L., door hulpgeroep opmerkzaam geworden, begaf zich gekleed te water en mocht er in slagen haar le redden en aan de moeder terug te geven. Dezer dagen is door den heer Lan- dreau le Brussel bij de regeering aanvraag ge daan om in het laaist der maand Augustus of in het begin van September in Den Haag in de Ma liebaan op te stijgen met vijf ballons tegelijk, de werelddeelen voorstellende. Vier ballons zijn kruise lings aan den hoofdballon „Europa" verbonden, waaraan het schuitje hangt voor den luchtreiziger. Gisternacht te ruim halfeen werd in Den Haag brand ontdekt in de boekdrukkerij van gebr. Belinfante op de Paviljoensgracht. De brand is door spoedig aangebrachte hulp van buren, brand wacht en politie na korten tijd door middel van een extincleur gebluscht. Ware de brand eenige oogenblikken later ontdekt, de gevolgen zouden niet te berekenen zijn geweest, daar het vuur ont stond in een plafond tusschen drukkerij en zette rijen. Z. M. de Koning heeft aan H. Werson, den gewezen agent van politie te 's-Hage, wegens rnoedwilligen manslag thans gedetineerd te Rot terdam, zoodanige vermindering van nog onver vulden straftijd verleend, dat hij met 1 Aug. a.s. op vrije voeten zal worden gesteld. Gisterochtend is een kind van om streeks 3 jaar in de Vijzelstraat te Amsterdam door een bestelwagen overreden, zoodat de dood er onmiddellijk opvolgde. Op de Dinsdag te Utrecht gehouden veiling van de goederen van den heer Van Romondt hebben ongeveer 275 nommers porselein dier be kende collectie opgebracht pl. rn. f2000. Hooge pr'ijzen werden er slechts voor weinige artikelen besteed. De viool van Delftsch aardewerk werd verkocht voor ƒ500, 1 blauw kabinetstel van 5 stuks voor f 305 en 2 Japansche vazen voor f 150. Dinsdag is te Maastricht een leidek- ker bij het herstellen van een dak gevallen en kwam met het hoofd op de straatsteenen neder. Hij overleefde den val slechts eenige oogenblikken. De Whitehead- of visch-torpedo, een der meest vernuftige oorlogswerktuigen van den laatslen tijd, ondergaat voortdurend verbeteringen. De laatste is het vervallen der vinnen. Deze wer den tot dusver onmisbaar geacht om den torpedo eene rechte lijn onder water le doen volgen maar 't roer en andere inrichtingen zjjn nu voldoende bevonden tot dit doel, en de constructie won aan eenvoud. De beide groote torpedo's, onlangs door den heer Whitehead aan Rusland geleverd voor •10.000 pd. st., zijn zonder vinnen. De „Etoile" rekent uil, dat, aangezien de instructie eerst tegen het einde van Septem ber gereed zal zijn, de ontrouwe ambtenaar der „Banque de Belgique," Eugène 't Kint, niet vóór Januari zal kunnen terechtstaan. BUITEN LAN O. Frankrij k. Louis Blanc heeft gisteren den minister van builenlandsche zaken geïnterpelleerd over de hou ding der regeering ten opzichte van de verwik kelingen in het oosten van Europa. Geheel Europa zeide hij was er vol van, en hij meende dientengevolge dat de minister van het republi- keinsch bewind inlichtingen dienaangaande geven moest aan de Kamer en het Land. Decazes ant woordde, dat hjj 't thans voor Frankrijks belangen niet wenschelijk achtte een discussie te voeren over de ernstige gebeurtenissen in het Oosten. Frankrijk houdt zich uitsluitend bezig met de bevrediging in eigen boezem en de restauratie binnenslands. De regeering wenscht, dat Frankrijk in buitenlandsche aangelegenheden niet gemengd worde op een wijze, welke het herstel van Frankrijk ook in 't buitenland zou kunnen bemoeielijken, doch gelijk elke Staat zou het in de Oostersche quaestie kunnen betrokken worden. De plicht van Frankrijk is verschillen uit den weg te ruimen, die den vrede in 't binnenland zouden kunnen verstoren. In een volstrekt vredelievenden zin sluit het zich aan bij de pogingen om de eensgezindheid onder dë mogendheden te bandhaven. Die eensgezind heid vertoont zich in den meest stelligen vorm en rust op een basis, welke Frankrijk niet dan met voldoening kan aannemen, daar die basis het beginsel is van noninterventie en confidentieel overleg. De minister van oorlog heeft een supple toir krediet voor 1876 aangevraagd, onder ande ren 6.300.000 fr. voor het bijeenroepen der re serve in den loop van dit jaar. De minister heeft aan de commissie voor de begrooting te kennen gegeven, dat