en ontsteltenis der luchtreizigers was groot en de verwarring op het terrein weldra algemeen. De afsluiting tusschen de verschillende rangen werd verbrokenalles begaf zich in de nabijheid van den ballon en zelfs velen, die op den Singel ston den, maakten van het oogenblik gebruik en be gaven zich op het terrein. Enkelen waren er zelfs die het zoo ver dreven om als reliquieën stukken van den ballon, die niet van zijde maar van toebereid katoen bleek te zijn, af te scheuren. Langzamerhand begon er zich ontevredenheid te vertoonenmen sprak er van dat men den ballon met opzet had doen scheuren, door het beneden gedeelte er van niet in bedwang te houden maar het door den sterken wind met kracht naar boven en dan weder met nog meer kracht naar bene den, of rechts en links te doen werpenanderen gaven hunne verontwaardiging er over te kennen dat men behalve met slechts één in plaats van vijf ballons op te stijgen de vier overigen la gen nog ingepakt op het terrein die eene ballon daarbij nog „een oud, opgelapt ding" was; weer anderen, en onder hen ook wel eenigen die op den Singel buiten het terrein hadden gestaan en nu waren doorgedrongen, verlangden de betaalde en- trée terug.Eindelijk gingen de balddadigheden zoover, dat men, de vreemdelingen met zand enz. ging gooien, zoodat de militaire macht het noodig oordeelde tus schen beide te komen en hen in bescherming te nemen. Zij vormde een kring om hen en bracht hen in een in de singelgracht liggend vaartuig, waar mede het drietal naar de gastabriek aan de over zijde in veiligheid werd gebracht. Op den Singel ontstonden ook nog eenige ongeregeldheden, zelfs zoo, dat een sergeant, wien het al heel lastig werd gemaakt, zich genoodzaakt zag zijn geweer te laden en aldus de omstanders in bedwang te houden. Van enkele gevallen is bij de politie aangifte ge daan. Het dichterlijk genie der Leidsche kermis- gangers vond weldra in dit voorval ruime stof tot verheven ontboezemingen op de wijze van Madame Angot. Za t er dag-n a cht had eene kermis hou dende boerendochter het ongeluk haar been ie verstuiken, waardoor hare kermispret niet weinig verstoord werd. Zij had toch aan haar voet zulk een wond bekomen, dat zij naar hare woning te Zoetermeer moest worden vervoerd. De kermis is hier dit jaar over het geheel naar wensch afgeloopen. Ook de politie heeft geen reden tot klagen gehad, daar niet één feit van diefstal of zakkerollerij is bekend geworden. Hedenmiddag omstreeks halftweege- raakle op de Langegracht een meisje te water. Op het geroep van eenigen die het ongeluk zagen geschieden, sprongen achtereenvolgens eene vrouw en drie mannen te hulp, die er gezamenlijk in slaagden het kind behouden aan wal te brengen. Hedenmiddag tusschen 4 en 5 uren is een meisje, dienende in de Kaiserstraat, door een agent van politie en twee andere mansper sonen levenloos uit den singel opgehaald, waar zij kleeren was gaan spoelen. Voor Izaak De Jong en zijn vroegeren medeverdachte Verlind is door eenige menschen- vrienden, bewogen met het lot van hen, die ten onrechte van den moord op mevr. Van der Kou wen en haar dienstmaagd waren beticht, blijvend gezorgd. De Jong is in de gelegenheid gesteld zich met een koopman in aardappelen en grint te associeeren en op die wijze zich een bestaan te verschaffen. Verlind is bij de duinwaterleiding geplaatst en men heeft hem de noodige gelden ter hand gesteld om zich meubelen en andere Jevensbenoodigdheden aan te schaffen, zoodat hij nu slechts met arbeid in zijn toekomstig onderhoud heeft te voorzien. Men kon voor Behagel niets doen, omdat diens verblijfplaats onbekend is. Te Amsterdam is een jonkman, die een rat in den val gevangen had en haar in het water wilde verdrinken, zelf Ie water geraakt en in den modder gestikt. Het lijk werd eenige oogen- hlikken later opgehaald. Thans weder meldt het „Handelsblad", dat noch de vader, noch de stiefmoeder van het op een zolder in de Haarlemmerstraat te Amster dam in verwaarloosden toestand