N°. 5041. Donderdag A0. 1876. 20 Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJ3 DEZER COURANT: foor Leideö per 3 maaiden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES: feu l*~"ö regels1.0S. Iedere regel meer0.17A Grootere letters our plsstsroimt* LEIDEN', 19 Juli. Door de Staatscommissie voor het geneeskun dig examen alhier zijn b ■'en tot arts bevorderd de beeren P. f. Perse .ed. doctorandus, en J. F. Bos, stedelijk- en plattelands-heelmeester. De brieven, per stoomschip „Hampton" naar Ned.-Indië t' -enden, behooren uiterlyk den 21sten dezer te middernacht ten postkantore al hier bezorgd te zijn; drukwerken en monsters te 4.30 's avonds. !fi Ten vervolge op de berichlen in de „Staats courant" van 5 en 9/10 dezer wordt thans me degedeeld, dat bij het departement van koloniën is ontvangen een telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, van den 3den dezer, mel dende dat van de opvarenden van het verongelukte stoomschip „Luitenant-generaal Kroesen" de helft is gered, waaronder ook de majoor Boom. Bij het examen voor apothekers-leerling te Meppel hebben Maandag zes van de acht candi- daten de gevraagde akte bekomen, de heerenH. Vechtman, van Amsterdam; S. A. Hempenius, van Kaalte; J. De Jong, van Zwolle; J. Bakker, van Krommenie; L. Steenhuis, van Winschoten; E. Boerma, van Groningen. Daarmede zijn de exa mens afgeloopen. Van de 20 vrouwelijke candi- daten werden 17 toegelaten en 3 afgewezen van de 36 mannelijke zijn 27 geslaagd en 9 afge- -wezen. Eene zeer talrijke volksmenigte zoo wordt uit Zetten van 17 dezer gemeld bewoog zich hedenmorgen alhier rondom den Vluchtheuvel, om .getuige te zijn van de laalste eer, die tal van vrienden en vereerders zouden brengen aan het stoffelijk overschot van ds. O. G. Heldring. Zijn lijk, dat Zaterdagmiddag uit Marienbad alhier werd aangebracht, werd geplaatst in de kerk op den Vluchtheuvel. De teraardebestelling had heden morgen omstreeks halftwaalf plaats. Op het lijk kleed, dat de kist dekte, waren eenige kransen gelegd. Nadal de kinderen van de geslichlen Talila- Kumi, Bethel en Steenheek in de kerk hadden plaats genomen, beklommen achlereenvolgens eenige sprekers hel gestoelte. Onder deze merkten we in de eerste plaats op professor N. Beets, die een prachtig toepasselijk vers voordroeg. Daarna spra ken nog de heeren baron Van Wassenaer v. Cat- vvijck, lid der Tweede Kamer, Nobels uit naam •der normaalschool alhier, ds. Segers uit Leiden vanwege het zendelinggenootschap, en ds. Dermout van Scheveningen. Bij het einde dezer redevoe ringen werd het lyk uit de kerk naar de begraaf plaats overgebracht. Terwijl de schare zich der waarts begaf, zong zij het 12de en 13de vers van psalm 73. Rondom de geopende groeve schaarden zich weder de kinderen van de gestich ten en de belangstellenden. Toen het lijk boven -het graf was geplaatst, zongen de kinderen een toepasselijk lied, waarna de zoon en de schoon zoon van den overledene nog eet- woord van hulde aan hun vader en van dank brachten aan allen, die in verschillenden vorm hunne achting of hunne •dankbaarheid voor zich of ook namens anderen aan het graf waren komen uiten. Omtrent de manoeuvres welke van 15 tot 25 Augustus a. s. in Overijsel met de 4de divisie infanterie enz. zullen plaats hebben, heeft de Mi nister van Oorlog nog het volgende bepaald i Bij de eerste brigade worden ingedeeld: twee eecadrons van het 4de regiment huzaren, eene batterij van het reg. rijd.-art., de 7de batterij vanhet 1ste reg. veld-art., de comp. art. transporttrein van het 2de reg. veld-art,, het 2de peloton der 2de comp. van het bat. mineurs en sappeurs en een detache ment hosp.-soldaten. Bij de 2de ,brigade het 1ste en 2de escadron van het 2de regiment huzaren, de 2de en 3de batterij van het 1ste reg. veldartillerie; de compagnie-artillerie transporttrein van het 1ste reg. veld-art.; een peloton van de 4de comp. van het bataljon mineurs en sappeurs, waarin begre pen de telegraaf-brigade en een detachement hos pitaal soldaten. Door den Minister is bestemdtot chef van den staf der vereenigde troepen de majoor Schnei der, chef van den staf der 4de divisie; tot adjunct chef van den staf de kapitein Prins, van het 2de reg. inf., waarnemend adjunct-chef van den staf der divisie; tot chef van den staf bij de lste bri gade inf. de kapitein Rooseboom van den generalen staf; tot chef van den staf der 2de brigade infanterie de kapitein Froger, mede van den generalen staf. Voorts worden aan den chef van den staf der vereenigde troepen en aan de chefs der staven van de lste en 2de brigade respectievelijk toege voegd de kapitein Nelemans van het corps inge nieurs, de 2de luit. Weve, van het 6de reg. inf. en de lste luit. Kraayenhoff van de Leur, allen ge detacheerd bij de krijgsschool voor oGcieren. De commandeerende officier van het 4de re giment huzaren en de majoor Alewijn, van het lste regiment veld-artillerie, zullen als chefs der cavalerie en artillerie hij den staf der genoemde divisie worden ingedeeld, en evenals de majoors Dommers en Van Helden, van het 7de reg. inf. en den generalen slaf, bij de oefeningen als scheids rechters optreden. Met den administratieven dienst hij de divisie wordt belast de intendant der lste klasse De Ras, aan wien worden toegevoegd de onder-intendant 2de klasse Bronner en de lste luit.