Eene gebeurtenis, welke aan twee menschen het leven had kunnen kosten, bracht gisterochtend groote ontsteltenis teweeg onder de bezoekers van het strand te Scheveningen. Twee dames v. H., bezig met baden, waagden zich te ver in zee, waardoor zij in levensgevaar geraak ten. Op haar hulpgeschreeuw schoten Martinus Pronk, agent van politie, zoomede Hannes en Jan Breugem, bestuurders der damesbadkoetsjes, ter hulp en begaven zich gekleed te water. Hun pogingen werden spoedig met den besten uitslag bekroond. Eene collectie voor de redders bracht f 40 op. Een conducteur in dienst van de Haagsche tram way maatschappij, naar men zegt een Zwitser, is met de passagiersgelden ten be drage van p. m. f 70 met de noorderzon ver dwenen. Toen de landbouwer H. te Apeldoorn Donderdag rogge inhaalde, werd zjjn paard door een bjjenzwerrn overvallen en dermate gesloken, dat het korten tijd daarna overleed. Hij zelf en de knecht bleven ook niet bevrijd, hetgeen ech ter geene nadeelige gevolgen achterliet. Een kind dat bij hen was bleef ongedeerd. Te Assen zijn twee kinderen aan de gevolgen van zonnesteek overleden. Ook in de provincie Groningen heeft de hitte van de jongste dagen eenige slachtoffers gemaakt onder de per sonen, die op het veld met den arbeid zich bezig hielden. Van minstens drie personen in de ge meenten Meeden, Veendam en Wildervank is de plotselinge dood door zonnesteek bekend geworden. Te Kanters werden onlangs bij een huwelijksfeest vreugdeschoten gelost. De gemeente veldwachter verbood dat, als in strijd met de verordening. Men liet het niet. Toen hij adsis- tentie kreeg van den rijksveldwachter uit Grouw, wilden zij samen de overtreding beletten, waarbij eene worsteling ontstond, die den rijksveldwach ter noopte van zijn revolver gebruik te maken. Een 22-jarig jongman werd door hem doodelijk in den buik getroffen. Te Maastricht zijn dezer dagen drie bekeuringen gedaan wegens den invoer van Bel gische centen. Gisterochtend is'de vader van het mishandelde meisje te Amsterdam in hechtenis genomen. Betreffende de opvoeding van het on gelukkige kind verneemt men nog de volgende bijzonderheden. Toen het wicht nauwelijks twee jaren oud en frisch, gezond en sterk was, had zij het ongeluk haar moeder te verliezen. Haar vader, die kort daarna weder in het huwelijk trad, vertrok met vrouw en dochter van Roermond, waar hij destijds woonde, naar Velp. Volgens in gewonnen berichten moet daar reeds gebleken zijn dat aan de opvoeding zooveel ontbrak, dat het aan verwaarloozing grensde. De familie begaf zich vervolgens van Velp naar Amsterdam en koos do micilie op het Tuinpad, waar de opvoeding van nabij werd gadegeslagen. Meermalen werd liet kind in een lage, donkere bedstede gehuisvest, en toen men van het Tuinpad verhuisde naar de Haar lemmerstraat, vond de ontaarde vrouw, die inmid dels lust scheen gekregen te hebben in het mar telen, aldaar een berghok onder de dakpannen, dat sedert der kleine tot verblijfplaats diende, tot dat zij door den commissaris van politie, den heer C. J. Stork, daaruit werd verlost. Omtrent het ongeluk te Amsterdam veroorzaakt door het afgaan van een revolver wordt nog het volgende gemeld: Een geacht commissonnair en makelaar in tabak was van een buitenlandsche reis teruggekeerd met zijn vader, dien hij naar het station van den Rijnspoorweg had gebracht. Des avonds te 7 uren was hij, na met een vriend gedineerd te hebben, op zijn kamer teruggeko men, om zijn koffers te ontpakken, bij welke be zigheid hij zijn vriend een in het buitenland ge kocht pistool toonde van geheel nieuw maaksel. Op de vraag of het ook geladen, was, luidde het antwoord: „wel neen", en hij viel, door een ko gel uit het pistool doodelijk getroffen, neer. Hij had nl. bij het overreiken de tromp in de hand gehouden, waarop het wel degelijk geladen pistool, toen zijn vriend het ter bezichtiging in handen •wilde nemen, is afgegaan en het noodlottig schot volgde. Geneeskundige hulp, die dadelijk werd in geroepen, vermocht