LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5053. Donderdag A0. 1876. 3 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES! v.n 1—6 regels ..TTVTTTT/ 1.0i. Iedere regel meerg 0.171. Grootere letters naar plaitamimU STAD S-D E RICHT E N. PATENTBLADEN. DE BURGEMEESTER, Hoofd ran het gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1876/7, voor koffiehui.houders, slijters eo tappers in wijken I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII en IX, in een der vertrekken van het raadhuis alsnog verkrijgbaar zija van den 3den tot en met den üden Augustus e. k. des namiddags vaa 1 tot 3 oreo. Er wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden 2 Ang. 1876. v. d. BRANDELER. LEIUKN, 2 Augustus. 5 Bij kon. besluit is aan Mr. P. L. F. Blussé, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoog heemraad van Rijnland. Bij de hedenmiddag door den beer Jac. Van der Kamp in het Zeeuwsche kolGehuis gehouden aanbesteding van onderscheidene werkzaamheden voor eri ten behoeve van de in aanbouw zijnde drie heerenhuizen op de Kaïserslraat alhier zijn aannemers geworden, voor het lste perceelhard steen- en marmerwerk, de heer J. Van der Wiel voor 679; 2de perceel: lood- en zinkwerk, de heer W. Hoogenstraalen voor f 360; 3de perceel slucadoor- en pleisterwerk, de heer C. J. Blank- waardt voor f 5484de perceelglas- en verf- tverk, de heer D. Bakhuysen voor f 430; 5de perceelbehangerswerk, de heer L. J. Wijlenburg voor 215. Er waren 29 inschrijvers. Bij het departement van koloniën zijn per telegrammen van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië de volgende berichten uit Aljeh onl- angen: Den 7den Juli zijn twee kolonnes onder de leiding van den generaalmajoor Wiggers van Kerchern uitgerukt om het gebergte in de IV en VI Moekim van vijanden te zuiveren en de plaat sen te verwoesten, waar zij zich schuil hielden of hun voorraad horgen. Alleen zocht men nog iri het gebergte van Atjeh-hoofd naar de schuil plaats van Hadji Aboe, wiens kampong Lambaroe was verbrand. Op den linkeroever der Koerong Baba wordt een post opgericht. Bij het bouwen van eene brug over dien riviermond werden twee man gekwetst. Eene patrouille uit Beloel- zuid heeft bij nacht eene vijar.deijjke kam pong overrompeld, wapens en ammunitie buit ge maakt en zestig huizen verbrand. De vijand liet dooden achter. Aan onze zijde werd slechts één man licht gewond. Het weder was droog en zeer warm, en de gezondheidstoestand, behoudens enkele choleragevallen, niet ongunstig. De opiumpacht in Aljeh is aan een Chineeschen pachter van Batavia afgestaan voor f 10,540, de pacht der dobbelspelen voor 8500 's maand-. Van 25 Augustus tot 25 September e. k. zal door de „Sociélé centrale d'apiculture et d'in- sectologie" in de Orangerie des Tuileries te Parijs eene tentoonstelling worden gehouden van nuttige insecten en hunne voortbrengselen en van scha delijke insecten eri hunne verwoestingen. Een exemplaar van het programma is gezonden aan de Nederlandsche Entomologische vereeniging (F. M. Van der Wulp, secretaris te 's-Gravenhage), met verzoek nadere inlichtingen te verstrekken aan hen, die ze mochten verlangen. De koning van Pruisen heeft Z. K. H. prins rederik, ëeneraal en chef van het infanterie- regiment „Prins Frederik der Nederlanden", het grootkruis van de Koninkl. Huisorde van Holten- ■zollern met de Ster geschonken. Het „Vaderland" meldt, dat thans ook •Z. K. H. prins Hendrik eene niet onbelangrijke som voor hel Spinoza-standbeeld heeft beschikbaar ge steld voor het geval dat de zaak tot stand komt. Door wijlen Mr. S. E. Ntjkerk, onlangs te Amsterdam overleden, is aan de Nederl. Israël, godsdienstige armenscholen aldaar een legaat ver maakt, groot f 5000 nominaal, rentende 4 pCt. De aandeelhouders in de Rotterdamsch-In- dische Cultuur-maatschappij zijn door de directie uitgenoodigd tol het houden eener buitengewone vergadering op 11 Augustus e. k. Het rapport, in die vergadering door directeuren en commis sarissen uit te brengen, is in druk aan de aan deelhouders toegezonden. Daaruit blijkt dat de Maatschappij aanzienlijke verliezen geleden heeft. Terwijl het maatschappelijk kapitaal 1,099,000 bedraagl, beloopt het bedrag der uitgaven/A ,580,000, waardoor reeds een tekort ontstaat van 481,000, dat nog vermeerderd wordt met een aan de Maat schappij voorgeschoten bedrijfkapitaal van f 75,000 ten behoeve van de onderneming Bangak op Java en één van f 45,000 voor exploitatie van gronden op Sumatra. Directeuren en commissarissen stellen alsnu voor, het maatschappelijk kapilaal lot ander half millioen te vergroolen, door middel van pri- oriteits-aandeelen tot een bedrag van 401,000. Mocht men er niet in slagen het kapilaal afdoend te vergrooten, dan zou liquidatie het onvermijde lijk gevolg zijn. Direcleuren en commissarissen zouden dit echter ten zeerste betreuren, eensdeels omdat het nu gefourneerde kapitaal voor verreweg het grootste gedeelte verloren zou gaan, ten andere omdat de onderneming Bangak, ondanks den tegenspoed en de ongunstige resultaten dei- laatste jaren, voor de toekomst betere uitkomsten belooft. Het bestuur is van oordeel dat die onderneming onder een goed beheer, zelfs bij de tegenwoordige