 3de lagere school te Batavia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus jl., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen. Gremengd Nieuws. Onder de paarden van het garnizoen in Den Haag is een ziekte uitgebroken, de influ enza genoemd, die reeds een 130-tal beesten heeft aangetast en den geregelden dienst niet weinig bemoeilijkt. De ziekte, in de wandeling ook wel „lichte droes" geheeten, is niet gevaarlijk; verre weg de meeste paarden herstellen er van, doch zij verzwakken er zeer door. Naar het „Vaderland" verneemt is Behagel, indertijd mede ten onrechte verdacht van medeplichtigheid aan den moord op mevr. v. d. Kouwen en haar dienstbode, in het Gouvernehofje ri° 90 te Delfshaven woonachtig, waar hij met zijn huisgezin zoo niet in behoeftige, dan toch in min ruime omstandigheden verkeert. Een allerdroevigst ongeluk is giste- ren in den vroegen morgen weder te Schevenin- gen voorgekomen. Met den wagen van de Haag- sche tramway-maatschappij, die te halfzes van den Kneuterdijk vertrok, liet de conducteur welwillend, zonder betaling te eischen, een 12-jarigen knaap meerijden, die aan den weg werkzaam was. Dichl bij 't dorp, aan de kromming bij de kerk, zou de jongen er afspringen; doch hij schgnl óf den koet sier niet gewaarschuwd te hebben, óf door dezen niet verstaan te zijn, althans de wagen stopte niet. De knaap maakte den ketting, waarmee 't balkon wordt afgesloten, los en sprong van den wagen. Hij werd op den grond geworpen en de tram ging hem over de beide beenen, waarvan 't eene derwijze gebroken, het andere zoo zwaar gekneusd was, dat men dadelijk voor zijn behoud vreesde. Dr. Van de Mandele verleende hem terstond eenige hulp; daarna is hij vanwege de politie naar het gasthuis vervoerd, waar hij na de amputatie der beenen onder de hevigste pynen is bezweken. Dinsdag-morgen is aan de werkplaats van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij te Haar lem de ketelmaker Knapen, huisvader van 6 kin deren, van een stelling gevallen en in bewusteloozen toestand huiswaarts gebracht zijnde, kort daarna overleden. Een 5 2-jarige, zeer oppassende vrouw, de moeder van een talrijk gezin, stortte gister- voormiddag in de Jonkerstraat te Amsterdam uit een openstaand zoldervenster, drie verdiepingen hoog, op de straat neder. Per brancard is zij ter stond naar het Binnen-Gasthuis overgebracht, al waar zij eenige uren na hare opneming onder de hevigste pijnen is bezweken. De borstkas was geheel verbrijzeld. Volgens een aan hetrykstelegraaf- kantoor te Amsterdam aangeplakt biljet, worden aldaar geen Belgische centen meer aaogenomen. De gansche vondst in een kelder van het gebouw van 't Nut te Amsterdam is maar enkele guldens waard. Ze bevond zich in een brandkast, welke men wist dat in den kelder aanwezig was, doch waarvan de sleutels zoek wa ren. Bij een schoonmaak kwamen ze voor den dag; met opende de kist en vond een goudstukje, een paar zilveren munten en eenige papieren zon der waarde. Gisterochtend had te Rotterdam eene vrouw, die met twee emmers heet water op de Slaakkade liep, het ongeluk door een toeval ge troffen te worden, zoodat zij viel en de inhoud der emmers over haar hoofd, borst en armen stortte, waardoor zij vrij belangrijke brandwonden bekwam. Naar hare woning gebracht zynde, is onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen. Dinsdag-avond zijn te Zevenhoven, uit wraak waarschijnlijk omdat niet gelyktydig met dorschwerktuigen een plaatselijk feest kon tot stand komen, door eenige baldadigen bij twee raadsleden eenige ruiten ingeslagen. Men vermoedt, dat dit op aanhitsing van anderen heeft plaats gehad, daar volgens geruchten kosteloos sterke drank is verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1