N°. 5051. Dinsdag A0. 1876. I Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden..*...7.; 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Tan 1—6 regela .7;777V7V7ï7ïr7.1.0S. Iedere regel meer Grootere letters naar plaitsrnimU O-»»- STADS-BERICHTEJÏ. Ue BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter band gesteld een op den 29stea Juli 11. invorderbaar verklaard kohier van de patentrecht, over bet dienstjaar 1876/7. voor wijk VII, VIII en IX; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te vol- doeo. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 31 Juli 1876. v. D. BRANDELER. LEIDEI, 31 Juli. De afloop van de eindexamens der hoogere burgerscholen is in Noord-Holland zeer ongunstig geweest. Van de 30 candidaten heeft zich 1 vóór en 1 tijdens het mondeling examen teruggetrok ken; van de overblijvende werden er 8 afgewezen, zoodat aan 20 candidaten het diploma is uitgereikt. Van de 9 leerlingen der hoogere burgeschool alhier slaagden er 6, namelijk J. Van Rossum du Chattel, M. W. F. Treub, C. A. Franchimon, P. C De Geus, G. E. A. F. Rudolph en A. De Neve. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50,10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 25.00, 5.10 en ƒ2.60; de laagste 25.00, ƒ5.00 en 2.50. Voor hunne inzendingen op de Zaterdag le Amsterdam geopende bloemententoonstelling zijn aan den heer J. Van Leeuwen alhier toegekend 5 eerste prijzen en 1 buitengewone prijs, aan de firma Siebold 2 eerste prijzen, 1 tweede en 1 bui tengewone prijs. Voor de betrekking van klerk bij het depar tement van financiën, voorloopig op een traktement van 400 en met vooruitzicht op bevordering, zal in de maand Augustus aanstaande, in de lo kalen van het departement, een examen worden gehouden. Aanmelding vóór 10 Augustus. Den 19den Augustus a. s. zal te Nieuwe- diep overgaan aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip „Celebes" een deta chement suppletietroepen, sterk 210 man, onder welke '10 onderofficieren, onder bevel van den majoor J. H. C. Godin en het medegeleide van den kapitein R. P. Bowles, de lsle luit. A. W. Segboer, J. C. Gaillard, G. K. C. baron Van Lijnden, S. A. Bisschop, J. H. Ten Hoet en den 2den luit. H. Hemmes. Zondag-ochtend zijn de kroonprins en kroon prinses van Duitschland met hunne twee oudste zonen en gevolg van Scheveningen naar Zwitser land vertrokken. Als bewijs zijner tevredenheid over de genomen maatregelen en de bewezen dien sten bij vertrek naar elders, heeft de kroonprins voor zijn vertrek den heeren Kemps, chef, en Van Burkom, sous-chef aan het Rijnspoorstalion in Den Haag, ieder een paar gouden manchetknoo- pen vereerd, met het wapen van den Pruisi- schen Adelaar, die van den eersten versierd met edelgesteenten. De suppoosten en vrouwen b(j de buitenbaden te Scheveningen ontvingen eene som van 200 als bewijs van tevredenheid voor hunne diensten tijdens Z. K. H. de baden gebruikte. Ook de jonge Duitsche prinsen hebben aan dat bad- personeel eene geldelijke gift doen toekomen. Bij den Amsterdamschen gemeenteraad is ingediend een voordracht der commissie voor de rentegevende eigendommen, strekkende lot het uitgeven in erfpacht aan Oscar Carré van eene oppervlakte gemeentegrond, gelegen in het plant soen aan de Weteringschans, ter zijde van de Hol- landsche gasfabriek, ten einde aldaar een vasten circus op te richten. Het gemelde terrein, in erfpacht af te staan, heeft een lengte van 80 en een breedte van 40 meter, alzoo eene oppervlakte van 3200 centiaren; tusschen dat terrein, de schut ting der Hollandsche gasfabriek en het boord der Buitensingelgracht, moet een weg ter breedte van plus minus tien meter voor het openbaar verkeer beschikbaar blijven. Door B. en Ws. is voorgesteld om dit stuk gronds af le staan voor den lijd van 50 jaren, tegen eene jaarlijksche pacht van 2000. De heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels loven 1000 uit voor een nieuw oorspronkelijk tooneelstuk, dat aan de eischen voldoet, welke de heeren C. Vosmaer, A. G. Van Hamel en P. Ha- verkorn van Rijsewjjk door genoemde direc teuren daartoe uitgenoodigd zullen meenen te moeten stellen. Men verneemt, dat een der nieuwe rijks kweekscholen voor onderwijzers te Deventer zal worden gevestigd. Onder directie van de heeren T. A. O. De Ridder, burgemeester van Katwijk, en S. Crom- melin Jr., candidaat-nolaris aldaar, is opgericht eene onderlinge Brandwaarborg-maatschappij: „De vereenigde gemeenten", ten doel hebbende de on derlinge verzekering van gebouwen en goederen, toebehoorende aan gemeenten en burgerlijke arm besturen, tegen het gevaar van brand. Z. M. heeft bepaald dat de jaarlijksche toe lage voor de mililaire apothekers lste, 2de of 3de klasse, dienstdoende by 's rjjks magazijn van ge neesmiddelen, op 400 wordt vastgesteld en dat het aantal van de apothekers, die in het genot van gemelde toelaag zullen kunnen deelen, tot vier wordt verhoogd. Bij besluit van den minister van financiën is aan de Amslerdamsche Kanaalmaatschappij ver gunning