N°. 5052. Woensdag A0. 1876. 2 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Fraaco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES 'u 16 rf^ljf 1.01. Iedere regel meer....0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte LEIDEN, 1 Augustus. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3461 portiën, als: 3016 warme spijs, 344 vleesch en 101 spek. Z. M. de Koning heell het voornemen, naar aanleiding der in 1877 te Amsterdam te houden internationale tuinbouwtentoonstelling eene natio nale tuinbouwtentoonstelling in het laatst der maand Juni van datzelfde jaar in het park van het Loo te doen plaats hebben. Ingevolge de be velen des konings zijn de volgende heeren uitge- noodigd, orn deel uit te maken eener commissie, die lot dat doel wordt samengesteld: J. T. Van den Berg Jr., te Jutfaas; prof. dr. P. De Boer, te Groningen; J. W. De Groot Wz., te Utrecht; H. Groenewegen, te Amsterdam; jlir. mr. H. Hoeuflt van Velsen, te Amsterdam; mr. F. W. A. K. baron Vart Knobelsdoiff van de Gelder, te Wyhe; J. H. Krelage, te Haarlem; prof. dr. C. A. J. A. Oudemans, te Amsterdam; prof. dr. N. W. P. Rauwenhoff, (e UtrechtJhr. H. J. Rutgers van Rozenburg, te Amsterdam; Jhr. F. J. C. Schimmelpenninck, te Renkumprof. dr. W. F. R. Suringar, te Leiden; J. A. Willink Wz., te Amsterdam. Te beginnen met heden, kunnen visitekaar tjes weder op den voet van drukwerk met de post worden verzonden. Het bezigen van open briefomslagen daarvoor is niet toegelaten. Het is echter geoorloofd, om het adres op de achterzijde van het kaartje te plaatsen, mits het kaarlpapier, waarop het is gedrukt, van geen mindere stevig heid zij dan dat der briefkaarten, geschikt om be schreven te worden en de afmetingen niet minder zijn dan 9 centimeter in de lengte eri 6 centimeter in de breedte. Op eene gisteravond te Amsterdam gehou den vergadering van 3 pCt. binnen- en buiten- landsche Spaansche schuld is bestolen orn zich aan de wet, die de Engelsche voorstellen ten grondslag heeft, te onderwerpen, onder het beding dat de conversie van de coupons te Amsterdam zal plaats hebben, ten einde de beslommering van het opzenden der stukken naar Londen te ontwij ken en verder onder hel tweede beding dat voortaan de coupons te Amsterdam betaalbaar zullen worden gesteld ter. behoeve van de houders in Nederland. Mochten die voorwaarden geweigerd worden, dan zullen de fondsenhouders opnieuw ter algemeene vergadering worden opgeroepen. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Nieuwediep, is 30 Juli van Napels vertrok ken; de „Holland" is 14 Juli te Batavia aange komen de „Friesland" is 31 Juli van Port Said naar Vlissingen vertrokken. De gymnastiek heeft in Den Haag aanleiding gegeven tot een conflict lusschen de verschillende school-autorileilen. Volgens gemeentelijk voorschrift zouden ten minste in elke afdeeling der drie laag ste klassen aan de h. b. s. driemaal 's weeks (en zoo «nogehjk ook in de 4de en 5de klasse een paar malen) gedurende een half uur, tusschen de andere klassen in, gymnastiekoefeningen moeien gehouden worden. Deze regeling, waarmede de plaatselijke commissie van toezicht en de inspecteur xicli vereenigen, en waarvan de minister van bin- nenlandsche zaken het verleenen van een rijkssub sidie afhankelijk stelt, ontmoet bij den directeur, den heer Van Aken, zooveel verzet, dat hij zijn ontslag neemt, wanneer de gemeenteraad een der gelijk leerplan mocht goedkeuren. Aan den raad is nu door B. en Ws. voorgesteld de partij van den directeur te kiezenzijne bezwaren komen hun gegrond voor. Totnogtoe werden aan de ateliers der Maat schappij tot exploitatie der staatsspoorwegen te Zwolle en te Tilburg zoogenaamde volontairs ge plaatst, die na verblijf van eenige jaren in die werkplaatsen den titel konden verwerven van adjunct-ingenieur. Dit laatste zal voorlaan alleen mogelijk zijn voor hen, die het diploma van af gelegd eindexamen eener hoogere burgerschool kunnen overleggen. Door een onbekende te Ulrecht is aan de inrichting voor doofstommen-onderwjjs te Rotter dam eene gift van f 2000 geschonken. Aan den lsten luit. Van der Meye, van het 5de reg. inf., is op zyoe aanvrage een verlof voor den tijd van twee maanden toegestaan tot het doen eener wetenschappelijke reis in Noorwegen. Uit Curagao wordt van 1 Juli gemeld: Ver leden Zondag hebben de drie alhier gevestigde loges het feest van St.