den uitgereikt 2 gouden medailles van aanzien lijke waarde, benevens kostbare zilveren kunst werken, enz., enz. De eerste prijzen van drama, blijspel en zuivere uitspraak bedragen eene ge zamenlijke waarde van 4000 fr. en kunnen allen door een en dezelfde sociëteit behaald worden. Z. M. Leopold II heeft als blijk van ingenomen heid met den prijskamp aan de sociëteit als prijs een kostbare gouden medaille gezonden. Het Hof heeft den rouw aangenomen voor veertien dagen wegens het overlijden van Z. D. H. hertog George van Mecklenburg-Strelilz, den 20sten Juni jl. overleden. De minister van justitie heeft aan de Tweede Kamer zjjn antwoord ingezonden op het verslag nopens de wetsvoordracht houdende aanvulling van de artt. 388 en 389 van het burg. wetboek. Met de gronden in dat stuk aangevoerd ten betooge dat overbrenging bij den kantonrechter van de bevoegdheid tot het verleenen van verlof tot open baren verkoop van onroerend goed aan meerder en minderjarigen gezamenljjk toebehoorende voor het geval dat partjjen het over de zaak eens zijn niet in het doel der wet van 18 April 1874 gelegen was, kan de minister zich geheel vereeni gen, terwijl hjj evenzeer instemt met de meening dat dit punt in geen geval in deze wetsvoordracht te huis behoorl. Met het oog op een volledige kennis door den rechter van de belangen der minderjarigen wordt door den minister niet toe gegeven dat het onder onze wetgeving niet noodig zoude zjjn den rechter de bevoegdheid te geven om persoonlijke verschijning van de verwanten te gelasten. Met den last tot persoonlijke verschij ning acht de minister de bevoegdheid tot ver tegenwoordiging r.iet vereenigbaar en op dien grond kan hij zich met den wensch dat, ingeval de persoonlijke verschijning van den opgeroepene groote bezwaren oplevert, deze zich door een ander verwant van den minderjarige zal kunnen doen vertegenwoordigen, niet vereenigen. De vraag in hoeverre de ontheffing van zegel- en registratie rechten van stukken, de belangen van minder jarigen betrefTende, raadzaam en mogeljjk is, zal de minister met zijn ambtgenoot van financiën overwegen. De luit.-ter-zee 2de kl. D. Hordjjk, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 8sten dezer in Nederland terug gekeerd, is met dien datum op nonactivitet ge steld. Z. M. heeft benoemd tot bewaarder der bypoth. enz.te 's-Hertogenbosch J. P. De Vassy, thans inspecteur der registr. en dom. van de 1ste kl.te Zwolle J. W. A. Royaards, thans ontv. der registr. en dom. te Gouda. Z. M. heeft J. A. Bentinck, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Bladel, benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Groenlo; P. L. B. J. Oosterbaan, thans verifie. der 2de categorie voor den act. dienst der dir. bel. enz. te Venlo, benoemd tot ontvan ger derz. middelen te Aalten; P. A. Broers, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Zunderl, benoemd tot ontv. derz. middelen te Borculo; J. A. Van den Dries, thans contr. der dir. bel., in- en uit gaande rechten en acc. te Dockum, benoemd tot contr. derz. middelen te Leeuwardenaan den off.-van-gez. 2de kl. J. M. Vorst, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den milit. dienst verleend; P. J. Pennings, evangelist te Hansweert, en N. Rinnooy, gewezen zendeling te 's-Gravenhage, be noemd tot hulpprediker bij de inlandsche chris tengemeenten in Ned.-Indië; op zijn verzoek, aan den met verlof hier te lande teruggekeerden luit.- kolonel der inf. van het leger in Ned.