hij dit jaar de reserve van twee lichtingen, die van 1868 en 1869, wil bijeenroepen, in plaats van eene enkele, gelijk het vorige jaar plaats had. Hij wil namelijk de reserve zoo spoe dig mogelijk met de nieuw ingevoerde manoeuvres bekend maken. Groot-Britannië. Uit Lagos wordt aan den „Manchester Guar dian" geschreven: „Een der slachtoffers van den jongslen strooptocht der Dahomijnen in Abbeokuta is uit zijne gevangenschap ontsnapt, en hier aan gekomen. Hij verhaalt dat de koning een houten model van een schip heeft laten rnaken, hetwelk hij als de groote fetisch van den dag vereert, in de hoop dat daardoor de oorlogschepen der En- gelschen door storm beloopen en op zijne kust geslagen zullen worden. Om zich voorts de over winning over de Engelsclien te verzekeren, laat de koning 't niet ontbreken aan menschenoffers. De arme kerel die ontsnapte, zegt dat hij met 800 andere krijgsgevangenen in tegenwoordigheid van den koning werd gebracht. De opperpriester gaf hun een bedwelmenden drank, en naar gelang van de houding, die zij in hun slaap aannamen, werden zij tot 't offerblok of tot slavernij be stemd. De „Spiteful", met twee andere kanon- neerbooten en 't Fransche fregat „Diamant", lag ter reede van Whydah. De schout-bij-nacht He- wett was le Kaapstad. Instruction werden afge wacht." De medische faculteit kan, ook na de wij zigingen, door de regeering in de wet op de vi visectie gebracht, met het ontwerp, dat nog bij het parlement aanhangig is, maar volstrekt geen vrede hebben. Bijna al hare aanzienlijkste en be kwaamste vertegenwoordigers behoorden tot eene deputatie die, ditmaal bij den minister van bin- nenlandsche zaken, alweder tegen het ontwerp protesteeren kwam, en het adres, dat zij over handigde, was onderteekend door twee duizend geneeskundigen. De geneeskundige faculteit is er over gebelgd dat, terwijl zoovele dieren bij jacht en visscherij letterlijk gemarteld worden, om van vele andere dierenkwellerijen niet te spreken, nu juist de geneeskundige faculteit, de mannen van de wetenschap, onder een vernederend politietoe zicht geplaatst zullen worden. Turkije. Indien men niet ongaarne kwade bedoelingen bij zijne medemenschen onderstelde, zegt de Pa- rijsche berichtgever van de „Times," zou men geneigd zijn te gelooven, dat de Serviërs den eenen dag doodgeslagen worden om eene rijzing op de Beurs te veroorzaken, en dat men ze den ande ren dag doet herleven om hel zijne tot eene da ling toe te brengen. Maar men neemt liever aan, dat er een wedstrijd plaats heeft om vlug nieuws te geven en dat men zich den tijd niet gunt om zijne berichten te verifieeren. Zooveel is zeker, dat de lezer zulk een stortvloed van verzonnen tijdingen onder de oogen heeft gehad, dat het hem niet meer mogelijk is, zich een oordeel te vormen over hetgeen voorvalt hetzij aan de zijde der Turken, hetzij aan die der Serviërs, der Mon- tenegrijnen of der Bulgaren. Uit Belgrado wordt gemeld, dat Woensdag tusschen het Servische leger aan de Timok, on der bevel van Leschanin, en dat van Osman Pacha, dat gereed stond de Servische posiliën aan le val len, den geheelen dag een bloedige strijd heeft plaats gehad. De uitslag er van is nog niet bekend. Voorts wordt bericht dat Ostovic zich onder de muren van Widdin heeft meester gemaakt van vele Tserkessische nederzettingen en van proviand en slachtvee. Op alle overige posities hadden er tusschen de voorposten schermutselingen plaats. Aan de zuidoostelijke grenzen van Servië bij Krusevac, op weg naar het leger van Tscher- najeff, moet met de correspondenten der „Neue freie Presse," van den „Temps" en den „Natio nal" iets voorgevallen zijn, zonder dat men nog zeker weet wat. „Telegrammen van een onzer oor logscorrespondenten," schrijft eerstgenoemd blad, „doen ons vreezen dat een onzer correspondenten, de heer Heinrich Wallsee, het slachtoffer van schandelijke barbaarschheid is geworden. Hjj wilde zich met een Duitschen en twee Fransche collega's van Belgrado naar het Servische leger begeven. De Servische voorposten schoten op hem en wond den enkelen hunner. Zoo luidt het eene verhaal. Volgens een andere lezing zou Wallsee gevangen genomen en gefusilleerd wezen, omdat hij geen bijzondere vergunning der Servische regeering bij zich had. Dit