niets. Hèt lijk is naar de cel lulaire gevangenis overgebracht, waar het gisteren werd geschouwd. Gisternacht is in het magazjjn van naaimachines van den heer B., gérant van het bekende Amerikaansche Huis Singer C0., in de Warrnoestraat te Amsterdam, een der drukst be zochte straten, op de meest brutale wijze inbraak gepleegd. De daders, blijkbaar volkomen met het terrein bekend, hebben den lessenaar van den patroon met een beitel opengebroken en daaruit eene niet onaanzienlijke geldsom ontvreemd. De deur, leidende naar de slaapkamer van den heer B., vond men des morgens behendig zoo stevig vastgemaakt, dat zij eerst na veel moeite kon ge opend worden. Zekere Thuis, uit Ze ven aar, verdacht zijne vrouw te hebben vergiftigd, wordt nog altijd preventief gevangen gehouden. Zjjne zaak zal waar schijnlijk niet vóór October in openbare behan deling komen. Reeds meer dan honderd getuigen zijn in deze zaak gehoord. Het onderzoek door scheikundigen ingesteld, moet, naar men verneemt, met buitengewone zorgvuldigheid hebben plaats gehad en duidelijke sporen van vergiftiging door arsenicum hebben aangewezen. Niet lang geleden verzekerde in Nieuw-York een geneesheer, Uhlig, het leven van een meisje, Louise Guus genaamd. De verzekerde som bedroeg 10,000 dollars. Eenige dagen na het teekenen van de overeenkomst stierf Louise Guus. Toen de dokter de verzekerde som bij de assu rantie-maatschappij wilde ontvangen, gaf hij zulke verwarde antwoorden, dat men meende de uit- keering te moeten weigeren. Sedert was de dok ter verdwenen. In zijne woning was slechts een oude vrouw, die voor zijn zuster doorging. De directeur der verzekering-maatschappij vroeg daarop opgraving van het lijk van Louise, de rechter gaf de noodige bevelen en de kist werd naar het lijkenhuis overgebracht om daar geopend te wor den in tegenwoordigheid van geneesheeren, agen ten der Maatschappij en vertegenwoordigers der pers. De kist was voorzien van een zilveren plaat, waarop gegraveerd stond: Louise Guus, overleden 30 April in den ouderdom van 23 jaren en 10 maanden. Bij de opening vond men geen lijk, maar een aantal steenen. De bediende van den aanne mer van begrafenissen beweerde, dat hg den ge neesheer by het kisten van het lijk de behulp zame hand had geboden. Een geneesheer ver klaarde, dat hij Louise Guus gedurende hare ziekte eenige malen had bezocht, doch verder geen no titie van haar genomen had. De zoogenaamde zuster werd nu door bedreiging van gevangenne ming er toe gebracht het adres van Dr. Uhlig op te geven. Op de aangegeven plaats vond men den dokter in gezelschap van de begravene. Bij nader onderzoek kwam uit, dat deze laatste in een rij tuig gezeten haar eigen begrafenis had bijge woond. De zoogenaamde Dr. Uhlig is zekere rid der Von Bagnicky, Pruis van geboorte; de vrouw die voor zijn zuster doorging bleek zijne wettige echtgenoote te z'yn. De proefnemingen met het 81-tons- kanon te Woolwich hebben bevredigende resul taten opgeleverd, 't Zwaarste schot was met een projectiel van 1700 Eng. ponden op 320 Eng. ponden kruit. Daarbij was de snelheid van 't pro jectiel 1469 voet per seconde, de spanning in wendig 21 ton (47,040 Eng. p.) op den vierk. Eng. duim, en de energie of totaalkracht van het schot niet minder dan 25,435 „foot tons" dat is, deze kracht zou toereikend geweest zijn om een gewicht van 25,435 ton (circa 28,487,000) kilo) een voet hoog van den grond te lichten. De Parijsche dagbladen zullen voort- aan hunne kamerverslagen gratis uit Versailles overgeseind krijgen. Dit verslag is voor allen het zelfde en wordt getrokken uit het officieel verslag. Van den speciaal voor de dagbladpers bestemden telegraafdraad tusschen Parijs en Versailles zal overigens door de bladen voor de helft van het tarief kunnen gebruik gemaakt worden. De Keulsche keizersklok heeft Don derdag voor het eerst een goed geluid doen hoo- ren, daar de klepel tot dusver steeds sterker aan de eene zijde van de klok dan aan aan de andere zijde aansloeg. Thans