-Jan plechtig gevierd. De loge „de Vergenoeging" heeft dien dag ook het zestigjarig nationaal grootmeesterschap van Z. K. H. Prins Frederik feestelijk herdacht, en tevens den heer P. I. Beaujon, gedeputeerde van den grootmeester-nationaal voor deze kolonie, met een feest verrast ter herdenking van zijn vijftigjarig lidmaatschap der orde. De loge bood hem hij die gelegenheid een smaakvol in Nederland ver vaardigd majonniek ornament aan, bestaande in een gouden kruis met kostbare sleenen versierd en voorzien van toepasselijke inscriptiën. De ban ketten na den afloop der werkzaamheden liepen tot aller genoegen af. Blijkens het in de „Staatscourant" voorko mend verslag van de commissie in 1876 belast met het afnemen van de examens van vroedvrouw, zijn acten van bevoegdheid uitgereikt aan A. C. Gerritsen, geh. Hiddinga; A. E. D. den Harlogh, J. A. Lieth, S. Manhave, A. Miltenburg geb. Berends, M. Piceni, geb. Otten, E. C. Van Rhijn, E. Van der Sluys, wed. H. Snel geb. Boom, S. de Vries en S. Van der Zee. Over hel algemeen viel over de male van kundigheden der geëxamineerden niet te roemen; onder de afgewezenen waren er zelfs twee, die zooveel blijken gaven van gebrek kige ontwikkeling, dat de commissie zich moest verwonderen, dat zij als leerlingen-vroedvrouwen werden ingeschreven. In het belang der vrouwen, zoowel als in dat van den stand van vroedvrouw, herhaalt de commissie den wensch, dat die inschrij ving voord niet lichtzinnig geschiede. Z. M. heeft Z. Kon. en Keiz. H. Reinier Ferdinand, aartshertog van Oostenrijk, benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. heeft benoemd tot officier der orde san de Eikenkroon A. Dupont, leeraar aan de kon. muziekschool te Brussel, en tot ridder dier orde V. Massage, pianist aldaar. fcremengd Nieuws. Hedenmorgen te ongeveer halfzeven, toen er nog slechts weinige liefhebbers in zee waren, heeft er bij de badinrichting voor mannen te Scheveningen een treffend ongeluk plaats ge had. Twee jongeheeren, die zich te ver in zee gewaagd hadden, verkeerden in levensgevaar, het geen door den heer Franck, wonende aan de Ko ninginnegracht, nauwelijks ontdekt werd of, alle gevaar Irotseerende, stelde hij alle pogingen in het werk om beide jongelingen (gebroeders Jut van Zanten) te redden; 't geen niet alleen hem niet mocht gelukken, maar hij moest zijne edele, mensch- lievende pogingen met den dood bekoopen. De heer F. verdween in de diepte en tot heden middag 12 uren was zijn lijk nog niet op het strand aangespoeld. De beide jongelieden werden door het personeel van de badinrichting gered een hunner was geheel builen kennis. In het lokaal der binnenbaden gebracht, werd door den baddokter Mess alles aangewend om de levens» geeslen bij den drenkeling op te wekken, hetgeen hem ten slotte mocht gelukken. Den 28sten dezer zijn twee onderof ficieren uit B. in de gevangenis te 's-Hertogen- bosch overgebracht, beschuldigd van in de zaak tegen een onderofficier, voor den kr'ygsraad te 's-Hertogenbosch aanhangig, ten voordeele van dien kameraad valsche getuigenissen te hebben afgelegd. Zaterdag-avond te elf uren bevond zich de veld-arlillerist G. W., garnizoen houdende te Breda, in de Nieuwstraat Ie 's-Herlogenbosch, hebbende hjj een dag permissie. Een burger, die hem ontmoetle en goeden avond wenschte, werd daarvoor beloond met een paar sabelslagen. De schoonvader van den geslagen burger, toevallig aankomende, zag den artillerist met gelrokken sabel slaan en maande hem aan het wapen op te stekenook het antwoord hierop was een ge duchte slag er mee, zoodat de man op den grond viel; een tweede slag volgde waarbij hij aan het oor gewond werd. De artillerist, meer en meer opgewon den, liep met zijn sabel in het wild slaande in de Hinthamerstraat aan op eenige toeschouwers, van wie een bejaard heer, die waarschijnlijk niet tijdig ge noeg had kunnen wijken, eenige slagen bekwam, waardoor hij onbeduidend verwond geraakte. In middels waren een paar polilie-agenten bijeenge komen, die den woesteling, die nog steeds de straten rondholde, aanhielden en overbrachten naar de hoofdwacht, zoodat hij zijn straf niet zal onlloopen. De militair had drank gebruikt, doch was niet dronken te noemen. Zondag-avond ontstond te Arnhem in het koffiehuis van Limpers op de Steenstraat tusschen een paar personen twist. Een der twis tenden wilde, om aan zijne woorden klem by te zetten, met de vuist op de tafel slaan, doch kwam daarmede op een wijnglas terecht, waardoor wel de voet van het glas bleef staan, doch hem de bovenstukken allen in den pols drongen. Men vreest dat hij wellicht zijn hand zal verliezen. Zekere F., te Arnhem, oud 41 jaren, was gisterochtend bezig met watersproeien op de Bo- ven-Bergstraat, toen zijn paard voor een passeerenden trein schrikte. De voerman, het gevaar inziende, wilde van den wagen springen, doch kwam op den buik terecht, waardoor een der wielen van den met water gevulden wagen hem dwars over het lichaam reed en hem eenige ribben werden gebroken. De patiënt is naar het stadszieken huis vervoerd. Het inmiddels op hol geslagen paard werd niet ver van de plaats des onheils tot staan gebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een volksoploop plaats gehad voor het huis op de Haarlemmerstraat te Amsterdam, waar het verwaarloosde meisje is gevonden. Vier personen, die dreigden het huis in brand te steken, werden in verzekerde bewaring gebracht. De luchtreiziger De Pauw is voorne- mens op Zondag 6 Augustus met den ballon „De Nederlanden" op te stijgen, van het terrein Bot- tendaal bij Nijmegen. De Amsterdamsche nachtwachts heb ben eene vereeniging voor het nachtwachlwezen opgericht, waarvan de slatuten aan den hurge-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1