Gemengd. Nieuws. Een banketbakker in Den Haag heeft een nieuwe manier bedacht om zijne crediteuren te manen. Er staat namelijk in zijn winkel een heertje van suiker voorde glazen, naar men zegt het evenbeeld van een kwaden betaler, met een strookje papier naast hem, waarop het montant der schuld 'f 87.84) te lezen is. Gedurende de maand Juli jl. zij n te Scheveningen 16,535 zeebaden genomen. In Juli 1875 bedroeg dit getal 11,253. Men meldt uit Alphen dat dehooi- oogst in de Rijnstreek, welke thans goed als afge- loopen is, dooreengenomen een zeer bevredigend resultaat opleverde. De qualiteit van het gewas is uitmuntend en de opbrengst verschilde van 4500 tot 5000 kilogram per hectare. Dezer dagen werd in het gebouw der beide Amsterdamsche Nuts-departementen op den N.-Z. Voorburgwal in een der kelders, bij het ver richten van eenig metselwerk, een ijzeren kist ge vonden, inhoudende verscheidene papieren van geldswaarde (waarschijnlijk bankassignaten) en een hoeveelheid gouden, zilveren en koperen muntspe ciën, alles afkomstig uit den tjjd der Bataafsche Republiek. Dit gebouw was, na de inlijving bij Frankrjjk, het hotel van den gouverneur Le Brun, hertog van Plaisance. Men meldt uit Friesland: Er komt een begin aan de oplossing der quaestie omtrent het beheer van de kerkelijke goederen bij de Her vormden in deze provincie, door kerkvoogden, die hunne aanstelling ontvingen van de floreenplich- tigen. Gelden z'jn bijeengebracht, om in dezen eene procedure te beginnen en door te zetten. Met het rijke Ooslerend, waar de kerk een inkomen heeft van meer dan 20000, vangt men aan. Daar zijn eerst de stemgerechtigde manslidmaten opgeroe pen; dezen hebben zes notabelen benoemd, door welke drie kerkvoogden zijn gekozen, terwijl een reglement is vastgesteld. De nu fungeerende kerk voogden zijn gesommeerd om rekening en verant woording te doen en afstand van hun beheer, doch dezen hebben dit, gelijk te verwachten was, ge weigerd. Zondag werd te Nieuwveen inhetwa- ter drijvende gevonden een sedert eenige oogen- blikken vermist anderhalfjarig knaapje. Nadat het kind in huis was gebracht, werden, om zoo mo gelijk nog de levensgeesten op te wekken, de ge wone middelen beproefd, doch tevergeefs, totdat door den inmiddels toegesnelden plaatselijken ge neesheer een electromagnetisch inductie-toestel werd aangewend. Thans begon de drenkeling lee- kenen van leven te geven en na eenig tijdsverloop was hij van den dood gered. De schade aan de „Noach IV" 23 Mei ter reede van Brouwershaven door Zr. Ms. monitor „Adder" toegebracht, is dezer dagen door deskun digen bepaald op eene som van f 9000, en zal door het rjjk worden gedragen. Uit Dieren meldt men: Voor eenige dagen deden eenige jongelui een uitstapje naar Cleve. Zij reden zingende Emmerik binnen (die Wacht am Rhein)dit was echter niel geoorloofd, want aan het veer gekomen, zagen zij zich om ringd van de politie, die een van hen naar den burgemeester bracht. De gevangene werd gevisiteerd, zelfs de schachten der laarzen, en veroordeeld tot f 1.80 boete. Jammer was het, dat met dit on derzoek niet minder dan twee uren moesten voor bijgaan, zoodat de jongelui, in plaats van tegen 11 uur, eerst tegen 2 uur te Cleve arriveerden. Hoe werkelijk uitlokkend de schoonheid der natuur om Cleve ook is, toch rekenden zij zich gelukkig des avonds te 7 uren op Gelderschen bodem te zijn, waar het zingen niet verboden is en waar dan ook de vrijheid in Nederland werd gedronken en bezongen. In een sloot nabij Vlaardingen kwam dezer dagen mej. v. R. ongelukkig om het leven. Naar men verneemt heeft de politie, naar aan leiding daarvan, proces-verbaal opgemaakt tegen twee landbouwers, op grond dat zij niet spoedig genoeg van het feit kennis gaven en geen red ding beproefden toen deze wellicht nog mogelijk was geweest. Maandag zijn op het fort „Erfprins", 1e Den Helder, de schietoefeningen begonnen met bet achterlaadgeschut van 24 cM. Een aantal hoofd- en subalterne officieren van verschillende wapenen woonden deze oefeningen, waartoe