-Indië H. Termijtelen, met ingang van 1 Aug. e. k., eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toek. van pensioen. Qemengd Nieuws. Zaterdag-middag om zes uur viel het driejarig zoontje van G. tusschen de Geere- en Kraaierstraat in de Binnenveslgracht. De groot moeder van het knaapje sprong het reeds zin kende kind te hulp en had hetgeluk het te 'redden. Twee werklieden, werkzaam aan het koninklijk paleis in Den Haag, zjjn hedenmorgen van een steiger gevallen en werden zwaar ver wond voorloopig in een der lokalen van het paleis ter verzorging opgenomen, van waar zij in den 1 namiddag naar het gasthuis zijn vervoerd. Zij ver- keeren niet huiten levensgevaar. Vr ij dag-avond stapte legen licht en donker met een gehuurde landauer aan een deftig logement in de Warmoesstraat te Amsterdam een onbekende af, die eene kamer op de eerste étage met souper en eene fijne flesch bestelde en zich vervolgens op de sofa neervleide. Al spoedig echter werd de reiziger in zijne rust gestoord, daar zich intusschen in hel logement waar hij was afgestapt, achtereenvolgens de koetsier met een kruier minder hoffelijk om betaling hunner reke ning hadden aangemeld, echter tevergeefs, want onze reiziger bezat geen cent, en wijd openden zich de oogen van den argeloozen logementhou der, toen hij, nadat de hulp van het nabijgelegen politie-bureel was ingeroepen, tot de ontdekking kwam, het slachtoffer te zijn geweest van een even doorslepen als gevaarlijken oplichter, die reeds herhaaldelijk door verschillende rechtbanken wegens misbruik van vertrouwen tot cellulaire gevangenisstraffen veroordeeld was, en achter wien thans voor de zesde maal de kerkerdeuren wer den gesloten. De Victoria regia in den hortus bot ai nicus te Amsterdam heeft zich weder prachtig ontwikkeld. Op de oppervlakte van het bassin zijn een 20-tal bladen, waarvan de grootste reeds een diameter van 1.80 meter bereiken. De eerste bloemknop heeft zich Zaterdag ontplooid. Een brand, die Zaterdagavond te A rn- sterdam gewoed heeft op den Voorweg, heeft de fabriek van de heeren L. S. De Leeuw en Zonen gedeeltelijk in de asch gelegd. Met zekerheid ver neemt men, dat een dertienjarige jongeling J. W. B. B. dien heeft aangestoken. Hij is in hechtenis genomen en heeft reeds bekend. Wraak, omdat hem wegens plichtverzuim een boete was opge legd, heeft hem tot de daad geleid. Zaterdag viel te Nieuwediep de eerste stuurman F., aan boord van het daar lig gende schip „Angenieta", uit den grooten mast op het dek. Met eene belangrijke verwonding aan het hoofd is hij naar het marine-hospitaal getransporteerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Een jaar geleden trof hem aan boord van het barkschip „Heemse" een dergelijk ongeluk. Zaterdag is gevankelijk te Assen bin nengebracht ccn kolonist uit Veenliuizeii, wegens het schrijven en verzenden van een brandbrief, zonder twijfel met het doel om uit de kolonie te geraken. Sedert geruimen lijd heeft men er van dergelijke brandbrieven niet gehoord. Vrijdag herdacht de heerS. Van West zijn 50-jarigen dienst hij de posterijen, waarvan hij bijna 26 jaren directeur van het postkantoor te Maassluis is geweest. Als eene zeldzaamheid kan daarbij worden vermeld, dat wijlen zijn broe der, die 55 jaren bij de posterjjen is werkzaam geweest, 26 jaren directeur van het postkantoor te Vlaardingen was, zijn vader 37, zijn grootvader 38 en zijn overgrootvader 36 jaren, terwijl thans de zoon zijns broeders aldaar postdirecteur is, zoo dat die betrekking sedert 1732 door een Van West is vervuld. Een sleeper te Middelburg, onlangs bezig zijnde een voer hooi te laden, had, toen hjj bijna daarmede geëindigd had, het ongeluk er af te vallen, waardoor hij ernstig werd gekneusd en Zaterdag aan de gevolgen is overleden. De man laat een groot gezin in behoeftige omstandigheden achter, Bij het openen der jacht op water- wild in Limburg op 15 dezer gingen zes heeren uit Heusden met den heer Malingré, burgemeester van Elshout en Oudheusden, des ochtends op de eendenjacht. Door een noodlottig toeval werd de heer Malingré door een der jagers ernstig aan het hoofd gewond. De ljjder is daarop naar Heus den vervoerd, waar hij reeds des voormiddags aan de bekomen wonden is bezweken. Eene dienstmeid te Elsloo, gem. Oost stellingwerf, die onlangs haar kindje voor het ge meentehuis te Makkinga achterliet, onderwijl eenige paren trouwden in genoemd gebouw, is door de arrond.