LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5049. Zaterdag A0. 1876. 29 Juli. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden..f 1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADVEBTESTIEN: V»d 18 regels7f 1.01. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte, STADS-BEEICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN" doen te weten, dat de rekening en verantwoording van de inkom sten en nitgaven dezer gemeente, over het dienstjaar 1875, met al de daarbij behoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad op heden is overgelegd, tegelijk voor een ieder, gedurende veertien dagen, ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer gemeente en in drnk, tegen bctaliog der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Geschiedende daarvan, iogevolge art. 219 der wet van 29 Jani 1851 Staatsblad n°. 85) openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Conrant. Burgemeester en Wcthoaders voornoemd, v. d. BRANDELElt, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 27 Juli 1876. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt bij deze ter algemeene kenBie, dat op Zaterdag 29 Jnli aaustaande de Singel tusschen de Zijlpoort en de voormalige Marepoort voor voertuigen en de Singelgracht nabij de stedelijke Gasfabriek, voor vaartuigen, zullen OESLOTEN ziju, tot des avonds zeven uren. Geschiedeode hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid sche Courant. Leiden 28 Jnli 1876. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. LEIDEN, 28 Juli. Gedurende de tweede helft van Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie ven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden J. H. W. Rasel, Schelly, P. Hoekslra, Frieze- jan, AmsterdamS. Posthuma, J. Keltenis, Arn hem; A. Bolscher, Bloemendaal; E. H. H. M. Houben, Breda; Swilkes, Eindhoven; Mej. K. M. Trekain, B. Van Loon, P. Verhove, 's-Gravenhage; C. Bakker, Haarlemmermeer; J. Ergemond, Kat wijk; Van der Sluis, Maassluis; M. Van Thise, MaastrichtC. Blom, MoercapelleVan der Loo, Bosendaal; Mej. Den Ouden, Rotterdam; Wed. Toppe, Scheveningen, P. v. d. Bree, Zoeterwoude: Wed. P. P. Talsma, Friesland. Briefkaarten: G. Kars, J. Smulders, AmsterdamF. Korenhof, C. Verhoeven, 's-Gravenhage. Indien de Stadszaal ooit druk bezocht is ge worden, dan is 't gedurende deze week. Het al daar werkend en zooveel afwisseling aanbiedend gezelschap schijnt dan ook bijzonder in den smaak van het meer deftige publiek te vallen. Gister avond o. a. lelde de zaal zelfs zooveel bezoekers, dat er nauwelijks op de galerij, laat slaan in de benedenzaal, nog een geschikte plaats te vinden was. De Leidsche Schouwburg was minder goed bezet. Het gezelschap van den Nieuwe Rot- terdamsche Schouwburgvereeniging heeft met recht op een beter bezoek aanspraak. Gedurende het laatste winterseizoen heeft zij dit bij herhaling ten duidelijkste bewezen en kon toen steeds op een talrijk publiek rekenen. Waarom blijft men nu bijna zoo goed als weg? Het spel toch laat niet te wenschen over en de keuze der op te voeren stukken is in overeenstemming met deze dagen. De derde voorstelling van de Reis om de wereld werd gisteravond wederom goed bezocht. Alle plaatsen in het Salon van de heeren Judels en Bouwmeester waren bezet en het publiek amuseerde zich goed. Het huldeblijk, aan prins Frederik bij zijn zestigjarig grootmeesterschap ten geschenke aan- geboden, waarvan gisteren kortelijk melding werd gemaakt, bestaat in een gouden met diamanten versierd maillet. Aan de bovenzijde, in mat en ge* polijst goud bewerkt, zijn twee schilden aangebracht; op het eene is het wapen van Z. K. H. en relief gedreven, terwijl op het andere het cijfer 60 in diamanten prijkt; beide schilden zijn omgeven van bloemkransen, bewerkt in vier kleuren. In die - loemkransen vindt men de lelie, de roos, den be renklauw, den granaatappel, de korenaar enz., waar boven geplaatst is de vorstelijke kroon. Dit gedeelte rust op een kolom, waaromheen zijn aangebracht drie gouden beelden, voorstellende: Minerva, Her cules en Venus, waaronder schilden met toepasse lijke inscriptie. De steel, van massief goud bewerkt, rust op plalina-bodem, waarop in verschillende kleu ren maponnieke attributen smaakvol zijn aangebracht. Bij het huldeblijk is gevoegd een album, bevat tende in de eerste plaats eene opdracht in calli- graphisch schrift, bewerkt door den heer Mondt, en waarin zijn opgenomen de namen van de on geveer 3000 deelnemers. Exemplaren in goud, zil ver en brons van een voor deze gelegenheid ver vaardigden gedenkpenning zjjn geslagen in 'sRjjks munt te Utrecht. Het feestmaal werd onder meer door den jubi laris en prins Alexander der Nederlanden bijge woond. Niet slechts de toepasselijk gedecoreerde concertzaal, waar acht tafels aangericht waren, maar ook de gaanderijen waren door dischgenoo- ten in civiel en militair kostuum bezet. Een flink orkest verlevendigde den feest maal lijd, die de deel nemers van des namiddags halfzes tot des avonds halfelf bijeenhield. De sprekers, die Koning en Vaderland in herinnering brachten, werden met buitengewone geesldiift toegejuicht, terwijl ook de toosten op de vrouwen in het algemeen en op de Koningin en de Prinses zu Wied in het bijzon der met groote ingenomenheid werden ontvangen. Prins Frederik verklaarde, zoolang de Voorzienig heid hem het leven