LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 5044. Maandag A0. 1876. 24 Juli. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.02. Deze Ooorant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 16 regels .^77.1.05. Iedere regel meera 0.17%. Groolere letters naur plaatsruimte STADS-BERICHTEN. 1 Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 27 Juli 1876, des namiddags te halfdrie. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be- laatiogen alhier is ter hand gesteld een op den 19den Juli jL invorderbaar verklaard kohier van de personeele belasting van wijken 7, S en 9, dienst 1876/7; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 22 Juli 1876. v. d. BRANDELER. LEIDËN, 22 Juli. Met genoegen hebben wij opgemerkt, dat voor het echtpaar, dat den 3den Augustus den dag beleeft, waarop het voor v'yftig jaar aan el kander door den huwelijksband werd verbonden, door de heeren J. H. Sala en H. van Pinksteren, Breestraat, liefdegiften worden ingezameld. Moch ten hunne pogingen worden gezegend, velen iets afzonderen, want dat echtpaar, arm voor de we reld, heeft zich ten allen tijde, naar onze informa- tiën, door een voorbeeldig gedrag onderscheiden. In deze week wordt zoo veel uitgegeven voor zich zeiven; mochten toch velen aan die brave ouden denken, en hun levensavond, zoo donker, verhel deren. Enkele giften zijn reeds ingekomen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 1656 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5262 vol wassen personen en van 912 kinderen. Z. M. heeft aan den heer J. Fromer, op a'yr» verzoek, met ingang van 1 Augustus e. k. eervol ontslag verleend als notaris te Voorschoten. Het stoomschip „Drenthe", van Batavia naar Rotterdam, is gisterochtend te Suez gearriveerd. Het heeft een schroefblad gebroken. Naar men verneemt is aan den heer Mon- tjjn te Gouda bij ministerieel besluit van 17 dezer voorloopig concessie verleend tot den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Hengelo langs Haaksbergen, Eibergen en Neede in de richting van Groenlo, aansluitende aan den Nederl. West- laalschen spoorweg. Wegens de geringe opkomst der kiesgerech tigden is de vorming van eene lijst voor een drietal ter voorziening in de leeraars-vacature bij de Ned. herv. gemeente in Den Haag verdaagd tot a. s. Donderdag. Als bewijs, dat er behoefte aan onderoffi cieren bij het Indische leger begint te komen, kan dienen, dat van de 10 onderofficieren, welke Za terdag a. s. met het detachement suppletietroepen naar Java zullen verirekken, zes van het vaste kader van het koloniaal werfdepot als aanvulling en tot medegeleiders zullen dienen, om daarna naar het vaderland terug te keeren. De muziek der grenadiers zal, te rekenen, .van 30 Juli, des Zondags de vrije wandelingen voor het publiek in het park van Zr. Ms. buiten verblijf het Loo eenige malen met eene uitvoering •opluisteren. Van het laatst dezer maand tot den lsten October zullen deze volksconcerten uilsluitend door de Haagsche militaire muziekcorpsen worden -gegeven, zullende de kapel van Dunkier, de mu ziek van het 3de reg. huzaren en van de jagers beurtelings met elkander afwisselen, Naar men verneemt heeft Z. M. de koning op het Loo in audiëntie ontvangen den heer H. J. R. Beyen, kolonel-commandant van het 8ste regiment vestingartillerie, welke hoofdofficier ge noemd wordt als opvolger van den tegenwoordi- gen minister van oorlog. Naar men verneemt zal as. Woensdag in eene buitengewone bijeenkomst van de vrijmet selaarsloge in Den Haag Z. K. H. prins Alexan der in de orde worden opgenomen en te dezer gelegenheid gerecipieerd door den grootmeester Z. K. H. prins Frederik. Ter eere van Z. K. H. prins Frederik zal a. s. Donderdag, bij gelegenheid van het mayon- niek feest, op het terras van het groot stedelijk badhuis te Scheveningen een buitengewoon vuurwerk ontstoken worden. Na afloop daarvan zal het terrein aan de landzijde met bengaalsch vuur worden verlicht. Gemengd IVieuwe. Donderdag-namiddag is in de kon. fa briek van waskaarsen Ie Amsterdam een veertien jarig meisje in een ketel met kokend water en vitriool gevallen. Zij werd met hevige brandwonden naar het binnengasthuis vervoerd. Een der nachtwachts van de eerste sectie te Amsterdam was gisternacht zoek. Na zorgvuldige nasporingen vond men hem in zijne woning. Hij had slaap gekregen en was naar huis gegaan. Twee ingezetenen van Rouveen, Don derdag op een vrachtwagen van de Meppeler week markt komende, kregen rnet elkander twist. De een trok, naar voorvaderlijke gewoonte, 't mes en verwondde zijne tegenpartij zóó onmenschelijk, dat deze door 't vele bloedverlies als dood nederzeeg. Gisterochtend was de toestand van den verwonde, na geneeskundige behandeling, iets gunsliger. Aan de politie te Bennekom is het gelukt een paar echtelieden te ontdekken, die vier jaren lang naar het schijnt hunne bezigheid heb ben gezocht in het ontvreemden van verschillende voorwerpen; althans