gevonden meisje in hechtenis zijn. Te Ooltgensplaat is Vrjjdag-middag Jbrand ontstaan in de bouwschuur van A. Tiggel- man. De schuur is in korten tijd geheel in de asch gelegd, niettegenstaande men dadelijk met de brandspuiten op de plaats aanwezig was. De vlammen deelden zich mede aan de bouwschuur van den bouwman L. Korteweg, doch dank zij de goede maatregelen, werd deze gedeeltelijk behou den. Te 4 uren was men den brand meester. Vier spuiten deden goede diensten. De oorzaak van den brand is onbekend. Beide schuren waren tegen brandschade verzekerd, doch het verbrande hooi van den bouwman Tiggelman was niet ver zekerd. Ook kwamen een kalf en een geit in de vlammen om. Te Zierikzee heeft men bij het schoon maken en uitdiepen van den voedingsput van een der stadspompen, op de diepte van 14 a 16 meter stukken en vervolgens ook onbeschadigde exem plaren van antieke waterkruiken gevonden. Zij zijn groot en in vorm niet ongelijk aan die krui ken, waarmede bijbelsche vrouwen wel worden voorgesteld en die nog in 't Oosten in gebruik zjjn. Twee ongeschonden exemplaren zijn op het raadhuis geplaatst om nauwkeuriger onderzocht te worden. Gedurende de afgeloopen week zijn door de Duitsche handelaren ruim 2 millioen stuks bloemkool naar Duilschland verzonden, groolen- deels van Amsterdam en omstrekendagelijks duurt de afzending nog voort. Uit Amsterdam wordt gemeld dat de proef met de mal van bet ramschip, Vrijdag van de Noordzee-sluizen af naar zee genomen, niet gelukt is; builen het eigenlijke kanaal stootte men al spoedig zóó, dat de tocht niet kon worden voortgezet. Het zand tusschen de hoofden verplaatst zich dikwijls, zoodat daar op eene diepe geul nog weinig staat is te maken. In het IJ ter hoogte van de Nieuwe Houthaven is de diepte mede niet voldoende bevondeneene aanzienlijke hoeveelheid grond zal daar nog moeten worden gebaggerd. Het vervoeren van het ramschip zal dus nog wel eenige weken moeten worden uitgesteld. Het vaar tuig met de mal is Zaterdag teruggekomen. Te Amsterdam zijn de loonen voor het nachlwachtwezen verhoogd tot 80 cent per nacht op werkdagen en 1 voor den nacht van Zondag op Maandag. Als een bijzonderheid wordt medege deeld, dat op eene hofstede onder Oud-Beierland een boom zoo volgeladen was met krieken, dat één man zeven dagen lang werk had om ze te plukken. De boom bracht eiken dag 60 kilo van deze vrucht op. Het heeft den grooten schietwed strijd in Zwitserland, van 16 tot 25 dezer te Lau sanne gehouden, aan geen deelneming ontbroken. Uit alle landen waren van de beste schutters, tot een gezamenlijk getal van 4665 opgekomen, ter mede dinging naar de kostbare prijzen, die te zamen eene waarde hadden van ongeveer 300,000 franken. De Zwitsers hebben hun naam als voortreffelijke schutters waardig gehandhaafd. De eerste prijs werd door een Zwitser behaald en een ander Zwitser had het grootst aantal raakschoten. Van onzentwege onderscheidde zich Baron de Constant Rebecque, 's Konings kamerheer. Hij behaalde vijf prijzen in 54 treffen, waaronder 6 rozen en 1 centrum. De Heer Rebecque gebruikte de Zwilser- sche militaire karabijn-Vetterli. Bechtzaken, Vrijdag deed het gerechtshof te 's-Herlogen- bosch uitspraak in de zaak van Sjakko Abelius uit Groningen, beschuldigd van 5 revolverscholep op mevrouw De J. te 's-Herlogenbosch gelost te hebbenhij werd wegens poging tot manslag ver oordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Daarna werden veroordeeldH. H. D. uit Bergen (Limburg) wegens het namaken en uitgeven van valsche Nederlandsche munt, tot een tuchthuisstraf van 5 jaren; Ch. K. F. F., uit Amsterdam, we gens het vervalschen te Maastricht van een ont slagbrief uit de Ommerschans en het gebruik er van, tot eene cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van afgevaardigden heeft in hare zitting van Zaterdag, bij de voortzetting der be raadslagingen over de begrooting van het depar tement van onderwijs, het amendement van den heer Clémenceau aangenomen, volgens