verleend om, met inachtneming der ge wone bepalingen, hare telegraaflijnen voor het pu bliek verkeer open te stellen. Het jaarlijksch traktement van de conduc teurs der artillerie is door Z. M. den Koning vastgesteld als volgtvoor die van de lste klasse op 800; voor die der 2de kl. op 700; voor die der 3de klasse op 500. Verder is bepaald, dat de conducteurs der artillerie stapel- en con structie-magazijnen en die van 's rijks gieterij van bronzen geschut eene jaarlyksche toelage voor ieder van 50 boven het hiervoren genoemd jaarlijksch traktement genieten. Aan J. De Poorter te Rotterdam is, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee en het sleepen van schepen, tusschen Rotterdam en Amsterdam. Blijkens bericht van Zr. Ms. consul der Ne derlanden te Elmina van 29 Juni jl., is het gedeelte van het koningrijk Dahomey, gelegen tusschen 1* 32' en 2° 35' O. L. en bevattende de navolgende havensPorto Seguro, Klein Popo, Aghwey, Groot Popo, Whydah, Godomey of Jackin en Cutano of Appi Vista, te rekenen van 1 dezer, door de Bril- sche zeemacht der westkust van Afrika in staat van blokkade gesteld. Ten raadhuize is heden door B. en Ws. van Den Haag aanbesteed het bouwen van een directeurs-, een opzichters-, en een portierswoning op het terrein van de gemeente-gasfabriek. Minste inschrijver was de heer J. Van Lith aldaar, voor 42,200. Gemengd Nieuws. Gelijk wjj Zaterdag nog in een gedeelte der oplaag konden mededeelen het gerucht was trouwens toch spoedig genoeg algemeen bekend is de opstijging der luchtballons mislukt. Groot was daardoor de teleurstelling der duizenden en duizenden, die zich in den omtrek van het ter rein, of langs de Haarlemmervaart of de Zijl ver- eenigd hadden. Tot die leleurgestelden behoorden ook vele Hagenaars en Rotterdammers, terw'yl er ook velen uit Haarlem waren gearriveerd. Het weiland over de gasfabriek was tot de opstijging doelmatig ingericht en aan de vier zijden door doek afgesloten. Zoowel op het terrein als langs den Singel en het nabijgelegen weiland waren militaire wachten geposteerd. Reeds tijdig in den morgen waren Landreau en echtgenoote en Rossi met de voorloopige werkzaamheden op het ter rein bezig, en toen ongeveer te halftwaalf de bal lon Europa over den grond lag uitgespreid, hield mad. Laudreau zich met draad en naald onledig om hier en daar enkele kleine herstellingen aan te brengen. Omstreeks te twee uren vereenigden zich op het terrein langzamerhand belangstellenden, wier aantal echter niet bijzonder groot was en op 500 a 600 geschat werd. Te halfvyf waren de werk zaamheden zooverre gevorderd dat met de vulling van den ballon een aanvang kon worden gemaakt. De aanvoer van gas was zoo sterk, dat hij moest getemperd worden. Het was een inderdaad inte ressant gezicht toen er langzamerhand als het ware meer en meer leven in den ballon begon te komen en hij onophoudelijk met zware windvlagen te kampen had. Nadat de ballon te vyf uren goed half gevuld was, verspreidde zich op eens over het terrein een sterke gaslucht: in het benedenge deelte van den ballon, dat met de aanvoerbuis in verbinding stond, was een scheur ontstaan. Een te sterke winddruk had het evenwicht van spanning tusschen ballon en aanvoerbuis verbro ken. De herstelling hiervan veroorzaakte een oponthoud van een klein uur, zoodat men om streeks te zes uren met de vulling weder kon doorgaan. Ofschoon voor een groot gedeelte nog niet gevuld, werd te zeven uren de gasaanvoer afgesloten en verhief zich eindelijk de ballon, waarin 1010 meter gas, krachtig omhoog, zelfs zoo, dat de veertig militairen, die ter adsis- sentie waren verstrekt, niet voldoende waren om hem in bedwang te houden. En muzikanten èn burgers verleenden hunne hulp. De zakken bal last werden van het net losgemaakt en in de mand of schuitje geborgen of er aan verbonden. Rossi en mad. Landreau zijn in het schuitje ge zeten en alles is blijkbaar zoo goed als gereed om den ballon te doen opstijgen. Als medereizi ger had alleen onze verslaggever zich aangemeld. Óp het oogenblik evenwel dat hij in de mand wilde stappen, werd hem dit belet. Opeens komt er na een hevige windvlaag een scheur in den bal lon. In een oogenblik was deze dwars als in tweeën gereten en vlogen de flarden door de lucht. De oorzaak van het scheuren wordt hieraan toe geschreven, dat ter zijde van den ballon, aan dat gedeelte dat niet geheel met gas was gevuld, een koord was bevestigd, waarvan het andere einde aan een touw van het schuitje was vastgemaakt. Toen nu een sterke windvlaag met kracht tegen den ballon werkte, werd genoemd koord te sterk gespannen. Daardoor moest dit óf breken, óf de ballon moest voor het koord in sterkte onder doen. Het laatste bleek het geval te zjjn. Was men nu van het schouwspel der opstij ging verstoken, zij die zich op het terrein be vonden, hadden een niet onaardig gezicht in het inwendige der bovenste helft van den ballon, die spoedig weder paar beneden werd gehaald. De schrik.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1