lage prijzen van suiker en indigo, eene minimum winst van f 100,000 a f 120,000 kan afwerpen. Men meldt aan de „Haarl. Ct." uit Philadel phia, dd. 18 Juli: Is het bij de verbazende warmte, die alom in Amerika en in't bijzonder te Philadel phia heerscht en haast elk levend wezen eenigszins aantast, hem voor het vele schoone, dal de Cen tennial Grounds te aanschouwen geven, in niet geringe male gevoelloos maakt, een genoegen zich te vermeien in de koelere, beschaduwde dreven van het Fairmount-park of op de Schuylkill of Delaware, tussGhen welker oevers Philadelphia zich uitstrekt, de aangename frissche lucht in te ademen, zeker narn elk der gasten met het grootste genoegen de gelegenheid te haat, laatstleden Vrij dag tegenwoordig te zijn op het diner, hun door de Neerlandsche hoofdcommissie in Belmont-Man- sion, een op een berg gelegen restaurant in het Fairmount-park, aangeboden. Hadden reeds alle andere natiën door hare vertegenwoordigers eenige beleefdheid aan de Centennial-Commission, vreemde commissarissen of juryleden bewezen, Nederland meende terecht hierbij niet achter te moeten blij ven en te toonen, dat het ook de Amerikaansche gastvrijheid wist te waardeeren. Een 70tal waren de genoodigdenslechts een 40 personen waren op het diner tegenwoordig. Een extra trein voerde de gasten van Broadstreet naar Belmont-Depot, van waar eene kleine beschaduwde wandeling van tien minuten hen bracht naar ruime receptie- en dinerzalen, voor deze gelegenheid sierljjk met Nederlandsche, Amerikaansche en andere vlaggen gelooid. Van de Nederlandsche commissie waren de heeren prof. Von Baumhauer, Dr. Jonckbloet, Jhr. Heemskerk van Beest, Kruseman van Ellen, Westergaard en de adjunct-secretaris op het feest aanwezig, dat bovendien met de tegenwoordigheid van Jhr. Von Pestel, Zr. Ms. gezant te Washing ton, werd vereerd. Ook de Cententinal-Commission werd in de personen van de heeren Hawley, Morell, Gosham en Myer Ash waardiglijk vertegenwoordigd. Commissarissen en juryleden van Spanje, Portu gal, Chili, Luxemburg, België, Egypte, Venezuela, Denemarken, Engeland, Zweden, Zwitserland, Tunis, Turkije, Brazilië, Noorwegen en Japan waren ver der op het feest aanwezigvan het laatstgenoemde land Zijne Excellentie Saigo Scukumini, neef des keizers van Japan. Lastig was met hem de con versatie, daar Z. Exc. niets dan Japansch spreekt, zoodat steeds zijn adjudant Akekio, die een weinig Engelsch verstaat, hem moet vergezellen. Ik had de eer tusschen Venezuela en Egyple een plaatsje in te nemende Venezuelaansche commissaris was gelukkig tegenover mjj jovialer en gezelliger dan het land, dat hjj vertegenwoordigt, tegenover Ne derland; de handen, officieel afgebroken, werden op dit internationaal diner officieus toegehaald. Het was een goed diner, Fransche keuken; en zeker nam elk der gaslen eene aangename her innering van dit feest mede. Natuurlijk had men een overvloed van loosten, waaronder die van den voorzitter op alle natiën in het algemeen en op Amerika in het bijzonder, en die van den presi dent der Centennial Commission, generaal Haw ley, op Z. M. den Koning der Nederlanden het meest werden toegejuicht. Het stoomschip „Torringlon" is 26 Juli van Batavia naar Rotterdam vertrokken. De Ned. Bank had op 31 Juli bij een munt en muntmateriaal van f 161,530,824.92 voor eene som van f 175,569,713.30 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 70,227,885.32 meer bedraagt, dan in verhouding lot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De officier van administr. 3de kl. A. De Leef, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost Indië en van daar den 23sten Juli jl. in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonact. gesteld; de ofi.-van-gez. 2de kl. J. J. Hendriksz wordt met den 16den dezer geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De 1ste luit. H. A. Russer en A. F. A. Huberts, respect, van het 4de en 3de reg. inf., die bg de militaire verkenningen te Arnhem zijn gedetacheerd, worden met 1 November a. s. eer vol van die detacheering ontheven en zullen hunne corpsen rejoigneeren. De luilenant Huberts is bij het 2de reg. inf. overgeplaatst. Met 1 Sept. a. s. worden hij de militaire verkenningen te Arnhem gedet. de 1ste luit. S. P. Lindhout en J. W. L. Verweyde van het 4de en 6de reg. infanterie. Bij een dezer dagen genomen kon. besluit is bepaald, dat met hel toezicht op de opleiding en de oefeningen van de muziekcorpsen en hoorn blazers by de regimenten infanterie wordt belast de directeur der muziek van het reg. grenadiers en jagers, die tevens den titel zal hebben van inspecteur van de muziekcorpsen der infanterie. Z. M. heeft den eervol ontslagen off.-van-gez. 2de kl. bij den milit. geneesk. dienst in Wesl-Indië P. A. Risch, met ingang van den 6den dezer, be noemd tot off.-van-gez. 2de kl. bij de zeemacht; den lsten luitenant C. C. H. Smit, van het 6de reg. inf., voor den tyd van vijf jaren gedet. by de inf. van het leger in Ned.-Indië; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat C. Toelling, van het kolon. werfdepot, vergund het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht in 1870/71.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1