een compagnie vesting-artilleristen van elders was over gekomen, bij. Het doel, een vaste schijf op 800 meiers afstand uit het strand, werd bij de eerste schoten vrij wel bereikt. Die oefeningen zullen, bij gunstige gelegenheid, dagelijks worden voort gezet. In Den Helder worden nog verschillende compagnieën vesting-artillerie van elders verwacht, om de behandeling van dat zware geschut zich eigen te maken. Van de slachloffersdersloomontplof- fing in de „Thunderer" zijn er thans 45 bezweken; vijf liggen er nog bedenkelijk; de overigen herstellen. Omtrent de oorzaak van 't ongeluk is nog niets officieel bekend. Men maakt allerlei gissingen; doch 't schijnt twijfelachtig of zelfs een grondig onder zoek door deskundigen 't raadsel wel zal kunnen oplossen. De gesprongen ketel kan niet hersteld worden. En daar een nieuwe ketel in haar geheel niet in 't schip kan gebracht worden zoDder 't ge vaarte uit zijn verband te breken, zoo heeft men keus tusschen twee: óf een ketel te doen smeden in 't schip zelf, óf 't schip eenvoudig in dienst te stellen met een ketel mindèr. De gezamenlijke spoorwegen op den aardbol hebben thans eene lengte bereikt van 276,000 kilometers, waarvan alleen op de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika 117,000 KM. komen. Frankrijk had in 1874 20,000, Engeland 25,000 en Rusland 17,000 KM. spoorwegen. Zelfs in Japan vindt men reeds 2 spoorwegen ter ge zamenlijke lengte van 100 KM. In eene Hongaarsche badplaats wer den de badgasten dezer dagen plotseling in ont steltenis gebracht door eene kudde ossen, die in wilde vlucht van het gebergte in de wandelplaats kwamen binnenrennen. Spoedig bleek het, waarom de dieren zoo verschrikt waren, want een beer had zich op den rug van een der ossen vastge klemd. Natuurlijk zocht elk der badgasten ten spoedigste een goed heenkomen, het aan de politie overlatende om de orde te herstellen. Deze echter was in hare pogingen niet gelukkig, want in plaats van den beer dood te schieten, werd de os ge troffen, waarna de beer de vlucht nam en in het gebergte, waaruit hij gekomen was, spoedig eene veilige wijkplaats vond. De rechtbank te Keulen heeft uit- spraak gedaan in de zaak tegen het bestuur van de „Rheinische Effectenbank". De directeur, de heer Horn, werd op 16 punten schuldig bevonden en tot een gevangenisstraf van 3 jaren veroor deeld. De voorzitter Wendelstadt en de commis saris Willemse werden tot 6 weken en de com missaris Surèn tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De overige beschuldigden, uitmakende den raad van toezicht, zijn vrijgesproken. De ci viele eisch is afgewezen. Geen der aangeklaagden was bij het voorlezen van het vonnis aanwezig. Rechtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 29 Juli Eén wegens 't in dienst hebben van een kind beneden den vereischten leeftijd; één 't w. in nemen van gemeentegrond zonder vergunning. BUITENLAND. ISpanje. Omtrent de tegenstrijdige berichten aangaande de benoeming van een nieuwen minister van finan ciën geeft de te Madrid gevestigde berichtgever der Pai'ijsche „Débats" eenig licht. Oorspronkelijk, schrijft hij, was het plan, dat de heer Canovas del Castillo de portefeuille van financiën althans tot het einde der vacantie zou waarnemen, doch de last schijnt hem te zwaar gevallen te zjjn, waarop de gouverneur van Madrid, Elduayen, werd uitgenoodigd om als opvolger van Salaverria op te treden. Deze weigerde evenwel, hetgeen niet weinig opspraak verwekte, en waarna José Garcia Barzanallana, lid van den senaat en broeder van den president van dit lichaam, de aangeboden waardigheid op zich nam. Hjj heeft zich, volgens den berichtgever der „Débats", vooral bij de be raadslagingen over de financiën onderscheiden en begon zijne loopbaan in 1838 bij de administratie der douane. De oppositie moet met zijne benoeming echter niet ingenomen zjjn en het er voor houden, dat het er alleen om te doen is, zoo goed en zoo kwaad als het kan de vacantie door le komen. Groot-II rit a nnië. In de zitting van het