-kwartierm. Neder- burgh, van hel regiment grenadiers en jagers. Met den administratieven dienst bij de lste brigade wordt belast de kapt.-kwartierm. Muller, van het 5de reg. inf., en bij de 2de brigade de onderinlendant 2de kl. Rijnbende. Vanwege het hoofdbestuur der Holl. Maat schappij van landbouw is bekend gemaakt, dat het koolzaad, op den voor den stoomdorsch-wed- strijd te Zevenhuizen bepaalden tijd niet geschikt tot dorsching zal zijn. Die wedstrijd is daarom acht dagen uitgesteld, zoodat de beproeving zal plaals hebben op 1 Augustus a. s., terwijl de wedstrijd voor leden der Maatschappij enz. is be paald op 2 Augustus, des morgens te 9 uur. Bij ongunstig weder wordt de wedstrijd tot volgende dagen uitgesteld. De heer J. Tjasink is aangesteld als advi seur bij den raad van toezicht van „het Neder- landsch Tooneel". Tot leeraar aan de R.-K. hoogere burger school te Amsterdam is benoemd Dr. De Sévaux, leeraar aan de h. b. school te Venlo. Van 11 Juni tot 8 Juli zijn, bljjkens inge komen ambtsberichten, door longziekte aangetast in Zuid-Holland 57, Utrecht 3, Friesland 22, to taal 82 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 154 runderen aangetast. Volgens een den 16den dezer uit St.-Vin- cent gezonden telegram, had Zr. Ms. schroefstoom- schip „Aruba", onder bevel van den luit.-ter-zee der lste kl. jhr. J. A. Roëll, op zyne reis naar Paramaribo, den 26sten Juni jl-, die Porlugeesche kolonie verlaten. De gepensioneerde lste off.-van-gez. 2de kl. R. Boomsma, visiteur der quarantaine op het eiland Tessel en te Helder, wordt, op zyn verzoek, met den laatsten dezer eervol uit die betrekking ont slagen- i Door den consul-generaal der Nederlanden te Londen is tot vice-consul der Nede-landen te Belfast aangesteld J. A. M. Heyn, aldaar. Den 17den dezer heeft aan het ministerie van buiten), zaken de onderteekening plaats gehad eener conventie tusschen Nederland en België tot wijziging van het gemeenschappelijke reglement voor het loodswezen op de Schelde. 'iDe Ned. Bank had op 17 Juli bij een munt en muntmateriaal van f 161,145,312.48 voor eene som van f 169,743,544.94 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt ƒ67,897,417.98 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Ook Prins Frederik en Prins Hendrik heb ben bijdragen toegezegd voor de oprichting van een Spinoza-standbeeld. Z. M. heeft aan J. Martens, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betr. van consul der Nederlanden te NagasakiP, Gabain, op, zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van consul der Nederlanden te Ningpo; M. Van den Bergh, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaalsverv. kantonr. te Oirschot; benoemd lot plaatsverv. kantonr. te Schiedam, Mr. H. M. C. Poortman, adv. en cand.-notaris aldaar; tot notaris binnen het arrond. Hoorn, standpl. de gem. Hoorn, B. H. Jansen, cand.-notaris te Haar lem; als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding der bemanning van het Nederl. brikschip „Kunigunde" op 23 October 1874, in de Noord zee in zinkenden slaat verkeerende, door J. A. Nielsen, kapitein, en M. Anderson en K. Jphan- nesson, matrozen van het Noordsche schip „Marie", aan eerstgen. toegekend de zilveren medaille en aan elk der laalstgen. de bronzen medaille, als mede aan ieder hunner een loffelijk getuigschrift met ingang van 1 Aug. e. k. tot schoolopz. in het zesde schooldistrict van Gelderland benoemd, Mr. J. J. De Meyier, te Arnhem. Gemengd Nieuws. Gisteravond om halfacht is een acht- jarig meisje op de Houtmarkt speleade in 't wa ter geloopen. Er waren eene menigte toeschou wers, maar geen had den moed er bij te sprin gen, zoodat het kind verdronken is en kort daarna levenloos werd opgehaald en naar de woning in de Koolslraat vervoerd. Uit Katwijk wordt gemeld, dat de kant- of kustvisscherij er nog door 25 schuiten met goed gevolg wordt uitgeoefend. LI. Zaterdag was de besomming f 65 a f 145 in de week. De vischprijzen zijn nog zeer hoog. Tot Maandag wa ren 14 schuiten op de steur- en pekelharingvis- scherij uitgegaanmeer andere worden in gereed heid gebracht. Te Haarlem heeft Jannes Kuyte, oud 25 jaar, zich gisternacht door middel van een pistoolschot in het Kenaupark van het leven be roofd. De pleiziertrein naar Utrecht en Arnhem is hedenochtend met 1100 personen van Den Haag vertrokken. Een goedkoope trein uit Amsterdam en Haarlem bracht er p. m. 1200 bezoekers aan.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1