laatste is eenvoudig een leugen. Vóór een paar dagen toch telegrapheerde Wallsee ons, dat hij van de regeering zulk eene vergun ning gekregen had en daarom naar het leger ver trok. Wij hopen nog dat het gerucht zich niet bevestigt en dat de jonge man, hij is slechts 25 a 26 jaren oud, nog in leven is." Telegrammen. AVEENEN, 13 Juli. Gisternamiddag hebben de bevoegde autoiiteiten bekend gemaakt, dat de haven van Kiek afgesloten is, evenals de geheele grenzen, zoo te water als te land, welke het ge bied der oorlogvoerende Staten insluiten. De Turk- sche ambassadeur had heden naar aanleiding daarvan een langdurige audiëntie bij graaf Andrassy. BUCHAREST, 12 Juli. De kamer heeft aan de regeering machtiging verleend om voor den tijd van 9 maanden de tarieven van in- en uit voer, vastgesteld bij het handelstractaat met Oosten rijk, ook ten aanzien van alle andere Europeesche Staten in toepassing te brengen, die den wensch te kennen gaven met Rumenië een handelslrac- taat te sluiten. LONDEN, '13 Juli. De „Daily News" verneemt, dat de Servische regeering voornemens is alle mannelijke bewoners te doen dienst nemen." De koningin heeft den koning van Griekenland tot ridder der Kousebands-orde benoemd. MADRID, 13 Juli. In officieele kringen wordt bevestigd, dat als de begrooting door den Senaat is aangenomen, rnaandelijksche openbare verkoo- pingen tot amortiseering der openbare schuld nog in deze maand zullen beginnen telkens tot een bedrag van drie millioen realen. PARIJS, 13 Juli. Volgens geloofwaardige be richten, hedenochtend uit de Herzegowina ontvan gen, zijn alle gevechten tusschen de Turken en de Montenegrijnen van grond ontbloot. Aan den gouverneur der Herzegowina is niets bekend |van de bezetting van Kiek door de opstandelingen. Evenwel is het waar, dal de Montenegrijnen thans offensief te werk gaan en dat een gevecht is ge leverd in de pasengte van Zallon, tusschen Gatschko en Nevesinje, waarbij de Turken zich de over winning toeschrijven. Gemeenteraad. Kort overzicht der beraadslaging over de Duinwaterleiding. Vervolg der zitting van giet er en. Nadat de Voorzitter de algemeene beBchouwiDgen heeft geopend, vraagt de heer Krantz het woord om te verklaren dat hij be hoort tot degenen, die in deze zaak het meeat teleurgesteld zijn. Hij had verwacht dat men de voorkeur zou gegeven hebben aan eigen exploitatie. In lang heeft men bovendien van de waterlei ding Diets gehoord, en nu wordt de raad in eens geroepen om een beslissing te nemen. De tijd sedert de stokken in zijne han den zijn, is te kort dan dat hij daartoe nu in de gelegenheid zou zijn. Daarenboven moet men daarvoor eerst het oordeel van deskundigen inroepen. Hij heeft 't bewijs dat eigen exploi tatie voor Leiden 't meeste succes zal hebben en wijst op de gasfabriek. Hoe zijn andere gemeenten, die geen eigen gasfabriek hadden, indertijd op ons niet naijverig geweest! Wat is voor eigen exploitatie noodig? Geld! Nu gelooft spreker dat Leiden toch wel zooveel krediet zal hebben, dat 't daaraan kan komen. Hebben concessionarissen de exploitatie eenmaal in de hand, men zal ze er Diet meer uit kunnen krijgen. Het doet hem leed dat de zaak zulk een loop heeft genomen. Do leden van den gemeenteraad staan er nu voor om een beslissing te nemen over een zaak, waarvan de stukken eerst tien dagen in hun bezit zijn. Deskundigen moeten hierin eerst gehoord worden. Bij de burgerij zou zulk een overhaast besluit in zoo'n belangrijke zaak al een heel onaangenamen indruk maken. Hoewel de heer Bijleveld zich niet in alles met den heer Krantz kan vereenigen hij is niet voor eigen exploitatie; vroeger heeft hy dit reeds meer aangetoond meent bij toch dat er bezwaren zijn, voor hem zelfs van zeer veel gewicht. Na inzage van het rapport over de verschillende aanvragen, kwam hem ook dat van de htcren Van der Vliet en Bosch Reitz bet aannemelijkst voor. Wij hebben van vroeger een avant- project van den gemeente-architect, den heer Schaap, en nu ziet spr. uit deze aanvragen dat genoemde heeren bereid zijn daarnaar hunne plannen in te richten. Wanneer nu echter de heer Schaap zelf verklaart dat hij de man niet is om dc zaak op zich te nemeD, waarvoor speciale ingenieurs-wetenschap

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2