-rechtbank te Heerenveen tot zeven dagen gevangenisstraf veroordeeld. Aan boord van een der nieuwste en sterkste pantserschepen van de Britsche marine, de „Thunderer", had Vrijdag een ontzettend onge luk plaats. Terwijl dit schip in 't vaarwater nab, Portsmouth een proeftocht maakte, sprong, t betrekkelijk geringe spanning, een der stoomketel; waardoor 25 man onmiddellijk gedood, ruim al in erge of geringer mate gekwetst werden. Eer; een uur na de ontploffing veroorloofde 't lan; zaam wegtrekken van den dikken rook in j machinekamer 't instellen van een onderzoek nai den omvang der ramp. 't Bleek toen, dat een dr zijwanden van den gesprongen ketel geheel wi weggeslagen, op zijn weg alles verbrijzelende. Ront om vond men de lijken van den eersten rnacb nist, een ingenieur, stokers, werklieden enz. Ve lijken waren deerlijk verzengd en verminkt. Vi de 53 gekwetsten, die levend naar hel hospiz konden gebracht worden, zullen er, naar me vreest, nog wel de helft bezwijken. De „Thu: derer" was, toen de ontploffing plaats greep, p acht minuten onder stoom; hare ketels en mi chines waren geheel nieuw. Geen wonder dt dat men met bezorgdheid vraagt, hoe onder de omstandigheden een dergelijk accident mogelijk wi Onder de vele uitvindingen, welt op de wereldtentoonstelling te Philadelphia ver! genwoordigd zjjn, bevindt zich eene rekenmachii uit geelkoper, staal en ijzer vervaardigd, weli in staat is de logarithmen tot in 10 decimal, nauwkeurig uit te rekenen. Men brengt de rad ren slechts in hun juisten stand, en zoodra is niet gebeurd, of het resultaat der berekening er. De machine levert verder een afdruk der u: komst in was, van welke men meer afdrukln nemen kan. Zij is voor de universiteit van Pen: sylvaniê vervaardigd en vereischte 10 jaar. Bechtzak en, Gewezen vonnissen in strafzaken door het ka1 longerecht alhier van 8 Juli 1 wegens spelen om centen op de operiba straat; 1 w. het veroorzaken van nachtelr burengerucht1 w. zonder vergunning bagf ren in den Rjjn 1 w. zonder vergunning in et anders vischwater te hebben gevischt. KOLONIËN. BATAVIA, 3 Juni. De „Locomotief" schrjjft in zijn nommer va 1 Juni: Een onzer correspondenten deelt ons i volgende bijzonderheden omtrent Atjeh mede, welt zeker belangrijk zijn. De voltooiing van den spoo: weg schijnt werkelijk aanstaande. Over een maai reeds zal men van Kotta Radja naar de lagu: te Oleh-leh kunnen sporen. Alleen heeft men m over eene lengte van circa een half uur rails I leggen. Kolonel Van der Heyden heeft bljjkbar de zaak met alle kracht aangepakt; er is en t wordt nog Hink gewerkt. Ook aan den nieuwei bijna rechten weg van den Kraton langs Blan; Oë naar Oleh-leh, welken de kapitein der Cl neezen aangenomen heeft te leggen men ze-j tegen 2 per meter neemt men een bevrt digenden vooruitgang waar. Het hospitaal te Blang-Oê wordt ingetrokke en dat te Panteh Perak spoedig in gebruik ge steld. Het hospitaal te Kotta-Radja moet ook zot- dra mogelijk ontruimd worden, vooral de geïnfet teerde zalen. Daaraan is echter nog geen begi: gemaakt. In den Kraton wordt nu de geoeeskun dige dienst waargenomen door 1 dirigeerenden lsti kl., één 2de kl., 3 off. van gezondheid lste, vai welke er binnenkort een vertrekt, en 1 ofl.-van gez. 2de kl. Een off. van gez. lste kl. heeft leven een gedeelte van den garnizoensdienst, zoodat hei wel te begrijpen is, dat de doctoren hier niet ver langen langer dan negen maanden te blijven. De lust om naar Padang geëvacueerd te wordet is bij de zieken zeer gering, omdat men hen vat daar terugzendt, wanneer zij pas half genezen zij» Zelfs zou de dirigeerende officier te Padang eet paar nog zieken officieren aangezegd hebben, dal zij te kiezen haddennaar Atjeh terug óf afgekeurd Bij Koeala Gighen is een sloep van het daar gestationeerde schip in de branding omgeslagen Van de 18 man die er in zaten zjjn er onder eet hevig vijandelijk vuur 16 gered; 2 verdronken Het vuren der Atjehneezen werd uit onze daar gelegen versterking tot zwijgen gebracht De sloep kon men niet redden, van het schip af heeft men haar daarom uit elkander geschoten.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2