hetwelk een afzonderlijke leersloel voor de psychiatrie aan de geneeskundige school te Parijs zal worden opge richt. De regeering had zich met het amendement vereenigd. Een amendement van den heer Paul Bert tot opheffing van de theologische faculteit te Rouaan, aangezien deze op zich zelve staat en geen levensvatbaarheid heeft (in 't geheel telt ze slechts 15 studenten), werd met 289 stemmen tegen 100 aangenomen. De Commissie had het goedgekeurd. De gemeenteraad van Parijs heeft zes mil lioen franken toegestaan als bijdrage voor de kos ten der wereldtentoonstelling van 1878. De onroerende goederen van wijlen den hertog de Morny, die vóór den coup d'état tot over de ooren in schulden zat, en daarna het geld met volle handen wegwierp, hebben 50 millioen opge bracht. Voor de rechtbank te Parijs heeft de zaak ge diend van pater du Lac, directeur van de „Ecole Sainte Geneviève", tegen een zestal dagbladen. De pater had namelijk die bladen, wegens hetgeen bij het toelatings-examen voor de polytechnische school was voorgevallen, aangeklaagd van hoon of las ter, zoowel uit zijn naam als uit dien der kwee- kelingen. De rechtbank heeft al de bladen, met uitzondering van de „France", waarvan de zaak acht dagen is uitgesteld, veroordeeld tot eene boete van 2000 fr. wegens laster van den directeur, en tot gelijke boete wegens laster van de kwee- kelingen. Spanje. Nadat de quaestie van den terugkeer van de ex-koningin Isabella allerlei pbasen heeft doorloopen is zij den 28sten dezer uit Parijs vertrokken in ge zelschap van hare geheele familie en van allen die na haar vertrek uit Spanje deel hebben uit gemaakt van hare huishouding. Op bevel van koningin Alphonsus zal de Spaansche gezant te Parijs, de markies de Molins, haar vergezellen tot op Spaansch grondgebied, d. i. tot op het Spaansche schip dat haar van St.-Jean de-Luz zal overbrengen. Van genoemde stad gaat zij naar Sacnia, vandaar met de „Numancia" naar Santander, waar de ko ning haar zal ontvangen. Zij zal vervolgens een veertien dagen lang de zwavelbaden van Onleda, bij Santander gebruiken, en tot het einde van September aan het zeestrand bij Santander ver toeven, om zich eerst dan naar Madrid te begeven. In Madrid blijft zij slechts korten tijd en zal zich daarna te Sevilla vestigen, waar zij ongeveer ge lijktijdig' met haar zuster, de hertogin van Mont- pensier, zal aankomen. De reden waarom de ex- koningin juist nu vertrekt, staat volgens den Parijschen correspondent van den „Times" in verband met voorgenomen huwelijk van koning Alphonsus met de infante Mercedes, dochter van den hertog van Monlpensier; de ex-koningin zal de persoon zijn die den koning en zijne nicht tot elkander zal brengen. De correspondent meent verder te weten dat de ministers zich het recht hebben voorbehouden deze huwelijksquaestie te behandelen en verder dat de zuster des konings, de gravin van Girgenti, het huwelijk niet dringend noodzakelijk acht. De koning, zijne moeder en verder allen die er onmiddellijk bij betrokken zijn, wenschen dit huwelijkdit is een der hoofdrede nen waarom het waarschijnlijk zal doorgaan en bovendien is er geene andere prinses die de Spaansche natie zoo gaarne tot koningin zou wen schen te hebben. Twintig personen zijn gevangengenomen als beschuldigd van te hebben deelgenomen aan de plundering van de diligence tusschen Huelva en Sevilla. Het plan was in Huelva uitgebroed, doch met behulp van eenige Sevilliérs ten uitvoer gebracht. Turkije. Uit Belgrado wordt van den 29sten 's avonds gemeld, dat kolonel Tscholak Antic, die het opper bevel over het leger in het centrum op zich nam, tot voor Sjenica is voortgerukt, waarbinnen Me- hemed Ali is ingesloten. Omtrent den toestand van Sultan Murad heeft de „Pol. Corr." het volgende telegram ontvangen. Het bericht is van 25 Juli, werd per pakketboot van Konstantiuopel naar Athene overgebracht en van daar den 28sten per telegraaf via Zante naar

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2