lagerhuis van Maandag (reeds kortelijk medegedeeld) stelde Forsyth op Bruce's motie betreffende Turkije een amendement voor, strekkende om de regeering aan te sporen stappen le doen, ten einde afdoende waarborgen te verkrijgen voor een goed bestuur in de Sla vische provinciën. Gladstone steunde het amendernent-Forsyth en zeide dat men in den Krim-oorlog en de resul taten er van de middelen moet vinden om de moei lijkheden tot oplossing te brengen. De Krimoorlog schonk aan Engeland het recht van interventie en om door vertoogen zedeljjk pressie te oefenen, terwijl Rusland ophield de positie van verdediger der Christenen in het Oosten in te nemen. Daar de eerste vraag is den vrede te handhaven en den vooruitgang te bevorderen, geldt 't niet de oude suprematie van Turkije te herstellen, maar te onderzoeken of zij niet in minder absoluten vorm zou kunnen gehandhaafd blijven. Hij keurt 't in de regeering af, dat zij de gelegenheid liet ontsnappen om het initiatief lot eene collectieve Europeesche interventie te nemendat zij de on juiste begrippen omtrent het doel van het zenden der vloot naar de Besika-baai ongestoord heeft laten veldwinnen, en dat zij het memorandum van Berlijn heeft afgewezen. Enkele beloften le veren geen waarborgen meer op en de regeering behoorde de overeenstemming der Europeesche mogendheden te herstellen. Disraeli betreurt het dat de voorgestelde moties in zoo onbepaalde termen vervat zijn, dat zij noch goed- noch afkeuring uitdrukken. De regeering aarzelde om tot de nola van graaf Andrassy toe te treden, omdat zij van meening is, dat het sta tus quo in Turkije, zoo mogelijk, behoort gehand haafd te worden, doch toen zij zag dat de nota van graaf Andrassy nauwelijks verder ging dan de beloften, welke reeds vroeger door Turkije uit eigen beweging gedaan waren, en zelfs Turkije haar aanspoorde aan de nota hare adhaesie te schenken, nam zij die aan, ten einde in overeen stemming met de andere Europeesche kabinetten te handelen. Engeland stond later aanvankelijk geïsoleerd, omdat het 't beginsel van non-inter ventie aanneemt, doch thans is dit niet meer het geval, daar de vijf groote mogendheden zich ook daarbij hebben aangesloten. Het memorandum van Berlijn eindigde met een ultimatum, houdende dat, zoo de daarin vermelde voorwaarden niet vervuld werden,, maatregelen genomen zouden worden, die van het beginsel van non-interventie geheel af weken, zoodat indien Turkije door omstandighe den mocht tekortschieten in de vervulling zijner beloften, hoewel het bereid was daaraan te vol doen, een militaire bezetting gevolgd zou zijn, welke waarschijnlijk tot een oorlog zou geleid hebben. De premier verdedigde het uitzenden der vloothet was geen bedreiging, doch beoogde de bescherming der groote belangen van Engeland in het Oosten. Hij erkent dat Rusland en Oosten rijk van den aanvang af gelracht hebben de be roering in Turkije te doen ophoudende burger oorlog barstte echter uit ten gevolge van de woelin gen van geheime genootschappen en revolutionnaire comités. De regeering heeft tot dusverre geen en kele reden voor Engeland gezien om te interve- nieeren, doch zoodra de gelegenheid zich aanbiedt, zal Engeland bereid zijn een werkzaam deel le nemen aan het herstel van vrede en orde in de Slavische provinciën. Nadat Harlington nog de gedragslijn der regee ring afgekeurd had, werden de motie en het amen dement door de voorstellers ingetrokken. Disraeli deelde o. a. ook nog mede, dat vol gens het rapport van den consul Baring het ten stelligste onwaar is dat in Bulgarije 40 jonge meisjes vermoord werden. Turkije. De „Polit. Corr." verneemt per telegraaf uit Zara: Moukhtar Pacha werd licht gewond; hij trok na 't gevecht van Bilek naar Trebinje terug, ten einde daar de komst van 1000 Baschibazuks af te wachten. Maandag vielen de Montenegrijneo echter Bilek aan, en dientengevolge rukte Moukh tar Pacha opnieuw daarheen. De strijd bij Bilek was nog niel beslist en duurde gisteren voort. In

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2