schonk, aan de Vrijmetselarij zijne laatste krachten te zullen blijven wijden. Prins Alexander beantwoordde een op hem uitge- brachten dronk en verklaarde, onder rneer, dat hij overtuigd was, dal alle rechtgeaarde lieden behoorden mede te werken tot bevordering van volksontwikkeling en volksbeschaving, terwijl ook naar zijn oordeel de openbare school lot verdraag- zaamheid in het algemeen volksbelang kan en moet leiden. Men leest in het „Weekblad van het Regt": Bij beschikking van den minister van justitie van 19 Juli 1876 is eene nieuwe indeeling van zijn departement vastgesteld, om in werking te tre den den lsten September e. k. Bij deze indeeling wordt de tegenwoordige tweede afdeeling van het departement, die gedurende nagenoeg veertien jaren onder de leiding stond van den raad-advi seur mr. A. A. De Pin to, benoemd lid van den hoogen raad, gesplitst in twee afdeelingen. De nieuwe eerste afdeeling zal omvatten het burger lijk en handelsrecht, de rechterlijke organisatie, vereenigingen en naamlooze vennootschappen, na turalisation, consulaire wetgeving, wetgeving op het notariaat, rogatoire commissiën en buiten- landsche dagvaardingen. Als chef dezer afdeeling is aangewezen de referendaris jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland; haar verder personeel is samengesteld uit den hoofd commies mr. II. A. Piepers en de adjunct-commiezen mr. C. M. A. Hartman en mr. A. Heemskerk. Bij de nieuwe tweede afdeeling komen in behandeling: staats- en volkenrecht, strafrecht en strafvordering, de vreemdelingenwet met de uitleveringen, de wet op de huishouding en tucht op de koopvaardij schepen, adelszaken, gerechtelijke statistiek en de zaken betreffende de eerediensten, waarvan de be handeling krachtens kon. besluit van 29 October 1870 (Slaatsblad n°. 173) behoort bjj het depar tement van justitie. Als chef dezer afdeeling zal optreden de referendaris jhr. mr. P. J. Van Beyma; haar verder personeel zal bestaan uit jhr. mr. P. A. Van der Velden, hoofd-commies, terwijl aan deze afdeeling nog wordt toegevoegd de referen daris A. J. L. M. Lux. De directeur der rijks-landbouwschool, de heer C. J. M. Jongkindt Coninck, is den 23sten dezer naar het buitenland vertrokken, ten einde verschillende instellingen voor landbouw-onderwijs te bezoeken, als te Gemblours, Hohenheim, Halle, Hildesheim enz. Door wijlen den heer J. A. V. Van Hal, in leven R.-K. priester te Breda, is onder andere legaten aan de conferentie van den H. Vincenlius a Paulo aldaar vermaakt eene hofstede met aan- hoorigheden, geschat op eene waarde van ƒ30,000. De heer B. Sijmons, te Rotterdam, is II. Maandag aan de universiteit te Leipzig, na een glansrijk examen, gepromoveerd tot „Bonarum artium Magister et philosophiae Doctor." Vooraf was aan zijne dissertatie, bevattende: „Untersu- chungen über die sogenannte Völsungen saga, ins- besondere ihr Verhattnis zu den eddischen Lie- dern und ihren Werth für die Kenntnis der Hel densage", door de philosophische faculteit aldaar het praedicaat „summa cum laude" toegekend ge- worden. Het stoomschip „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, is 26 dezer van Southampton der waarts vertrokken. Gisteravond laat is aan de leden der Tweede Kamer rondgedeeld de memorie van beantwoor ding op het verslag over het voorstel van den heer Moens tot wijziging van enkele bepalingen der wet op het lager onderwijs. Deze memorie is 11 pa gina's groot, behalve het bijgevoegd gewijzigd ont werp, dat de hoofdstrekking en de hoofdbepalingen van het voorstel ongedeerd laat. De memorie is zeer kort in de beantwoording der bezwaren aan de opportuniteit en de algemeene strekking van het voorstel ontleend; het verwijt, dat het voorstel onvolledig is, wordt uitvoeriger behandeld, maar vooral de quaestiën betreffende hel kweekelingen- slelsel, de kweekscholen en de verdeeling der kos ten van het lager onderwjjs worden toegelicht. De luit.-ter-zee 2de kl. Jhr. S. B. Ortt, laatst behoord hebbende tot de oefeningsdivisie in de wateren van Curapao en van daar den -iden dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Uit het beslaande zestal is voor de predi- kantsvacatur in Den Haag het volgende drietal gekozenDs. Gewin, te AbcoudeDr. Smeding, te Haarlem; Dr. Valeton, te Bloemendaal. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als controleur der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Doelinchem, aan C. M. Bremer. Z. M. heeft A. "Wambersie erkend en toegela ten als consul van Peru te Rotterdam, op den voet van Nederl. onderdaan; aan J. De Ridder, gezag voerder van het stoomschip „Gonrad", van de stoomvaartmaatschappij Nederland, toestemming verleend tot het aannemen en dragen van de ver sierselen der orde van Jezus Christus, hem door den koning van Portugal geschonken; aan A. De Vogel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als off.-vcn-gez. 3de kl., met den personeelen rang van off.-van-gez. 2de kl., bij het corps gevormd uit de weerbaarheidsvereeniging te Dordrechtmet ingang van 1 Sept. e. k. benoemd tot tjjdelijk leeraar aar. de rijks hoogere burgerschool te Warffum, Dr. W. Gleuns; aan den voor den dienst in Indië bestem den soldaat C. W. Gackenheimer, van het kol. werfdepot, vergund het dragen van het IJzeren Kruis 2de kl., hem door den koning van Pruisen

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1