eene kar vol heeft men uit hunne woning gehaald, en 20 diefstallen worden hun ten laste gelegd. Op den lsten Juli zijn ie Smyrna 56 ter dood veroordeelde muzelmannen uit de ge vangenis losgebroken. Zij hebben zich met revol vers en geweren, die op hel Israëlitiesche kerkhof voor hen gereed lagen, gewapend en leverden aan de soldaten die op hen afgezonden waren een for- meelen veldslag. Gedurende het gevecht werden 15 der losgebroken hooswichten gedood of gewond, 24 werden gevat, doch 17 zijn nog steeds op vrije voeten. In dezelfde gevangenis zijn nog 762 Grieksche gevangenen opgesloten en in geheel Smyrna zijn niet eens zooveel soldaten. D o n d e r d ag - n a m i d d a g is een manvan 36 jaren, woonachtig te Kralingen, bij het lossen van het stoomschip „Maasstroom" aan de Boomp jes Ie Rotterdam in de Maas gevallen en ver dronken. Van het uitbreken af der vijandelijk- in het Oosten, meldt de Arnh. Ct. hebben wij uit de verschillende berichten de cijfers aan- geleekend van het aantal manschappen die huiten gevecht zijn gesteld. Reeds hadden wij het cijfer van 22,875 Turken, Serviërs, Herz gowiners en Montenegrijnen. Ook in Turkije schijnt men soort gelijke aanteekening Ie houden. Te Konstantinopel is een staatje gemaakt, dat voor zooveel de dooden betreft, van 30 Juni tot 8 Juli aangeeft 94 Tur ken en 5940 Serviërs. Wij houden ons overtuigd, dat zoo te Belgrado eveneens officieele aanteeke- ningen zijn gemaakt, er volgens die opgave 5940 Turken en 94 Serviërs gesneuveld zijn. Donderdag-middag te vjjf uren de- railleerde de trein van de Grand Central Beige, komende van Turnhout, nabij het station Tilburg. De reizigers kwamen met den schrik vrijaan het materieel is veel beschadigd. Een jonge schoenmaker van Uffell, genaamd J. Folkers, pas als milicien uit den dienst teruggekeerd, heeft zich Woensdag voor het huis van zijn vroegeren haas te Ruinen met een pistool in het onderlijf gescholen en is dood neergeval len. Vrees voor eene gerechtelijke vervolging, we gens een hem ten lasle gelegd strafbaar feit, wordt als oorzaak genoemd van dezen zelfmoord. Dezer dagen is teLondenzekereTho- mas Snelling, wegens aanhoudende bedelarij, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Niet in staat te loopen ot te gaan, kroop hij op banden en voeten over de straat, en „verdiende" op die wijze minstens 5 pond sterling (60 gulden) per week. Des Zondags had hij de gewoonte met zyn gezin, bestaande uit zijn echtgenoot en zes kin deren, een rijtuig te huren en daarmede pieizier- tochtjes in de omstreken van Londen te maken. Onder de gemeente Loenen is Don derdag het lijk opgevischt van den 19-jarigen jon geling K. L., die kort te voren in een roeischuitje overgevaren zijnde tot het verrichten van eenige boodschappen, waarschijnlijk bij liet uilstappen was te water geraakt. Woensdag omstreeks middernacht kwamen twee Engelsche matrozen voor een op gehaalde brug even buiten Zierikzee. Een hunner viel door het ophaalgat met het hoofd op het ijzerwerk der brug en daarna bewusteloos in het water. Vruchteloos schreeuwde zijn makker om hulp. Toevallig echter raakte een der roeiers van de reddingboot, die juist door de brug gegaan was, onder het water een voorwerp aan, dat hij eerst voor een hond hield, doch dat bij het op halen bleek, de bewuste drenkeling te zijn. Nadat de kapitein der boot ongeveer anderhalf uur met hem bezig was geweest, kwam de man weder bij. Omtrent het gedurende de zittingder correctioneele rechtbank te Antwerpen voorgeval lene wordt nader gemeld De advocaat Delvaux trad als verdediger op voor twee personen, die beschuldigd waren den 5den Juni sleenen gewor pen te hebben in het oude Jezuïetenklooster, waar eene bijeenkomst gehouden werd. De advocaat Delael, zoon van Antwerpschen afgevaardigde Jan Delaet, stelde zich civiele parlij voor zekeren heer Morelus, wegens de schade aan zijn eigendom toe gebracht. Delvaux verzocht, dat de heer Moretus zijn eigendom bewijzen zou, omdat hy alle reden had te gelooven dat niet de heer Moretus, maai de Jezuïeten-orde eigenares van het gebouw was; zoolang dit bewijs niet geleverd was, verzette hij zich tegen den eisch van zijn ambtgenoot. „Omdat men eene chicane gelieft op te werpen", zeide de Delaet, „ben ik genoodzaakt uitstel der verdere behandeling van de zaak te vragen." „Ik kan niet toelaten dat gij u van zulk eene uitdrukking bedient", antwoordde Delvaux, „en, ik herhaal 't, ik heb goede redenen den heer Moretus niet voor eigenaar te houden. „En ik houd vol", riep Delaet heftig uit, „dat 't eene chicane is, en iedereen 't met mij eens zal zijn; 't is eene ellen dige (misérable) chicane". „Ellendig", ant woordde de advocaat Delvaux, „is hier maar één, namelyk gij, die het woord bezigt". Hierop vloog de advocaat Delaet op en gaf zijn ambtge noot een slag in het aangezicht, die hem vervol gens bij den kraag pakle en een schop gaf. Op

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1