echter sloeg de klepel aan beide zijden even krachtig en met gelijkmatige lusschenpoozen. In de steenkolenmijn l'Hopital, nabjj Forbach, heeft eene gasontploffing plaats gehad ten gevolge van het breken eener Davy-lamp. Op dat oogenblik waren 154 personen in de mijo werkzaam; 48 werklieden kwamen daarbij om het leven en 106 werden meer of minder ernstig ge kwetst, zoodat velen hunner waarschijnlijk aan de bekomen brandwonden zullen bezwijken. De toestand der patiënten en hunne gezinnen, zoomede die van de nagelaten betrekkingen der overledenen, is hoogst beklagenswaardig. K e c h t z ft It e ii. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 22 Juli 1 Wegens zonder vergunning baggeren in den Rijn, 1 w. zonder vergunning innemen van gemeente grond, 1 w. zonder vergunning muziek laten maker in zijne tapperij (Leiderdorp), 1 w. het maken van nachtelijk burengerucht. Donderdag stond voor het hof te Arnhem te recht A. Deldik, gedetineerde te Ommerschans, be schuldigd van brandstichting. Deze persoon, die reeds meermalen naar Ommerschans was opgezon den, stond zeer slecht bekend, zelfs bij zijne mede- kolonisten, en zijne verhouding tot dezen schijnt medegewerkt te hebben orn hem zijne misdaad te doen bedrijven; hij verklaarde althans voor het hol aan het leven in de gevangenis de voorkeur te geven boven dat in de kolonie. Deldik had, ten einde daartoe veroordeeld te worden, brand gesticht, ten gevolge waarvan drie hooibergen, een dorsch- schuur en een varkenshok, allen toebehoorende aan het rijk, in de asch werden gelegd, bij welken brand echter geen menschenlevens in gevaar wer den gebracht. Het O. M. eischte een tuchthuisstraf van zeven jarenhet hof, nog in dezelfde zitting uitspraak doende, heeft hem veroordeeld tot zei- jaren van die straf. In dezelfde zitting is behandeld de zaak der dienstbode, die eenige weken geleden te Arnhem ten huize van een bewoner der Bergstraat haar kind heef! vermoord. Zij had bekend, dat zij het kind met behulp van een band van haar voorschoot had ge worgd, en het lijkje van Dinsdag tot Zondag doer haar in een koffer op hare kamer bewaard wa: Haar verdediger, mr. Van Gelein Vitringa, verzocht namens haar dat, ingeval zij veroordeeld werd, zj cellulair moest worden opgesloten. Het O. M. eischte 5 jaar tuchthuisstraf. Het hof veroordeelde bal lot cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van jaren. BUITENLAND. FYartkrij te. Aan de „Köln. Zeilung" wordt uit Parijs ge schreven, dat de gouverneur-generaal van Algerii niet naar Versailles is gekomen, om in den senaa! deel te nemen aan de stemming over het ont werp des ministers Waddington (gelijk men weet, kwam hij ook te laat); maar om de regeerin: persoonlijk bekend te maken met den toestaiu in Algerië. Onder de Muzelmansche bevolking heerscht namelijk tegenwoordig veel beweging et wordt eene propaganda op groote schaal gemaakt zoodat een algemeene opstand te vreezen is. Bi gouverneur-generaal dringt op het nemen va: groote voorzorgsmaatregelen aan, en de minista van oorlog heeft dientengevolge last gegeven l| zorgen, dat onmiddellijk 50,000 man ter ver sterking naar Algerië zouden kunnen gezonde: worden. Reeds is een chef van den generalen stat benoemd, die zich onverwijld naar Marseille zi begeven, om aldaar nadere bevelen af te wachten Crroot-Britannië. Zooals men weet, zjjn thans ook de stukken betreffende den te Salonika gepleegden moord ei den aankleve van dien, negen en zeventig in ge tal, openbaar gemaakt. Behalve hetgeen dienaar gaande reads uit allerlei berichten bekend is, ka: uit de bedoelde stukken nog het volgende wor den medegedeeld. Het eerste bevel tot het zende: van de Britsche schepen naar de Besika-baai wen den lOden Mei gegeven. Lord Tenterden, secre taris-generaal van het departement van binnen landsche zaken, gaf aan de admiraliteit ken nis, dat de Britsche gezant te Konstantinopel sir H. Elliot, een telegram gezonden had, vol-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2